Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Çalışmak Ve Başarmak  (Okunma sayısı 2257 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 13, 2015, 10:24:18 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bugün bir belgeselde duyduğum cümle beni hayli düşündürdü "Belki başarısız biriyim ancak, iş verildiği zaman en çok çalışan ben olurum"

bu cümleden yola çıkarak zaman zaman oluşan düşüncelerim tekrar su yüzüne çıktı.

sizce her başarı çok çalışmayı mı gerektirir ?

çok çalışan olunsa da neden bazı insanlar başarız olurlar ya da bu başarısızlıkları süreklilik arz eder ?

benim şahsi görüşüm çok çalışmaktan ziyade verimli çalışmanın başarıyı getireceğidir.sizlerinde değerli fikir ve düşüncelerinizi rica ederim.

Saygılarımla,

« Son Düzenleme: Aralık 13, 2015, 10:31:40 ös Gönderen: deha »
“Gerçek her zaman hakimdir ve üstündür; Kim onu sahiplenme cesaretini gösterirse, o üstün gelir… Çünkü zaman gerçekten yanadır…”

Aralık 13, 2015, 11:03:30 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Disiplin gerektirecek işlerde çok çalışmanın önemli olduğu fikrindeyim. İlham gereken işlerde çok çalışmak gerekmeyebilir. Belgeselde vurgulanmak istenen çok çalışmanın getirdiği tecrübe olabilir ayrıca çalışana güven de önemli diye düşünüyorum. Açıkçası hayatın bizden beklentisi ve bizim hayatta ne beklediğimize göre çalışma şeklimizi belirlemek en doğrusu diye düşünüyorum.

Aralık 13, 2015, 11:14:32 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.Etimolog,

belgeselde ilgili sözü söyleyen kişi çocukluk yaşlarından itibaren hiperaktivite ve dikkat bozukluğuna bağlı olarak kendi hayatında daima yaptığı işlerde başarısız olduğunu ancak ne zaman biri görev verse elinden geldiğince en iyisini yapmak için her daim en fazla canla başla çalışan kişi olduğunu vurguluyordu.

bu detaylı bilgiye de istinaden ;

siz de açıklamanız da belirtmiş olduğunuz üzere ilham gereken işlerde çok çalışmak gerekmeyebilir düşüncesine varmışsınız fakat malumunuz hayatımızda gerek ticari faaliyetlere bulunmadan gerekse başka planlarımız/hedeflerimiz birer ilham ile bize gelip düşünmez miyiz ?bu ilham ile işlerimizi/düşüncelerimizi/hedeflerimizi/vs... çalışıp geliştirmez miyiz ? bu fikrinize istinaden ilham gerektiren işlerde de çalışmanın gerektiği kanısına varıyorum.

disiplinli çalışma konusunda ise size hem katılıyorum ama her iş bir disiplin doğrultusunda zaten yapılmalıdır.

ondan dolayı belki fikrimi empoze etmek gibi bir niyetimin olduğunu algılamamanızı önemle rica ederim;sadece fikirlerimizin perçinlenmesi ve daha da gelişmesi için sormaktayım sizce de verimli çalışmak, zaman zaman az da olsa kendimizden bir şeyler katarak tüm içtenliğimizle/konsantrasyonumuzla yapılan çalışma direk bireyi başarıya taşımaz mı zaten ?

Saygılarımla,

“Gerçek her zaman hakimdir ve üstündür; Kim onu sahiplenme cesaretini gösterirse, o üstün gelir… Çünkü zaman gerçekten yanadır…”

Aralık 13, 2015, 11:28:26 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Belgeseldeki farklı durumda o kişi verimli çalışabilir mi o da ayrı bir sorun ama çok çalışmanın tecrübe getireceği gerçek. Verimli çalışmayı burada açmak gerekiyor , ilham konusu ise çok çalışmadan olabilir çünkü ilhamda üreten biz olsak da çevrenin , o an içinde bulunduğumuz durumun etkisi büyüktür.
« Son Düzenleme: Aralık 13, 2015, 11:30:27 ös Gönderen: Etimolog »

Aralık 14, 2015, 12:25:55 öö
Yanıtla #4

belgesel linki var mıdır?varsa paylaşır mısınız?
kalite çöplükte aranmaz.

Aralık 14, 2015, 09:42:55 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. hyperbolic metamaterial,

maalesef TRT belgesel ya da Natgeo da izledim.herhangi bir link bulunmamaktadır.

Saygılarımla,

Ocak 03, 2016, 02:14:21 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • http://www.masonlar.org

"Belki başarısız biriyim ancak, iş verildiği zaman en çok çalışan ben olurum"

Evet. Çalışmak ve başarmak ancak çok çalışmak nedeniyle başaramamak, belki de tüm mesele bu...
Olaya açıkçası iktisattan ilham alarak yaklaşmak niyetindeyim. Çok çalışmak acaba başarı getirir mi? Ya çok çalışmak verimliliğimizi düşüyorsa ki bence belgeseldeki şahsın problemi de bu olabilir.Bir duvar ustasının verimliliğinin ilk saatteki değerinin giderek azalması ve 10. saatte belki de sıfıra yakınsaması gibi...Bence çok çalışmak başarısızlığın en büyük nedeni olabilir.

Başarının etkenleri çoktur elbet: "Çalışmak, disiplin, moral unsurları, zaman, ilham, tek başına yeterlilik kapasitesi ve ekip çalışmasına yatkınlık ve hatta genetik kodlar."

« Son Düzenleme: Ocak 03, 2016, 02:17:46 öö Gönderen: KEMAL_7 »
Güçsüz adalet aciz, adaletsiz güç zalimdir!

Ocak 03, 2016, 10:01:33 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın KEMAL_7'nin söylemek istediği Marjinal Fayda veya Azalan Verimler Kanunu olsa gerek ama unutulmamalıdır ki marjinal fayda 0 olduğunda  ''TOPLAM FAYDA''en yüksek olur...
Güneş ışınları neyse kara toprak için gerçek aydınlanmada odur bu dünyada Doğanlara...

Ocak 03, 2016, 12:29:40 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • http://www.masonlar.org

Benim de anlatmak istediğim marijinal verimliliğin sıfır olduğu nokta da toplam çıktının maksimum olduğu fakat bu neticenin alternatif maaliyeti iitibariyle sonucun daha sonraki süreçte azalan bir seyir izleyeceği...
Yani çok çalışmak değil sadece çalışmanın başarının anahtarı olacağını düşünüyorum.
Güçsüz adalet aciz, adaletsiz güç zalimdir!

Ocak 03, 2016, 01:15:35 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Çok çalışmayı iktisadi bir gözle genele yayamayız. İktisat gözüyle bakacaksak işin, sermayenin, emeğin ve diğer faktörlerin de önemi var. Örneğin çok çalışmak değil de bir noktadan sonra çalışmak verimliliği azaltır diyebiliriz zira ''çok'' u nasıl yorumladığımız da devreye girer. Ayrıca çalışma şartları, ortamı, zaman gibi önemli bir sermayenin de etkisi vardır.

Mesele çok veya verimli çalışmaktan ziyade ''severek'' çalışmaktır benim nezdimde. Zira severek yapılan bir işe ayrılan 1 saat sevmeyerek yapılan bir  işe ayrılan 8-9 saatten daha verimli sonuçlar doğuracağı aşikardır.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe