Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: II.01.HZ. İSA’YA İNCİL İNDİRİLDİ Mİ?  (Okunma sayısı 12277 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 16, 2009, 09:55:17 öö
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Hz İsa Yahudi olarak ölmüştür.Bugünkü İncil'in yazılmasında enbüyük rolü  üstlenen Aziz Pavlus,Hz İsa'yı görmemiştir bile.

1, 2 Saul ise Rab'bin öğrencilerine karşı hâlâ tehdit ve ölüm soluyordu. Başkâhine gitti, Şam'daki havralara verilmek üzere mektuplar yazmasını istedi. Orada İsa'nın yolunda yürüyen kadın erkek, kimi bulsa tutuklayıp Yeruşalim'e getirmek niyetindeydi.

3 Yol alıp Şam'a yaklaştığı sırada, birdenbire gökten gelen bir ışık çevresini aydınlattı.

4 Yere yıkılan Saul, bir sesin kendisine, "Saul, Saul, neden bana zulmediyorsun?" dediğini işitti.

5 Saul, "Ey Efendim, sen kimsin?" dedi. "Ben senin zulmettiğin İsa'yım" diye yanıt geldi.

6 "Haydi kalk ve kente gir, ne yapman gerektiği sana bildirilecek."

7 Saul'la birlikte yolculuk eden adamların dilleri tutuldu, oldukları yerde kalakaldılar. Sesi duydularsa da, kimseyi göremediler.

8 Saul yerden kalktı, ama gözlerini açtığında hiçbir şey göremiyordu. Sonra kendisini elinden tutup Şam'a götürdüler.

9 Üç gün boyunca gözleri görmeyen Saul hiçbir şey yiyip içmedi.

10 Şam'da Hananya adında bir İsa öğrencisi vardı. Bir görümde Rab ona, "Hananya!" diye seslendi. "Buradayım, ya Rab" dedi Hananya.

11 Rab ona, "Kalk" dedi, "Doğru Sokak denilen sokağa git ve Yahuda'nın evinde Saul adında Tarsuslu birini sor. Şu anda orada dua ediyor.

12 Görümünde yanına Hananya adlı birinin geldiğini ve gözlerini açmak için ellerini kendisinin üzerine koyduğunu görmüştür."

13 Hananya şöyle karşılık verdi: "Ya Rab, birçoklarının bu adam hakkında neler anlattıklarını duydum. Yeruşalim'de senin kutsallarına nice kötülük yapmış!

14 Burada da senin adını anan herkesi tutuklamak için başkâhinlerden yetki almıştır."

15 Rab ona, "Git!" dedi. "Bu adam, benim adımı öteki uluslara, krallara ve İsrailoğulları'na duyurmak üzere seçilmiş bir aracımdır.

16 Benim adım uğruna ne kadar sıkıntı çekmesi gerekeceğini ona göstereceğim."

17 Bunun üzerine Hananya gitti, eve girdi ve ellerini Saul'un üzerine koydu. "Saul kardeş" dedi, "Sen buraya gelirken yolda sana görünen Rab, yani İsa, gözlerin açılsın ve Kutsal Ruh'la dolasın diye beni yolladı."

18 O anda Saul'un gözlerinden balık pulunu andıran şeyler düştü. Saul yeniden görmeye başladı. Kalkıp vaftiz oldu.

19 Sonra yemek yiyip kuvvet buldu. Saul, Şam'da ve Yeruşalim'de Saul birkaç gün Şam'daki öğrencilerin yanında kaldı.

20 Havralarda İsa'nın Tanrı'nın Oğlu olduğunu hemen duyurmaya başladı.

21 Onu duyanların hepsi şaşkına döndü. "Yeruşalim'de bu adı ananları kırıp geçiren adam bu değil mi? Buraya da, öylelerini tutuklayıp başkâhinlere götürmek amacıyla gelmedi mi?" diyorlardı.

22 Saul ise günden güne güçleniyordu. İsa'nın Mesih olduğuna dair kanıtlar göstererek Şam'da yaşayan Yahudiler'i şaşkına çeviriyordu.

23 Aradan günler geçti. Yahudiler Saul'u öldürmek için bir düzen kurdular.
Elçilerin İşleri, 9

Elbette Mesih bir Yahudiydi.

Yazılarda söylendiği gibi ;

17 "Kutsal Yasa'yı ya da peygamberlerin sözlerini geçersiz kılmak için geldiğimi sanmayın. Ben geçersiz kılmaya değil, tamamlamaya geldim.''

Matta, 5

Ekim 02, 2010, 12:14:23 öö
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Saygıdeğer masonlar "Şifrelerden Sembollere Dan Brown" kitabında incilin aslında bizans konsülü tarafından tapınak şovalyelerini köleleştirmek tarafından yazıldığı araştırmacı ile yazıldığı Alaadin Şenel tarafından söyleniyordu sizce de böylebişey söz konusu mu?

Şayet incil diye bişey varsa ve de değiştirildiyse orjinali nerde?

Sevgiler saygılar
« Son Düzenleme: Ekim 02, 2010, 12:16:52 öö Gönderen: Escalation »

Ekim 02, 2010, 12:15:27 ös
Yanıtla #12

Şayet incil diye bişey varsa ve de değiştirildiyse orjinali nerde?

herkes onun peşinde zaten :D

Hz İsa Yahudi olarak ölmüştür.

ya burada çok yanlış anlaşılan bi durum var bence bana göre, Rab Isa, her ne kadar Yahudi olarak bu dünyada yer aldıysa da sonuçta O' Yahudilerin Kralı değildi. Biliyoruz ki, Cennetin Krallığında salt Yahudiler yeralmamakta. Elbetteki bu ifade o dönemler için en uygun bir deyiş şekliydi ama günümüz dünyasında bunun anlamı birçoğumuzca mecazi anlamından ziyade gerçek anlamıyla bilinmektedir. Yalnız şöyle bi durum da vardır; konuyu saptırmak istemiyorum gerçi ilgisi de var, Ibranice, Kutsal bi dil, Yahudiler ise, Seçilmiş bi Irk'tır. Kutsal Irk:)  Yahudilerin bu dünyadaki önemi asla yadsınmamalıdır. Sözüm ona araplar da Kuran Kitabımızın kendilerine indiği ve Peygamberimiz Muhammedin onlara gelmesi sebebiyle kendi akıllarınca kendi dillerini ve ırklarını üstün saymışlardır. Ama ortada bir gerçek vardır ki, sadece kendini üstün saymakla herşey hallolmaz. Önemli olan O' nun saymasidir, layık görmesidir. Şimdi her iki ulusu kıyasladığımızda fark açıkça ortaya çıkmaktadır. Biri gerici ve yobazken diğeri de malum:) süper güç konumundadır. Bilmiyorum bu detayları bazılarımız farkedebildi mi ama sakın karşı bir taarruza falan geçeyim demeyin, sadece kendi kişisel görüşlerim canım:) kimseyle bi sorunum yok..

Bi de ortada çok büyük bir yanılgı da söz konusu ki, Resul; Hz.Muhammet bile değilmiş, ikisi de apayrıymış.. Hem Resul' un Allahın elçisi olduğu doğruymuş ama ne yazıkki Hz. Muhammet değilmiş ve Hz. Muhammet sadece bir Peygambermiş.  
« Son Düzenleme: Ekim 02, 2010, 12:29:09 ös Gönderen: Isabella »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ekim 02, 2010, 04:48:47 ös
Yanıtla #13
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Isabella,

Bugünlerde gerçekten gülmeye ihtiyacım vardı. Teşekkür ederim :)

Ekim 02, 2010, 04:58:35 ös
Yanıtla #14

Sn. Isabella,

Bugünlerde gerçekten gülmeye ihtiyacım vardı. Teşekkür ederim :)

:D yaa buna ne kadar sevindiğimi inanın anlatamam sayın skullG; birini güldürmek, güldürebilmek kadar hayatta keyif vereci bişey yok niye ben burda maymunculuk mu yapıyorum? aşk olsun ama ya insanlar fikirlerini sölemek durumundalar, yani yanlış da olsa doğrusunu göstermek zorundasınız.. bu şekilde alaya almak, dalga geçmekle olmaz ki.. neticede bi insanım, benim de duygularım var.. ve karşınızda ne kadar çok kırılgan bi yapıda olabileceğimi hiç tahmin etmiyor musunuz? benim gibi insanların incinebileceğini vs. vs.. 

bakın eleştirebilirsiniz ona bişey demiyorum yani herşeyi bilmek zorunda da değilim ki bunları ben üretmiyorum da yazmışlar ben de okudum bildiklerimi paylaştım, yeri ve dolaysıyla paylaşım yeri olduğu için.. illa benim düşüncelerim doğru ve kesin diye bişey de iddia etmiyorum.. o zaman doğrusunu gösterin bana.. bakın sayın Tekxan ne güzel 2012 konulu paylaşımıma güzel bi yanıt verdi.. insanlar yanılabilir ama en azından sizin gibi dalga geçerek değil, doğrusunu kanıtlayarak gösterdi.. bilmem anlatabildim mi sayın Texan' a buradan tekrar teşekkür ederim. 

Ekim 02, 2010, 05:01:38 ös
Yanıtla #15
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sn. isabella, kusura bakmayın. yanlış anladınız. aslında eksik göndermişim mesajı (daha doğrusu alıntı yaptığımı sanıyordum umutmuşum)

ben Şayet incil diye bişey varsa ve de değiştirildiyse orjinali nerde? sorusuna verdiğiniz  " Herkes onun peşinde :D " cevabı hoşuma gittiği için o mesajı göndermiştim.

saygılarımla.

Ekim 02, 2010, 08:06:31 ös
Yanıtla #16

sn. isabella, kusura bakmayın. yanlış anladınız. aslında eksik göndermişim mesajı (daha doğrusu alıntı yaptığımı sanıyordum umutmuşum)

ben Şayet incil diye bişey varsa ve de değiştirildiyse orjinali nerde? sorusuna verdiğiniz  " Herkes onun peşinde :D " cevabı hoşuma gittiği için o mesajı göndermiştim.

saygılarımla.

:D beğendiğinize sevindim öyleyse ;) özür dileyerek tabi..

saygılar.
« Son Düzenleme: Ekim 02, 2010, 08:08:32 ös Gönderen: Isabella »

Ekim 02, 2010, 09:30:09 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Bazı insanlar incilin  aslında bizans konsilinin tapınak şovalyelerini  köleleştirmek için yazdırdığı  söyleyen Alaeddin Şenel isimli bir yazar var bu konuda ne düşünüyorsunuz? Ben hatta "kayıp incilin sırları" diye bir kitap okumuştum ancak o da yardımcı olamadı, aklımdaki sorulara ve bende araştırmayı bıraktım. Bazen bu arayışın boş bişey olduğunu düşünüyorum çünkü incilin Kudüs doğumlu olan Tarsuslu Paul öncülüğünde hazırlanmış bir kitap olduğunu söyleyenler var, zaten incilin yayılma tarihine bakarsanız sinegoglardan yayıldığını görürsünüz. Bu deliller açıkçası incilin bir komplonun parçası olduğu hakkında düşünceler üretmemize neden oluyor. Bazı araştırmacılara göre incilin aslında domuz etinin yasaklandığı ve de baba oğul kutsal ruh üçlemesinin olmadığı, İsa'nın sadece bir elçi olduğu ve yarı tanrı bir yapıya sahip olmadığıydı. Siz bu söylemler hakkında ne düşünüyorsunuz doğruluk payı nedir? Diğer bir husus ise incilde gizli geometri ve gizli anlamı ile herhangi bir kaynağa rastlamamış olmam, bu konuda sizlerin kaynağı varsa paylaşırsanız sevinirim.

http://en.wikipedia.org/wiki/Paul_of_Tarsus

Sevgiler saygılar

Ekim 04, 2010, 03:45:34 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Sayın Escalation,

ben doğru anımsıyorsam,kaynağınız yanılıyor;zira,Tapınak şovalyelerinin oluşumu ile İncil'in kabul edildiği İznik konsülü arasında yaklaşık 700 yıl var.

İsa'nın elçi olduğu,İncil'in yayıldığı mekanlar arasında sinagogların olduğu doğrudur.İsa,yeni bir din getirmemiştir.Kendi söyleminden de anlaşılacağı üzere(İncil'deki anlatıma göre)eksik olanı tamamlamayı arzulamıştır.

"Ben Tanrı'nın oğluyum"söylemi tamamen sembolik bir savdır.Onun gözünden bakmayı başarabilenlerin tamamı,Tanrı'nın oğludur.

Kilise ve ruhban sınıfı,bu sembolik söylemi dogmalaştırarak,İsa'ya enbüyük haksızlığı yapmıştır.

Kabul edilmiş İncil'in büyük bir bölümü,İsa'yı hiç görmemiş olan Aziz Pavlus tarafından yazılmış,kitlelerin kabülünü kolaylaştırmak için Pagan alegorileri ve gelenekleriyle de süslenmiştir.

Teslis inancının farklı seramonilerini tevhid dinlerinden önce var olan bütün kadim misterler de görebilirsiniz.Tabi ki teslise ,bakire Meryem ve çarmıha gerilme,göğe yükselme ve yeniden dirilme alegorilerinide eklemek gerekir.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...