Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ÇILDIRMANIN EŞİĞİNDE,"Ölümlü suret"in gözlerinde TEFEKKÜR....  (Okunma sayısı 5182 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 10, 2009, 11:14:52 öö
  • Uzman Uye

Hani....Anlarsınız ama kendinize bile anlatamazsınız.Anlatamamak sizi çıldırmanın eşiğine getirir.Çıldırdığıma ikna olmadan,anlatmaya gayret etmeye karar verdim.Gerçi,bilinmez;belki de çoktan çıldırmışımdır.

Karıştırıyoruz...Hakikat ile suret i...Yani gerçek ile görüntüyü....

Henüz,çevreyi keşfetmeye başlayan bir bebeği,kucağınıza alarak,aynanın karşısına geçin.Bebek,aynadaki kendi suretine gülümser.Çünkü,o suretin kendisi veya bir başkası olduğuna ikna olmuştur.O görüntünün,bir suret veya yansıma olabileceğinden habersizdir.Kendisi olduğuna karar verdiğinde,"gerçek kendisinin"varlığı veya nerede olduğu konusunda enküçük bir fikri bile yoktur.Otür bir, olasılık bile hafzasında mevcut değildir.Onun için gerçek,tam olarak gördüklerinden ibarettir.

Şimdi...Aynadaki görüntüde ki gözlerin algıladıklarının,şimdiki bilicimizle"biz"olduğumuzu,çevreyi,tüm olup bitenleri,canlı cansız tüm varlıkları mevcut bu bilinçle algıladığımızı tasavvur ederek,görüntüdeki gözlerden,bu hal i tefekkür etmeye gayret ediniz.Vucuda gelecek algı hayal ötesi unsurlardan ibaret olacağı için,kavrama yetimizi oldukça zorlayacaktır.Ama,ya gerçekten,gerçek buysa...Etkilendiğimiz tüm algılar bir anda anlamını yitirecek,tüm bilincimiz resetlenme ihtiyacı hissedecektir.

Bu ruh haline muhatap olduğumuz anda;muhtemelen bir "katılma",ağlamakla,gülmek arası,belki de ikisinin karışımından oluşan bir duygu hali yaşayacaksınız.Bu durum;olası çıldırma halinin,tadına,farkındalık yoluyla varmak olarakta tasvir edilebilir.Belkide çıldırmak,hakikati kavramak yoluyla elde edilecek mutluluğun ilk aşamasıdır.

Yaşanan deneyimler,özgün mü,yoksa herkes içinmi geçerlidir;bilemem,ama ben yaşadım ve yaşıyorum.Hayra mı,şerre mi yorulmalıdır;onuda bilemem,ancak mutlak bir değişimin belirtileri olduğunun,dolayısıyla hiçbirşeyin eskisi gibi görünmeyeceğinin kesinlikle farkındayım.Umarım "hayır"alametidir de,devamı keyifli,huzurlu,güvenli,tatlı,durağan,berrak olur ve müteşekkür olarak,içinde bizleri de barındırdığına inandığım "ışık"a eşlik edebilirim.

Saygılarımla...

Ben"O"yum,"O"ben değil...

Eylül 08, 2010, 10:57:30 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Mecnun, “aklını saklayan” demek iken; cenin, “karında saklı olan”; cennet, “saklı bahçe”; can, “tende saklı olan”; canan ise, “canda saklanan” manasına geliyor.

O’ndan bir parça alıp saklıyorsunuz, en değerli şeyiniz gibi. Sonra çoğaltıyorsunuz o parçayı. Çoğalıyor, çoğalıyor. Artık size dar gelip, sizi binbir parçaya ayırmadan once bir şeyler yapmanız gerektiğini anlıyorsunuz. Ve haykırıyorsunuz...

Bile bile kendi ölümünü hazırlamak gibi. Ama resim o kadar güzel ki… Bu kadar çok renk olduğunu bilmiyordunuz bile daha once. Tek başınasınız. Ne olursa olsun yalnızsınız ama. "O" bir resim sadece. O’nun kendisi değil, ve siz istediniz bunu. Zaten hep böyle oluyor . "O"’ndan bir küçük tohum yeterli sadece, yedi tepeyi sarmak için sarmaşıklarla, ağaçlarla.  Nesneler gelip geçiyor, bir obje oluyorlar çoğu zaman. Aslolan “aşk” oluyor. Bir sürü maske takıyor önünüzde, bir sürü farklı dansla çıkıyor karşınıza. Ve hepsi sizin güzelliğinizden oluyor. Sizin gözlerinizden.

Çoşku ve dinginlik birarada...Olabilir mi?Olur,olmalı...

Bence,Cennet bu olsa gerek...

Eylül 08, 2010, 01:35:52 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Ceycet'in bu güzel yazılarını okuyunca hakikat üzerinde biraz daha durmamız gerektiğini düşündüm.
Acaba "hakikat" ve "gerçeklik" arasındaki fark, farkındalığımız açısından nasıl bir öneme sahip?

Saygı ile.
veritas lux mea.

Eylül 11, 2010, 09:46:16 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Sayın alcyone'ye teşekkür ederim.

"Hakikat" ve "gerçeklik" üzerine daha öncede başka konu başlıkları altında düşüncelerimi paylaşmıştım.

Kişilere göre değişebilen gerçekliliğin karşısında değişmeden ihtişamla durabilen hakikat,keşfedilmeyi beklerken peşine düşenlere kendisini ifşa etme sürecinde farklı seçenekler sunabiliyor.Herbirinin lezzeti başka...Talep ettiği tek şey var;tadına baktıklarımızın lezzetini unutmadan,yeni keşiflere yeltenmemiz...

Saygılar

Eylül 19, 2012, 12:31:51 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

ben çıldırdım galiba çünkü bir an bedenimin tümünü yukardan gördüm
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Eylül 19, 2012, 02:02:30 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Konu bana çok karışık geldi; belki benim kapasitem konuyu kavramaya yetmedi.İlginç bir paylaşım.

Saygılar...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus