Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Olduğumu Söylerler  (Okunma sayısı 12586 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 08, 2019, 12:21:04 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Selamlar,

Masonluğu anlamak için, sitemizin de mottosunda ki gibi masonlardan öğrenmeye çalışıyorum.

Bu nedenle masonların konuşmalarını da dikkatle izliyorum.

Bir TV programında bir mason üstadı ''Kardeşlerim mason olduğumu söylerler'' ifadesini kullandı.

Başka bir mason bir youtube videosun da izledim, sunucu mason musunuz sorusuna ''öyle diyorlar'' dedi ve gülümsedi. Sunucu sanrım tam anlayamadı ki soruyu yineledi. Mason olan kişi ise tekrar ''mason olduğumu söylüyorlar'' dedi.

Mason olduğumu söylerler diyince sanki benim için öyle söylüyorlar ama ben öyle değilim gibi bir anlam çıkabilir.

Ya da benim için mason olduğumu söylüyorlar ama ben masonluğu hakkıyla yerine getiremiyorum o yüzden gururla masonum diyemiyorum gibi de algılanabilir.

Mason musunuz sorusu çok net bir soru. Evet ya da hayır denilemez mi ?
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Haziran 08, 2019, 02:32:02 öö
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Son zamanlarda sorulmuş en güzel sorulardan bir tanesi olduğunu düşünüyorum. Benim bir cevabım var lakin yorumları beklemek daha uygun olacaktır.

Haziran 08, 2019, 08:08:21 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Cevap için teşekkür ederim. Nedeni anlaşılmış oldu.

Sizin ekleyecekleriniz var mı @sergeus
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Haziran 08, 2019, 11:56:03 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sergeus değişik bir nickname oldu sevgili burakc. Soruyu bir harici soruyorsa cevap onun durumuna göre verilebilir. Mason olduğunu düşündüğünüz birisi soruyorsa cevap evet/hayırdır. Kardeşlerim beni böyle tanırlar ifadesi harici alemde kullanım için uygun değildir. Ben dahil bu hataya düşmüşümdür lakin benim için çok kıymetli kardeşim, ki bu foruma emeği büyüktür, sebepleriyle sabırla doğrusunu anlatmıştır.

Haziran 09, 2019, 12:03:38 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Teşekkür ederim cevaplar için. Yanlış yazım için özür dilerim.
Selamlar

Haziran 09, 2019, 07:21:07 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hariçten gazel okuma olarak değerlendirilmezse Ben de katkı veren sayın üyelerin söylediklerine birkaç kelam eklemek isterim.  Masonluk'un bir dereceler silsilesi olduğunu okumuştum.  Her derecenin kendine ait bir öğretisi,  kendine ait bir ritueli varmış.  Ama en önemlisi 1. derece yani çıraklık imiş.  Çünkü o ritüelde kişiye mason sanı verilirmiş.  Hatta,  yurtdışından bir karikatürde bu derece ile ilgili küçük bir espriyi de hatırlarım ama resim olmadan zor, anlatmak. Belki mason üyeler paylaşır.  Neyse konuya dönersek: mason kişi derecesi yükselse de kendisini hiç yeterli görmezmiş  lakin  diğerleri onu görüp bu şekilde değerlendirirmiş. Sayın @ANARCHOSA 'nın ve Sayın @Surgeus' un paylaşımlarında söyledikleri gibi  mason sanı alınırmış ama niteliğini  almak zaman,  uğraşı,  emek isteyen bir süreçmiş. 
Nosce te Ipsum

Haziran 09, 2019, 11:49:07 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Karikatür çok güzelmiş :)
Masonluk insana büyük bir sorumluluk yüklüyor. Hem kendisi hem de yaşadığı topluma katkısı açısından.

Haziran 09, 2019, 12:06:41 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İnternette gezinince karikatürün Türkçe'leştirilmişine ulaştım. Başlıkla doğrudan ilgili.
Nosce te Ipsum

Haziran 09, 2019, 07:24:28 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evet konuyu bilmeyenler için bu yanıt kafa karıştırıcı olabilir...

Şubat 01, 2021, 07:31:57 ös
Yanıtla #9
  • Yeni Katilimci
  • *

Mason olmak diye bir tanım bana sorarsanız zaten olamaz zira masonluk, mason olma yolunda ilerlemeye denir, yolun sonunda mason olunacağı varsayılırsa yolculuk esnasında zat kendisine ben masonum diyemez. Misal olarak Ankara İzmir arasında yolculuktasınız Afyonda iken ben İzmir'deyim diyebillir misiniz.