Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa girmek isteyen, fakat hiçbir tanıdığı bulunmayan bir kişi ne yapar?  (Okunma sayısı 52942 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 27, 2007, 10:47:27 ös
  • Uzman Uye

Aşağıda yazılanlar Özgür Masonların şartlarıdır

Masonluğa girmek isteyenin çevresinde, genellikle "mason" olan bir kişi vardır; ama o, tanıdıkları arasında kimlerin mason olduğunu bilmemektedir. Bu konuda onlara soru da yöneltemeyeceği için, bu durum bir çıkmazdır.

Bununla birlikte, günümüzün olanakları, Masonluğa girmek isteyen bir kişinin mutlaka önceden tanıdığı masonların bulunmasını zorunlu tutmakta değildir. Bunu içtenlikle isteyen kişi, mason derneklerinin adresini bulabilir, yürekliyse gidip kapıyı çalarak "Önce beni tanıyın, uygun bulursanız önerirsiniz" diyebilir. İnternet aracılığıyla iletişim sağlayıp dileğini iletebilir. İyi niyetli olduğu anlaşılırsa, gerekli tanışmalar sağlanır.

Önerilen herkes kabul edilir mi?

Öneri, ilgili locanın toplantılarının birinde gündeme alınarak görüşülür. Kimi zaman, bundan önce aday hakkında bir "ön soruşturma" da yapılır. Öneri uygun bulunursa adaydan Masonluğa girmek istediğini belirten bir başvuru dilekçesi alınır.

Adayın Masonluğa girme başvurusu da yine aynı locanın gündemine alınarak üzerinde görüşülür ve oylama yapılır. Kabul edilmeyebilir. Kabul edilirse, locanın bağlı olduğu Büyük Loca’nın tüzükleri uyarınca yürütülmesi gereken birtakım yönetsel işlemler vardır. Örneğin adayın kimlik bilgileri askıya çıkarılır. Hiçbir itiraz yapılmazsa, aday hakkında "soruşturma" (tahkikat) yapılır. Bunun için, adayı tanımayan birkaç mason görevlendirilir. Bu kişilerin aday hakkında verecekleri raporlar da locanın gündemine alınarak görüşülür. Tüm bu aşamalar boyunca işlemlerin ertelenmesi ya da adayın başvurusunun geri çevrilmesi (reddedilmesi) söz konusu olabilir.

sizin şartlarınız dahamı farklı?

Mart 27, 2007, 11:36:16 ös
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 30, 2007, 09:06:14 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

bence şartlar kolaylaştırılmalı
değişik yöntemler bulunmalı
toplumda mason olmaya uygun kişiler var olabilir
bunlar bir şekilde keşvedilmeli

Nisan 01, 2007, 11:23:30 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

bu kolaylaştırma nasıl olacak
mademki öyle diyorsun bir fikir ver adamlara

Nisan 28, 2007, 08:42:07 ös
Yanıtla #4

bence birtakım kurallar vardır ve bu kurallar yıllardan berı degısmeden tavız verılmeden uygulanmaktadır.eee mason teskılatı cok uzun bır gecmıse sahıp oldugu ıcın demekkı uygulanan kurallar dogru kı yıllar ıcerısınde sarsıntı gecırmeden guclenerek gunumuzde hala bulunmaktadır oncelıklı bu konudakı gorusumu belırteyım.benım anlamadıgım konu yureklıyse gıdın kapıyı calın demıssınız.bence once ınsan masonluk nedır neler gerektırı bunları bılmelı ıcınde hıssetmelı sonra gıdıp kapıları calmalıdır.ama ben sadece bır tek konuyu anlıyamadım.nasıl calsaz?nerden bulucaz?yanı bu kadar kolay mı ulasmak?

Nisan 28, 2007, 10:15:16 ös
Yanıtla #5
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Ulasmak kolay degil. Haklisiniz. Yanliz yeteri kadar istenirse Masonlar ile irtibata gecilebilir ve gorusulebilir.  Fakat size teklif gelmesi, Mason olma ihtimalinizi cok daha yukseltecektir. Sizin kapiyi calmaniz durumunda elbette cok daha zor ve uzun bir surecten gececeksinizdir. Yanliz kapiyi calmadan once aynaya bakmanizi ve gereken herseyin sizde olup olmadigindan emin olmanizi tavsiye ederim. Nitekim eger reddedilirseniz bir daha hayatiniz boyunca Mason olma ihtimaliniz cok zorlasacaktir. Bu nedenle, oncelikle okulunuz, aileniz, ekonomik ve kulturel ozgurluklerinizi elinize aldiktan sonra, hayatinizi tam olarak kurup, belli bir yasa geldikten ve olgun bir karakter oldugunuzden emin olunca kapiyi calmanizi tavsiye ederim.
« Son Düzenleme: Kasım 26, 2007, 06:44:05 öö Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 29, 2007, 03:11:05 ös
Yanıtla #6

sn mason. dedıklerınıze aynen katılıyoyorum zaten bende belırtmıstım ılk once ınsan mason olabılecegını kalbınde hıssetmelı ona gore yasamalı dıye.sordugum soru merak ettıgım ıcındı ve merakım gıderıldı.tesekkur ederım.saygılarımla.

Haziran 15, 2007, 02:08:32 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

kayserıde o kapıyı goremedım kı gıdıyım açıyım varsa soyleyın

Haziran 15, 2007, 02:12:59 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

bence insnların masonluk gibi bir yolu seçme karalarındaki tutukluk tamamiyle oluşumun hakkında çıkan haberler ve oluşumun çok gizliilik içinde bir duruş sergilemesinden kaynaklanıyor bunun haricinde sanırım masonluğa üye olan kimselerin tekrar çıkma veye katılmama gibi durumları söz konusu olmamasından da kaynaklanıyor

Kasım 15, 2007, 08:31:24 öö
Yanıtla #9
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Herkese merhaba;
Ben İzmir'de yaşıyorum. Ailemin ve benim çevremin çok geniş olmasına rağmen açıkçası "Mason" olarak tanıdığım hiç kimse yok, daha doğrusu belkide vardır ama ben bilmiyorum. İnsanlara da gidip sen "Mason"musun diye soramayacağıma göre? Bilme şansım epey azalıyor!
Belkide tanıdıklarım arasında mutlaka sizlerden biri vardır!
Ayrıca İzmirde bildiğim kadarı ile binanız Alsancakta sanırım bir tek. Ve kesinlikle oraya gidip kendimi tanıtmaya ve niyetimi anlatmaya karar verdim!
ve sizin fikrinizi almak istiyorum!