Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Loca Değiştirme  (Okunma sayısı 18809 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 17, 2020, 03:27:26 ös
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu başlık altında bir terim soracağım.

Bir Mason, aynı Büyük Locaya bağlı olmak kaydıyla, Loca değiştirebilir mi? Değiştirebilir ise bu işleme ne denilir?

Mesela ben İstanbul'da bir Locada çalışıyorum.

1- İş değişikliği ve ailevi nedenlerden dolayı Ankara'ya taşındım. Aynı Büyük Locaya bağlı başka bir Locada çalışmaya başlayabilir miyim?

2- İş değişikliği veya ailevi bir nedenim yok ama Locamda mutlu değilim. Aynı şehirde, aynı Büyük Locaya bağlı başka bir Locaya geçebilir miyim?
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Şubat 17, 2020, 03:58:05 ös
Yanıtla #1

https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=9072.0

Bu başlıkta sayın ADAM bir miktar anlatmış.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Şubat 17, 2020, 05:04:16 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

1. başlığa bir detay lazım.
Ne süreliğine, temelli mi taşındınız? 1 seneyi geçecek mi?

Evet Sayın ANARCHOSA, temelli taşındınız.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Şubat 17, 2020, 07:09:45 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sevgiler.

Evet, bu başlıkta Sayın ADAM Loca değişikliğine değinmiş, yıllar önce... Kendisine teşekkür ederim.

Ama sizce bu başlık sorularımın cevabını tam olarak veriyor mu?

Şubat 17, 2020, 07:14:23 ös
Yanıtla #4

Sevgiler.

Evet, bu başlıkta Sayın ADAM Loca değişikliğine değinmiş, yıllar önce... Kendisine teşekkür ederim.

Ama sizce bu başlık sorularımın cevabını tam olarak veriyor mu?

Yok vermiyor sayın Caliper. Zaten ‘bir miktar anlatmış’ demiştim.
Detayını sizden dinlemek isterim.

Sevgiler  :).
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Şubat 18, 2020, 09:17:35 öö
Yanıtla #5
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sanırım başka cevaplar gelmeyecek, o yüzden kısaca ben yazayım.

Bir Masonun, kendi Büyük Locası bünyesinde, başka bir Locaya geçmesine "tebenni" denilir.

Tebenni nedenlerinin başında şehir değişikliği gelir. Bir yıldan uzun süre, başka bir şehirde kalacak olan Mason, taşındığı şehirde bir Locaya tebenni edebilir.

Tebenni etmenin diğer bir şekli ise, aynı şehirde başka bir Locaya başvurmaktır. Mason, kendi Locasında hoşuna gitmeyen bir şeyler yaşamış olabilir veya müracaat ettiği yeni Locaya daha fazla katkısı olacağını düşünüyordur.

Her iki durumda da, başvurduğu Locada bir oylama yapılır. Başvuran Masonu kabul edilip edilmeyeceğiyle ilgili. Oylama olumlu sonuçlanırsa, başvurduğu Locaya tebenni eder.

Saygılarımla ve sevgilerimle
« Son Düzenleme: Şubat 18, 2020, 09:55:49 öö Gönderen: ANARCHOSA »

Şubat 18, 2020, 10:33:37 öö
Yanıtla #6

Sanırım başka cevaplar gelmeyecek, o yüzden kısaca ben yazayım.

Bir Masonun, kendi Büyük Locası bünyesinde, başka bir Locaya geçmesine "tebenni" denilir.

Tebenni nedenlerinin başında şehir değişikliği gelir. Bir yıldan uzun süre, başka bir şehirde kalacak olan Mason, taşındığı şehirde bir Locaya tebenni edebilir.

Tebenni etmenin diğer bir şekli ise, aynı şehirde başka bir Locaya başvurmaktır. Mason, kendi Locasında hoşuna gitmeyen bir şeyler yaşamış olabilir veya müracaat ettiği yeni Locaya daha fazla katkısı olacağını düşünüyordur.

Her iki durumda da, başvurduğu Locada bir oylama yapılır. Başvuran Masonu kabul edilip edilmeyeceğiyle ilgili. Oylama olumlu sonuçlanırsa, başvurduğu Locaya tebenni eder.

Saygılarımla ve sevgilerimle

Kısa ama Öz bir açıklama olmuş. Teşekkürler sayın Caliper.

Sevgiler  :)
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci