Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Haricilere özel avatar kullanımı hakkında öneri  (Okunma sayısı 7926 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 10, 2019, 04:39:07 ös

Mason ve mason olmayanların ayrımında şu anki avatar prosedürü uygulanıyor. Nitekim bazı mason arkadaşlarımız da tercihen avatar kullanmıyor.

Bir harici olarak şöyle bir ricam var. Nasıl karşılarsınız bimiyorum ve kararınıza da tabiki saygı duyacağım ama diyorumki foruma haricilerin kullanabileceği bir kaç avatar koyulabilir. Yani hariciler olarak bizler internet üzerinden avatar seçip koyamayacağız ama forumun izin verdiği ve veritabanına yüklediği bir kaç avatar örneğinden seçim yapabileceğiz. Hem bu sayede kullandığımız avatardan harici olduğumuz da anlaşılacak ve mason olup avatar kullanmayan arkadaşlarla daha rahat ayrım yapılabilecek.

Ne dersiniz?  :)
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ocak 10, 2019, 08:06:51 ös
Yanıtla #1

Harici arkadaşlar az destek verin. Bu öneri olsa güzel olmaz mıydı  ;D
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ocak 10, 2019, 08:11:55 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Hadi bakalım ben destekliyorum umarım kabul olur ... ;)

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 10, 2019, 08:12:51 ös
Yanıtla #3

Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ocak 10, 2019, 08:59:39 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ben de destek veriyorum saygılarımla ..  :)

Ocak 10, 2019, 09:14:37 ös
Yanıtla #5

Süper, teşekkürler sayın vendor   ;)
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ocak 10, 2019, 09:16:13 ös
Yanıtla #6
  • Yeni Katilimci
  • *

Lütfen bana gücenmeyin Sayın Adonai ancak böyle bir şey gerçekten lüzumlu mu diye sormak lazım. Öncelikle genel olarak avatar kişinin kendi seçeceği onu yansıtan bir şey olmalıdır. Bu forum özelinde ise masonlar gördüğüm kadarıyla ezoterik ve veya masonlukla ilgisi olan avatarlar kullanmakta. Masonların avatar kullanması benim kişinin yorumunu okurken dikkat ettiğim bir husustur. Açıklamam gerekirse şöyle ki eğer masonlukla ilgili bir konuda avatarı olan yani mason olduğumu düşündüğüm bir kişi yorum yaptıysa daha dikkatli okuyorum. Bunun da çok normal olduğunu düşünüyorum tıpkı derste bir soruya öğretmenin verdiği cevap ile öğrencilerden birinin verdiği cevap durumunda ki  gibi bir fark var bence.

Bir diğer konuda avatarları biz seçmedikten sonra ne anlamı var ki. Avatar kullanmak istemeyen masonlar belkide mason olduklarını forum dahilinde belirtmek istememekteler. Sizin öneriniz forumdaki tüm mason kullanıcıların masonluğunu deşifre etmez mi ? Bir de özellikle tekrar soruyorum masonlukla ilgili bilgi alıp verme amaçlı bu platformda önerinize gerek var mı ? Avatarın olmaması bir eksiklik mi ?

Bunların haricinde size kişisel bir öneride bulunmak isterim. Belki de doğrusu burdan yazmak değilde size kişisel mesaj atmak olacaktır ama ben yinede affınıza sığınarak yazmak istedim çünkü çok fazla kullanıcıyı ilgilendiren bir konu bence. Çok fazla değerli paylaşımda bulunuyorsunuz bunu görüyorum ve olabildiğince konulara yorum yapıyorsunuz ancak paylaşımlarınız ve yorumlarınız çoğunlukla masonluk harici genel konularla ilgili. Tıpkı bu başlıkta olduğu gibi. Sizler daha çok masonluğu araştırıp bizlere katkılarda bulunsanız daha güzel olmaz mı ? Hem hariciler olarak belki bu sayede sorularla masonluğu daha iyi anlayabiliriz ve benim düşüncem bir haricinin masonlukla ilgili sorularını en güzel bir harici anlar ve bir mason cevaplar. Bu durumda forumun kullanım amacı genişler. Lütfen bu eleştirim yanlış anlaşımasın herkes dileğini yazmakta kurallar çerçevesinde özgür ancak sanki bu işler tüm genel forumlarda yapılabiliyor iken, buranın amacı doğrultusunda hareket edilmeli diye düşünüyorum.

Nitekim forumda bir hür masonun yorum yaptığını cevapladığını göremez oldum.

Lütfen bana kırılmayınız ben asla birinin özgür iradesini kısıtlamak istemedim. Sadece bir öneride bulunmak istedim. :)

Sevgilerim, saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ocak 10, 2019, 09:18:15 ös Gönderen: Arslan »
Şeyler şeklini sadece mekanda değil, zamanda da bulur.
Öyle mermer bloklar vardır ki, geleceklerinde gömülü heykeller saklıdır içinde.

Ocak 10, 2019, 09:37:42 ös
Yanıtla #7

Lütfen bana gücenmeyin Sayın Adonai ancak böyle bir şey gerçekten lüzumlu mu diye sormak lazım. Öncelikle genel olarak avatar kişinin kendi seçeceği onu yansıtan bir şey olmalıdır. Bu forum özelinde ise masonlar gördüğüm kadarıyla ezoterik ve veya masonlukla ilgisi olan avatarlar kullanmakta. Masonların avatar kullanması benim kişinin yorumunu okurken dikkat ettiğim bir husustur. Açıklamam gerekirse şöyle ki eğer masonlukla ilgili bir konuda avatarı olan yani mason olduğumu düşündüğüm bir kişi yorum yaptıysa daha dikkatli okuyorum. Bunun da çok normal olduğunu düşünüyorum tıpkı derste bir soruya öğretmenin verdiği cevap ile öğrencilerden birinin verdiği cevap durumunda ki  gibi bir fark var bence.

Bir diğer konuda avatarları biz seçmedikten sonra ne anlamı var ki. Avatar kullanmak istemeyen masonlar belkide mason olduklarını forum dahilinde belirtmek istememekteler. Sizin öneriniz forumdaki tüm mason kullanıcıların masonluğunu deşifre etmez mi ? Bir de özellikle tekrar soruyorum masonlukla ilgili bilgi alıp verme amaçlı bu platformda önerinize gerek var mı ? Avatarın olmaması bir eksiklik mi ?

Bunların haricinde size kişisel bir öneride bulunmak isterim. Belki de doğrusu burdan yazmak değilde size kişisel mesaj atmak olacaktır ama ben yinede affınıza sığınarak yazmak istedim çünkü çok fazla kullanıcıyı ilgilendiren bir konu bence. Çok fazla değerli paylaşımda bulunuyorsunuz bunu görüyorum ve olabildiğince konulara yorum yapıyorsunuz ancak paylaşımlarınız ve yorumlarınız çoğunlukla masonluk harici genel konularla ilgili. Tıpkı bu başlıkta olduğu gibi. Sizler daha çok masonluğu araştırıp bizlere katkılarda bulunsanız daha güzel olmaz mı ? Hem hariciler olarak belki bu sayede sorularla masonluğu daha iyi anlayabiliriz ve benim düşüncem bir haricinin masonlukla ilgili sorularını en güzel bir harici anlar ve bir mason cevaplar. Bu durumda forumun kullanım amacı genişler. Lütfen bu eleştirim yanlış anlaşımasın herkes dileğini yazmakta kurallar çerçevesinde özgür ancak sanki bu işler tüm genel forumlarda yapılabiliyor iken, buranın amacı doğrultusunda hareket edilmeli diye düşünüyorum.

Nitekim forumda bir hür masonun yorum yaptığını cevapladığını göremez oldum.

Lütfen bana kırılmayınız ben asla birinin özgür iradesini kısıtlamak istemedim. Sadece bir öneride bulunmak istedim. :)

Sevgilerim, saygılarımla.

