Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Forumumuz için bir öneri  (Okunma sayısı 2019 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 02, 2014, 06:15:54 ös
  • Aktif Uye

Forumla ilgili bir önerim var ;

Forumumuzda, Facebook'ta olduğu gibi sağ alt köşede bir sohbet kısmı açılabilir. Fakat açılabilecek bu sohbet kısmıyla ilgili birkaç fikrim mevcut.

1. Açılabilecek olan sohbet kısmında, bir üst seviyedeki üye ile onun altındaki seviyede olan üyeler konuşamayacak. Bunun Forumumuza katkısı ise şu olacak ; bir alttaki üye, seviye olarak üzerindeki üyeyle konuşamayacağı için, örneğin yeni katılımcı, orta dereceli ya da uzman üyeye yazamayacağı için, daha çok ileti paylaşacak ve sohbete dahil olmaya çalışacak. Daha çok ileti paylaşılması, elbette Forum için bir katkı olacaktır. Üyeler, ileti sayılarına göre sohbete katılabileceklerdir örneğin ilk 50 iletiyi aşabilenler gibi.

2. Sohbet kısmında arzu ederlerse eğer Mason Kardeşlerimiz, orta dereceli ya da uzman üyelere Masonlukla ilgili fikirler sağlayabilecek. Fakat sohbete dahil olmak istemeyen Mason Kardeşler, konuşmak istemedikleri kişilere sohbeti kapatabilecekler. Sadece konuşmak istedikleri kişilere sohbetleri açık olacak.

3. Sohbette arkadaşlık kurmaya çalışılmayacak ve Masonluğa katılım için yardım istenilmeyecek.

4. Sohbette resim paylaşılmayacak.

5. Samimi muhabbetlere girilmeyecek.

6. Küfürlü ve kötü üsluplu tartışma konuları kesinlikle açılmayacak.

Bu kurallara uymayan üyeler, bu maddelerden herhangi birini yaparsa, anında sohbetten Forum yöneticisine uyarılar gidecek ; 'şu üye, diğer üyeyle şunu konuşuyor diye.' Ayrıca bu maddelerden herhangi birini ihlal eden üyelerin konuşmalarına, Forum yöneticisi dahil olup engelleyebilir, uyarı yapabilir.
Benim bu konuyla ilgili düşüncem şu ; Forumumuzda ileti paylaşımı yapmayan üyeler silinmişlerdi. Ve inanıyorum ki ileti paylaşmayanlar, sırf Mason Kardeşlerle sohbete dahil olabilmek için ileti paylaşacaklar. Bu durum da Forum'a katkı sağlayabilir. Fakat bu benim fikrim elbette.

FAY FRIN
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Aralık 21, 2014, 08:58:20 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ben Sayın Fay Frin ile aynı görüşü paylaşmıyorum.

1- Forumun geniş arşivinde, Masonlukla ilgili paylaşılması gereken birçok şey mevcuttur. 3 yıldır bu forumu takip etmeme rağmen, Masonlukla ilgili halen okumadığım birçok konu ve paylaşım vardır. Hatta bazı konular, birçok defa açılmış ve konuşulmuştur. Zahmet edip arşivi araştırmayan yeni katılımcılara sabır ile cevap verilmiştir. Bir takım bilgiler de pek tabiidir ki paylaşılamaz.

2- Kişisel sohbetler sırasında, Masonlukla ilgili paylaşılmaması gereken bilgilerin sohbet içerisinde geçip geçmediğini, forum yöneticileri takip edemez.

3- Forumdaki ünvanlar ( yeni katılımcı, orta dereceli üye vs.), yaptığınız paylaşımların sayısına bağlıdır. Önemli olan forumda kaç paylaşımınız bulunduğu değildir, paylaşımlarınızın içeriğidir. Örneğin; ben bu yazımda bir tek kişiye cevap yazıyorum, bir başka forum üyesi ise bir konuyu araştırıp, yorumlayıp özetliyor, forum işleyişine göre bu iki paylaşım eşdeğerdir. Sizin önerdiğiniz sistem foruma getirilirse, herkes uzman üye olmak için paylaşım çılgınlığına girebilir ve forumun kalitesi düşebilir. Gazetelerin internet sitelerinden ve başka sitelerden "kes- yapıştır" başlıklar ile dolabilir.

Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Aralık 21, 2014, 09:03:56 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Fay Frin güzel bir öneride bulunmuş ancak zaten verdiği öneri forumun sisteminde mevcut. Tek farkı alt üst derecesi... Kişisel İleti Gönder'e tıklayarak zaten istediğimiz kişiyle özelden konuşuyoruz?

Ne farkı var ki?

Ayrıca sırf ileti yazılsın diye iletişim de alt üst oyunları yapmak bu foruma, amacına ve işleyişine yakışmaz.

İleti yazmayacak olan sırf bu yüzden yazacaksa o iletinin bir kıymeti bir anlamı olmaz.

Yazmak için yazmalı. Yazmak zorunda kalındığı için değil.

Saygılarımla.
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Aralık 22, 2014, 02:29:14 öö
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Aslına bakarsanız bu öneriyi yayınlarken düşündüğüm şey ' ne yapılabilir de Forumumuzdaki üyelerimiz uzun süre ileti paylaşmadıkları için silinmek zorunda kalmasınlar !!! ' Elbette ileti paylaşmak veya paylaşmamak herkesin kendi düşüncesi. Fakat Forumumuzdan üyelerin silinmesi beni gerçekten üzmüştü ve bu durumun tekrarlanmasını istemediğim için de siteyi daha ilgi çekici hale nasıl getirebiliriz diye düşünürken böyle bir fikir geldi aklıma. Elbette katılmayanlar olabilir, herkesin fikrine sonsuz saygı duyuyorum.

Kardeşçe Sevgiler

FAY FRIN
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...