Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir Mason için Tanrı Kavramının Önemi(SORU)  (Okunma sayısı 18258 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 20, 2012, 02:16:15 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Masonların tanrı anlayışını bilemem,ancak anladığım kadarıyla bu konu başlığı altında yapılan tartışmaların gerekçesi,din deyince sadece teist dinleri algılıyor olmamızdan kaynaklanıyor.

Oysa,tanrı inancını bünyesinde barından ve halen var olan veya olmayan onlarca din var.Ben bunu biraz daha öteye götürerek,her inananın isterse kendine özgü bir din anlayışı oluşturabileceğini savunuyorum.

Benim tanrı ile olan diyaloğumu sınırlayacacak binlerce yıl önce yaşamış ve islamı siyasallaştırmış cahil cühela arap ruhbanlarının önerisine ihtiyacım yok.Vicdanının sesini dinleyen her inanan herdaim tanrının sesini duyuyordur.Bizim asıl sıkıntımız,insanoğlunun halen evrimini tamamlamamış olmasıdır.Bu süreç tamamlandığınıda,insanın hiçbir dine ihtiyacı kalmayacaktır.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ağustos 20, 2012, 03:56:50 ös
Yanıtla #11

Sevgiler ve Saygılar,

Öncelikle alakasız bir kaç mesaj geldikten sonra tatmin edici bir cevap için beklemede kaldım birşey yazmak istemedim.Sayın ADAM ve ceycet ,doyurucu cevaplarınız için teşekkür ederim,Sayın ADAM'ın bahsetmiş olduğu kitapları alıp okumaya başlayacağım en kısa zamanda.Vaktinizi aldığım için kusura bakmayınız cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum.

Saygılarımla _SplendouR_

Ağustos 20, 2012, 04:47:53 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Sayın ADAM ;

''Dolayısıyla dini Tanrı ya da Allah yaratmış falan değildir. Din, düpedüz insan ürünüdür.''

Yazınızda dikkatimi çeken bir konu oldu; anlamadığım Mason mabedlerindeki kutsal kitapların bulunma  mantığı nedir ?  Yukarıdaki söyleminizden sonra böyle bir soru aklıma geldi ?

Pek mantıklı gelmiyor ama  Tekris yapılırken ki el basma sadece göstermelikmi sonuçta o kitaplarda insanlar tarafından kaleme alındı  ???

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 20, 2012, 05:18:05 ös
Yanıtla #13

Bir eserin insan eseri olması, onun değerli ve üzerine yemin edilemeyecek bir şey olduğu anlamına gelmez. Siz o eseri, kendinizce kutsal sayarsanız, kutsal olur. Bu bağlamda bir insan eseri de, üzerine yemin edilebilecek bir konumda olabilir.

Bu forumda Sayın ADAM'ın Masonluk üzerine görüşleri var. HKMBL ile uyuşanları ve uyuşmayanları. Sayın ADAM'a göre bir Masonun din görüşü öyle olmalıymış. Bu, Masonlar öyledir demek değildir. Bu ince çizginin ayırt edilmesi dileğiyle.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ağustos 20, 2012, 05:52:42 ös
Yanıtla #14
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın NOSAM33 tarafından sorulan soruya Sayın Peacewings'in açıklaması üzerine bana çok bir şey kalmadı ama deneyeceğim.

Mason mabetlerinde (çoğunda) dinlerin kutsal kitaplarının bulundurulmasının gerekçesi, bu kitapları doğaüstü bir varlığın yazmış oluşu değildir.

Hani Kuranıkerim'i farklı bir yere koyalım ama Tevrat'ı, Zebur'u, Yeni Ahit olarak İncil'i Tanrı mı yazmış? Öyle mi diyor diyenler?

Hem Kutsal Kitap denilenler bu kadarla mı kalıyor? Masonlukta bile (Anglosakson kanadında) kutsal olarak kabul edilen başka kitaplar var, Zend Avesta, Tripitaka gibi...

Bunların mason mabedinde niçin bulundurulduğunu kaıvramak için, Masonluğu incelemek gerek. Onun için okumak gerek. Başka  yere uzanmaya ise gerek yok; Forumda yazılanlar okunsa yeter... Yetersiz bulan için yüzlerce internet sitesi ve kitap var. Türkçe olanları az ama yok değil.

Kaldı ki, el basmak olayı sadece bazı büyük localarda zorunlu, hepsinde değil.

El basmanın anlamının ne olduğu bilinmeli. Niiçin diğerlerinde zorunlu olmadığı, bunun yerine neyin getirildiği irdelenmeli.

Bilmeden olmaz. Boş laf olur öylesi.

Üstelik bu işi bir mason sanki her toplantıya katıldığında yaıpyor gibi bir izlenim de yaratılıyor. En önemlisi tekris töreninde... Bir masonun hayatı boyunca tek bir kez... Sonra?... Sonrasında kutsal kitaplar varsa zaten hep var ama el basmak falan yok. Bir mason tek bir uygulamadan ötürü sorumlu tutulamaz.

O törende bir aday ne yaptığını, neyi niçin yaptığını doğru dürüst biliyor mu acaba? Önceden anlatıldı mı?

Siz hiç gözleriniz bağlı, en az bir saat boyunca oradan oraya sürüklenip, hiç durmadan soru ve anlatı bombardımanına tutuldunuz mu?

Bu deneyimi bir geçirin bakalım sonunda artık ne halde olduğunuzun, neyi niçin ve nasıl yaptığınızın bilincinde misiniz?   

Kaldı ki masonlar kutsal kitaba mı el basıyor? Dikkat! Önemlidir burası. Düşünün bakalım.

Daha iyisi el basan masonlar düşünsün neye el basmış olduğunu.

Bunun ötesinde bir de  mabetlerinde Kutsal Kitap kullanmayan mason kuruluşları var; hem öyle tek tük falan da değil.

Eeee Ne olacak şimdi?

Tüm bunlar Masonlukta Tanrı kavramının önemini ya da önemsizliğini mi belirtir?

Hayır!... O iş başka. Masonlar için Tanrı kavramı önemlidir ve anlaşılması, değerlendirilmesi gereken bir kavramdır bu. Mabetteki ritüelik uygulamalarla da ilgisi yoktur bunun. Bu bir bilgi, bir birikim, bir felsefe konusudur. Herkes Tanrı kavramı üzerinde kolayca bir öz yargıya varamaz.

Kimileri vardığını sanır da, onların yaptığı başkalarının yargısınaboyun eğmektir. Daha da kötüsü başkalarının çıkarlarına alet olmaktır. (Bunu Sayın ceycet benim yapabileceğimden çok daha güzel bir şekilde ortaya koymuş durumda.)

[Küçük bir karşı çıkış sorusu: Ben daha önce  bir masonun din görüşü şöyle olmalıdır diye bir yargıda mı bulunmuştum?]

« Son Düzenleme: Ağustos 20, 2012, 05:58:55 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 20, 2012, 09:27:58 ös
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Sayın ADAM;

Değer verip cevapladığınız için teşekkürlerimi iletirim, ilk önce, izin verirseniz olaya farklı pencereden bakarak zatınızdan bilgi rica edeceğim şöyleki ; '' Hayır!... O iş başka. Masonlar için Tanrı kavramı önemlidir ve anlaşılması, değerlendirilmesi gereken bir kavramdır bu. '' cümlesinde Din konusunun dışında TANRI kavramı Masonlukta sizin anladığınız anlamda nasıldır ?  Eğer  forum kurallarına aykırı değilse benim anlayabileceğim üslupta bilgilendirirseniz açıktan veya özelden müteşekkir olurum.Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 20, 2012, 11:36:09 ös
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.peacewings

Eleştirinizi beğenmedim uslubunuz eleştirmekten öte adam dövmek batırmak biraz hoca uslubu ile sert yapmak hem diğer arkadaş hem bana sanırım siz eleştiri yapma yerine direk nakavt edeyim olsun bitsin diyorsunuz.
Benim bir çok konuda düşüncem belli o yazıyı belliki iyi okumamışsınız altta kendi yorumum üstte ise bir kaç siteden alıntılayarak sonunda bu kadar yeter diyerek bitirdiği bir konu bu din hakkında kim ne düşünüyor bilinsin istedim.Bana ait olmayan düşünceleri bana aitmiş gibi fütursuzca ve saygısızca rencide etmekten çekınmeyerek sayıp döküyorsun.Hoşta olmadı yakışıkta almadı.

Yelken açtığım yer neresi bari onuda belirtseydin.Başkasını bilemem ama bana olan uslubun çok hoş değil hoşumada gitmedi.Yol bu olmamalı beni eleştiren ilk insan değilsin ama dozajı rencide etmeye çalışmaya götürrsen bu yakışık almaz.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 21, 2012, 01:18:18 öö
Yanıtla #17

Sayın karahan, bir yazıyı alıp hiçbir yorum yapmaksızın paylaşırsanız, o yazı hakkında sizin açınızdan her türlü şey düşünülür. Bir yazı taşıyorsanız, iki yazı yazma zahmetine katlanırsanız, bu problemleri yaşamayız. Üsluba gelince. Bu forumun bazı yerlerinde, üslubumu sertleştirmiş olurum. Orada bunu deseniz, hak veririm. Ama buradaki yazımda, asla üslubumda bir sorun yok. Bunu kabul etmiyorum. İşte sizin konunuzla bağlantılı yazdıklarım:

Alıntı
Sayın karahan da ayrı bir konuya yelken açmış. Din nedir? İslami bir bakıç açısıyla yazılmış, uyduruk bir yazı. Din sanki İslamdan ve Allah'tan ibaretmiş gibi. Din, Allah tarafından konulmuş kanunmuş. Demek ki: Bahailik, Zerdüştük, Taoizm filan din değil. Onlar başka şey. Ne oluyorsa artık, onlar.

Bu bağlamda Sayın karahan'ın yazısını din kavramını açıklamaktan uzak, saçmalıklarla dolu olarak nitelendiriyorum

O yazı saçmalıklarla dolu değil mi? Orada söylediğim en ağır söz, ondan ibaret. Siz bu üslubu sert mi buldunuz? Sizin şahsınıza yapılmış bir yorum bile yok. Kusura bakmayın ama doğru eleştiriler ve gerçekleri söylemek, karşıdaki kişice hakaretmiş gibi sayılmaya başlamış. Şimdi diyorsunuz ki, ben o yazıya katılmıyordum. Size kim inanacak? Ben inanmadım. Ama siz ben şurda şuydum, burda buydum diyebilirsiniz. Benim öyle düşünmeyeceğimi bilmeniz gerekti diyebilirsiniz. Bu forumun pek çok üyesi var, ben herkesin görüş kategorisini çıkartıp, bir siteden alıp, yorum yapmaksısın, öylece koyduğu bir yazıdan, o yazıya nasıl baktığını nereden bileyim?

Üslubumun sert olduğu yerler olabilir. Hafifletmek için çaba gösteriyorum. Ama yukarıdaki yazımda sert üslup yok. Burada haksızlık yapmış olursunuz. Ama görüşünüze genel olarak kısmen katılıyorum. Üslubum sertleştiği yerler olmuştur. Ama onlar hiçbir zaman, karşıdaki kişiye kişisel hakarete varmamıştır. Fikirler babında kalmıştır. Özgürlüğe, eşitliğe, evrenselliğe uzak ve düşman görüşler, tarafımca sert cevaplar almış olabilir. Ama kişiler değil.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ağustos 21, 2012, 01:36:07 öö Gönderen: peacewings »
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ağustos 21, 2012, 08:36:17 öö
Yanıtla #18
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altında da konu bireysel çekişmelere dönüşüyor. Ricam bunun sona erdirilmesi.

Ben Sayın NOSAM33 tarafından pek iyi anlaşılamayan soruya anladığım kadarıyla yanıt vermeye çalışayım.

Masonlukta masonlar Tanrı kavramını nasıl değerlendiriyor; onu kendileri (masonlar) açıklasın isterlerse. Her  birinin farklı değerlendireceğini düşünürüm. Çünkü her birinin bireysel buyurultusu, özgür inancı ve kendine özgü değer yargısı vardır. Masonluk basma kalıp masonlar üretmez ki...

Bir türlü anlaşılamayan ya da anlaşılmasına yanaşılmayan bir konuyu tekrarlayalım.

Tanrı, varsa, varlığı için bir dinin vaırlığına gereksinme duymaz. Varlığını yansıtmak için bir din oluşturmasına da gerek olmaz. Dinler Tanrı için değil insanın kendisi içindir. Ancak bir tanrırnoın din oluşturduğu düşünülüyorsa, o ancak Politeist nitelikli bir dinin tanrılarından biri olabilir.

Bir kez daha yineleyelim: Din Tanrı yaratımı değil, insan oluşturmasıdır. Farklı tarihlerde farklı coğraflyalarda farklı dinler oluşturulmuştur ve günümüzde de oluşturulması sürdürülmektedir. Bu dinlerin bazılarında tanrı yoktur. Çünkü bir dinin varlığı için tanrı varlğı gerekmeyebilir.

Bütün bunlar ansiklopedik bilgilerdir. Benim burada yapmış olduğum sadece bir özettir. Ayrıntısı kitap ve ansiklopedilede bulunabilir.

Bu iş böyleyken, hâlâ kendi kapılmışlığıyla Allah'ın dininden söz etmeyi sürdürenler olursa, eh, onlara ya hoşgörüyle bakar ya tolerans gösteririz, ne yapalım. Ancak kendilerinden rica ederiz ve deriz ki, o tezlerini Masonulk ile bağlantı kurmadan sürdürsünler; bunun için de Forum'un bir başka bölümünü yeğlesinler lütfen.

Bakın, tüm bunlar bir mason için önemlidir çünkü burada bilgisizliğe ya da yanlış bilgi edinmişliğe karşı bilgiyi ortaya çıkarıyoruz. O bilgi içinde Tanrı kaıvramı da var. Fakat Tanrı'yı tanımlamıyoruz. Çünkü onu tanımlamak insanın haddine düşmemiş.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 21, 2012, 11:13:47 öö
Yanıtla #19
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayın karahan, bir yazıyı alıp hiçbir yorum yapmaksızın paylaşırsanız, o yazı hakkında sizin açınızdan her türlü şey düşünülür. Bir yazı taşıyorsanız, iki yazı yazma zahmetine katlanırsanız, bu problemleri yaşamayız. Üsluba gelince. Bu forumun bazı yerlerinde, üslubumu sertleştirmiş olurum. Orada bunu deseniz, hak veririm. Ama buradaki yazımda, asla üslubumda bir sorun yok. Bunu kabul etmiyorum. İşte sizin konunuzla bağlantılı yazdıklarım:

Alıntı
Sayın karahan da ayrı bir konuya yelken açmış. Din nedir? İslami bir bakıç açısıyla yazılmış, uyduruk bir yazı. Din sanki İslamdan ve Allah'tan ibaretmiş gibi. Din, Allah tarafından konulmuş kanunmuş. Demek ki: Bahailik, Zerdüştük, Taoizm filan din değil. Onlar başka şey. Ne oluyorsa artık, onlar.

Bu bağlamda Sayın karahan'ın yazısını din kavramını açıklamaktan uzak, saçmalıklarla dolu olarak nitelendiriyorum

O yazı saçmalıklarla dolu değil mi? Orada söylediğim en ağır söz, ondan ibaret. Siz bu üslubu sert mi buldunuz? Sizin şahsınıza yapılmış bir yorum bile yok. Kusura bakmayın ama doğru eleştiriler ve gerçekleri söylemek, karşıdaki kişice hakaretmiş gibi sayılmaya başlamış. Şimdi diyorsunuz ki, ben o yazıya katılmıyordum. Size kim inanacak? Ben inanmadım. Ama siz ben şurda şuydum, burda buydum diyebilirsiniz. Benim öyle düşünmeyeceğimi bilmeniz gerekti diyebilirsiniz. Bu forumun pek çok üyesi var, ben herkesin görüş kategorisini çıkartıp, bir siteden alıp, yorum yapmaksısın, öylece koyduğu bir yazıdan, o yazıya nasıl baktığını nereden bileyim?

Üslubumun sert olduğu yerler olabilir. Hafifletmek için çaba gösteriyorum. Ama yukarıdaki yazımda sert üslup yok. Burada haksızlık yapmış olursunuz. Ama görüşünüze genel olarak kısmen katılıyorum. Üslubum sertleştiği yerler olmuştur. Ama onlar hiçbir zaman, karşıdaki kişiye kişisel hakarete varmamıştır. Fikirler babında kalmıştır. Özgürlüğe, eşitliğe, evrenselliğe uzak ve düşman görüşler, tarafımca sert cevaplar almış olabilir. Ama kişiler değil.

Saygılarımla.

Sanırım kendi anlaşılmaz uslubunu kabul ediyorsunuz ama diyorsunuzki ben buyum geri vites yapmam adama dalarım.

Bakınız siz yorum yapmadığımız söylüyorsunuz ama insanlara saldırmak düşüncenizden olsa göre buna fazlaca yoğunlaştığından okumamışsın o yazının altındaki benim yorumum alın yeniden veriyorum burada ne diyrum.
----------------------------------------------------------------------------------

Tamam daha fazla devam etmeyeceğim sizde gördünüz tanımlarda bir birlik hemen hemen yok gibi herkeste algı farklı farklı.Yüce rablerine ibadet etsinler diye din yaratılmaz allah bu işi böyle yapmamıştır.Din allahın kendisini (anlamamız gerektiği kadar )ve kurduğu sisytemi detayları ile anlattığı örnekler verdiği öncelikle insana hürriyet ve vicdan özgürlüğü vererek kurduğu sistemi anlattığı bir olaydır bu sistemin farklı algılanışından doğan paradoxları yaşıyoruz biz.

İhtiyaç sahibi olmayan heleki herhangi bir tapınım yada ibadete ihtiyacı olmayan ve bunuda kullarından istemeyen bir allaha ilk yaptığımız şey onun bizden istemediği ibadetler değilmi,kaldıki kuranda apaçık söylüyor benim sizin ibadetinize ihtiyacık yok diyor.Allah bize kurduğu ve bizimde anlayarak ona ulaşmamızı istediği sisteme biz din olarak isim veriyoruz bu yol tek ikende biz bunu bir sürü hale getiriyoruz bu karmaşıklığı yaratan biziz bu olayı sulandıranda ısrarla anlamayanada kendine göre ve çıkarına göre yorumlayanda biziz sistem son derece net ve açık aslında.

İşte bana göre sanırım masonların allaha ve dine bakışı bu noktayı gördükleri yerdir,teologlardan farklı düşündükleri farklı algıladıkları yerden bakıyorlar o kadar.

saygılarımla

Ne anladın neresini uyduruk gördün?Kabalık ile eleştiriyi ayırt etmeden şunu diyen sen değilmisin

Bu bağlamda Sayın karahan'ın yazısını din kavramını açıklamaktan uzak, saçmalıklarla dolu olarak nitelendiriyorum. Sayın Masor1976'nın ise Masonluğun dine olan bakış açısını, bu forumda uzun zamandır olmasına rağmen, hiç mi hiç öğrenemediğini belirtiyorum.

uyduruk saçmalık bu kelimeleri kullanış amacın neki bu ne narsistlik bu ne kendini beğenmişlik böyle.Okuduğunu dahi anlayamadcan kafandaki salvoları atmakla meşgulsün senin bana dediğini ben o yazıda diyorum zaten ama saldırmakla okadar konsantre olmuşsunki hep es geçmişdsin.

Size önerim

Şimdi hemen bu işi burada keselim ben sizin sizde benim herhangi bir youmuma yorum yazmayın yada yayınladığımız yazıya ki işi kişiselleştirmeyelim.Ben sizin öyle kolayca aşağılayabileceğiniz biri değilim.Hala bunu eleştiriydi diye savsaklayacaksan eğer

Narsistliğinden az kurtul insana önce saygı göster sonra senin uyduruk bulduğun yeri içinde tut onun nerede hata yaptığını efendice güzel bir uslupla anlatki kimseyi burada ortaya dökmeden kırmadan incitmeden olayın doğrusunu anlatırkende eleştirini yapabilmiş ol.

Söylemişsin ama anlatmamışsın yani doğrusu nedir senin gözünden belli değil bu eleştiri değildir.

Bu forumda eleştirisini aldığım ve eleştirdiği zamanda eleştirisini hep ince bir uslup ile doğrusu budur diye anlatan bir ADAM  var onu arada bir oku nasıl katkı sağlıyor gör ve çoğu zamanda doğruyu öğrendiğim içinde eleştirisini kabul etmişimdir.

Saçmalık ve uyduruk ifadelerin çok hoş gelmedi o yüzden burada bitsin.

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo