Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: KÜRTLER  (Okunma sayısı 113776 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 14, 2007, 11:28:47 ös
Yanıtla #80
  • Ziyaretçi

Sadece sizin verdiginiz kaynagin gosterdigi kaynaklari kopyaladim.
Ozel bir calismam olmadi. O kaynaklarin da guvenilir oldugunu dusunmesem de, kaynak olarak kabul edilir.

Haziran 14, 2007, 11:43:49 ös
Yanıtla #81
  • Ziyaretçi

evet ama bir yazıya kaynak gösteriliyor diye o yazı doğru kabul edilemez ki yazıların kaynağında çok önceden yaşamış bir kaç gezginin yazılarından bahsediliyor ve bunun açıklamasını daha öncede yazmıştım.bence gezgin kurduene krallığını yazmış bunu bulan ve bu yazılara yazan araştırmacı ise bence biraz isim benzetmeye çalışmış..

Haziran 14, 2007, 11:52:05 ös
Yanıtla #82
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Soylenmeye calisilan da o zaten :) En azindan belli bir kaynaginin olmasi bile sevindirici :D
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.

Haziran 15, 2007, 02:31:13 öö
Yanıtla #83
  • Ziyaretçi

doru olmadığı her mantıkça bilinen kaynak ha gösterilmiş ha gösterilmemiş aynı şey. :D  aklıma iyi bir fikir geldi aslında kendim güzel bir harita yapıcam bulunduğum ilçeyide galileo devleti yazıcam acaba birisi 3.dünya savaşından sonra felan böyle 4000 değilde bi 1000 sene sonra felan bulsa ne güzel olur değilmi :D :D

Haziran 15, 2007, 09:43:29 ös
Yanıtla #84
  • Uzman Uye

Edib Polat, bu eserde, Kürt coğrafyasındaki bitki ve hayvan türlerini, sadece bu coğrafyaya has olanlarını çok çeşitli kaynaklara başvurarak inceliyor. Ortaya şaşırtıcı bir tablo çıkıyor: Bu topraklara has çok sayıda bitki ve hayvan türü var. Bu türleri ele alan yazar, özgünlüğe kaynaklık eden coğrafik ve iklimsel koşulları da ortaya seriyor. Böylece Kürt coğrafyasının flora ve faunasına ilişkin derli toplu bir eser ortaya çıkarıyor. Yazarın bir giriş saydığı eser, umuyoruz ki bu alandaki araştırmacıları harekete geçirecek, yeni çalışmalarla Kürt flora ve faunası daha zengin ayrıntılarla bilinir olacaktır.
Kürt coğrafyasının flora ve faunası hakkında bilimsel bilgileri bir araya getiren bu önemli çalışmanın en az o kadar değerli bir diğer hizmeti de, bilimi şovenizme alet edenlere karşı açtığı ve haklılığını ispatladığı savaştır. 19. yüzyıldan bu yana, Kürt bölgesinde araştırmalar yapan botanik bilginleri, anavatanı Kürt coğrafyası olan ve sadece bu coğrafyada bulunan çok sayıda bitki ve hayvan türü saptamışlar, Kürtçe adlarıyla ‘botanik kütüğüne’ kaydetmişlerdir. Ne var ki, Türkiye üniversiteleri, bu bilgileri içeren yabancı kaynakları Türkçeye çevirirken, ‘Kürdistan Tilkisi’, ‘Kürt Defnesi’… gibi içinde Kürt/Kürdistan geçen ifadeleri atlamışlar veya değiştirmişlerdir. Yani bu hayvan ve bitki türlerini yok saymış, adlarını yadsımışlardır. Edib Polat, bilim adına işlenen bu suçu açığa çıkarmış, teşhir etmiştir. Gelin görün ki, mahkemeler bu suçun peşine düşecek yerde bu çalışmasından dolayı Edib Polat’ı yargılamışlardır. Kitapta bilim adına işlenen suç ve buna karşı mücadele de basındaki yankılarıyla birlikte kitapta yer alıyor. Bu özellikleriyle eser, sadece bilim çevreleri ve bilim meraklılarınca değil, Kürt tarihi ve kültürünü öğrenmek isteyenlerce de ilgi ve şaşkınlıkla okunacak özellikte.

Bilim Dilinde Kürtler
Edib Polat Kürt Tarihi ve Kültürü Dizisi;

Haziran 15, 2007, 09:46:13 ös
Yanıtla #85
  • Uzman Uye

Türkiye’de Kürtlerin yaşadığı bölgeler denince akla hemen ‘Doğu ve Güneydoğu’ gelir. Oysa Tuz gölünün çevresindeki çeşitli iller başta olmak üzere Anadolu’nun orta kesimlerinde önemli bir Kürt nüfus yaşamaktadır. Sayıları milyonlarla ölçülen bu Kürtler, anayurtları sayılmayan bu bölgeye hangi sebeplerle ve ne zaman geldiler? Burada nasıl bir yaşam kurdular, çevreleriyle ilişkilerini nasıl sürdürdüler? Kendi dillerini ve geleneksel hayat tarzlarını nasıl korudular? Buradan nerelere göç ettiler?.. Elinizdeki kitap, daha da çoğaltılabilecek bu sorulara yanıt vermeye çalışıyor. Bu alanda yapılmış bir dizi çalışmanın taranması ve bölgeye yapılan geziler sonucunda oluşan kitap, "göç, sürgün, iskan, iltica" kavramlarının özel bir yer tuttuğu Kürt tarihine yeni ayrıntılar kazandırıyor. Yöre Kürtleri üzerine yazılmış kitap ve makalelerin dökümünü içeren bibliyografya ve çok sayıda eski fotoğrafla kitap tamamlanıyor.

evrenselbasım yayın
Orta Anadolu Kürtleri
Rohat Alakom Kürt Tarihi ve Kültürü Dizisi

http://www.evrenselbasim.com/kitap/detay.asp?id=484
« Son Düzenleme: Haziran 15, 2007, 09:47:44 ös Gönderen: shemuel »

Temmuz 09, 2007, 02:58:51 öö
Yanıtla #86

Olanca israrlariyla bu olaya itiraz eden arkadaslar ne kadar sekter olduklarinin farkindalarmi acaba?

1000 lerce senelik tarihi olan bir ulus hakkinda  sadece birkacyüz sene gibi komik bir sürec dilimiyle tarihi kisitlamaya calismak sizce tarihe biraz ihanet olmuyormu?

Son olarak kürt deyince neden pkk ile iliskillendiriyorsunúzki hemen?Potansiyel terörist ilan etmeye calismaktir bu;tipik engizisyon mantigi basitlik....

O hitler resmini kullanan sahisin kullandigi sahisin mentalitetinden dolayi kendi ´kafa yapisi belli oluyor o yüzden bu konudaki perspektifine hic sasirmadim,ama kendim soy olarak bir Kürt oldugum icin zorumada gitmedi degilde.

Bu konuda verilen kaynaklari kabul etmeyen arkadaslar bu konuyu cürütecek bilimsel kaynaklariyla gelsin bizde kaynaklarimizi getirelim ve tamamen bilimsel düzeyde tartisalim.Öyle kinayeli mesajlara gerek yok,icinde bulunulan platformada uygun düsmüyor,

Burada eger bilgiyi bilginin isigini savunuyorsak yazimlarimizdada bu isigi yansitmak gibi bir mecburiyet tasiyoruz.

Selamlar...
Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..

Temmuz 09, 2007, 06:11:34 öö
Yanıtla #87
  • Ziyaretçi

Yaklaşık 2 ay kadar önce basit düzeyli bir araştırma yapmıştım Kürtler hakkında. İlginç olan birkaç bölümü sizlerle paylaşmak isterim.

İlk olarak saf ırk olarak bir Kürt ırkı olmadığını belirmeliyim. Her ne kadar bazı eski sempatizan yazarlar "turani" bir ırk olduğunu savunsa da birçok yazı ve makalede (bunlara Kürtlerin yazdıkları birkaç tanesi de dahil) gerçek hikaye basitçe şu şekilde anlatılır :

Eski Büyük Pers İmparatorluğu'ndan kopan ve ileri gelenlerinin yine birer imparator ailesi mensubu oldukları bir grup, Mezopotamya adını verdiğimiz bölgeye konuşlanırlar. Yani Kürtler bugünkü İran halkıyla paralel bir soydan gelmektedirler. Kendilerine "MEDLER" diyen bu grup, bu günkü ismiyle Diyarbakır' ı (AMED) kendilerine başkent ilan ederler. Yani bölücü bir anlayış ile Pers İmparatorluğu'ndan kopmuşlardır. Kısa hikaye budur.

Aslında işin en ilginç yanı da şudur ki; bugün ben Kürdüm diye geçinenlerin yüksek bir çoğunluğu aslında Kürtçe bilen Türkmenlerdir. Esmer , kara kaşlı kara gözlü Kürt olmaz. Kürtler genellikle sarışındır.

Yani bir olmuş bir ülke içinde çokluk çıkaran insanlar, öncelikle hangi ırktan olduklarını iyi araştırmalılar.

Lazlar Rize-Pazar 'dan Batum'un sonuna kadar uzanan "Lazika" ismi ile anılan br imparatorluk kurmuşlardı ve son krallarının ismi de Gubaz'dı. Şamanist anlayıştan Doğu Roma etkisi ile Hristiyanlığa ve parçalandıktan ve Osmanlı İmparatorluğu o topraklarda egemenliği ele geçirdikten sonra da İslamiyete geçmişlerdir. Bir laza sorduğunuzda ari bir ırktan gelmesine rağmen "ben Türk'üm" der...

Birlik içinde çokluk çıkarmayalım...

Temmuz 09, 2007, 06:14:56 öö
Yanıtla #88
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Olanca israrlariyla bu olaya itiraz eden arkadaslar ne kadar sekter olduklarinin farkindalarmi acaba?

1000 lerce senelik tarihi olan bir ulus hakkinda  sadece birkacyüz sene gibi komik bir sürec dilimiyle tarihi kisitlamaya calismak sizce tarihe biraz ihanet olmuyormu?

Son olarak kürt deyince neden pkk ile iliskillendiriyorsunúzki hemen?Potansiyel terörist ilan etmeye calismaktir bu;tipik engizisyon mantigi basitlik....

O hitler resmini kullanan sahisin kullandigi sahisin mentalitetinden dolayi kendi ´kafa yapisi belli oluyor o yüzden bu konudaki perspektifine hic sasirmadim,ama kendim soy olarak bir Kürt oldugum icin zorumada gitmedi degilde.

Bu konuda verilen kaynaklari kabul etmeyen arkadaslar bu konuyu cürütecek bilimsel kaynaklariyla gelsin bizde kaynaklarimizi getirelim ve tamamen bilimsel düzeyde tartisalim.Öyle kinayeli mesajlara gerek yok,icinde bulunulan platformada uygun düsmüyor,

Burada eger bilgiyi bilginin isigini savunuyorsak yazimlarimizdada bu isigi yansitmak gibi bir mecburiyet tasiyoruz.

Selamlar...
Kusura bakma kardes... Eger oyle hissettiysen ozur dilerim. Kendi sahsim adina konusayim, hic oyle Kurtler-PKK baglantisi kuran bir insan degilimdir.
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.

Temmuz 09, 2007, 05:10:38 ös
Yanıtla #89
  • Ziyaretçi

Sn. pAn son yazınız yanlışlıklar içeriyor. Kürtlerin  Sarışın olduğunuda nereden çıkarıyorsunuz? Oldu olacak bide mavi-yeşil gözlüdürler diyelim. Bunlar ilginç ve gereksiz konular ama her kara kaşlı- kara gözlü kürt değildir ama hemen hiçbir kürtte sarışın değildir. Kuzey ırak'taki peşmergerler kürttür ve tiplerine baknıca hiçbirinin insanla bir alakası yok bilmem anlatabildim mi?