Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dondurulmuş insanlar yada kanları kurutulmuş insanlar  (Okunma sayısı 10277 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 09, 2013, 09:35:42 ös
  • Ziyaretçi

Bu konular hakkında ne biliyorsunuz gerçekten olayın gerçek boyutunu öğrenmek istiyorumBenim bildiğim Walt Disneyin sahibi kanserin çaresi bulunana kadar beni Dondurun demiş...türlü rivayetler işin aslı nedir?

Haziran 10, 2013, 09:25:05 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Bu konular hakkında ne biliyorsunuz gerçekten olayın gerçek boyutunu öğrenmek istiyorumBenim bildiğim Walt Disneyin sahibi kanserin çaresi bulunana kadar beni Dondurun demiş...türlü rivayetler işin aslı nedir?

Kansere çare bulununca ayıltılıyor,ayılınca zatürreden ölüyormuş.

Ne garip olur ama...

İnsan oğlunun tüm hücrelerine zerk olmuş bu yokolma korkusu;herdaim istismarcılar tarafından kullanıla gelmiştir.

Birzamanlar,Sadettin Teksoy bir proğramında bir hoca müsvettesinin reklamını yapıyordu.Hoca,yazdığı muskayı tavukun boynuna bağlayıp ateş ediyordu;ama tavuka birşey olmuyordu.Çok düşmanı olan bir arkadaşımın boynunda aynısını görünce,bir tavuk buldurdum.Muskayı tavukun boynuna bağladım,ateş ettim;tavuk doğal olarak öldü.

İşin vahim yönü,arkadaş yinede ikna olmadı.Aynı muskayı hala taşıyor;inşallah birisi ateş etmez.

Ölüme çare bulsalar ne yazar;insanoğlu birgün gelir yaşamaktan bezer.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Haziran 10, 2013, 11:08:57 öö
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Şu an için konuşuyorum, dondurulup belli bir süre sonra tekrar canlandırma memelilerin hiç birinde mümkün değildir.
Modern tıpta, bazı alanlarda dondurmadan daha çok soğutma işlemi kullanılmaktadır. Bunun temelinde de soğukta metabolizma hızının düşmesi, enerji ihtiyacının azalması yatmaktadır. Basit bir örnek verecek olursam: beyin oksijensizliğe en fazla 5 dakika dayanabilir (bu maksimum süredir, pratikte bu süre daha kısadır), beyin kan akımının kesilmesi veya azaltılması gerektiğinde, fazladan süre kazanmak için bu soğutma işlemi uygulanabilir, amaç beynin oksijen ihtiyacını azaltmaktır (25-30 derece arasında tutulur genellikle). Bu işlem bile şu an nadir kullanılan, ciddi komplikasyonları olan bir işlemdir ve sınırlı sayıda uygulanmıştır.
Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Aralık 24, 2013, 02:47:44 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir insan, dondurulduğu süre içerinde yaşam fonksiyonlarını kullanamayacağı için ölüden bir farkı kalmaz. Yaşamın anlamı zaten burada, dolu yaşamakta. Dondurulmuş bir insan ama hareketsiz tıpkı ölü gibi. Söz konusu kanser hastalığından kurtulmak ise onun da moral gibi bir çaresi var. Morali yüksek olan bir insan, en azından kendini iyi hisseden bir insan değil kanser her hastalıktan  kurtulabilir.

Saygılar.
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."

Aralık 24, 2013, 03:57:42 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Şu an için konuşuyorum, dondurulup belli bir süre sonra tekrar canlandırma memelilerin hiç birinde mümkün değildir.

Rusyada, bundan yaklaşık 5 sene kadar önce, bir aile çok yüksek meblağlar ödeyerek kendini ve ailesini 50 sene sonra çözülmek üzere dondurdu.

Dünya üzerindeki, bütün canlı organizmalar dondurulabilirler.

Dondurma işlemlerinin hızı canlıların türüne göre farklılık gösterirse, hiç bir komplikasyon yaşanmaz.
"Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

K. Atatürk

Aralık 26, 2013, 01:44:59 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dondurulma işlemi çalşımalarını kanser tedavisinde uyguluyorlar . bu çok masraflı bir uygulama ve daha araştırma ve geliştirme evresinde olduğu için devlet büyükleri ve önemli kişiler üzerinde uygulanıyormuş.
Yakın bir arkadaşım hücre bilim üzerinde çalışmaları olan bir doçent .onunla sohbetimizden aklımda kaldığınca anlatmaya çalışayım .
Bir kutup ayısı türünü söylemişti .bu hayvan kış uykusuna yattığı zaman hücrelerini uyku boyunca donduruyormuş
Uyku modunda tüm hücreleri donuyor anlayacağınız. ..solunum dahi yok....bunu uzay boşluğuna koy orada öylece dursun ....geri geldiğinde çözüldüğü an normal yaşama devreye giriyormuş. Bu hayvanın  dondurulmuş hücrelerinden alınarak çalışmalar deneyler yapılmış, ve bizim başkanın kanser tedavisinde ona bu uygulamayı yapmışlar .

Mart 19, 2014, 09:01:27 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Rusyada, bundan yaklaşık 5 sene kadar önce, bir aile çok yüksek meblağlar ödeyerek kendini ve ailesini 50 sene sonra çözülmek üzere dondurdu.

Dondurma işlemlerinin hızı canlıların türüne göre farklılık gösterirse, hiç bir komplikasyon yaşanmaz.[/b]

Günümüzde, insanların dondurulup (veya memelilerin) yıllar sonra tekrar canlı olarak çözülmeleri mümkün değildir (yazdıklarım günümüz içindir). Bir köpek üzerinde bu dondurma çalışması 1990'larda yapılmıştır. Dondurulduktan 3 saat sonra köpek hayata döndürülmüştür (sadece 3 saat sonra).

Bir hücrenin, bir dokunun ve ya bir organın dondurulasından bahsetmiyorum. Günümüzün imkanları ile bazı hücreler ve dokular, dondurularak canlı olarak saklanmaktadır(sperm hücreleri, oositler, testiküler dokular, kıkırdak dokusu vs.)

Ayrıca bir de soğutma işlemi vardır, genellikle acil durumlarda beyin hücrelerini canlı olarak korumak için yapılır (sinir hücreleri oksijensizliğe ve kansızlığa en dayanıksız hücrelerdir, birkaç dakika içerisinde hepsi ölebilir). Soğutma işlemi bir dondurma işlemi değildir.

ABD başta olmak üzere birkaç ülkede, ölen kişilerin dondurulma işlemi vardır. Bu işlemin amacı da, önümüzdeki yıllar içerisinde yeni bir buluş olursa ve ölen kişinin hastalığına yönelik bir tedavi geliştirilir ise ve ölen kişinin o hastalığı tedavi edilip tekrar canlandırıması olasılığına dayanır. Sayın BuZ'un söz ettiği olay budur. Yani yaşayan bir insanın dondurulması değil, ölen bir insanın veya memelinin dondurulmasıdır. Şunu da belirtmeliyim ki, kriobiyoloji laboratuarı olan ülkelerde, canlı insanı dondurmak yasaktır. Bu yöntem çok nadir uygulanmaktadır, nedeni ise hem pahalıdır hem de zamanla bir yarış söz konusudur. Rusya'da şu ana kadar 34 insan dondurulmuştur (öldükten sonra). ABD'de bu sayı 200 civarındadır.

Özetle şu ana kadar canlı bir insan dondurulmamıştır (en azından yasal olarak ve literatürden öğrendiğimiz kadarıyla).

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Mart 19, 2014, 09:06:15 ös Gönderen: Caliper »
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Mart 19, 2014, 11:15:31 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dondurma işlemlerinin hızı canlıların türüne göre farklılık gösterirse, hiç bir komplikasyon yaşanmaz.[/b]

Günümüzde, insanların dondurulup (veya memelilerin) yıllar sonra tekrar canlı olarak çözülmeleri mümkün değildir (yazdıklarım günümüz içindir). Bir köpek üzerinde bu dondurma çalışması 1990'larda yapılmıştır. Dondurulduktan 3 saat sonra köpek hayata döndürülmüştür (sadece 3 saat sonra).

Bir hücrenin, bir dokunun ve ya bir organın dondurulasından bahsetmiyorum. Günümüzün imkanları ile bazı hücreler ve dokular, dondurularak canlı olarak saklanmaktadır(sperm hücreleri, oositler, testiküler dokular, kıkırdak dokusu vs.)

Ayrıca bir de soğutma işlemi vardır, genellikle acil durumlarda beyin hücrelerini canlı olarak korumak için yapılır (sinir hücreleri oksijensizliğe ve kansızlığa en dayanıksız hücrelerdir, birkaç dakika içerisinde hepsi ölebilir). Soğutma işlemi bir dondurma işlemi değildir.

ABD başta olmak üzere birkaç ülkede, ölen kişilerin dondurulma işlemi vardır. Bu işlemin amacı da, önümüzdeki yıllar içerisinde yeni bir buluş olursa ve ölen kişinin hastalığına yönelik bir tedavi geliştirilir ise ve ölen kişinin o hastalığı tedavi edilip tekrar canlandırıması olasılığına dayanır. Sayın BuZ'un söz ettiği olay budur. Yani yaşayan bir insanın dondurulması değil, ölen bir insanın veya memelinin dondurulmasıdır. Şunu da belirtmeliyim ki, kriobiyoloji laboratuarı olan ülkelerde, canlı insanı dondurmak yasaktır. Bu yöntem çok nadir uygulanmaktadır, nedeni ise hem pahalıdır hem de zamanla bir yarış söz konusudur. Rusya'da şu ana kadar 34 insan dondurulmuştur (öldükten sonra). ABD'de bu sayı 200 civarındadır.

Özetle şu ana kadar canlı bir insan dondurulmamıştır (en azından yasal olarak ve literatürden öğrendiğimiz kadarıyla).

Saygılarımla

hayır!
benim bahsettiğim olay ölülerin dondurulması olsaydı
ölülerin dondurulması derdim..
rus aile ile ilgili bahsettiğim olay uydurma değil..

dondurulup hayata döndürülen köpek örneğinden bu yana 25 sene geçtiğinin farkında mısın?

25 sene önce cep telefonlarından bahsetseydiniz büyük ihtimal sizi tımarhaneye kapatırlardı..

ben yeni geldim yorgunum başka zamana konuşurz bu konuyu
sizinde o zaman kadar daha iyi araştırmanızı diliyorum..
"Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

K. Atatürk

Mart 19, 2014, 11:54:40 ös
Yanıtla #8
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın BuZ,

Yaptığım araştırmalarda, canlı iken, kriobiyologlar tarafından dondurulan birisine/birilerine rastlamadım. Yine de bununla yetinmeyip "Society for Cryobiology" sitesine bir mail ile iddianızı sordum, geri dönüş yaparlarsa paylaşacağım.

Siz de bu iddianızla ilgili elinizdeki belgeleri paylaşırsanız, benim gibi bir cahili aydınlatmış olursunuz.

Saygılarımla

Mart 19, 2014, 11:58:21 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu arada küçük bir hatırlatma yapayım, ilk cep telefonu 1973 yılında üretilmiştir.

Saygılarımla