Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nicin Topraktan Yaratildik?  (Okunma sayısı 18920 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 26, 2007, 01:06:24 ös

Buyrun size kafamdaki sorulardan biri daha.Yaradan insani niye topraktan(camurdan)yaratti?Illaki dogru gördügü bir elementtir toprak ama neden?

1-Gılgamış Destanı: "Ellerimi yıkadım. Bir parça çamur koparıp yazıya attım. Ve bu yazıda ,kahraman Engidu'yu yarattım."

2-Sümer'lilerin Enuma-eliş Destanı: "Bunun üzerine ben de Ea'nın yardımını istedim. Toprağı, Kingu'nun kanıyla yoğurdum. İlk insanı meydana getirdim."

3-Çin Efsanelerinden: "Bunun üzerine Tanrıça Ngüho yengeç elleriyle gökyüzünü yukarıya kaldırdı, denizleri yeniden sınırlarına itti. Ve çamurdan yeni bir insan türü yarattı."

4-Mısır'da Luxor Tapınağı'nda bulunan kabartma bir resim: "Kral Amonhotap III olarak betimlenen Tanrı Khnemu çömlekçi çarkında erkek ve dişi iki insanı yaratıyor."

5-Hesiodos Destanı. "Namlı, şanlı Hephaisdos'u çağırdım hemen. 'Bir parça topral al, suyla karıştır' dedim. 'İçine insan sesi koy, insan gücü koy."

6-Yunan Efsaneleri'nden: "Gözyaşlarımla toprağı çamur haline getirdim ve yoğurdum (Prometheus anlatıyor.) Bir insan heykeli yaptım. Sonra bu heykele ruh verdim. İlk ölümlü yaratıklar oluştu böylece.)

7-Tevrat'tan: "Ve Rab Allah yerin toprağından Adam'ı yaptı ve onun burnuna hayat nefesini üfledi ve adam yaşayan can oldu."

8- Kur'an, Mü'minün 12-16: "And olsun ki Biz insanı süzme çamurdan yarattık."

9- Kur'an, Es-Safaat 11: "Hakikat Biz onları cıvık bir çamurdan yarattık."

10-Kur'an, Sad 71-76: "Ben muhakkak çamurdan bir insan yaratacağım. Artık onu tamamlayıp içerisine de ruhumdan üfürdüğüm zaman kendisi için derhal ona secdeye kapanın."
Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..

Temmuz 26, 2007, 01:32:48 ös
Yanıtla #1

Sn zarathustra,

Topraktan yaratılma bir sembolizmadır.Dikkat ettiyseniz hiç bir kutsal kitapta insanlığa açık bir bilgi sunulmamıştır.Mitoloji ve destanlarda aynı kapalı bilgilerin insanlığa sunuluşu için kullanılmış olan diğer öğelerdir.İnsanın nasıl yaratılmiş olduğu konusundaki birtakim bilgilere gereksiz tartışmalara yol açacağı için girmeyeceğim.

Sevgiler
Omnia mors aequat

Temmuz 26, 2007, 04:40:57 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

bana sorarsanız kurandaki sembolizmalar sadece ifade etmekle kalmaz madden bazı verilerde arz eder.şöyleki, insan oglunun vücudunda bulunan her madde doganında aynı zamanda bir parçasıdır .ve zaten birçok yaradılıs yada yapılıs fikrine göre insan zaten toprakdaki elemntlerden yaratılmıs yada olusup evrimlesmiştir.
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Temmuz 28, 2007, 11:41:52 ös
Yanıtla #3

Bencede bu topraktan yaratilis sembolizmadir.Fakat burada dikkat edilirse inanclarin hemen hemen bütünü bu sembolü vurguluyor.Toprak ve su=Camur.

Su sürecte bu konuyu arastirmaya calisiyorum fakat belirli düzeylerden sonra konu kilitleniyor ve tekrar bastan almak gerekiyor...

Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..

Temmuz 28, 2007, 11:45:27 ös
Yanıtla #4

İnsanın nasıl yaratılmiş olduğu konusundaki birtakim bilgilere gereksiz tartışmalara yol açacağı için girmeyeceğim.

Sevgiler

Sn. dost bildiginiz bu konuda bazi envanterler varsa bizimle paylasmanizi isterdim.Yasanilan bilgi caginda artik her konuyu dogru bir üslup cercevesinde tartismamizin zamani gelmistir;aydinlanmanin bir yoluda bunlari paylasimdan gecer diye düsünüyorum.

Selamlar...

