Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yaş sınırı  (Okunma sayısı 10700 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 19, 2007, 08:12:00 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

zaten para sıkıntısı olan birinin mason olmaması lazım.çünkü o vakit kafası masonlukta değil geçim derdinde olur.

Şubat 28, 2008, 03:25:04 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Sayın Fraternis,

Bu yüklü giriş ücreti bildiğim kadarıyla yurt dışındaki ülkelerde çok çok az bir miktar.

Türkiyede eğer doğruysa neden bu kadar yüklü bir miktar uygulaması  bulunmaktadır?

Bu genelde Masonluk dışındaki pek çok üyelikler için de  benzer kriter uygulanıyor. Ve yanıt bulamıyorum.

Örneğin çok sıradan birisi hatta işsiz birisi bile Türkiye dışındaki Masonluk dahil pek çok kuruluşa (Rotary, Lions gibi)  çok kolay üye olabiliyor.

yüklü bir giriş ücreti ve yıllık aidatları ödeyemeyecekseniz boşuna yorulmayın derim kredi alarak Mason olunmaz.

Saygılarımla.

Şubat 28, 2008, 03:35:59 ös
Yanıtla #12
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

o kadar da yüklü bir miktar değil :) sn. fraternis biraz abartmış

Şubat 28, 2008, 04:00:27 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Ortalama bir Mason kaç yılda üstad olur bunun hakkında bir bilginiz var mı ?
''Kızıl elmada buluşalım''

Şubat 28, 2008, 04:06:02 ös
Yanıtla #14
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

en az iki yıl... bir yıl çırak bir yılda kalfa olarak çalışmak zorunda, bunun dışında çırak ve kalfa olarak yapması gereken çalışmaları bitirmek ve belli toplantı sayısını tamamlamak zorunda...

Şubat 28, 2008, 06:24:37 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Peki bu yüklü olduğu iddia edilen aidat miktarı nedir? Ayrıca merak ettiğim diğer konu ise, bir Mason Üstat derecesini aldıktan sonra mı 33. dereceye kadar yükseliyor? Benim sanırım bu kısımda kafam karışıyor... :)

Şubat 29, 2008, 01:05:48 öö
Yanıtla #16
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Evet. Ustad Mason olmadan hicbir Rit`e girmeniz mumkun degildir. Ustad olduktan sonra yolculugunuza devam etmek istiyorsaniz kendinize uygun Rit`i ve bi Rit`r girmenin yollarini bularak devam edebilirsiniz.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ekim 24, 2014, 10:34:40 ös
Yanıtla #17
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bir ek bilgide vermek isterim. Yanlizca Ustad cocuklari 18 yasinda alinabilir. Diger hariciler minimum 21 yasinda olmasi gereklidir.

Bu kelimeyi üstad masonlara verilen hak olarak değil,masonluğun öğretilerinden edindikleri sayesinde haricilerin 21 yaşında gelebileceği olgunluğa/aranılan niteliklere  önceden erişebileceklerini anlamak doğru olur mu?

Sn.Remzi Sanver açıklamasında 18 yaşında masonlukla tanıştığını ve çok genç denilebilecek bir yaşta yani 40 yaşında HKBML'nin büyük üstadı olduğunu dile getirmiştir.

Tabi her mason çocuğu 18 yaşında mason olabilecek diye düşünmüyorum ama Sn.Şanver 'in belirttiği gibi ''genç yaşta'' böyle bir görevi üstlenebilmesinde çalışkanlığının olduğu kadar olgunluğunun da bir adım önde gitmesinin etkisi olduğunu düşünüyorum.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Ekim 28, 2014, 03:34:37 ös
Yanıtla #18
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Dört buçuk yıl önce açılmış ve orada kalmış bu konu acaba niçin yeniden gündeme geldi?

Bunda herhalde HKEMBL Önceki En Muhterem Büyük Üstadı Remzi Sanver’in, Masonluğa girdiğinde 18 yaşında olduğunu söylemiş olmasının etkisi olsa gerek… Gerçi o da eskidi.

Önce niçin masonların çocuklarına böyle bir ayrıcalık tanınmış olduğuna değinelim.

Bunun en akla yatkın nedeni, bir masonun evinde Masonluk üzerinde sürekli konuşulması, bilgi alış verişinin olması, bir masonun çocuğunun sosyal etkinliklerde diğer masonlarla da tanışmasının, dolayısıyla Masonluğa genç yaşta hayli yakınlaşmasının etkisinin bulunuşudur.

Hele bu konuyu bir de günümüzde Özgür Masonlar Büyük Locası açısından alırsak; mason gençleri, “beyaz oturum” olarak da anılan toplantılara da katılabildiklerinden, Masonluğa girmek üzere çok önceden hazırlanma olanağını elde edebilmektedirler. Böylece, yaş sınırı onlar için aşağıya çekilebilmektedir.

Ancak bu olanak, bir masonun ailesindeki gençlerin hepsinin 18 yaşını doldurur şa gelmelerine karşın Masonluğa girmedoldurmaz mason olabileceği anlamına gelmez. Birçok masonun oğlu (ya da kızı) çok daha ileri yaşta bile Masonluğu girmeyebilmektedir; ya nitelikleri uygun düşmediğinden ya kendisini bunu istemediğinden.

Bu bağlamda HKEMBL Önceki En Muhterem Büyük Üstadı Remzi Sanver’den şöyle söz edilebilir:

O, daha birkaç yıllık, yeni bir üstat mason iken, sadece HKEMBL çerçevesi içinde değil, Türk Masonluğu’nun bütününde çok iyi tanınırdı. Onun, gelecekte büyük üstat olacağı, daha henüz birkaç yıllık bir mason iken belliydi.

Böyle bir kişiliğe sahip olan bir masonun bu kuruma 18 yaşındayken girmiş olması pek doğal bir olgu sayılsa gerektir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 28, 2014, 05:30:49 ös
Yanıtla #19
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim sn.Adam.Konu eski dediğiniz gibi fakat ben forumda yeni olduğum için, tekrar gündeme alınması sorun teşkil ediyorsa geçmişe yönelik konularda yorum yapıp, soru sormam.
Görmek, varlığın yükselişidir.