Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Değerli canlar herkese merhabalar  (Okunma sayısı 12174 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 29, 2008, 12:19:37 öö
Yanıtla #10
  • Aktif Uye

Görmemiş olabilir,yoksa hangi öğretmen bunu söylemek istemez :) :)
neyse . . :) :)
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .

Kasım 29, 2008, 12:18:17 ös
Yanıtla #11

Görmemiş olabilir,yoksa hangi öğretmen bunu söylemek istemez :) :)
neyse . . :) :)

Bence de (:
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Kasım 30, 2008, 02:46:53 öö
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aralık 02, 2008, 09:32:43 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Değerli forum arkaşlarım bana gelen mesajların hepsini okuyamadım.Nasıl oldu inanın ben de bilmiyorum.Şu günlerde yapmak zorunda olduğum önceliklerim olduğu için foruma  gereken zamanı ayıramadım.Mesajları okurken aceleci davrandım sanırım.Bu nedenle mesajlarınızı atlamışım.Bana yöneltiğiniz sorulara cevap veremediğim için affınızı diliyorum.
      Daha önce belirttiğim  gibi adım Şahin.Gerçekten de Teknik Öğretmenim .Bu nedenle ,24 Kasım Öğretmenler Günü  ile ilgili mesaj yazdım.İzninizle eğitim ile ilgili bir iki satır daha yazmak isterim.
       Eğitim, “bireyde istendik yönde davranış değişikliği oluşturma süreci” olarak tanımlanabilir. Eğitim, sosyal,kültürel , aynı zamanda toplumsal bir süreçtir ve ekonomik boyutu da vardır.Bu bakımdan eğitim sürecinin ekonomik amaçlarının da bulunması zorunludur.Bunun göstergesi de , işgücü verimliliğinin artışı olmalıdır. Böylelikle eğitim üretim sistemine ve dolayısı ile toplumsal  kalkınmaya katkıda bulunmalıdır.
      Eğitimin üretime dönük boyutu daha çok mesleki eğitim ve yetiştirme kavramları ile ifade edilmektedir. “yetiştirme”, hem okuldaki eğitim sürecini hem de işteki öğrenme sürecinde “beceri kazandırmak veya  işgücü verimliliğini geliştirmek için yapılan yatırımlar” dır. Genel eğitim ise  “insanın toplumu ve kültürü anlama kapasitesini geliştiren bir süreçtir.Demek ki Türkiye de meslek eğitimini “kısmen genel eğitim, kısmen de yetiştirmeden oluştuğunu” söyleyebiliriz.
Bilim ve teknolojideki hızlı gelişmeler, bilgi ve deneyimlerin kısa sürede eskimesi ve yetersiz kalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, üretim kapasitesi ve işgücü verimliliğinin artırılması için; işgücünün sürekli bir eğitim ve öğretimi gerekmektedir. Ülkemizde genelde eğitim , özelde de meslek eğitimi ile ilgili olarak yapılacak düzenlemelerin, belli bir modele uygunluktan çok, kalkınma amacıyla uyumlu olması, eğitimin maliyeti ve verimliliği gibi etkenler göz ardı edilmeden gerçekleştirilmesi gerekmektedir.                   Türkiye'de mesleki-teknik ve genel ortaöğretim arasında plan hedeflerine ters bir gelişmenin yanı sıra, mesleki ve teknik liselerin kendi aralarındaki dağılımı da Türkiye'nin gereksinimleri yönünde olmamıştır. Sanayileşen Türkiye'de sanayiye dönük mesleklere eleman yetiştirmeyi amaçlayan Endüstri Meslek ve Teknik Liseleri öğrenci kapasiteleri ve niteliklerinin artırılması hedeflenmiştir. Buna karşın mezunlarının istihdamında zorluk çekilen ve sanayileşme hedeflerine uygun düşmeyen okullardaki gelişmeler daha hızlı olmuş ve plan hedefleri aşılmıştır. Bir ülkenin üretken kapasitesindeki artış, ila ki ülkenin eğitim sisteminin çeşitli düzeylerindeki gelişimi, yani okullaşma oranları ile değil, mezunların işgücü piyasasında yer almaları, istihdam edilmeleri ile de ilişkilendirilmelidir.
      Kendi yaşamını yönlendirecek deneyime sahip olmayan gençlerimiz ; masumiyetini sömürmek isteyen , sinsi  emellere  yem  olmaktadır. Siyasal  bir sorun olarak eğitimin güçlüğü buradadır.
     Bizler Laik Cumhuriyet Değerlerine bağlı öğretmenler olarak ,Türk İslam-Sentezi  Hanefi inancına dayalı , “içselleştirme” anlayışından kurtulmalıyız. Din dersleri zorunlu olmamalı.Hatta notla değerlendirilmemelidir.
     Sözlerimi Başöğretmenimizin sözleri ile sonlandırıyorum. ”Biz daima gerçeği arayan ve onu buldukça, bulduğumuza inandıkça, ifade etmeye cesaret eden adamlar olmalıyız."
                                                                                                      Mustafa Kemal ATATÜRK
                                                                             Saygıyla

Aralık 26, 2008, 01:49:26 öö
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

HİTİT  DUASI

Tanrım,
Beni yavaşlat.
Aklımı sakinleştirerek kalbimi dinlendir...
Zamanın sonsuzluğunu göstererek bu telaşlı hızımı dengele...
Günün karmaşası içinde bana sonsuza kadar yaşayacak tepelerin sükunetini ver .
Sinirlerim ve kaşlarımdaki gerginliği,
belleğimde yaşayan akarsuların melodisiyle yıka, götür.
Uykunun o büyüleyici ve iyileştirici gücünü duymama yardımcı ol...
Anlık zevkleri yaşayabilme sanatını öğret;
bir çiceğe bakmak için yavaşlamayı,
güzel bir köpek ya da kediyi okşamak için durmayı,
güzel bir kitaptan birkaç satır okumayı,
balık avlayabilmeyi, hülyalara dalabilmeyi ögret...
Her gün bana kaplumbağa ve tavşanın masalını hatırlat.
Hatırlat ki yarışı her zaman hızlı koşanın bitirmediğini ,
yaşamda hızı arttırmaktan çok daha önemli şeyler oldugunu bileyim...
Heybetli meşe ağacının dallarından yukarıya doğru bakmamı sağla.
Bakıp göreyim ki, onun böyle güçlü ve büyük olması yavaş ve iyi büyümesine bağlıdır...
Beni yavaşlat Tanrım ve köklerimi yaşam toprağının kalıcı değerlerine doğru göndermeme yardım et.
Yardım et ki, kaderimin yıldızlarına doğru daha olgun ve daha sağlıklı olarak yükseleyim.
Ve hepsinden önemlisi...
Tanrım,
Bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için CESARET,
Değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etmek için SABIR,
İkisi arasındaki farkı bilmek için AKIL ve
Beni aşkın körlüğünden ve yalanlarından koruyacak DOSTLAR ver...

(HiTiTLERiN M.Ö.2000 YILINDAKİ DUVAR YAZISINDAN ALINMIŞTIR.)

Çok hoşuma gitti , paylaşmak istedim.
                                                                             Saygıyla

Aralık 26, 2008, 12:49:30 ös
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Güzel bir duaymış acaba bu Hitit Tanrısı bu haftaki sayısal lotu sonucunu söylermi...
Hoş geldiniz sevgili öğretmen

Aralık 26, 2008, 08:09:07 ös
Yanıtla #16

HİTİT  DUASI

Tanrım,
Beni yavaşlat.
Aklımı sakinleştirerek kalbimi dinlendir...
Zamanın sonsuzluğunu göstererek bu telaşlı hızımı dengele...
Günün karmaşası içinde bana sonsuza kadar yaşayacak tepelerin sükunetini ver .
Sinirlerim ve kaşlarımdaki gerginliği,
belleğimde yaşayan akarsuların melodisiyle yıka, götür.
Uykunun o büyüleyici ve iyileştirici gücünü duymama yardımcı ol...
Anlık zevkleri yaşayabilme sanatını öğret;
bir çiceğe bakmak için yavaşlamayı,
güzel bir köpek ya da kediyi okşamak için durmayı,
güzel bir kitaptan birkaç satır okumayı,
balık avlayabilmeyi, hülyalara dalabilmeyi ögret...
Her gün bana kaplumbağa ve tavşanın masalını hatırlat.
Hatırlat ki yarışı her zaman hızlı koşanın bitirmediğini ,
yaşamda hızı arttırmaktan çok daha önemli şeyler oldugunu bileyim...
Heybetli meşe ağacının dallarından yukarıya doğru bakmamı sağla.
Bakıp göreyim ki, onun böyle güçlü ve büyük olması yavaş ve iyi büyümesine bağlıdır...
Beni yavaşlat Tanrım ve köklerimi yaşam toprağının kalıcı değerlerine doğru göndermeme yardım et.
Yardım et ki, kaderimin yıldızlarına doğru daha olgun ve daha sağlıklı olarak yükseleyim.
Ve hepsinden önemlisi...
Tanrım,
Bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için CESARET,
Değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etmek için SABIR,
İkisi arasındaki farkı bilmek için AKIL ve
Beni aşkın körlüğünden ve yalanlarından koruyacak DOSTLAR ver...

(HiTiTLERiN M.Ö.2000 YILINDAKİ DUVAR YAZISINDAN ALINMIŞTIR.)

Çok hoşuma gitti , paylaşmak istedim.
                                                                             Saygıyla

Amin. Gerçekten güzel bir Dua'ymış.
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Aralık 27, 2008, 03:32:30 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Hosgeldiniz..
Cok guzel bir dua.. son kismi ezberimde idi, tamami icin tesekkurler..

Saygılar,

Aralık 29, 2008, 10:57:53 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

CUMHURİYET’İN DEVRİMCİ MİLLİ EĞİTİM BAKANI MUSTAFA NECATİ’Yİ
ÖLÜMÜNÜN 80. YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ!

Cumhuriyet’in devrimci Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati’yi, en verimli olabileceği çağında henüz 35 yaşındayken 1 Ocak 1929’da kaybettik.
        Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda ve Cumhuriyet Devrimlerinin gerçekleştirilmesinde büyük emeği olan Mustafa Necati, 1894’te İzmir’de dünyaya geldi.
       Bildiğiniz gibi Mustafa Necati, en önemli görevi olan Milli Eğitim Bakanlığı’na Mustafa Kemal Atatürk’ün önerisi üzerine 1925 yılında getirildi.
        Mustafa Necati, Milli Eğitim Bakanlığı sırasında Tevhid-i Tedrisat Yasası’nın başarıyla uygulanmasını sağladı. Böylece öğretim ulusal, laik ve bilimsel esaslara dayandırılırken, genç kuşaklarda ümmet-kul kültürünün yerine yurttaşlık ve ulus bilinci geliştirildi. 1 Kasım 1928’de Arap alfabesinden yeni Türk alfabesine geçiş ve yeni Türk harflerinin kısa zamanda yaygınlaştırılması amacıyla Millet Mekteplerinin kurulması, Mustafa Necati’nin Milli Eğitim Bakanlığı döneminde gerçekleştirilmiştir.
      Bugünün Cumhuriyet kuşakları ve eğitimcileri olarak, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında ve cumhuriyet devrimlerinin gerçekleşmesinde çok önemli bir yeri olan Mustafa Necati’ye çok şey borçlu olduğumuzun bilinciyle, ölümünün 80. yılında saygıyla anarken, bizlere verdiği görevi yerine getireceğimize söz veriyoruz.
                     Saygıyla

Aralık 31, 2008, 08:05:27 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

KURUR  SAVAŞLAR , HAKSIZLIKLAR

ALTI  KITA  YÜRÜR  EL  ELE

KURUR  ŞÜPHESİZ  KÖTÜLÜKLER  KÖKÜNDEN

SEVGİ  BAYRAK  OLURSA  EVRENE.

Değerli Dostlar
2009 Yılının  size , ailenize ve Dünyamıza “Güzellikler” ve “Yücelikler” kazandırmasını, Sağlık ve Mutluluklar getirmesini diliyorum.

Saygıyla
Teknik  Öğretmen