Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: G Harfi Üzerine  (Okunma sayısı 60404 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 15, 2015, 02:25:05 ös
Yanıtla #40
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Syn ADAM
Affiniza siginarak,bahseettigim canlinin bilimsel adini bilmedigim icin , Arastirma yapmadan direk yazmis bulundum.
Ozurlerimle

Bu tarz bir simgenin yukaridaki benzetmelerdeki gibi local bir anlami olamiyacagini dusunuyorum
Sonucta Evrensel olmali , Evrimsel olmali diye dusunmustum.ne derece dogru bir tespit bilmek zor.

Saygilar
« Son Düzenleme: Temmuz 15, 2015, 02:34:53 ös Gönderen: ragnarr »
"Adonai melekh namen"

Kasım 03, 2015, 09:45:32 ös
Yanıtla #41
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

G harfi neden bu kadar giz duruyor anlamıyorum.Birçok nedeni olabileceği gibi,düşündüğümüz kadar önemli bir halide olmayabilir.

Beni burada daha çok ilgilendiren kısmı ise biz haricilerin dış yorumları bir tarafa,masonların bu konuda doğrusu şudur,bu harfin masonluk için önemi  ve anlamı şunu ifade etmektedir demeleridir.Bu ifadeye herhangi bir yorum getirmiyorlarsa eğer,ya masonlarda tam olarak G harfi üzerinde net değiller,yada masonluğun gizlerinden biri olduğu için konuşmuyorlar.

En azında böyle ise bile çıkıp nedenini anlatma zahmetine girerler.

Bence G harfi Operatif Masonluğun evvel zamanında keşfedilmiş ve her türlü carbon bazlı yaşamda ortak görüle bilen  bir oranın Mimariye adaptasyonu üzerine  kurulu eski bir gizemi simgeliyor,eski bir kural ve gelenek olarakta saklanıyor ola bilir.
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ

Kasım 10, 2015, 07:12:21 ös
Yanıtla #42
  • Uzman Uye

Şu meşhur "G" harfini, hiç ilgisi olmayan o kadar çok yerde gördüm ki; ne diyeceğimi bilemiyorum. Bakın çok kısa bir şey anlatayım.
       Bir kaç sene önce eşim bana alt-üst bir pijama takımı almış getirdi. Sonbahar-kış mevsiminde giyilebilecek türden bir pijama takımı. Neyse; bunu yazlıkta Ekim-Kasım aylarında giyerim düşüncesi ile yazlığa götürmüştüm. Bu sene Ekim ayının son günleri idi, öyle boş kalmışım, 1 Kasım seçimleri için memlekete de gideceğimden eşyaları toplamaya başladım. O da ne ? Bunu neden bu güne kadar görmemişim diyerek pijamamın üst kısmını incelemeye başladım. Pijama üstlüğünün sol tarafında bir cep var, bu cebin üstünde de defne yapraklarından yapılan bir çelenk ve ortasında da bir üçgen, üçgenin üzerinde de bir taç ve üçgenin içinde de bir "G" harfi. Allah Allah, nasıl olur, bu kadar zaman ben bunu nasıl görmem diyerek kendi kendimi sorguladım. Tam manası ile Masonik sembolleri andıran bu ayrıntıyı zamanında fark edemediğim için kendi kendime kızdım. Demek ki Masonların çok önem verdikleri şu meşhur "G" harfi uzun zamandır benim göğsümde imiş te benim haberim yokmuş ;) ;) ;).
         Konu ile biraz ilgisi olan biri bu pijamamı görmüş olsa idi benim hakkımda acaba ne düşünürdü !!!.
         Bunu niye mi yazdım. Tabii ki bundan bir mana çıkarmak istemiyorum. Demem o ki; bazı harf ve semboller hiç te alakası olmayan yerlerde ve hiç ilgisi olmayan insanlar tarafından da kullanılabilir.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Kasım 10, 2015, 09:26:21 ös
Yanıtla #43
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

G harfi üzerine güzel bir hikaye anlattınız sayın Alşah altını üstünü iyi düşünüp sonbahar kış dememek lazım.herşeye yormamakta lazım
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ

Mart 20, 2016, 04:39:54 öö
Yanıtla #44
  • Yeni Katilimci
  • *

merhaba 'gaia' dünya ya da yeryüzü anlamına geliyor  'G'  harfi bunu simgesi olabilir mi?

Mart 20, 2016, 05:23:50 ös
Yanıtla #45

Tanrı'nın canlılarda bıraktığı ortak bir imza mı ?
Yoksa Sabit fizik yasalarının, canlılarda ortak bıraktığı bir imza mı ?
Sen Özelsin

Mart 20, 2016, 09:20:13 ös
Yanıtla #46
  • Yeni Katilimci
  • *

bence her ikisi de birbirinden ayrılamaz. birlikte bir bütündür. ayrı düşünülmesi günümüz kaosunun oluşumunun sebebidir. Einstein ın çalışmaları esnasında 'tanrı gibi düşünmem gerek' dediğini unutmamalıyız. elbette bu benim düşüncem.

Mart 20, 2016, 11:02:12 ös
Yanıtla #47

Zaten başlıkta yanıltıcı konmuş; Bütün logoları simgesel olan Masonluk kurumu, neden harf kullansın.
"G"simgesinin harf olarak kullanılmadığı aşikar.En yakın tahminleri yapan üyeler ise, seyirci konumuna alınmış.Sonuçta kendi özelleri; Bir hariciyi ne kadar bağlar ki.

Sevgiler-Saygılar
Sen Özelsin

Mart 21, 2016, 08:28:33 ös
Yanıtla #48
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonlukta sadece G harfi değil, daha birçok harf bir sözcük, terim ya da kavramın "kısaltma"sı ya da "anımsatıcı"sı olarak değerlendirilir. Trafikteki P ve H harfleri gibi bir uygulamadır bu. Tek farkla ki, anlam tek ve değişmez olunca, simge gider, yerini amblem (belirtke) alır. Simge, ancak yorum yapılabildiği sürece simgeliğini korur.

Şunu da bir kez daha belirtelim: Masonlukta  G harfi bazı yerlerde tek başına görülebilirse de, o yerlerde sadece bir dekordur ve bunun dışında herhangi bir anlam taşımaz. G harfi asıl başka simgelerin kapsamında (gönye ve pergel gibi ama sırf o kadar değil) yer alır. Dolayısıyla, o simgelerle birlikte bir "bileşik simge" olarak değerlenir. Dolayısıyla "G Harfi şu anlama da gelemez mi?" derken, bunu simgecilik (sembolizma) bilgisiyle yapmak gerekir. Yoksa saçmasapan bir şey olur.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 13, 2017, 07:11:07 öö
Yanıtla #49
  • Yeni Katilimci
  • *

G harfi yaşadığımız dünyanın adı olan "Giza" kelimesinin baş harfidir.