Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: VITRIOL  (Okunma sayısı 35809 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 02, 2014, 06:23:41 ös
Yanıtla #30
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Burada galiba önemli bir şey söylenmek isteniyor ama benim gibi "Ars Magna"nın ne olduğunu bilmeyenler hiçbir şey anlamamış olabilir.

Dolayısıyla biraz daha açıklama gerek.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 02, 2014, 08:03:06 ös
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

Ars Magna;

Dedemin evinin ve ofisinin duvarında bulunan bir resim/sembol ü merak ederek öğrendiğim bir konu. Bu nedir diye sorduğumda dedem bana Ars Magna Sciendi isimli Athanasius Kircher tarafından yazılmış kitabı vermişti oku diye. Önce oku anlamadığın veya detaylandırmak istediğin yerleri sorarsın demişti. Ben öyle okudum ve öğrendim. Dedem 2004 Haziranın da vefat ettiği için merak eden arkadaşlara ismini  verdiğim kitabı alıp okumalarını ve forum da hep beraber tartışmaya/anlamaya çalışmamızı tavsiye edebilirim.

Neden böyle diyorum çünkü; bütün forum üyeleri olarak boğazın bir kıyısından diğer kıyıya bakalım. Hepimiz aynı yere bakıyor olacağız fakat kişisel farklarımızdan kaynaklanan sebeple aynı görüntünün farklı kısımlarına odaklanacağız diye açıklarsam sanırım daha anlaşılır olacak.

Saygılarımla

Mayıs 03, 2014, 08:23:41 öö
Yanıtla #32
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konuyu bilmediğim için internette biraz inceledim.

İlginç... Şayet o kitap, -bir 17. yüzyıl yapıtı oluşuna karşın- ilgili bölümde Foruma getirilecek olursa, irdelenmesi ilginç olabilir. Neden olmasın?

Ancak o konunun VITRIOL tarzındaki kısaltma ile, hele bunun Masonluktaki değerlendirmesiyle bağlantısını ben kuramadım.

Mayıs 03, 2014, 02:20:10 ös
Yanıtla #33
  • Ziyaretçi

VITRIOL un tamamı değil sadece OL (operare lapidem--occultum lapidem) den ben bir ilişki kuruyorum. Hatta fark göremiyorum dersem daha doğru olacak.

Saygılarımla

Mayıs 03, 2014, 08:02:09 ös
Yanıtla #34
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Böyle bir şey söz konusu olamaz ki... Konu VITRI ve OL değil, VITRIOL.

Mayıs 03, 2014, 08:35:57 ös
Yanıtla #35
  • Ziyaretçi

VITRIOL: Visita Interiora Tellus Rectificando Invenies Occultum Lapidem”=dünyanın derinliklerini ziyaret et, arıtırken gizli taşı felsefe taşı'nı bulacaksın.
Ars Magna: Temel olarak -hem maddesel hem de insan için kullanılabilir- içte ki özün ortaya çıkarılmasıdır ve inisiyasyonu temsil eder.

Birkaç kitap ismi vermek istiyorum okumanızı tavsiye ederim. Çünkü sizin dediğiniz gibi toplu halde kullanıldığını, bölümlenmeden kullanıldığını ilk sizden duyuyorum.

An Encyclopaedia of Freemasonry and Its Kindred Sciences, General History, Cyclopedia and Dictionary of Freemasonry, A New Encyclopaedia of Freemasonry (Ars Magna Latomorum), A Dictionary of Symbolical Freemasonry, The Alchemist’s Handbook,  (ilk aklıma gelenler)

Saygılarımla

Mayıs 03, 2014, 08:56:05 ös
Yanıtla #36
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Hayret bir şey!...

Demek benim bunca yıllık araştırmalarımda başvurmuş ve yararlanmış olduğum kitaplar -ki bunların içinde Sayın sundance tarafından sözü edilen İngilizce kitaplardan en az biri de var- hep yanlış bilgi vermiş. Biz de yanlış öğrenmişiz.

Olabilir.

Sayın sundance bize o kitaplardan alıntılar getirip gösterir, -bir zahmet İngilizce bilmeyenler için çevirilerini de yapar- ve biz de doğruları öğrenmiş oluruz.

Sonra mason dostlarımızı da uyarıız; doğruları öğrensin ve ritüellerini de buna göre düzeltsinler diye...

Mayıs 03, 2014, 09:05:35 ös
Yanıtla #37
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM, VITRIOL ü bir molekül gibi düşünün, birbirine bağlı atomlardan oluşan bir molekül. O molekülü inceleyebilmek, anlayabilmek için onu oluşturan atomları da incelemek anlamak gerekir. Yani bütünü meydana getiren atomlardan bağımsız bir şekilde molekül incelenemez. Bu bana öğretilen şeklidir. Bana böyle anlattılar.

Rica etsem şu an skype ı açtım ve sorabileceğim bir kişi hatta bekliyor. Bahsettiğiniz ritüelleri söylermisiniz ?

Saygılarımla

Mayıs 03, 2014, 09:30:10 ös
Yanıtla #38
  • Ziyaretçi

25 dakikadır bekliyorum/z hatta da muhatabımı daha fazla bekletmek istemiyorum.

Bütün söylediklerimi geri alıyorum. Siz haklısınız Sayın ADAM. Ben yanlışım, siz doğrusunuz. Verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.

Saygılarımla

Mayıs 04, 2014, 12:52:09 öö
Yanıtla #39
  • Aktif Uye

Değişik bir yaklaşım. Çok ilginç.
Molekülün atomlara bölünmesi gibi, VITRIOL kelimesinin de bölünmesi.
Dünya'da 5 milyon mason mu vardı?
Buna çok üzülecekler.

Ayrıca merak ettim. "Bana böyle öğretildi" derken, nasıl bir eğitimden bahsediliyor?
« Son Düzenleme: Mayıs 04, 2014, 01:43:37 öö Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti