Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bunlar Kuran’da = Din’de Yok  (Okunma sayısı 18476 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 28, 2012, 04:45:56 ös
Yanıtla #20
  • Uzman Uye

Sayın ADAM'a katılırım.Teist dinlerin tamamı,ruhban sınıfının manevraları sonucunda yozlaştırılmıştır.Kuran,İslam dininde mezhep ayrlığını telkin etmemiştir.Olagelen mezhep ayrılığı,tamamen siyasi gerekçelerle açıklanabilir.

Kuran,bireye hitap eden bir metindir,dolayısıyla siyasi gerekçelerle kullanılması saçmadır.Ama din kasapları,bu metnin açılımını kendi çıkarları doğrultusunda yorumlamaktadırlar.Buna sebep de malaesef inanan avamın cahilliğinden,Kuran'ın ilk telkini olan okuma eylemini gözardı ederek,söylenenlerle yetinmeyi kabul edişlerindendir.

Birey,kendini tanıma yolculuğunda kendine inanmak zorundadır.Nitekim,kendiside Tanrı'nın veya adına ne derseniz deyin, O üstün güçün bir parçasıdır.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mart 28, 2012, 06:54:31 ös
Yanıtla #21
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.ceyceti şöyle tamamlamakta isterim kuranda herhangi bir metinde mezheplere bağlanın yada inanın gibide bir ifade yoktur olsa peygamberinde bir mezhebi olmalı idiki bu mümkün değil yozlaşmada aslında tam bu noktada başlar  mezhep önderleri biz böyle duyduk yada biz böyle gördük ve öğrendik ile mezhep oluşturmuşlardır.Aslında kuran insandan neyi yapmasını ister yada allah kulundan ne ister sorusuna yol öğreten bir rehber kitaptır bunuda okuyup algılayıp anlayarak tatbik edecek olanda insandır.

Ne kadarını anladık ta yapıyoruz hep problem burda bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak garip bir huy.

Sanırım bağnazlık sadece dinde yok din ile ilgili konuşanların haricinde de bir sürü bağnazlık örneği dolu dünya .

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 14, 2012, 02:04:22 ös
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

bugün kendimi toplu ibadet esnasında senkronu bozan acemi mümin gibi hissediyorum.

bu yüzden çok değerli bir katkıda bulunmak istiyorum

ben de jedi olacağım günün hayaliyle yanıp tutuşuyorum. hiçbir açıklaması kanıtı yok sadece hissediyorum. master yoda ol diyecek olacağız. o zaman gönül gözü kapalı , şirk koşan iblisler ışın kılıcımızın önünde diz çökecek. hiç şüphesiz ki onlar ışın kılıcını reddedecekler diye buyurdu usta. /anakin skywalker 29,3

Haziran 07, 2013, 12:37:34 ös
Yanıtla #23
  • Aktif Uye

Kutsal Kitapta bunlara yer olmadığı açık. Peki Dinde yok mu ? :) Günümüz İslam dininde fazlası var. İşin tuhafı,  fanatizmin kör ettiği bu 'inanç' lar gayet emin bir şekilde ifşa ediliyor. Kısacası, 'rayından çıkmıştır yaşamak.'
Adequatio intellectus et rei

Haziran 07, 2013, 07:35:54 ös
Yanıtla #24
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bunların İslam'da olmadığını şu şekilde savunabilir.
1- Hadisler, Hz. Muhammet hayattayken hiçbir yere yazılmamıştır. Hatta 4 halife devrinde de yazılmamıştır. Hadisler içerisinde en güvenilir Buhari'nin hadisleridir. Buhari de 810 yılında doğmuştur. Yani yaklaşık olarak 200-250 yıl sonra bunlar toplanmıştır. Bu da en iyi ihtimalle 3 nesil eder. Yani bu hadisleri yazdıranların dedelerinin dedeleri sahabeymiş. Onlar duymuş bunları, kulaktan kulağa 200*250 yıl sonra nasıl doğru kalırlar takdirinize sunuyorum.
2- Büyük 4 mezhep imamlarından hiç birisi de sahabe değildi. Dördü de 800'lü yıllarda doğmuştur. Aynı şekilde en az 3 kuşak üstü sahabe idi. Düşününce peygamber döneminde gerek olamayan, 4 halife döneminde gerek olmayan mezhepler 200-250 yıl sonra çıkmış. Mezhep imamlarının söylediklerine ne kadar güvenebiliriz?
Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Haziran 07, 2013, 07:48:54 ös
Yanıtla #25
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bunların İslam'da olmadığını şu şekilde savunabilir.
1- Hadisler, Hz. Muhammet hayattayken hiçbir yere yazılmamıştır. Hatta 4 halife devrinde de yazılmamıştır. Hadisler içerisinde en güvenilir Buhari'nin hadisleridir. Buhari de 810 yılında doğmuştur. Yani yaklaşık olarak 200-250 yıl sonra bunlar toplanmıştır. Bu da en iyi ihtimalle 3 nesil eder. Yani bu hadisleri yazdıranların dedelerinin dedeleri sahabeymiş. Onlar duymuş bunları, kulaktan kulağa 200*250 yıl sonra nasıl doğru kalırlar takdirinize sunuyorum.
2- Büyük 4 mezhep imamlarından hiç birisi de sahabe değildi. Dördü de 800'lü yıllarda doğmuştur. Aynı şekilde en az 3 kuşak üstü sahabe idi. Düşününce peygamber döneminde gerek olamayan, 4 halife döneminde gerek olmayan mezhepler 200-250 yıl sonra çıkmış. Mezhep imamlarının söylediklerine ne kadar güvenebiliriz?
Saygılarımla

İş bu matematiksel verilere göre doğrudur.Lakin bu hesabın şaşar tarafı vardır muhakkaki,mesela mezhep liderlerinin neyi yanlış söylediklerine örnek verilerek anlatılırsa daha hoş olur.Mezheplerin gerekli olması mantığınız doğrudur ama hep içtihaddi meselelerdir bunlar uygulamalardan kaynaklanan problemler.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Haziran 07, 2013, 08:03:21 ös
Yanıtla #26
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Doğru matematiksel hesaplardır, peygamberin ölümünden 200-250 yıl sonra yazılan iki ciltlik hadis kitabının içindekilerin doğru olması çok zor. Yani kağıt bile yok, ceylan derisine falan yazıyorlar. İki cildi de birileri doğru olarak yazacak, 200 yıl sonrasına aktırılacak, inanması ne kadar güç değil mi? Bir de hadisle ilgilenen kişilerden bunu dinleyin, yazılma kısmı çok az, çoğu kulaktan kulağa gelmiş.
Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Haziran 07, 2013, 08:05:39 ös
Yanıtla #27
  • Uzman Uye

Bugün gelinen nokta da,malesef İslam dininin yerleşik kurallarıyla,Kuran'ı birebir örtüştürmek olası görünmüyor.

Mezheplerin,dolayısyla tarikatların türemesinin gerekçesi tamamen siyasidir.

Hadislerin neredeyse %99 u uydurmadır.Ulemanın ortak kanısı 50 civarında hadisle sınırlıdır.Oysa yayınlanan birbuçuk milyon civarında hadis vardır.

Hadislerin içinde,Kuran'la örtüşenlere itiraz etmenin bir faydası olmaz;ancak,aklın ve Kuran'ın telkinlerine uymayan hadisleri kaldırıp atınız.

İslam dinin'de bukadar mezhep,tarikat,hadis,dogma ve hurafe bulunmasının nedeni,cehaletten başka birşeyle açıklanamaz.

İslam dininin gereklerini dosdoğru öğrenmek isteyenler için tek referans kaynağı olan Kuran'ı Kerim ortadadır.Açın,okuyun,üzerinde düşünün,yorumlayın ve bunu zamanla tekrarlayın.Çünkü,Kur'an algı yetisinin gelişmesiyle orantılı olarak hareket eden bir kitaptır.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Haziran 07, 2013, 08:07:42 ös Gönderen: ceycet »

Haziran 07, 2013, 08:11:34 ös
Yanıtla #28
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Hadisler çok problemli bir konu ,bir çok yöndende inanmak sakıncalıdır.Hatta dini bağnazlık ve yobazlık sınırına getşiren zorlama hadisler vardır ki bu forumda çok değinildi bu hadislere ne akıl nede bilimsel bir doğruluğu vardır,ama inananda çoktur.Yalnız şurada yanılıyorsunuz hadis yazımı 200/250 yıl sonra başlamamıştır ,hem peygamber zamanında hemde 4 halife zamanında bile hep yazılmıştır,buhari bu hadisleri ayıklamıştır sadece yani bir nevi iznik konsilinde toplanan papazların yaptığı iş gibi anlayın olayı.Şu hadis akla yatkındır şu değildir gibi ayıklanmış hadisler buharinin yaptığı budur var olan hadisleri derlemiştir.

EDMUND BURKE

Haziran 07, 2013, 08:14:08 ös
Yanıtla #29
  • Uzman Uye

Sayın karahan'ın yaptığı vurgu doğrudur.