Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sizce mesih gelecekmi?  (Okunma sayısı 28801 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 25, 2007, 07:23:23 öö
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Cok guzel bilgiler vermisin.
Mesih Peygamber kelimesi ile aynimi oluyor? fark nedir?

Tanri tarafindan yer yuzune insalari dine davet etmek icin gonderilen kisi benim bildigim peygamberdir. Felsefecilerin mesih tanimlamasini dogru yapmissin. kessinlikle katiliyorum. Herkes mesih olabilir dusuncesine katilmiyorum. Herkes o mantikta yada o amacta olabilri ama herkes Tanri tarafindan o nedenle gonderilmemistir. Dunyaya gelme amacini tam olarak bilemeyen birisi asla mesih oldugunu idda edemez bence.

Alıntı
SEVGİNİN HÜKÜM SÜRDÜĞÜ BİR YAŞAM DİELEĞİYLE...

Saygılarımla...
harika bir bitis. aynen katiliyorum.

Mart 25, 2007, 07:37:45 öö
Yanıtla #11

Mesih ile peygamber eş anlamlı sözcükler değil diye biliyorum. Mesih kavramı daha öncede belirttiğim gibi bir
Yahudi geleneği olarak benimsenmiş ancak Mesih in aynı zamanda Yahudilerin kralı olmasıyla ilişkili bir sorundan dolayı İsa (a.s) nın Yahudi halk tarafından yeterince itibar görmediğini anlıyorum. Mesih kavramı Peygamber kavramına paralel bir yol gösterici olmakla beraber anlaşılan o ki Tanrı nın ilahi buyruğunu bildirmenin yanında tüm insanlığı zülmden kurtarmak onları hakettikleri manevi değerler ile örülmüş Tanrı Krallığına toplamak gibi bir misyonu daha var bu noktada Peygamber kavramıyla ayrılıyorlar. Peygamberler Tanrının buyruklarını insanlara ileten aracı kullardır. Mesih ise bununla beraber kötülükle son savaş ve Dünya insanının yöneticisi konumundadır. Diye anladım okuduklarımdan...
Yanlışa düştüğüm noktalarda Tanrı beni affetsin...

Saygılarımla.

Mart 25, 2007, 07:59:08 öö
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

O zaman Mesih, Kurtarici.
Paygamber Allahin buyrugunu iletici, Elci denebilir. Anladim.
Okuduklarin ve edindigin bilgiler bencede dogru. Aradaki ince cizgiyi guzel gostermissin. saol.

Mart 25, 2007, 08:02:32 öö
Yanıtla #13

Rica ederim sizde sağolun.

Mart 25, 2007, 07:35:46 ös
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

Fraternisin dediği gibi Mesih diğer dinlere Yahudilikten geçmiştir.
Genelde nasibi kıt toplunlar tarafından daima beklenmiştir.
Mesih insanlar için her zaman son çare olmuştur.
yahudiler çok beklemişlerdir mesihi ve gelsinki onları sürgün edildikleri topraklarına götürsün diye ama  malesef gelmemiştir.Bunu anlayan yahudiler kendi ülkelerini kendileri kurma kararı alıp topraklarına geri dönmüşlerdir.
Şu andada Mesihi Iraklılarla birlikte alaaddin bekliyor
hayırlı beklemeler.
Düzelecek bir Dünya varsa biz neden düzeltmiyoruz .
illaki koyun sürüsü gibi başımızda bir çobanmı olacak?

Mart 26, 2007, 08:21:19 öö
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Ya arkadaslar lutfen su satasma mantigini birakin. Rahat durunda guzel, seviyeli bir sohbet edebilelim. Kisisel degil, bilimsel konusalim.

Mart 27, 2007, 10:06:42 ös
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

Sevgili Hamlet bana sataşılmadığı sürece ben sataşmam.

