Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Animal Farm / George Orwell  (Okunma sayısı 13951 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 23, 2008, 06:25:21 ös
Yanıtla #10

Kitabin hangi alanda oldugunu bilmeden ilgi alaniza girp girmedigini nasil bilebiliyorsunuz ?

:) Zevk meselesi...
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Haziran 23, 2008, 10:56:02 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sanırım yukarda belirttim Sayın Kırlangıç :)
Soyle sorayim o halde, Animal Farm sizce hangi alanda bir kitaptir peki ?

Bence domuz yetiştiriciliği, pazarı vs bilgileri içeren
bir tür hayvancılık kitabı. Arıcılık gibi birşey olsa gerek...
Bilemiyorum
...Söyleceklerimi yukarda söyledim zaten...

Haziran 23, 2008, 11:07:43 ös
Yanıtla #12

Hayvanlar Çiftliği, George Orwell'in mecazi bir dille yazılmış fabl tarzında siyasi hiciv romanı. Roman ilk olarak 1945'de yayınlandıysa da asıl ününe 1950'lerde kavuştu.

Roman, Stalinizmin acı bir eleştirisidir. Totaliter rejimlere karşıt bir solcu olan Orwell, romanında SSCB'nin kuruluşundan itibaren meydana gelen önemli olayları kara mizah kullanarak mecazi bir dille anlatır.

Hayvanlar Çiftliği çok yankı uyandırmış ve olumlu eleştiriler almıştır. Bir Stalinizm eleştirisi olmakla birlikte, II. Dünya Savaşı yıllarında müttefiklerini kızdırmak istemeyen İngiltere'de sansüre uğramıştır. Romanın çizgi filmi çekilirken konusunun CIA tarafından değiştirildiği iddia edilmektedir.1 Roman 1999'da bu kez konusuna daha sadık bir senaryoyla filme çekilmiştir.

Hayvanlar Çiftliği, Pink Floyd'un Animals albümüne ilham kaynağı olmuştur.

ars longa, vita brevis...

Haziran 23, 2008, 11:08:47 ös
Yanıtla #13

Romandaki karakterler 

Yaşlı Major, domuz, hayvanlara mutluluk ve barış dolu bir dünya vaat eder, insanların çiftlikten kovulmasını ister. Karl Marks veya Vladimir Lenin'e benzer.

Kartopu, domuz, hayvanlara okumayı öğretir, bir değirmen yapılması taraftarıdır. Leon Troçki'yi temsil eder.

Napolyon, domuz, köpekleri eğitir ve bir polis gücü haline getirir, Kartopu'nu çiftlikten kovar, insanlarınkinden daha baskıcı bir yönetim kurar. Josef Stalin'i temsil eder.

Mr. Jones, insan, çiftliğin eski sahibi. Son Rus çarı II. Nikolay'ı temsil eder.

Mr. Frederick, düzenli bakılan komşu çiftliğin sahibi. Adolf Hitler'e benzemektedir.

Mr. Pilkington, Winston Churchill'e benzemektedir.

Haziran 23, 2008, 11:13:16 ös
Yanıtla #14

Sanırım kitaplara, müziğe ve çoğu şeye dair sadece dışardan şekline, rengine bakarak yorum yapabilme yeteneğine(!) sahip olduğumuzdan yerimizde sayıyoruz. Yanılıyor muyum?

Haziran 24, 2008, 06:41:44 ös
Yanıtla #15
  • Hemşire
  • Yeni Katilimci
  • *

Kesinlikle katılıyorum Sn.Nietzshe :)
Bu arada Orwell'in 1984'ü  ve Animal Farm'ı herkesin mutlaka okuması gereken kitaplar diye düşünüyorum.

Haziran 24, 2008, 07:09:29 ös
Yanıtla #16
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sanırım kitaplara, müziğe ve çoğu şeye dair sadece dışardan şekline, rengine bakarak yorum yapabilme yeteneğine(!) sahip olduğumuzdan yerimizde sayıyoruz. Yanılıyor muyum?

katılmamak mümkün mü? :)

Haziran 24, 2008, 07:12:15 ös
Yanıtla #17

Adı üzerinde Domuz ve Yetiştiriciliğiyle ilgili :D ne demek içeriğini okumadan herhangi bir kanıya varıyoruz?

Kitabı okumadan evvel iyi bir Kitap Okuyucusuysan eğer, ilk izlenimlere sahip olabilirsin!

Her neyse bu konu çok uzadı, sıkıldım.  Boş işlerle uğraşacak halim yok ;)
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Haziran 24, 2008, 07:29:09 ös
Yanıtla #18
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Kitabı okumadan evvel iyi bir Kitap Okuyucusuysan eğer, ilk izlenimlere sahip olabilirsin!

Sn. Sevil, iyi bir kitap okuyucusu musunuz? (bilemiyorum) ama boylesi bir kelime kullandığınıza göre kendiniz öyle hissettiğiniz zannına kapılıyorum.

peki iyi bir kitap okuyucusu bir kitap hakkında "ilk izlenimlere" ne biçimde "sahip" olabilir? aydınlatacağınızı umuyorum.

kitabın kapağına bakarak mı? kalınlığından mı? kaç gram kağıda basıldığından mı? ne bileyim mesela tartabiliriz kitabın ne denli ağır bir kitap olduğunu anlamak için olabilir mi ? mümkün mü?

ben "kelimeler ve şeyler"i 3 ay okuyamamıştım. kapağını kaldırıp da ilk sayfaya geçememiştim. evet sorulması gereken soru ortadaydı "hakikaten ya hu... peki ama resim nerede?" sanırım Bay ithzak'ın şu andaki avatarında var o resim.

kitabın arka sayfasında sunlar yazılıdır "Theophile Gautier, Velazquez'in Las Meninas'ını ilk kez gördüğünde, kendini 'tablo nerede?' diye haykırmaktan alıkoyamamıştır.
İlk bakışta, tablo basit bir konuyu işlemektedir. Kralın beş yaşındaki kızı infante Margarita, nedimeleri (las meninas) ve soytarılarıyla çevrelenmiş olarak tablonun ortasındadır. En dip tarafta, saray nazırının silueti görülmektedir, ama biraz daha yakından ve daha dikkatle bakılınca, tabloda başka kişilerin de olduğu fark edilmektedir. Dip duvarın üzerinde bir ayna vardır ve aynadan İspanya kralı IV. Felipe ile kraliçe Avusturyalı Maria Anna'nın görüntüleri yansımaktadır. Ve ressamın bizzat kendisi, üzerinde çalıştığı tualinde bize ters dönmüş olarak görülmektedir. O halde, resmi yapılan kimdir, kimlerdir? Tablonun adının belirttiği gibi, nedimeler mi, küçük prenses mi, yoksa kral ve kraliçe mi? Tablonun mekanı nerededir? Ressamın, çalıştığı atölyede mi, yoksa kral ile kraliçenin bulunduğu yerde mi? Acaba iki tablo mu vardır? Biri gördüğümüz, diğeri de görmediğimiz, yapıldığını anladığımız. Asıl tablo hangisidir? Öte yandan, kral ile kraliçenin durdukları yer, aynı zamanda bizim de, seyircinin de durduğu yerdir. Las Meninas, bakanın bakılan olduğu ve tablonun kişilerinin arasına katıldığı tek resimdir; ayna, kral ile kraliçenin görüntüleriyle birlikte, bizimkini de yansıtmak durumundadır.
Foucault, Kelimeler ve Şeyler'i yazmaya, İnsan Bilimlerinin Arkeolojisi'ni oluşturmaya bu noktadan itibaren başlamaktadır"

ilgilenen için hamiş : Diego Velázquez ' e ait olan las Meninas (nedimeler) tablosuyla ilgili olarak pek çok bilgi internette bulunabilir.

bir hamiş daha : vakti olan birileri bir foucault sayfası mı açsa kitaplar bölümüne? güzelim "kelimeler ve şeyler"  böyle arada heba olmasın.

hamiş hamiş üstüne : ben çoğunlukla arka kapağını okurum kitapların once... k&ş de de oyle oldu "tablo nerede" sorusunu gördükten sonra ben de resme derin derin baktım ve "hakikaten ya hu... peki ama resim nerede?" diye sordum durdum... 3 ay sonra kitabın kapağını açtığımda sorunun bir biçimde cevabını da buldum :)

tamamen yardım amaçlı son bir hamiş :
Alıntı
Her neyse bu konu çok uzadı, sıkıldım.  Boş işlerle uğraşacak halim yok
size yol verelim ozaman sn. sevil, ister misiniz?
« Son Düzenleme: Haziran 24, 2008, 07:38:19 ös Gönderen: skullG »

Haziran 24, 2008, 09:29:21 ös
Yanıtla #19
  • Uzman Uye

?

Ben "kelimeler ve şeyler"i 3 ay okuyamamıştım. kapağını kaldırıp da ilk sayfaya geçememiştim. evet sorulması gereken soru ortadaydı "hakikaten ya hu... peki ama resim nerede?" sanırım Bay ithzak'ın şu andaki avatarında var o resim.

Vermis oldugunuz ornek fevkalade guzel oturmus Sn Hocam. Bundan daha iyi nasil anlatilirdi bilemiyorum. Resmi ekleyerek bize bir hatirlatma yaptiginiz icin, ayrica tesekkurler.

« Son Düzenleme: Haziran 24, 2008, 09:40:07 ös Gönderen: Kirlangic »