Sayın Arslan, öncelikle eleştirileriniz için teşekkürler. Eleştirilmek benim hoşuma gidiyor. Kendime bir daha aynada bakma fırsatı buluyorum. :)

Birincisi, masonluk harici paylaşımlar dediniz. Müzik sekmesi dışında (ki böyle bir sekme varsa her türlü müzik koyulabilir bence), genelde ezoterik, okült ve ya forum başlıklarında geçen konular hakkında sorular soruyorum ve ya paylaşımlar yapıyorum. Buradan beni çok fazla okumadığınızı üzülerek anladım. Nitekim yazınızda masonların yazılarına daha çok odaklanıyorum diyerek bunu da kendi kendinize ispatlamış oldunuz. Bu başlığa gelecek olursak(avatar konusu)yine bu başlığı forum için öneriler sekmesine açtım ve takdir edersiniz ki bu da forum için bir öneridir. Ama bir kaç kez (1 ve ya 2)kişisel konularımla ilgili başlık açtım ama sadece mutluluğumu paylaşmak içindi, nitekim bu da çok insancıl bir yaklaşımdı bana göre. Ama dediğiniz gibi belki bu 1-2 başlığı açmasaydım daha iyi olabilirdi.

İkincisi, demin de belirttiğim gibi sizin masonların yazılarına daha çok odaklandığınızı söylemeniz üzücü. Bu foruma kabul süreci diye bir süreç var. Hepimiz en azından bu süreçleri geçmiş kişileriz. Haricilerin de önemli bir kısmının önemli bir mesleği ve ya akademik kariyeri var. Onun için forumda insanları ayrım yapmadan okumanız daha şık olurdu. Nitekim demin sayın ANARCHOSA, insan hakları beyannamesinden bir alıntı yapmış ve oradaki 3 kelimeye dikkat çekmişti. Bu üç kelimeden biri de eşitlikti.

Naçizane size bir tavsiyem sayın Arslan, siz, bizim gibi, masonluğu öğrenmeye gelmiş bir öğrencisiniz. Masonlukta da mütevazilik ve ya benliği yenme çalışmaları yapıldığını biliyorsunuz, çünkü ışığa benliği yenerek ulaşabilirsiniz. Onun için etrafınızdaki her insanın bir elmas olduğunu unutmayın. Belki üstü pislenmiştir ama yine de elmastır. Her insandan da, hem de istisnasız her insandan inanın birşeyler öğrenebilirsiniz.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ocak 10, 2019, 10:09:53 ös
Yanıtla #8
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Arslan, öncelikle eleştirileriniz için teşekkürler. Eleştirilmek benim hoşuma gidiyor. Kendime bir daha aynada bakma fırsatı buluyorum. :)

Birincisi, masonluk harici paylaşımlar dediniz. Müzik sekmesi dışında (ki böyle bir sekme varsa her türlü müzik koyulabilir bence), genelde ezoterik, okült ve ya forum başlıklarında geçen konular hakkında sorular soruyorum ve ya paylaşımlar yapıyorum. Buradan beni çok fazla okumadığınızı üzülerek anladım. Nitekim yazınızda masonların yazılarına daha çok odaklanıyorum diyerek bunu da kendi kendinize ispatlamış oldunuz. Bu başlığa gelecek olursak(avatar konusu)yine bu başlığı forum için öneriler sekmesine açtım ve takdir edersiniz ki bu da forum için bir öneridir. Ama bir kaç kez (1 ve ya 2)kişisel konularımla ilgili başlık açtım ama sadece mutluluğumu paylaşmak içindi, nitekim bu da çok insancıl bir yaklaşımdı bana göre. Ama dediğiniz gibi belki bu 1-2 başlığı açmasaydım daha iyi olabilirdi.

İkincisi, demin de belirttiğim gibi sizin masonların yazılarına daha çok odaklandığınızı söylemeniz üzücü. Bu foruma kabul süreci diye bir süreç var. Hepimiz en azından bu süreçleri geçmiş kişileriz. Haricilerin de önemli bir kısmının önemli bir mesleği ve ya akademik kariyeri var. Onun için forumda insanları ayrım yapmadan okumanız daha şık olurdu. Nitekim demin sayın ANARCHOSA, insan hakları beyannamesinden bir alıntı yapmış ve oradaki 3 kelimeye dikkat çekmişti. Bu üç kelimeden biri de eşitlikti.

Naçizane size bir tavsiyem sayın Arslan, siz, bizim gibi, masonluğu öğrenmeye gelmiş bir öğrencisiniz. Masonlukta da mütevazilik ve ya benliği yenme çalışmaları yapıldığını biliyorsunuz, çünkü ışığa benliği yenerek ulaşabilirsiniz. Onun için etrafınızdaki her insanın bir elmas olduğunu unutmayın. Belki üstü pislenmiştir ama yine de elmastır. Her insandan da, hem de istisnasız her insandan inanın birşeyler öğrenebilirsiniz.

Sevgiler.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Beni yanlış anladığınızı üzülerek söylemek zorundayım. İlk olarak masonluk dışından kastım forumun başlıkları ya da konuların yerleri değildi. Bunu takdir edecek forum yöneticileridir ben değilim. Benim kastım sizin yorumlarınızın ve paylaşımlarınızın masonluk harici olduğuydu. Sizin gibi değerli ve bilgili bir insanın masonlukla ilgili katkılarda bulunucu yorumlar yapmasının tüm okuyucular için daha faydalı olabileceğine değinmek istemiştim. Sorularınızla, bizlerin aklına gelmeyen bir yöne vurgu yapabilir bizlere de diğer kullanıcıların yapacağı yorumlar ile faydalı olabilirsiniz. Burada siz eki kullandım ama şahsi olmaktan ziyade genel düşünmenizi rica ediyorum.
Evet tabiki masonluk dışı konularda konuşulmalı hatta ben de bu forumu ve masonluğu internette müzik ile ilgili bir konuyu araştırırken buldum. Onun öncesinde bir ilgim ve merakım yoktu keza masonlukla ilgili bilgimde.

Evet masonların masonlukla ilgili yazdığı konuyu okurken daha bir dikkatli olmak bana daha doğru geliyor. Affınıza sığınarak benim bu forumda kullanıcı olmamın tek amacı masonlukla ilgili bilgi almak ve aklımdaki sorulara cevap bulabilmek. Masonluğun kapalı yapısının sonucu olarak aklıma gelen sorulara başka yerlerden ulaşmam ne yazık ki mümkün olmuyor.

Foruma giriş dahilinde de bunu söylemek elbet ki bana düşmez ama gözlemlerim sonucunda öğrendiğim kadarıyla; buranında sıradan bir forum olduğudur. Yani bu demek ki üye olurken sizin aksinize seçilmişlik durumunun olmadığını düşünmekteyim. Elbette sınırsız forum vardır ve hepsinin amacı bir konuda insanları ortak paydada buluşturup konu dahilinde bilgilerin arttırılıp çoğaltılmasıdır. Buranın içinde H.K.E.M.B.L ile ÖMBL/KMBL üyelerinin de olduğu bir forum olduğu unutulmamalıdır. Buraya üye olmak ve yazı yazmak bizi masonluğa yaklaştırmamaktadır. Yazdıklarım tabi ki yanlış olabilir ama bunlar benim forum ile ilgili genel gözlemlerimdir.

Sadece yanlış anlaşılmaları düzeltmek istedim dilerseniz Sayın Adonai artık bu konuyu konuşmayı kişisel iletilere saklayalım. :) Hem böylelikle sizinle, kim bilir güzel bir dostluğun başlangıcı yapmış oluruz.

Sevgilerimle, saygılarımla. :)
Şeyler şeklini sadece mekanda değil, zamanda da bulur.
Öyle mermer bloklar vardır ki, geleceklerinde gömülü heykeller saklıdır içinde.

Ocak 10, 2019, 11:12:32 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Sayın Adonai isterse bir bildiği vardır der ve fikrini desteklerim.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"