Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Maden ya da Metal - 2  (Okunma sayısı 2488 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 04, 2011, 10:49:31 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Önceki bölümde, Masonlukta maden ya da metal kavramının para ya da parasal değeri olan madde karşılığında bir simgesel kavram olarak nitelendiğini belirtmiştim.

Buna katılmayabilirsiniz. “Hayır, bu kavram onu değil, şunu simgeler.” diyebilirsiniz.

Deyin!... Derseniz, o deyişiniz üzerine devam edelim bu irdelemeye.

Şimdi ben demeyeceğinizi ya da bir seçenek olarak benim dediğimin de geçerli olabileceğini öngörerek, bu konu üzerindeki değerlendirmelerimi bilginize sunayım.

Masonlukta bireyin para kazanmasına, maddi varlık edinmesine aykırı herhangi bir öneri ya da öğütlemede bulunulur mu, hani Hz İsa’nın vaazlarında öğütlediğine benzer bir biçimde?

Hayır. Öyle bir şey yok.

Peki tersi?... Masonların ellerinden geldiğince zenginleşmeleri önerilir ya da öğütlenir mi?

Hayır, öyle bir şey de yok.

Şimdi birisi çıkıp şu basmakalıp sözü edebilir: “Buna gerek yok ki? Masonluğa zaten zenginler alınıyor.”

Bu teraneyi bir kez daha mı yanıtlamak gerekiyor?

Yok öyle bir şey… Kim, nereden, nasıl ve hangi kritere göre uyduruyor bunu?

Masonluğa girmek için büyük ölçüde bir geçim sıkıntısı çekmemek ya da orta halli bir yaşam sürebilecek olanaklara (meslek ya da sanata) sahip olmak gerektiği doğrudur. Bunun akla yatkın bir gerekçesi de vardır. Fakat işte o kadar.

Adı bilinen masonlara bakalım; ünlü masonlara ya da mason olan ünlülere ya da her ikisine birden… O iddiada bulunanlar, adı bilinen masonların ya da mason olduğu bilinenlerin arasından gerçekten zengin olan kaç tanesini gösterebilir?

Bir mi? İki mi? Daha mı çok? Sanmıyorum. İşte meydan. Buyurun, gösterin.

Masonluğun, zenginler ile yoksulların eş düzeyde varlık sahibi olmaları, böylece eşitlik ilkesinin bu bağlamda kurulması gibi bir amacı da yoktur.  Bu belki birteakım başka politik-ekonomik doktrinlerin ülküsü olabilir.

Yok yok yok… O yok, bu yok, şu yok. Yokları bırakalım. Olan ne?

Efendim olan şu: Paraya ve parasal karşılığı olan her türlü varlığa karşı beslenebilecek tutkusal bağlanış, Masonlukta olumsuz bir nitelik olarak görülüyor. Bunun nedeni de, böylesine bir tutkuya kapılan bireyin, ruhsal özgürlüğünü de yitirmesi olarak gösteriliyor. Paranın ve parasal değeri olan varlığın, bireyin bencilliğe ve hırslara kapılmasına yol açtığı söyleniyor.

Konu dışına mı çıktık? Hayır.

Eskiden, kâğıt paranın henüz olmadığı dönemlerde, bu amaçla maden ya da metal teriminin kullanılışı tam yerindeydi. O madenin ya da metalin altını da gümüşü de ya da bir diğer değerli minerali de olduğu gibi aslında metal olarak bir değer taşımasa da üzerindeki baskı ile değer kazandırılmışı da vardı.  (Benim çocukluğumda gümüş 1 lira ve 50 kuruşlar vardı. Kolay aşınır, üstlerindeki yazılar okunmaz hale gelebilirdi. Ancak bir ara, -sanırım 1950’li yılların ikinci yarısındaydı-  bunların madeni değeri yazılı parasal değerin üzerine çıkmıştı.)

Şimdi maden ya da metal, Masonluktaki anlamlandırılışıyla ancak simgesel bir nitelik taşıyor.

Bu arada değerli taşları ve diğer mineralleri de unutmayalım. Masonluktaki bakış açısıyla onlar da birer maden. Zaten doğal durumları da öyle bir bakıma.

Benim bu bölümde diyeceklerim bu kadar ama bu başlık altında diyeceklerim henüz bitmedi. Ben biraz nefes alırken katkıda bulunmak isteyenlere olanak tanımış olayım.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 04, 2011, 05:29:49 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Bu başlık altında imtina edilecek kelimeler de ortaya sürülmüş. Maden ve metal biraz da simya anlamları ile düşünülmeli kanımca