Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Amerikan Doları  (Okunma sayısı 20444 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 18, 2011, 04:21:54 ös
Yanıtla #20
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Hiç hoşlanmadığım bir şey. Forumda başkaları pyapınca eleştiriyorum. Fakat şimdi öyle bir noktaya geldik ki, o kendi hoşlanmadığımı yapmam gerekiyor: Konu dışı, konuyla bağlantısız söyleşi...

Fakat bir illkemden ödün vermeyeceğim. "Sayın ...... " diye kişiye hitap etmek yok.

Sayın Eureka'nın yazmış olduğu iki uzun açıklama ile bağlantılı olmak üzere, benim yazmış olduklarımın Sayın Alşah'ın yazmış oldukları ile hiç ilgisi yok. Hatta Sayın Alşah bana şöyle bir sitemde bulunmuş olsa haklı sayılır: "Benim yazdıklarımı hiç kale almamışsınız." Ben onun dediklerinden herhangi bir şekilde imalı olarak da söz etmedim. Uydurmacaların, plvralaların, safsataların, atmasyonların Sayın Alşah'a ait olduğunu falan da söylemedim. Benim öyle adını belirtmeden yüklenmiş olduğum kişilmerin arasında yer almıyor Saıyın Alşah.

Yazmış olduklarımın hiçbirinin Sayın Alşah ile uzaktan yakından ilgisi olmadığı için özür dilemem gerekmiyor. Aksine gönlü hoş olsun diye şunu ekleyeyim: Ben Sayın Alşah'ı bu forum alanında çok tutarlı ve saygıdeğer bir efendi olarak görmekteyim.

Keşke herkes için aynı şeyi söyleyebilsem.

Dolayısıyla bir kez daha yineleyeyim: Sayın Alşah'ın benim yazdıklarımdan ötürü incinmesini gerektirecek hiçbir şey yok.

Tersine, belki Sayın Eureka hatta belki ABD'nde yaşayan diğer sayın masonlar olağanüstü düzeyde incinmiş olabilir benim yazdıklarımdan dolayı. Çünkü ben onların o pek bir yücelttikleri masonları sadece sıradan birer insan olarak görüyorum. Birir yurtsever olarak yapmış olduklarını hiç de küçümnsemiyorum. Ancak bunları yaparken masonluk adına değil, birer yurttaş olarak yaptıklarını, Masonuk adına yapıp etmiş bulundukları pek önemli bir şey bulunmadığın, olsa olsa görevlerini yerine getirdikleriniı ileri sürüyorum.

Ne yazık ki tüm bunlar konu başlığı dışında oldu. Amerikalı ünlüler arasnda masonları seçerek onlar hakkında bir görüş belirteceksek, onun da yeri ayrı olmalı. Bu nedenle diğer izleyenlerden özür dilerim.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 18, 2011, 05:24:20 ös
Yanıtla #21
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Alsah,

O yazimda bahsettigim kisiler siz veya bu sitenin herhangibir uyesi degildi. Boyle anlasilabilir miydi diye birkac kere okudum, anlayamadim. Yine de karisiklik olmussa aciga kavusturayim: bu baslik altindaki veya bu sitedeki hicbir yazimda ustu kapali olarak bir uyeyi elestirmem. Benim o yazida yuklendigim kisiler, internet bilginleri olarak da adlandirabilecegim arastirma yapmaksizin komplo teorisi ureten kisiler.

Sayin ADAM,

Sizinle benzer dusunuyoruz. ABD'nin ayni zamanda Kardes olan kurucularinin bu dunyada yaptiklari is, ve onun meyvesi olan devletin sani, Mason olmalarinin veya diger kimlik ve kisisel ozelliklerinin cok onune geciyor.

Forumdaki tum aktif uyelere yonelik de bir ricam olacak. Lutfen herseyi cok ciddiye almayalim, yalnizca geregince ciddiye alalim. Eglenerek, ogrenerek ve iyi niyetle tartisarak bilgilerimizi arttirdigimiz o samimi hava olmazsa hep birlikte boguluruz.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Aralık 18, 2011, 05:37:47 ös
Yanıtla #22
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Fakat bir illkemden ödün vermeyeceğim. "Sayın ...... " diye kişiye hitap etmek yok.

Haklisiniz, ben de bundan sonra bu ifadeyi kullanmayacagim. Kafa karistirici olabiliyor. Oyle baslayan bir yazinin tamaminin ayni ve tek bir kisiye yonelik oldugu hissi yaratabiliyor.

Kisiye dikkat cekmek icin alinti/quote kullanma yontemine donuyorum. Bunu da tabiyatiyle az kullanacagim, zira Sayin ADAM hakli: kisiye yonelik birseyler yazmamak faydali bir pratik, bagli kalindigi takdirde kendiliginden kalite ve verimi arttirabilecek bir kural.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Aralık 18, 2011, 07:29:17 ös
Yanıtla #23
  • Uzman Uye

Üstat Masonların karşısında yorum yapmam yersiz ama dikkatimi çeken işaretleri paylaşmak istiyorum .1-Osmanlı bankası amplemindeki ağaçın kökündeki 7 nokta 2- Global Menkul değerler amb. 3- Şişe Cam A.Ş 4-30.06.2007 Hürriyet gazetesi 9. sayfadaki AKBANK reklamı 5- ABD Hürriyet abidesi 6- Halkbankasının amblemini sayın  bu rakam sadece bir tesadüfmü, Üstatlar benden daha iyi bilir. syg. 8) 8) 8)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Aralık 18, 2011, 09:05:04 ös
Yanıtla #24
  • Aktif Uye

Sayın NOSAM33,
Henüz doların üzerindeki sembollri çözmeye çalışıyoruz...
hele bir bu mevzu da dolalım.... sizin dediklerinizi viza - mastır yaptığımızda tartışırız...  8)
Saygılarımla

Aralık 18, 2011, 09:58:40 ös
Yanıtla #25
  • Uzman Uye

Değerli üyeler, şimdi ben ne diyebilirim ? Bu sitede hiç sevmediğim şeyin ikili polimikvari yazışmalar olduğunu defalarca belirttim. Ama öyle zaman geliyor ki istemeye istemeye yazmak mecburiyetiinde hissediyorum kendimi. Bu da onlardan biri işte !
         Sadece bir konudaki anti düşüncelerin de olabileceğini, konunun en sağlıklı şekilde anlaşılabilmesi için bu anti düşüncelerin de değerlendirilmesi gerekebileceği yolunda, hiç birisi tarafımdan üretilmemiş ,  tamamı komplo teorisyenlerinin değişik amaçlarla ürettikleri varsayımların da değerlendirilmelerinin tartışılmasının yerinde olabileceğini ifade etmiştim.
         Sağolsun sayın Euraka doğrudan bana hitabederek bir cevap yazmış ve bence imalı da olsa beni biraz eleştirmişti. Tabiiki ( profilindeki bilgiye göre) kendileri bir Mason, ben ise  bir hariciyim. Ritüellerin uygulanması ve sembollerin anlamlarını  kendileri bizzat yaşayarak, ben ise kitaplardan okuyup çeşitli izlenimlerden edindiğim kadarı bilmekteyiz (Bu sitenin bir amacı da , Masonluğun Masonlardan öğrenilmesi gerektiği  değil mi ?bu vesilelerle bizlerde öğreneceğiz işte).
          Bu bakımdan , sayın Euraka'nın bana hitaben olmakla bereber  beni kastedmediğine dair beyanını saygı ile karşılıyorum. Dikkat ederseniz, eleştiri konusu olan yazımda alınganlık göstermediğimi ancak, kendilerine pay çıkaranlar olabileceğini de belirtmiştim.
          Şimdi de sayın ADAM'ın şahsımla ilgili son yazısına kısaca değinmek zorunda kalıyorum.
          Sayın ADAM, son yazınızda şahsımı hedef almadığınızı belirtiyorsunuz. Gerçekten böyle ise söyleyecek bir sözüm olamaz  ama siz, sayın Euraka'nın  bana hitaben yazdığı yazıdan sonra,  "Sayın Euraka'nın sayın Alşah'a hitaben bir yanıt gibi verdiği yazısı...." diye başlayan yazınızda benden başka kimi kastettiğinizi doğrusu anlamış değilim. Bu yazınızdan benim anladığım, kastedilen kişinin bendeniz olduğudur. Nitekim, bu şekilde anlayan yanlız ben değilim, benden başkalarıda kastedilen kişinin bizzat ben olduğu kanaatine  varmış ve hatta beni teselli mahiyetinde yazı bile yazmışlardır.
       Yukarıda da belirttiğim gibi yine de kestettiğiniz kişi ben değilsem  o takdirde her hengi bir şey söylememde mümkün değildir.
       "En iyi bildiğim şeyin, hiç bir şey bilmediğim " olduğunu belirterek;
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Aralık 19, 2011, 01:42:31 ös
Yanıtla #26
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konuda sanırım Sayın NOSAM33’ün yazmış olduklarının üzerine bir açıklama gerekiyor.

Bu konu 1 ABD doları üzerinde Masonluk ile bağdaştırmalar içeren çok spekülasyon yapılmış oluşundan doğdu. Konunun bu bölümde açılmasını nedeni de, öteki dolarlar ile bağlantılı benzer spekülasyonlar olup olmadığını kaynağından öğrenmekti.

Anlaşılan şu ki böyle bir durum yok. Bu bağlamda olduk ya da olmadık yorumlar yapan kişiler özellikle 1$ üzerinde yoğunlaşmış. Üstelik olay, komplo teorileriyle karışık antimasonik bir nitelik de taşıyor. Bu bağlamdaki antimasoniklik de Masonluğun eksik, yanlış ya da beğenilmeyen yanlarını eleştiri masasına yatırmak değil, ille de bir açıdan kötülemek.

Hani diyelim ki kimi katılımcılarımızın işaret etmiş olduğu üzere 1 ABD doları hatta diğer dolarlar da tümüyle masonik simgelerle, üstelik başka yerlerde de görülebilen figürlerle değil salt Masonluğa özgü simgelerle (Gönye+Perge+G gibi) donatılmış olsun. Hani orada bir Tanrı sözcüğü geçiyor ya, onun yerine de Evrenin Ulu Mimarı kavramı konmuş olsun. Aslında böyle bir şey yapılamaz ama diyelim ki yapılmış. Ne olmuş yani! Sonuç şöyle yorumlanır: “Amerika Birleşik Devletleri masonik bir ülkedir.” Konuya masonlardan yana bakacak olursanız bunun artıları gibi eksileri de olur ama sanırım ki Amerikalı masonların büyük çoğunluğu buna hiç de ses çıkarmaz. Avrupalı masonlar Amerikalı masonların karşısına dikilebilir Masonluğu pek bir özelleştiril ulusallaştırdılar diye.

Bakın işte benim şu son paragrafta yazdıklarım da bir spekülasyon… Ben şimdi güçlü bir basın yayın mensubu olsam, bu esinlenmeyle bir asparagas yaysam, buna inananların sayısı inanmayanlardan çok olabilir. Ondan sonra o inananlar kendi inançlarıyla bunu öyle alıp pullar, öyle bir süsleyip püsler ki, ben “Yapmayın, bütün bunları çıkaran benim. Hepsi yalan ve uydurmacadır.” desem bile artık kimse beni dinlemez. Antimasonik girişimlerin tarihinden geçmiş olan Leo Taxil adlı şarlatanın yapmış olduğu gibi. İşin ilginç yanı şu ki, o adamın kitaplarında yazmış olduğu saçmalıklar bugün bile antimasonik cephelerde hâlâ kullanılıyor.

Şimdi Sayıon NOSAM233’ün yazısında belirtmiş olduğu öğelerden New York’taki Özgürlük Anıtı’nı ayrı tutacak olursak, hiç kimse diğer öğelerde yer alan figürleri masonik simgelerle bağdaştırarak ya da benzeştirerek birtakım spekülasyonlarda bulunmamış ki.. (Bulunmuş olsa bile, ben duymamış olduğuma göre herhalde sabun köpüğü gibi oluşumlar) TBMM döşemelerindeki birtakım figürler üzerine hayli patırtı koparanlar oldu. O patırtılarına karşılık  nasıl bir ses gelmesini, ne yapılmasını bekliyorlardı acaba?

Nitekim 1$ ile bağlantılı spekülasyonlarda bulunanların beklentisi acaba ne? Paranın motifinin değişmesini mi istiyorlar yoksa ABD’nin benimsemiş olduğu değerler ile bunların simgeleştirilmesini mi?

Bence tek istedikleri sadece ortalığı karıştırmak. Bu karışıklıktan da kendilerine bir yarar sağlamak. Dikkatleri kendilerine çekmek bile yeterli bir yarar olabilir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 20, 2011, 11:53:10 öö
Yanıtla #27
  • Uzman Uye

Sn. ADAM ve  saygıder dostlar, sakın beni antimasonlardan zannetmeyin .Ben sadece kendimce işaretlerden yola çıktım ve rehber aldığım yahudilikteki 7 kollu şamdan .Zamanla üstatlardan öğreneceğimiz engin bilgilerle kendimizi yetiştireceğiz syg.  8)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 07, 2017, 01:18:31 ös
Yanıtla #28

Öncelikle Sayın Adam'a yazdıklarından dolayı çok teşekkür ediyorum gerçekten birçok konuda beni aydınlattı bilgisine ve tecrubesine cok guvendiğim biridir fakat bu konuda görüşüne katılmıyorum.Benim anlamadığım neden Masonlar devlet ile ilişkilileri olmadığını bu kadar kanıtlamak istiyor?Olması doğal değil mi?  Neden anlamıyorum.. Sn Adam demiş ki "In God We Trust"Yazılmasının sebebini ABD'nin devlet büyüklerinin halkına muhafazakar görünmeye çalıştığı için olduğunu soylemiş.Ben bu konuda kendisine katılmıyorum.Çünkü burada bir paranın üzerindeki "In god we trust " gibi sağlam bir sözden bahsediyoruz.Bu yazı halka şirin veya muhafazakar gözükmek için yazılmış birşey olamaz.Komple teorileri olarak bakmamak lazım bence bazı konulara.Masonları suçlamak değil amaç ama benim kendi kişisel fikrim "Mısırdan bugune kadar gelen bir fesadın bugünlere kadar ulaştığı"

Ocak 06, 2020, 01:37:29 öö
Yanıtla #29

Herkese saygılar
Piramit, tanrının gözü gibi figürler masonlar harici farklı topluluklar içinde anlam taşıyor mesela illuminati orgutude bu simgeleri kullanıyor bu açıdan bakıldığında masonlar ve illuminati aynı toplum oluyor. Araştırma yapmak ve mümkünse sitedeki sayın masonlardan bir aciklama gelirse sadece masonlar ile alakalı olmadığı görülür..birde şöyle bir sorun var TC de dünyadaki diğer örgütler az bilindiği için bazıları hiç bilinnedigi için ihale hep masonların üzerine kalıyor