Ekim 31, 2007, 01:03:29 öö
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Mesih yani Hz. İsa gelicektir

Gelmesi beklenen Mesih ve Hz. İsa farklı zamanlarda dünyaya gelecek olan farklı işler yapacak olan varlıklardır. Mesih'in İslam Aleminde aydınlık bir dünya getireceğine ilişkin fıkıhlar mevcuttur. Yani dünyayı toparlama sürecine getireceği açıktır ve yazılmıştır. Hz. İsa ile Büyük Deccal ile yapılacak olan savaşta Mesih ile yanyana bulunacaktır.

Arkadaşlar bunlar bana göre soyut kavramlardır. Dinler ve felsefeleri her zaman soyut bir biçimde düşünmek gerekir, somut biçimi metaryelist felsefeye girer. En azından benim düşüncem budur. Bana göre Mesih dünyaya gelmiştir, Deccal de gelmiştir, bu kavramlar bana birşeyler ifade ediyor, Devletsel ilişkiler ve savaşlar gibi. Mesih ve Deccal dünyayı yıllar yılı iki kutba sürüklemişlerdir ve Mesih, Deccal'e olan savaşını kazanmıştır. Sıra Hz. İsa'nın gelişinde ve kıyameti beklemektedir.

Ben böyle düşünüyorum, dediklerimden anladıklarınız veya anlamadıklarınız kendinizedir.

Ekim 31, 2007, 03:27:34 ös
Yanıtla #18
  • Aktif Uye

Efendiler ortada bir olağandışı, evrensel bir dabbet'ül arz mı gördünüz ki acaba Mesih'in gelmiş olduğunu düşünüyorsunuz? Dünya üzerinde her zaman süper güçler oldu, İskender bilinen dünyanın tamamına yakınını fethetmişti, Romalılar Pax Romana'yı kurmak için teröre dayalı yöntemler kullandılar, Kartaca'yı yıkıp üzerine tuz ektiler, Buhtunnasr İsrail'de katliam yaptı, sömürgeciler dünyanın her tarafında soykırımlar yaptılar, II. Dünya Savaşı'nın liderleri dünyayı birbirine kattı... Hala ayaktayız...

Anlıyorum aranızda A.B.D.'nin büyük şeytan olduğunu, belki Bush'un deccaliğini savunacaklar vardır ama kanaatimce bunlar dünyanın her zamanki olağan döngüsü, bu bir doğal seleksiyon süreci. Kanaatimce deccal bundan çok farklı bir şekilde ortaya çıkacaktır. Tarih okuyucuları bilirler ki her zaman bir mesih söylentisi dolandı durdu, sonumuz yakıncılar hep vardılar.

Bu arada mesih kelimesi "kurtarıcı" değil "yağ'la meshedilen" anlamı taşıyor olsa gerek. Yani kelime anlamı budur ve evet Yahudilik'ten geçmiştir. Netice de Kur'an da bize "kitaba sıkı sarıl" diyor ve ismi geçen peygamberlerin Yakup'tan sonra gelen hepsi İsrailoğlu'dur. Kur'an'ın Tevrat'la tamamen zıtlaşması mümkün olabilir mi?

Yaşadığı yeri daha iyi bir yer haline getirmeyen adam adam değildir, insana düşen kendi aydınlanmasını tamamlamaya çalışıp dünyaya iyi bir şeyler katmaktır. Biz bunları yapıp, tevekkül edelim gerisi laf-ı güzaftır.

Ayrıca mesih ya da Mehdi karakterlerinden birinin İsa olup olmadığı çok tartışmalı bir konu. Bir yahudi bunu kabul etmez, bir hristiyan ise ilk olarak buna iman eder. Bu konu herkesin inancına göre dogmatiktir tartışmak anlamsız olacaktır. Sadece herkes kendi fikrini beyan etsin bana kalırsa.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Kasım 11, 2007, 12:02:48 ös
Yanıtla #19

Herkes O'nu bekliyor, tabi en başta ben!....
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.