Temmuz 29, 2007, 12:34:32 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

İnsanın nasıl yaratılmiş olduğu konusundaki birtakim bilgilere gereksiz tartışmalara yol açacağı için girmeyeceğim.

Sevgiler

Sn. dost bildiginiz bu konuda bazi envanterler varsa bizimle paylasmanizi isterdim.Yasanilan bilgi caginda artik her konuyu dogru bir üslup cercevesinde tartismamizin zamani gelmistir;aydinlanmanin bir yoluda bunlari paylasimdan gecer diye düsünüyorum.

Selamlar...
malesef günümüzde çoğu şeyler tartışılamıyor.
Yaradılış konusunda yada cennet ve cehennem bize bilgimiz dışında bir bilgi verilebiliryormu?
neden cehennem  ateşi çünkü yanık çok acı veriyor.iyi bir cezalandırma şekli daha iyisi düşünülemezdi.

Temmuz 29, 2007, 12:53:25 öö
Yanıtla #6

Bakin bu dediginiz bile tartisilabilir.Cünkü Islamda ates rahmette oluyor.Yani mümin ama günah islemis insan cehennemde bu ates sayesinde günahlarindan ariniyor ve kevser havuzuna giriyor ve oradanda cennete :)
Yada hristiyanliktada öyle.Vaftizci Yahyanin söylediklerini unutmayin:
-Ben sizi suyla vaftiz ediyorum ama benden sonra gelecek olan sizi atesle vaftiz edecek
Cikin bakalim isin icinden :D

Bence bilmedigimiz veya eksik bildigimiz bu noktalarda tartisma boyutumuz kisir döngü olmaktan ileriye gidemiyor.Birbirimizin karsi ciktigimiz kavramlari aslinda kendi kavramlarimizla paralel bir boyut teskil ediyor.Biz bunun farkina varamiyoruz,yada bunun farkina varabiliyorsakda demis oldugum gibi belli bir noktadan sonra tikaniyoruz.
Bu birazda suna benziyor.Bir dagci oldugunuzu düsünün.Amaciniz doruga varabilmek.Variyorsunuz doruga binbir zahmetle..Fakat doruktan baktiginiz zaman daha büyük bir dag oldugunu farkediyorsunuz karsinizda.Eger ömrünüz yeterde onada tirmanabilirseniz garantisini veririm o dagin arkasinda daha cikilmayi bekleyen daha yüksek bir dag vardir.Bize verilenler veya kesfetmeye calistiklarimiz(din ve arastirmalar)birazda budur,zaten ileri görüslü olmayan icin kendi cikmis oldugu kücük tepeyi en yüce dagin dorugu sanar,sadece yolun basindayken kendisini sahikayi fethetmis sanar...

Yani sn. arkadasim bize düsen tirmanmaya devam etmek baskada yolu yok bunun...

Selamlar...

Temmuz 29, 2007, 01:05:16 öö
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

çıkalabileceğini sanmıyorum.Çünkü dinler asırlar boyunca birbirlerinden etkilenerek bu güne gelmişlerdir.
sadece semavi dinlerin birbirleri üzerinde etkileri değil semavi olmayan dinlerinde etkisi olmamış değildir.
bu etkilenmeler sonucunda içinden çıkılmayacak sorular değişik yorumlar ortaya çıkabiliyor.

Temmuz 29, 2007, 02:27:00 öö
Yanıtla #8

Etkilenmeleri dogaldir;sonuc itibariyle bir tane Yaradandir vurgulanmak istenen(Tek tanrili dinler)dir.

Ama simdi ortada mantik aranmasi gereken bazi noktalar var.Bu bazi asiri uc mantik yapisindaki insanlarin belirttigi gibi herseyi kabullenmek asiri fatalist bir yaklasim tarzi bizi dogruyu anlamaktan öte bildigimiz bazi dogrularinda asimilasyonuna sebeptir.

Sahsen ben icinde bulundugum kozmik yasalarin etraflica ögrenilmesi gerektigini savunuyorum,tabiki zaman gerekiyor,sabir gerekiyor ve gayet sessizlik gerekiyor gercege ulasmak icin...

Temmuz 29, 2007, 02:31:22 öö
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Sahsen ben icinde bulundugum kozmik yasalarin etraflica ögrenilmesi gerektigini savunuyorum,tabiki zaman gerekiyor,sabir gerekiyor ve gayet sessizlik gerekiyor gercege ulasmak icin...
Nedir mesela içinde bulunduğun kozmik yasalar ???