Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta Simgesel Zaman - 2  (Okunma sayısı 11809 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 15, 2012, 01:09:40 öö
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Bir yerde okumuştum. Aklımda kaldığı kadarı ile "gece yarısına" Masonik dilde "Aşağı on iki " deniliyormuş. Doğruluğunu kesin olarak bilmiyorum. Mason üyelerden biri teyit edebilir veya yalanlayabilir.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 15, 2012, 06:48:15 ös
Yanıtla #11
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Evet, "Asagi on iki", gunesin en asagida oldugu gece yarisina denk geliyor. Aslinda bu deyim, daha sik kullanilan ve gunun en guzel zamanina denk gelen "Yukari on iki"nin karsiti olarak turemistir. Yani "asagi on iki", gunun en guzel zamaninin karsiti, ugursuz bir zamandir.

Bu ikisi, ingilizcede Low Twelve ve High Twelve olarak kullanilir.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Ocak 15, 2012, 10:52:04 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Sayın Euraka'ya yaptığı bu açıklamadan dolayı teşekkür ederim.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 15, 2012, 11:34:30 ös
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

Ben bu başlık altında yazılanlardan hiç bir şey anlamadım. Zamandan bahsediyorsak elbette doğadan yola çıkmamız gerekir. Bu mevzunun Masonlarla bir ilgisi nasıl oluyor. Sonuçta haricilerde zamandan söz ederken'' kuşluk vakti'' vs örneklerle doğadan misaller veriyor. Bu tamamen mecburiyetten. Başka nasıl misal getirebilirizki, zaman ayırımlarını yaparken.'' Demir doğramacılar kepenklerini açtığında'' diyemiceğimize göre. ''Gün ışıdığında, gün batımında'' denilmesi zaten zaruri.
  Benim dikkatimi çeken ''aşağı 12, yukarı 12'' denilmesi oldu. Aklıma saatlerdeki 00:00 da geldi. Neden gece 12:00 ı tanımlarken tek sıfır değilde  (0), iki tane sıfır olarak nitelendirilmiş. Masonlukta 00: olarak belirtilmesinin bir anlamı var mı?
Saygılarımla

Ocak 15, 2012, 11:39:26 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Burada akşam yıldızından da bahsedilmiş. Sabah yıldızından da bahsedilen bir an var mıdır?

Mart 25, 2012, 06:51:49 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merakımı ve soru işaretlerini gidermek ayrıca konuya bir katkı sağlamak amacıyla sorularımı sıralıyorum.

Ritüellerdeki olaylar bütünü sadece bir güne mi sığmaktadır ? (bir ay , bir yıl neden olmaz, belkide gerçekçi bir duygulanım nedeniyle)

Ritüellerle aslında bir masonun tekrisinden sonraki yaşadığı günlerimi temsil etmektedir?

Bu açıdan ritüelik günler arasında gelişimsel bir bağ var mıdır ?

Tekris doğmak üzere ölüm olduğuna göre tekris boyunca zaman dilimi nedir ?

Şimdiden teşekkür ederim

Saygılarımla

Mart 25, 2012, 07:00:51 ös
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Neumann'ın sorularına yanıt:

1- Zorunlu değil. Zaten bazılarının aynı gün içinde olup olmadığı da belli değil. Örneğin "hava karardığında" sözü belli bir gün için mi geçerli olur? Olmayabilir.

2- Hayır. Bildiğimce öyle bir temsil etme yok.

3- Hayır. Gelişimsel bir bağ yok.İlgili ritüelde işlenen temel konularla bir bağ kurulabilir ancak. Bu da simgesel derecelerde değil, yüksek tderecelerde söz konusu olur.

4- Önce anlatımda anlaşmak gerek. Tekris doğmak üzere ölüm müdür ki?... Yoksa ölmek üzere doğmak mı?... Yoksa her ikisi de değil mi?... Bana göre tekris bitmeyen, sonununa varılamayan bir süreç. Dolayısıyla tekris boyunca zaman sonsuz. Bu da bir başka yorum. Masonluk ile ve ritüeller ile zorunlu bir bağlantısı olmayan bir yorum.

Bunlar benim yanıtlarım.  Bir başka üyemiz başka türlü yanıtlayabilir. Sonra da katkıları bekleriz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 25, 2012, 08:39:49 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Teşekkür ederim Sayın ADAM.

Tekrisin ne olduğunu anladığımı düşünüyorum ancak kesin olarak ne olduğunu bilmiyorum.(Evet haklısınız tezat gibi )

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Ancak konuyu dağıtarak şöyle bir soruda akla gelmiyor değil.

Madem bir bağ yok Masonlukta bir düzen içinde kişiyi ideal mason yapma yolunda dereceler sistemi ile çalışmakta;

O zaman burada başka bir bağ var etkisel;"aşılama" eyleminin nesneleri arasında bir kronolojidir belki bu bağ bilmiyorum.

Saygılarımla.

Mart 26, 2012, 08:04:14 öö
Yanıtla #18
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluktaki simgesel zaman deyişlerini bir kronolojiye bağlamanın olanağı yok çünkü Masonlukta (özellikle yüksek derecelerde) geçen ve tarihsel gibi görünen öykülerin hepsi aslında bir tarihsel bilgi vermeyi değil, bir başka şey anlatmayı öngördüğü için birer alegori niteliği taşıyor.

Fakat işin ilginç yanı şu ki, herhangi bir derecede sözü edilen bir simgesel zamanın o derecedeki alegori ile bağlantısı olmayabiliyor da... Üstelik o simgesel zaman, -daha önce dediğim üzere- çoğu kez öyle belli bir saat gibi değil de bir betimleme tarzında görülüyor; örneğin "tan yeri ağarmaya başladığında". Şimdi bu örnek ne demek? Sabahın en erken saatinde demek. Ancak bu, bulunulan yerin enlemi ve mevsim bakımından her yerde farklı olabilir. İşte bunu onunla karıştırmamak gerek çünkü ritüelik uygulamada bir simgesel anlatım söz konusu ve bunun coğrafya ile bağlantısı yok.

Korkarım bunu tam olarak anlayabilmek için konunun gerçekten de dışına çıkıp, simgecilik yani sembolizm üzerine biraz çalışma yapmak gerekiyor. Nitekim bunu yapmamış olan masonlar da kendi uyguladıkları ritüellerde kullanılan o simgesel zaman değerlerinin niçin öyle olduğunu pek bilmiyor. Çünkü hiç kimse onlara anlatmadığı gibi, onlar da araştırıp öğrenme zahmetine katlanmıyor.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 11, 2015, 03:00:31 ös
Yanıtla #19
  • Aktif Uye

Masonlukta Simgesel Zaman adlı bu çalışmayı okurken,  zamanın bizim anladığımız dilde olmadığı görülüyor. Bu daMasonluğun yine kendine özgü bir anlayış taşıdığını gösterir niteliktedir.

Zaman tarifleri Papalagi'lerden çok farklı yani.

Bu, besbelli.

Papalagi bizleriz.  Dışarda kalanlar ve Göğü delenler.

"Zaman Papalagi'yi memnun edemez bir türlü. Büyük Ruh'a yakınır da yakınır.

Çalı bıçağı ile yumuşak bir hindistan cevizini boydan boya keser gibi böler gününü.  Her bir bölümüne de ayrı bir ad verir Papalagi. Saniye,dakika ,saat. Bu benim içinden çıkamadığım karışık bir mesele. Ama Papalagi bunun üzerine koca bir bilim kurmuş.

Kadınlar ,erkekler hatta yeni ayaklanmış bebekler bile deri bir şeritli bileklerine yassı ,yuvarlak bir makine takarlar. Bununla zamanı okurlar.

Onun için de ruhuna aitu (şeytan) girmiş gibi koştururlar.  Kaç yaşındasın demek kac dolunay boyunca yaşadığın anlamına gelir. Kişi buna çok dikkat ederse ve çok dolunay geçmişse "Artık yakında öleceğim" demeye başlar.  Ve kısa bir süre sonra da gerçekten ölür.

Bir keresinde bir adam görmüştüm.  Kafası karmakarışık, gözleri yuvalarından uğramış, çenesini ölü bir balığınki gibi sıkı sıkıya kapamış, dövünmekten her yeri morarmıştı. Bütün bunların sebebi ise ; hizmetcisinin söz verdiği saatten bi soluma süresi geç gelmiş olmasıydı.

Papalagi zamanın kendine gelmesini beklemez. Kollarını açıp yakalamak için peşinden koşar.  Zamanın güneş altında huzurlu bir şekilde serilmesini de kıskanır.

Oysa zaman sessiz ve uysaldır. Huzur ister. Güneşin altında döşegine uzanıp yatmak ister.

Papalagi zamanı tanıyamadı. Anlayamadı.  Bu yüzden kaba gelenekleriyle hor kullanıyor onu."

Bu yazı serisi ise Masonlukta var olan simgesel zamanın serinkanlı oluşunu ve huzurluca döşegine serilmek istendiğini yansıtıyor gibi düşünülebilir.  Papalagi zamanı incitir; ancak Masonluk o zamanı başından okşar.  Zaman makinelerinin içine şeytan tıkayıp onu delice koşturmaz.

Çünkü onun zaman kavramı, Tanrı 'yı mahvetmez.  Onu soyup soğana çevirecek kadar asla aceleci olup da tepinmez. 

Güzelce akar gider.

« Son Düzenleme: Eylül 11, 2015, 03:33:34 ös Gönderen: İNSAN »