Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: "YOL"un YOLCUluğu  (Okunma sayısı 2295 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 29, 2009, 11:34:52 öö
  • Uzman Uye

Değerli arkadaşlar,

Düşününce içinden çıkılmaz bir hal alan,bir sarmalın deşifresini yapmaya çalışalım bugün hepberaber.

"Ruh"ölümsüz değil ise,herşey bu dünyada olup bitiyorsa,beden ömrü son bulunca herşey bitecekse,yaşamanın,onca çilenin,acının,stresin,sevginin,umudun,çalışmanın,çabalamanın,huzurun ve huzursuzluğun,şöhretin,paranın,yemenin,içmenin,üremenin hatta nefes alıp vermenin ne anlamı kalır?Ruh un ölümsüzlüğü konusunda tereddüte düşülmesi bile,insanın Yüce Yaradan'a olan inancının sarsılmasına,umudları ile birlikte yaşam sevincini kaybetmesine yetiyor.

Peki...Ruh ölümsüz ise;tekamül yolculuğunu başarı ile sonlandırarak,Kamil-İnsan mertebesine ulaşan ve kayanağa,Evrenin ulu mimarı yüceler yücesi Yaradan'la vuslat olan "Ruh"un vardığı son noktadan memnun kalacağının garantisi,bizim o na koşar adım,heyacanla çekiliyor olmamız olsa gerek.Bundan kesinlikle emin olamayacağımız gerçeğini yadsımadan,bizde bu şevki oluşturan gerçekliliğin,biz farkında olmasakta ruhumuzun derinliklerine kazınmış olduğunu düşünüyor,varsayımların umuda dönüşmesini temenni ediyorum.

Temenni ve umudlar hernekadar heyecan verse de,asıl lezzet verenin,yolculuğun sonunda varılacak yer değil de,"yol"ve yolculuk olduğuna inanıyorum.Çünkü bu seyahat nekadar meşakatli olsa da,erdemli olan her insanı aynı oranda cezbediyor.Yol ve yolculuğun tek gerçek istikameti de arınma ise,arındıkça coşacak mutluluk ve huzur halini yakalayarak,koruyabilmek,artatarak idamesini sağlayabilmek insanın mutlak gayesinin şekillendireceği bir erdem olarak yegane hedefimiz olmalıdır.Bize acı veren her olayı ve kişiyi de,yolculukta tırmanılması gereken merdivenin basamakları olarak kabul edip,kucaklamayı öğrenmek zorundayız sanırım.

Masonluğun;bu istikametteki yolculuğun,kestirme,düzayak,aydınlık,tecrübe edilmiş ve rehberleri olan bir "yol"u olduğunu düşünüyor,dolayısı ile mason arkadaşları şanslı adlediyorum.Çünkü insan nekadar istekli olursa olsun,bazen kilitlenip kaldığı bu yolculukta,yaslanabileceği,koluna girebileceği,eteğine tutunabileceği birisini arıyor.İhtiyacı olmasa bile,onun orada olduğunu bilmek,insanın yolculuğun doğal seyretmesine,kaymadan ve takılmadan yürümesine katkı sağlayacak,yolcunun cesaretini arttıracaktır.Bütün ezoterik ekollerdeki mürşidler aynı görevi üstlenerek,binlerce yıldır müridin irşadına vesile olmuşlardır.

"Yol"da istekli,yolculukta ısrarlı tüm "er"lerin,yüceler yücesi tek varlığın takdiri,görünen görünmeyen hakerenlerin yardımı ile girecekleri yol da yapacakları ısrarlı yolculuğun tadına vararak,taşıyacakları vuslat umudunun ışığında,dokunacakları herşeyi aydınlatmalarını temenni eder,hepinize

Saygılar sunarım.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Haziran 29, 2009, 12:46:12 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Sayın Ceycet,

Belirtmiş olduğunuz üzere ve haricilere verilen bilgiler ışığında,  Kamil-İnsan olmanın yollarından biri masonluk.  Fakat masonluğa kabul edilen hemen herkesin bu mertebeye ulaşması da pek kolay olmasa gerek. İnsanın beş duyusu dışında sezgileri ve kalbi de açık olmalıdır.

Her mason, acaba mason olabilmişmidir?  Veya mason olmayıp aynı mertebeye varmış insanlar yok mudur?
Elbette vardır.

Çıkış yolu her ne olursa olsun,  sevgi/bilgelik/ışık  yolundaki herkesin yolu açık olsun.

Sevgi ve saygılarımla,
« Son Düzenleme: Haziran 29, 2009, 12:49:12 ös Gönderen: dogudan »

Haziran 29, 2009, 01:07:25 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sayın Doğudan,

Haklısınız.Her beşerin "Yol"u bulma şansı olmadığı gibi,malesef her yolcunun seyahati sağ,salim bitirme fırsatı da olmuyor.Belirttiğiniz üzere,"yol"u farketmeden yolculuk yapanlar olduğu gibi,farklı yolları tercih edenler,hatta kendi "yol"unu inşaa edenlerde oluyor.

Saygılarımla...
Ben"O"yum,"O"ben değil...