Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Klifot ve Klifotik Invokasyonlar  (Okunma sayısı 26538 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 19, 2012, 07:53:27 öö
Yanıtla #20
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben bu başlığa hiç bulaşmadım. Bildiğim ya da ilgi duyduğum bir konu değil çünkü.

Fakat iş Sefirot'tan söz etmeye gelince düşündüm; bir şey desem mi demesem mi diye...

Herkes kendi yorumunu yapar. Bu nedenle yorumlara bir diyecek olamaz.

Fakat bir de tanımlar, karşılıklar, açıklamalar vardır, yorum dışı kalan, salt bilgiye dayanan. Bunlarda yanlış yapılmamalıdır.

Burada ise yanlışlar dikkati çekiyor. Daha baştan "sefirotlar" sözcüğü ile. Sefira "kap" demekse (aslında pek öyle değil ya, neyse) Sefirot "kaplar" demektir, Sefirotlar ise "kaplarlar" olur.

Neme gerek, ben bu başlığa bulaşmayayım, sonra alınganlıklar doğuyor.

Beni bir şey damamiş sayın.

« Son Düzenleme: Mayıs 19, 2012, 08:10:17 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 20, 2012, 05:48:53 ös
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kaplar kelimesi bir kaç anlamda kullanılıyor; tabi okuduklarım arasında vardı, yinede iddiam yok.
Ayrıca bu başlığa lütfen bulaşın,benim başlıklarıma bulaşdığınız  gibi.
Neyse sadece şaka :)
Sn Adam,bu konuda bilgileriniz ve bu bilgilerin ışığın da fikirleriniz varsa lütfen paylaşın. Ne kadar doğru olup olmadığından önce, benim için önemli olan fikirlerdir. Çünkü doğruluğun tartışmasının sınırı yoktur;onları yaşamamış olmamızdan dolayı. Ondan sonra  fikirler gelir. Bu bizi biz yapan ve birbirimizi tanımamıza yardım eden  etkenlerdir. Eminim her zaman yazdıklarınız gibi altı donanımlıdır. Fikirleriniz boş olmuyor.
Sevgi ile kalın

Mayıs 20, 2012, 06:30:18 ös
Yanıtla #22
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sefirot üzerine benim yazabileceklerim, Kabala ile doğrudan ilgilenenlere pek basit, pek temel bilgiler olarak gelir. Öyle kilfotik olan ya da olmayan invokasyonlarla falan da bağlantısı yoktur. Mistik bile değil, daha çok simgesel niteliklidir.

Dolayısıyla benim yazabileceklerim bu konularla ilgilenenlere hiç de keyif vermez. Onları bir yerden alıp bir başka yere götürmez. Bilgi olmayınca görüş ya da yorum olmaz ki...

Ancak belki bir gün Masonlukta geçen bir kavram oluşu nedeniyle üzerinde durmak söz konusu olabilir. Bunun da bir sınırı vardır çünkü forumun kurallarına uymamız gerekmektedir. 

Fakat Sefirot'a Masonluk ile bağlantılı olmak üzere ilgi duyanlardan iyi İngilizce bilenler,  bu bağlamda İnternette hayli bilgi bulabilir. Ne kadarının doğru ne kadarının varsayım olduğuna karışmam.

« Son Düzenleme: Mayıs 20, 2012, 06:33:46 ös Gönderen: ADAM »

Mart 20, 2013, 10:55:38 ös
Yanıtla #23
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sefirot üzerine benim yazabileceklerim, Kabala ile doğrudan ilgilenenlere pek basit, pek temel bilgiler olarak gelir. Öyle kilfotik olan ya da olmayan invokasyonlarla falan da bağlantısı yoktur. Mistik bile değil, daha çok simgesel niteliklidir.

Dolayısıyla benim yazabileceklerim bu konularla ilgilenenlere hiç de keyif vermez. Onları bir yerden alıp bir başka yere götürmez. Bilgi olmayınca görüş ya da yorum olmaz ki...

Ancak belki bir gün Masonlukta geçen bir kavram oluşu nedeniyle üzerinde durmak söz konusu olabilir. Bunun da bir sınırı vardır çünkü forumun kurallarına uymamız gerekmektedir. 

Fakat Sefirot'a Masonluk ile bağlantılı olmak üzere ilgi duyanlardan iyi İngilizce bilenler,  bu bağlamda İnternette hayli bilgi bulabilir. Ne kadarının doğru ne kadarının varsayım olduğuna karışmam.

Sayın ADAM,

Bugüne kadarki mesajlarınızda eğer bir şeye inanmıyorsanız, direk olarak karşıt olduğunuzu belirtmiş ve "böyle bir şey yok" dedikten sonra doğrusunu anlatmışsınızdır. Fakat bu konuda takındığınız tutum, yani "ne kadarının doğru ne kadarının varsayım olduğuna karışmam" şeklindeki yaklaşımınız, beni "Masonluğun ileri derecelerinde acaba Sefirot uygulamaları localarda tatbik ediliyor mudur?" diye düşünmeye yöneltti. Tabi ki kimseden cevap bekliyor falan değilim bu soruma... Fakat ne yalan söyleyim, şu foruma üye olduğumdan beri ilk kez içimi korkuyla karışık tuhaf bir his kapladı... ve ilk kez acaba ben doğru yerde miyim diye sordum kendi kendime.
Live long and prosper.

Mart 21, 2013, 07:55:20 öö
Yanıtla #24
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Doğrudan Sefirot konusu Masonluğun bazı ritlerinin bazı ileri derecelerinde geçer; bunu biliyoruz.

Fakat bu geçiş Kabala'ya ne denli uzanır, işte orası benim bilgi çerçevem dışında.

Üstelik bunu genel olarak söylemek de zordur. Bir kültürde çok ayrıntılı irdelenir, bir diğerinde şöyle bir değinilip geçilir, bir başkasında sözü bile edilmez.

Mizraim-Memfis Riti'nin yüksek derecelerinden bir tutam "Kabalistik Dereceler" olarak anılır. Öyle olunca sanırım ki Sefirot konusuna orada da mutlaka değinilmekte hatta bunun ötesine geçilmektedir. Bu bir kesin bilgi değil çünkü bu ritin ileri derecelerinin ayrıntıları üzerinde bilgi edinmek pek zor.

Bütün bunlar bence bizim bu Forumun konusu değildir. Burada henüz önce temel bilgileri, Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti ile York Riti gibi en yaygın uygulamaların genel özelliklerini, simgesel derecelerle (1-3) bağlantılı konuları bitirelim de, ondan sonra bakalım ileri ve yüksek dereceler ile diğer birtakım rit ya da masonik sistemlerin kapsamına.

Ancak internette bulunan bilgilere ne denli güvenilebileceği hep bir soru işaretini içerecektir; bu kaçınılmaz.

Kişi kendi araştırmalarını kendisi yapmalı, değişik kaynaklardaki bilgileri karşılaştırmalı, bilimsel yöntemden ve akıl ilkelerinden ayrılmadan gerçekleri araştırmalıdır. Bunu yapmaya yanaşmıyorsa ya da olanakları yetmediği için yapamıyorsa, belki de yanlış yönlere sapabilir.

Nitekim o yüzden bu forumda da birçok yanlış bilgi aktarımı yapıldığını görüyoruz.

Seçenek çok değilse, doğruyu bilen için yanlış bilgiyi ayırt etmek daha kolay olabiliyor. Bazılarının ise, bizim ilgi alanımız içinde olmadığı için doğru olup olmadığını bilemiyoruz.

Başka ne diyebilirim ki!...

« Son Düzenleme: Mart 21, 2013, 07:57:36 öö Gönderen: ADAM »

Mart 21, 2013, 12:21:12 ös
Yanıtla #25
  • Uzman Uye

Bu nedir arkadaş , hani Masonluk Aklı öne çıkarırdı nerde kaldık dinci dediğimiz adamlar '' bunlar Şeytana '' tapıyor diyorlardı ; diye bağırırken bizde yok öyle birşey diye kendimizi paralıyorduk .
Peki nedir bu Masonluğun ileri aşamasında varmı bu ?
Luciffer diye bağıran bir öğrenci vardı; Masonlardan yardım istiyordu beni ŞEYTAN' a sorun diyordu bizde bunun aklından zoru var diyorduk şimdi ne olacak ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 22, 2013, 10:08:31 ös
Yanıtla #26
  • Uzman Uye

Böyle soru sorduğum için affınıza sığınırım . Kesin ve net olarak öğrendiğim Masonlukta böyle bir ZIRVALIK olmadığı .

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 23, 2013, 12:04:41 öö
Yanıtla #27
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Neden affa sığınıyorusunuz ki ? Belli aklınız çıkmış bu masonlar şeytana mı tapıyor acaba ! diye :D

Söyle diyeyim bende: Bizim büyücüler var mesela; kurandan sürelerle, çin çagıryorlar bunlarda mı  şeytana tapıyor. Müslüman olmasak mı acaba ?

200'ün üzerinde mason çeşidi var.Hepside diyor en iyi masonluk bizde yaşanır biz daha masonuz.

Asıl soru şu bence neden masonlar az yada çok kabala ile ilgilenir ?

Kesin olarak öğrendim dediniz. Ne öğrendiniz de bu şekilde bir kesinlik olmadığını.

Ama ben azda öğrendiysem masonluğun doğasını, Mason bilimsel olmayan, bir çok şeye inanmaz.Belge ister kanıt ister.

3. dünya varlıklarının bir belgesi bir kanıtı yok henüz.

Ama neden bazı masonlar bu işlerle ilgileniyor, gerçekten masonluğun doğasına ayrkırı bir olayla.?!

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Mart 23, 2013, 12:16:28 öö
Yanıtla #28
  • Uzman Uye

Benim inandığım kişi yok böyle bir şey diyorsa ben ona inanırım .

Saygılar   8)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 23, 2013, 09:36:16 öö
Yanıtla #29
  • Aktif Uye

Çok güzel hareketlerdekilerin çektiği Fındık reklamındaki gibi uçuşan muçuşan olmasın sonra  :D

Şaka bir yana,  insanın bu varlıklarla ne işi olabilir ki, daha doğrusu onlarla neyin deneyi yapılabilir ki ? Majikal yolda ilerlemek için yıllar alan deneyler ve sürekli eğitim gerekiyor, daha sonra belki onun bir noktasına ulaşılır.. Klifot da neymiş diye merak edip bununla uğraşmak mümkün tabi ama ritüelle olacak iş değil elbette ki. Astral çıkış v.b çalışma ile mümkün olur ancak.

Not : Ritüelle klifotik alana girmekle, evdeki hamamböceğini çevirgel kullanarak çağırmaya çalışmak aynı şey aşağı yukarı. 
Adequatio intellectus et rei