Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: C.Baskanligi Muffetislerince Yargitay ve CHP'nin Kapatilmasi Talebi  (Okunma sayısı 3941 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 04, 2008, 08:05:55 öö
  • Uzman Uye

Asagida Taraf Gazetesinin kose yazarinin bugunku yazisini bulacaksiniz. Bir kac degerlendirme yapmak gerekirse;  yazarin basligi sanki iddianame bile hazirlanmamisken, velevki hazirlansa bile Mahkeme henuz kabul bile etmemisken, veya dava sonuclanip artik "Kapatiliyor" diye karar almamisken, bir kose yazarinin herseyden kesin kes eminmis gibi "Yargitay ve CHP kapatiliyor" muneccimligine soyunmasi hic hos durmamis. Taraf olacagim derken yapip edegeldikleri TARAFlik bu mudur anlamiyorum. CHP'nin muhalefet olacagim diye bir cok yerde cizgiyi astigini, siki bir askeri vesayet savunucusu oldugunu ve ulusalciligin odagi haline geldigini kabul ediyorum. Ama Turkiye'de bunun bir mozaik olmasi gerekmez mi? Ustelik ulusalcilik anayasal bir suc degil ki , 301'te hala bir degisiklik bile yapilmamisken,  Cumburbaskanliginin sovalyenlige  soyunmasinin bir anlami olsun.

Yazarin bahsini ettigi "Turkiye'de iyi seyler de oluyor" u, CHP ve Yargitay'in kapatilmasi ise tam bir gaflet ornegi. Kimsenin ekonomi, istikrar gibi derdi yok nasil olsa. Herkes "vurun abaliya" derdinde. Yani benim gibi siradan vatandasin AKP nin kapatilmasinin yaninda olmazken CHP nin kaoatilmasini istedigimizi nereden cikariyorlar anlamis degilim...!CHP yi gectim, Cumhurbaskanligi gibi bir kurum Yargitay'i kapatma talebinde bulunuyorsa, artik bu ulkede adaletin temeline dinamit koyulmus , bu devletin ayagina kursun sikiliyor demektir. Herkes kendi adina ne zaman konusacak bu ulkede?

Etyen Mahcupyan / TARAF

Yargıtay ve CHP kapatılıyor!

Türkiye’de iyi şeyler de oluyor... Henüz medya organlarına düşmeyen bir gelişme, zamanın ruhuna adaptasyon zorlukları çeken ülkemizin o kadar da çaresiz olmadığını ve en azından bıçak kemiğe dayandığında doğru adımı atacak kadar sağduyulu olabileceğini ortaya koymakta. Anlaşıldığına göre davranışları ve kullandıkları söylemden hareketle Yargıtay’ın ve CHP’nin kapatılması nihayet gündeme gelmiş. Bu girişimde önayak olanların arasında bizzat yargı mensuplarının ve birçok sosyal demokratın olması da doğrusu gönüllere su serpiyor ve meselenin bir iktidar çatışmasının ötesinde algılandığını gösteriyor. Demek ki son performansları bizzat üst yargı kurumlarının ve CHP’nin içinde de dışardan algılanması zor bir rahatsızlık yaratmış durumda.

Her iki kurumun kapatılma isteğinin ardındaki gerekçe ise aynı ve hiç de şaşırtıcı değil: Ulusalcılığın odağı olma... Bilindiği gibi ‘odak’ olma keyfiyeti, hukuk geleneğimize göre herhangi bir yasaya veya suç isnat edilecek bir eyleme bağlı değil. Dolayısıyla Yargıtay ve CHP’nin de suç işlemiş olduklarını söyleyen yok. Ancak eğer devletin ‘ülkesi ve milleti ile’ bölünmezliğine zarar verebilecek bazı fikirler belirli kurumlarda haddinden fazla yoğunlaşırsa, o kurumların kapatılması da cumhuriyet rejiminin normal tasarruflarından biri sayılıyor.

Dolaylı yollardan edindiğimiz bilgiye göre Cumhurbaşkanlığı müfettişlerinin kapatmayı öneren raporu şöyle bir mantığa dayanmakta: Yargıtay Başsavcısı’nın AKP’yi kapatma iddianamesinin bazı çevrelerce çok önceden bilindiğine ve zamanlamasının da bizzat bu çevrelerce saptandığına dair çok kuvvetli kuşkular bulunmaktadır. Nitekim Başsavcı’nın iddianameyi ‘büyük bir titizlikle’ ele aldığını söylemesi, niyetinin itirafı olarak değerlendirilmektedir. Öte yandan Baykal’ın da hemen AKP’nin kapatılmasından yana tutum alırken, “Biz Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduk” demesi açıkça Meclis’in lağvını ima etmektedir. Çünkü bu söz Cumhuriyet’i kuranın halk olmayıp bir kurum olduğunu ve bu kurumun dışındakilerin herhangi bir hükmü olamayacağı için de, söz konusu dışarıda kalanları temsil eden tüm partilerin kapatılması gerektiğini önermiş olmaktadır.
Bu tespitlerden sonra sayın müfettişler Yargıtay ile CHP’yi birbirine bağlayan fikirlerin ne olduğunu irdelemeye girişmekte ve ulusalcılığın açık bir biçimde bu iki kurumda odaklaşmış olduğunu iddia etmektedirler. Çünkü ulusalcılık esas olarak Türkiye’yi özgür dünyadan kopartma ve aynı anda da içeride özgürlüğü tahakküm altına alarak daraltılmış iktidar alanına el koymayı vazeder. AKP’nin ağır aksak da olsa AB reformlarını hayata geçiren ve bu reformları savunan tek parti olduğu düşünüldüğünde, AKP’nin kapatılmasının hem Türkiye’nin yalnızlaştırılması, hem de diktatörlüğe doğru kaydırılması anlamına geleceği açıktır. Yargıtay ve CHP’nin bu sonucu istemeleri ise bu kurumların ulusalcı fikirlerin odağı olarak değerlendirilmelerine yol açmaktadır.

Müfettiş raporunun son bölümü ise neredeyse sert bir tokat hüviyetinde... Çünkü ulusalcılığın doğrudan Ergenekon çetesi ile bütünleşen bir fikriyat olduğu, bu çetenin işlenmiş olan birçok cinayette parmağı olmasının yanında Türkiye’yi ekonomik ve sosyal açıdan istikrarsızlaştırmayı hedeflediği vurgulanmakta. Ne var ki söz konusu istikrarsızlaşma devletin ‘ülkesi ve milleti ile’ bölünmez bütünlüğünü korumasına imkân vermeyecek yeni bir siyasi konjonktürü ifade etmekte... Böyle bir ortamda Kürt meselesinin barışçı yollarla çözümlenemeyeceği, laiklerle dindarlar arasındaki gerilimin ise müşterek bir toplum hayalini tamamen berhava edebileceği bir sır değil...

Sonuç olarak müfettiş raporu Türkiye’yi parçalamaya yönelik bir kötü niyet girişimi olan Ergenekon çetesinin, ulusalcılık adı verilen kötü niyet siyaseti ile entegre olduğunu; dolayısıyla ulusalcı fikirlerin odağı haline gelmiş olan kurumların, bu fikirler suç teşkil etmese bile, devletin ‘ülkesi ve milleti ile’ bölünmez bütünlüğünün korunması adına acilen kapatılmaları gerektiğini tavsiye etmekte.
(Neyse ki bu ciddi konuya ilişkin olarak biz sıradan vatandaşların da görüşleri dikkate alınabilecek... Çünkü duyduğumuza göre bu kapatma talepleri yakın zamanda referanduma sunulacakmış...)

01.04.2008
« Son Düzenleme: Nisan 04, 2008, 08:18:00 öö Gönderen: Kirlangic »

Nisan 04, 2008, 12:44:10 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

"Yargıtay ve CHP kapatılıyor!

Türkiye'de iyi şeyler de oluyor..."

Bu kadarı dahi yazarın karakterini açıklıyor sanırım.  Eğlendirici.

Nisan 04, 2008, 03:02:19 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

zaten yazi taraf gazetesinde cikmis yazan yazarda tarafligini ortaya koymus.Iste esas Turkiye yi bolmeye ve parcalamaya calisanlar bunlar.

Nisan 04, 2008, 03:11:21 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Turkiye'yi bolmeye ve parcalamaya calisanlar ifadesi biraz agir kaciyor. Profesyonellik degil bu herkesi dusman gormeye calismak. Eminim bu yazar da herkes gibi seviyordur vatanini. Nitekim Ergenekonculara sorsan onlar da seviyorlardir :) Belki sevginin tarzinda bir farklilik var diyelim.

Benim dikkatini cekmek istedigim sey farkli, o da usulde hata var. Cankaya'dan henuz bir basin aciklamasi cikmadan bunlar mantar gibi herseyden haberi oluyor nedense? Yahu telekulak mi koydunuz Cumhurbaskanligina diye sorarlar adama..

Muhabbetle
« Son Düzenleme: Nisan 04, 2008, 03:14:42 ös Gönderen: Kirlangic »

Nisan 04, 2008, 03:18:26 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Turkiye'yi bolmeye ve parcalamaya calisanlar ifadesi biraz agir kaciyor.  Benim dikkatini cekmek istedigim sey farkli, o da usulde hata var. Cankaya'dan henuz bir basin aciklamasi cikmadan bunlar mantar gibi herseyden haberi oluyor nedense? Yahu telekulak mi koydunuz Cumhurbaskanligina diye sorarlar adama..

Muhabbetle
bence agir kacmiyor Sn.kirlangic cunku yazan Cumhurbaskanligi mufettislerinden bilgi alabiliyo demek ki bu da akp ye yapilana karsilik onlarin verdigi tepki.ya da bu yazarin boyle bir bilgisi yok kendi kafasina gore birseyler yaziyo peki bunu okuyanlarda ayni tepkiyi verecekler alin size kaos ve bolme islemi.Cok basit ortaya atin birsey arkasindan gelenlere bakin....

Nisan 04, 2008, 03:23:26 ös
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

yazının tarihine dikkatinizi çekmek isterim. BİR NİSAN...

yani Sayın Mahçupyan kendi düşüncesince bir BİR NİSAN ŞAKASI yapmış...

:D :D

ama tartışmanız o kadar güzel ki araya girmek istemedim.

Nisan 04, 2008, 03:34:33 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Sizi temin ederim sabah'in 5/inde bu yaziyi okudugumda yazarin bugunku yazisi guncellenmemisti ve son yazisi olarak bu gozukuyordu :)

Muhabbetle

Nisan 04, 2008, 04:09:10 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Bu köse yazısı 1 nisan için iyi bir malzeme..  :)

Nisan 05, 2008, 10:28:29 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Bunu dinlerken ben çok keyif aldım bence gerçekleri çok güzel mizahi bir biçimde ele almışlar dinlemenizi tavsiye ederim.

Nisan 05, 2008, 04:34:53 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Bunu ben de dinlemistim radyoda. Guzel mizah :)

Muhabbetle