Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bana göre masonluk  (Okunma sayısı 15999 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 04, 2014, 09:29:45 ös
Yanıtla #30
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM'a göre gerikalan milyonlar yanıp sönen mumdan ibaret bende buna katılmıyorum.

Kasım 04, 2014, 09:43:25 ös
Yanıtla #31
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

video sonunda masonların yahudi'lere yardım ettini ima ediyor.

Bu konu başlığı böyle asılsız manipülasyonlarla mı devam edecek? Hayır efendim böyle bir şeyi ima etmiyor. Aksine diyor ki "ben böyle bir şeye şahit olmadım ama madem ki o yazar (adı her neyse) kitabında öyle demiş, öyle olsun" diyor.

Benim bu başlık altında söyleyebileceklerim bu kadar. Bu tartışmadan çekiliyorum.
Live long and prosper.

Kasım 04, 2014, 09:46:57 ös
Yanıtla #32

Bana göre masonluk, bilginin ve aydınlığın peşinde bitmek bilmeyecek bir yolculuktur. Ta ki ömrüm sona erene kadar. O andan itibarende, yetiştirdiğim çocuklarımın, bu gayemde bayrağı alıp koşmaya devam etmeleri, en büyük dileğimdir.

Vazife karşılığı olmayan hak mevcut değildir!
Mustafa Kemal ATATÜRK

Kasım 04, 2014, 09:53:29 ös
Yanıtla #33
  • Ziyaretçi

Sayın Spock soruma cevap yazma nezaketinde buluna bilirmisiniz.Bir taraf gizli kalarak insanlığa iyi bişeyler öğretmeye çalışıyor bir taraf gizli kalmayarak insanlara iyi bişeyler öğretmeye çalışıyor sizce hangisi daha mantıklı.Bir taraf kimlini gizleyerek insanlara iyi bişeyler öğretiyor diğer taraf kimlini gizleyerek peki benim gibi düşünenler hangi tarafa inanıcak?Konudan çekildinizi belirttiniz cevaplamak sizin nezaketinize kalmış.

Saygı ve sevgilerimle

Kasım 04, 2014, 09:59:36 ös
Yanıtla #34
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn.hayalet önyargılarınızdan kurtulmak istiyorsaniz birçok kişisel gelişim kitabı bulunmakta okuyup,faydalanabilirsiniz.Son 3-4 ayı düzenli olmakla birlikte 2 senedir masonluk ile alakalı bilgi edinmeye çalışıyorum, bu forumla tanışmadan önce internet üzerinden masonluk ile alakalı bilgiler edinmeye çalıştım fakat hep antimasonik yazılar ve yayınlar ile karşılaştım. Bana en karmaşık gelen antimasonik konu ise "Atatürk mason muydu? " sorusu.Bu iddaayı ortaya atanların niyeti Atatürk' ü kotulemek.Çünkü antimasonik yayınlara inanan büyük bir kitle var.Bu soruyu masonlar açısından ele aldığımız zaman soruyu gururla karşılayıp, mason olmadığını söylüyorlar.Bir diğer yandan bu soruyu ortaya atan osmanlı sevdalısı medya maymunları 5.Murat'ın mason olduğunu dile getirmiyorlardı.Burada ki art niyeti görmem benim bu konuda uyanışım oldu.

Ayrıca benim düşündüğüm gibi düşünmenizi beklemiyorum ki size yol göstereyim. Çünkü ben ne milliyetçi, ne aşırı dinci bir insanım. Bulunduğum il benim aslında düşünsel hayatıma uygun değilken bile masonluk konusundaki düşüncelerimden ötürü kendimi sorgulamıyorum.Sizin paylaştığınız video gibi bir sürü teori üretecek topluluğun içerisinde yaşıyorum ve bugüne kadar mantıklı bir antimasonik yaklaşımla karşılaşmadım tek karşıma çıkan asılsız iddaa ve itiraflar..

Önyargılarınızı kaldırıp,masonluk hakkında biraz daha olumlu bilgileri toplayıp,antimasonik yaklaşımlar ile kıyaslayıp mantıklı teorilerinizle geldiğiniz takdirde kaliteli bir tartışma ortamı oluşturursunuz.Aynı zamanda bende bu sayede mantıklı antimasonik yaklaşımlar ile tanışmış olurum.Sizi beklettiğim için özür dilerim.Saygılarımla

Görmek, varlığın yükselişidir.

Kasım 04, 2014, 10:21:03 ös
Yanıtla #35
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Türkiye de kulüp ve benzeri organizasyonlara üye olanların zengin sınıfından sayılması çok doğal. Gelir adaletsizliğinin çok sert hissedildiği bir ülke Türkiye!

Ekonomik gelir adaletsizliğinin olduğu her ülke de taşlanması için bir şeytan yaratılır. Ülkemiz de de Masonluk bu kötü şeytanlardan bir tanesi. Kaldı ki pek çok golf ve gym kulübü yıllık üyelik masrafları, bir Mason un yıllık Loca çalışmaları için yapacağı harcamalardan kat ve kat daha yüksek.

Masonluk yapısı gereği davet ile üye olunabilecek, çalışmaları harici yani üye olmayanlara kapalı bir cemiyet. Kaldı ki bugün hiçbir kulübe - ezoterik tabanlı bir cemiyet olmasa dahi- elini kolunu sallaya sallaya üye olmayanlar giremez!

Kulübün yapısını ve amaçlarını öğrenebilir ama üye değilse giremez. En basit kulüpler bile böyle.

Gelelim kişisel gizliliğe. Bir insan neden bir kulübe üye olduğunda bunu tüm dünya ile paylaşmak zorunda olsun ki ?

Kaldı ki Masonluğun anti-islamik, anti-milliyetçi gibi algılandığı bir ülke olan Türkiye de, bir Mason un kimliğini açıklamasının sıkıntıları olabilir. Açıklayana da saygı duyulur, açıklamayanada.

Üst düzey eğitimli Masonlar da vardır, orta karar eğitimliler de. Zenginler de vardır, orta halliler de.

Merak edenlere tavsiyem https://twitter.com/UGLE_GrandLodge takip etmeleri. Pek çok loca nın özel günlerini veya inisiye olacakların fotoğraflarını paylaşan diğer düzenli locaların tweetleri, U.G.L.E. tarafından rt leniyor. Kendi gözlerinizle görünce belki, bu Masonluk hakkında kafalarda oluşan şeytan-kötü imajı biraz da olsa dağılır. Görün bakın hepsi çok doğal,sıradan insanlar.

Tek suçları, insanları başta din ve benzeri hususlarda kandıran dogmacılara karşı susmadan, yılmadan mücadele etmeleri. Meyve veren ağaç taşlanırmış.

Genel olarak Anti-Masonik iftira da bulunanlara;

Allah/God/Yehova  (inancınıza göre) bizlere beyin vermiş kullanalım diye. Bu verilen beyin aynı zamanda emanettiir. Emanete hıyanet etmeyiniz.

Kendi gözlerinizle görmediğiniz. Kulaklarınızla işitmediğiniz hususlarda konuşmamak, yorum yapmamak daha faydalı olur. Gıybet kötüdür. Elinizde delil olmadan insanları suçlamak günahtır.

Saygılarımla

''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -

Kasım 04, 2014, 10:21:30 ös
Yanıtla #36
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Masonluk gizli bir yapı değil kapalı bir yapıdır.

Adresi belli, internette isimler çarşaf çarşaf, dernekler kanununa bağlı yasal dernek, önceki ve şimdiki üstat belli, internette üye olduğunuz bu forum gayet bilgilendirici ( aklınıza bir iftira geliyor soruyorsunuz, karşınızda bir mason mutlaka cevap veriyor)  ve açık, internette gizli çekim dahil ritüeller hakkında herşey bulunabiliyor, dış ülkelerde mabedlere turistik gezi yaptırılıyor vb...

Madem gizli işler peşinde, madem ülkenin zararına iş yapıyor, verirsin savcıya dilekçeni beklersin mahkemenin sonucunu...
Ortaya mesnetsiz bir iftira at, verilen hiçbir cevabı beğenme ve bunu  böyle sürdür dur.
(Serzenişim  mantığadır, kişisel algılama lütfen)

bu davranışın neresi adaletli, neresi vicdanlı, neresi erdemli?

saygı, sevgi

Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Kasım 04, 2014, 10:22:34 ös
Yanıtla #37

Sayın Hayalet,

Bu topa girmek gibi bir niyetim yoktu. Ancak yazdıklarınızı bir kaç kere okuyunca, naiflik sezdim. Sanki kırmak istemiyor ancak, bunu nasıl yapacağını bilemeyen birisinin sözleri gibi anladım.

Burada kalkıp Masonluk ve Masonlar hakkında ahkam kesecek değilim. Ki haddim olmayan işlere kalkışmamak karakterimde var. Ancak naçizane olarak size bir tavsiyede bulunmak istiyorum.

Bahsettiğiniz gibi, her hangi bir masonla, çay bahçesinde çaylarımızı yudumlarken bu konular hakkında tartışmak ne yazık ki söz konusu değil. Memleketin durumu gün gibi ortadayken, yüz yılı aşkın bir zamandır hakkında sürekli karalama kampanyaları yapılan bir yapılanmanın üyelerinin, kendilerini açığa çıkarmaları müthiş bir ütopyadan öteye geçemez bence.

Fakat siz de muhakkak biliyorsunuzdur, gerek Türk, gerekse de yabancı uyruklu bir çok yazar ve düşünürün bu konular hakkında yazılmış-yayımlanmış yüzlerce kitabı bulunmakta. Hele bir de elimizin altında böylesine derin bir kaynak olan forum varken, tüm sorularınıza kolaylıkla yanıtlar bulabileceğinizi düşünüyorum.

Yaftalamak, iftira atmak, karalamak en kolayıdır. Bence biz zor olanı seçmeliyiz...

Saygılarımla.
Vazife karşılığı olmayan hak mevcut değildir!
Mustafa Kemal ATATÜRK

Kasım 05, 2014, 12:10:09 öö
Yanıtla #38
  • Ziyaretçi

Her kese vermiş olduğu güzel cevaplardan ötürü teşekkür ederim.Ben burda masonlara kesinlikle iftira veya zarar vermek için üye olmadim.Her hangi bir tarikat üyesi falan hayatimda olmadim.Bir anımı anlatayım.bundan 3 ay önce kuaföre gittim tıraş falan oluyorum 4 cemaat üyesi geldi konuşmalirindan anladim cemaat üyesi oldunu bulundukları cemaatle ilgili konuşuyorlardi tabi aralarinda gülen hocaya saydırıyorlar.Bende dayanamadım onlara bir zamanlar kardeştiniz noldu dedim ben böle deyince konu siyasete geçti burda yazmıcam siyaset bölümünü yalnış anlayanlar ola bilir.Kuaförümünde araya girmesiyle ortalık yatıştı.Bu seferde başladılar ataürk şöyle atatürk böyle tutamadım kendimi bende onlara cemaatlerin yaptığı bir kaç örnek sunarak susturdum.Korkmadımmı korktumda tezgahın üzerinde duran ustaya doğru yaklaştım eğer saldırsalardı gereken cevabı vermekten çekinmezdim.
Çünkü neyi savundumu biliyordum gerekirse dayakta yerdim.

Masonlarda belirtmiş oldu gibi ilkeleri,düşünceleri,atatürk ilkelerine saygınlığı ve benimsemeleri bu ülke açısından okadar yarlı olurki bunu burda anlatamam.Ama ülkeye baktımızda durum tam farlı nerdeyse bir çok insan laiklik ilkelerine karşı bunuda zararlarını yavaş yavaş görücez ilerde.İşte burda bir umut doğuyor aslında masonlara baktımızda ama bakmak güzelde işde birde doruyla yalan arasında gelgit yaşanıyor.Gelde şimdi bu gelgitlerde kendini burda ifade etmeye çalış okadar zorki hele birde konuya hakim değilseniz.Yalnış yazdımda oldu ilk okul düzeyinde yazdım da oldu birilerine göre siteyi kirlettimde iftira attımda oldu yinede kendimi ifade etme mutluluğu yaşiyorum.Burda eniyi öğrendim şeyse masonların gerek uslup gerekse her yazdım yazıya nezaketle karşılık vermesi oldu bir gün anlatmam gerekirse hiç çekinmem anlatırim bu güzel yanlarını.Bu uslup larından dolayı her masona ayrı ayrı teşekkür ederim.Formu bugün itibaren bırakıyorum.Umarım bir gün localarda sivil insanlara bilgilendirme amaçlı daha iyi sunumlar yapılırsa insanların önyargıları yok olur.

Saygı ve sevgilerimle

Kasım 05, 2014, 12:14:19 öö
Yanıtla #39
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sanırım sorularınıza net yanıt bulamamanızın nedeni Türkiye’nin de içinde bulunduğu bazı ülkelerde , herkesin elde edebileceği kitapların ve diğer yayınların çoğu ne yazık ki, Masonluğa karşı olumsuz ön yargılarla, masonlara yöneltilmiş çeşitli suçlamalarla doludur.

Bunların amaçları Masonluğu doğru bir şekilde tanıtmak değil, yıpratmaktır; masonları kötülemek, hatta kamuoyunda Masonluğa karşı âdeta nefret beslenmesini sağlamaktır. Bu amaçla, bir yandan Masonluğun perde arkasında bir takım önemli şeylerin gizlenmekte olduğunu ileri sürerken, diğer yandan da gizli olan bu şeyleri bulduklarını ve açığa vurduklarını belirtip böbürlenirler.

Aslında bu durum batı ülkelerinde de yoğun olarak yaşanmıştır ve yaşanmaktadır. Sadece o ülkelerde Masonluğu nesnel olarak inceleyip kendi gerçekliği içinde kamuoyuna sunan pek çok yayın vardır. Araştırmacılar, bilimsel yöntemle hazırlanmış yayınları inceleyebilirler ve neyin doğru neyin yalan olduğunun belirleyecek temel bilgileri edinirler. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu kimi ülkelerde, Masonluk üzerine doğru bilgiler edinmek isteyen aydın bir kişi, yararlanabileceği yansız bir kaynak bulmakta güçlük çekmektedir. Bu kaynak kıtlığı bilinmeyen üzerindeki amaçlı yorumları ve gerçek dışı varsayımları körüklemektedir.
fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez