Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Emek Sineması  (Okunma sayısı 6415 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 04, 2011, 09:33:13 ös
  • Aktif Uye

Bitecek derken döne döne geliyor.
Anlayacak derken göbeğini kaşıyarak geliyor.
Şimdi de 'Ne alaka' diyor.

1965 sonrası ne olmuş? Öncesi neymiş?
Kurbağa ne zaman prense dönüşmüş, hatta kurbağayı kim öpmüş?
Sahnede namaz kılanların rabıtaya bağlılığı hangi kitapla tescil edilmiş?
Değişim sonrası öğrencileri kimler miş, proje siyasal islam mıymış?
Yoksa sahnedeki seccade bir oyunun parçası mıymış?

Dönüşümün arefesinde  Amatör Birlik Tiyatrosu kimleri yetiştirmiş?
Sonrasında hangi fikirleri tırpanlamaya kalmış?
Yeşil dev Hulk'a dönüşen MTBB ye karşı çıkanlar aynı kişiler olmasın!

Adam demiş ki,
Birileri ya benim olsun ya kara toprağın diyorsa,
Varsın, kara toprağın olsun.
Şimdi ne alakası var anladınız mı!

Yoksa, bana ne Emek Sineması'ndan.

Nisan 04, 2011, 11:07:10 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Arif olan anlasın.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Nisan 07, 2011, 05:41:54 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hic unutmam yillar once bu sinemanin uzerinde kocaman (10 metrelik falan) bir tabela vardi.

Filmler DEVAMLIDIR!
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin

Nisan 07, 2011, 02:49:34 ös
Yanıtla #3

Sn Aslı,

Bahsettiğiniz dönemler benim öğrencilik yıllarımdı. "Devamlı" film oynatmayan sinemanın hayatta kalması imkansızdı. Yeşilçam'da sadece bu filmler çekiliyordu (bir de erotik üvertür gibi ismi vardı sanırım), yabancı film getirmek neredeyse imkansızdı (70 cent bile yoktu ülkede) ve zaten seyirci de yoktu...

Kınamak için yazmadığınızı düşünüyorum. Acınacak bir durumdu o yıllarda karşılaşılan. Hem sinemacılar hem seyirciler için...

Bir de Sn. ozkann'dan rica etsek, şu Emek Sineması-MTTB ilişkisinden biraz daha detaylı bahsetse... Çok bilinen bir konu değil, o sebeple Zeki Alasya'nın sözleri çok havada kaldı...

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Nisan 07, 2011, 05:18:51 ös Gönderen: Mustafa Kemal »
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Nisan 07, 2011, 10:32:22 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Kronolojik bir anlatım yapmak istemedim ama TTB nin dönüşümüne değinirken başka bir çarem kalmadı.

İttihat ve Terakki tarafından kurulan Türk Talebe Birliği başlarda Pantürkist, Turancı, Türkçüdür. Savaş günlerinde kurtuluş savaşının destekçisidir. Zaten 1926 dan sonra cumhuriyetin yönetim kadroları ile ortak bir tavıra sahiptir. 1928 de Vatandaş Türkçe Konuş kapmanyasını yaparlar.
Radyolarda İstiklal marşının çalınması için mektuplar yazarlar.
1936 da Hatay'ın ilhak edilmesini istedikleri valilikçe reddedilen bir mitingi yapmaları sebebi ile kapatılırlar.
1946 da tekrar açılırlar, adlarının başına 'Milli' kelimesi bu dönem eklenir.
Doğru veya yanlış ama milliyetçi tutumları net olarak gözükür MTTB'nin.
1960 yılında Milli Türk Talebe Birliği tarafından Amatör Birlik Tiyatrosu kurulur.
Zeki Alasya, Metin Akpınar gibi isimlerin yetişeceği sahne burasıdır.
O yıllarda darbenin de etkisi ile sola yaklaşırlar.
Türkiye İşçi Partisi'nin, kongrede, Talebe Birliği'nin konferans salonlarını kullanmalarına izin verilir...

1965 yılında ise büyük bir değişim geçirirler.
Çizgilerini mukaddesatçı olarak açıklayacaklardır.
Milliyetçilik anlayışları İslam zemini üzerine kurulur.
Büyük bir değişim yaşamış ve artık solculara karşı ortak bir zemin haline gelmiştir MTTB.
Birkaç yıl önce TİP kongresine ev sahipliği ettiğini unutmuştur.
Hatta eski MTTB liler ile karşı karşıya gelirler.

İslam Enternasyonalizmi veya ılımlı islam amacı ile harekete geçirilen Rabıta örgütünün A World Guide to Organizations of Islamic Activities bülteninde Türkiye'de kendilerine bağlı kuruşlar arasında 6. filoya doğru namaz kılan Milli Türk Talebe Birliği'ni de sayarlar.
"İslamcı ve Amerikancı akımların bugün için birleştikleri iki adres vardır. bu adreslerden biri "Rabıta" öteki de "CIA"dır. (mumcu)

1969 da Yankee Go Home protestoları ile karşılanan altıncı filo yu kıble bilip namaz kılacaktı MTTB ve Komunizm ile Mücadele Derneği üyeleri.
Ellerinde Türk Bayrakları ve Mustafa Kemal Atatürk pankartları ile yürüyen protestoculara, 6. filoyu kıble bilip namaz kılanlar saldıracaktı. Yeşil kuşak projesini duymamışlardı veya anlamamışlardı.

“Ya tam susturacağız, ya kan kusturacağız”
"Kanımız aksa da zafer İslam’ın"
"Islami Hareket Engellenemez"
"Müslüman Türkiye"
"Imanliyiz Güçlüyüz"
 "Çagimiz Buhranda Kurtulus Islam'da"

Sadece sahnelerde değil(1967), Allah ile insan arasına girmeye çalışan bu 'güdümlü' topluluk cami dışında heryerde namaz kılıyordu. Adı kimi zaman 'cihat namazı' oluyordu.
Yoksa  mesele kimsenin namaz kılması değil, kıblesidir ;)
Tepkinin tamamı siyasal islamadır.
Namaz-şov yapılacak yer kültür sanat yuvası olan sahneler değildir.

MTTB li bir gencin protestocuyu bıçaklama anı. İki ay önce ders aldıklarını ifade etseler de  o günlerde ülkeyi kanlı pazara böyle taşımışlardı.

Çok değil, yukarıdaki fotoğraftan iki gün önce MTTB ve Komünizm ile Mücadele Derneği ortak miting düzenlemişlerdi.
Halka, '6. Filo'ya sahip çıkın' çağrısı yapıyorlardı dernek üyeleri ve o derneğin aktif üyelerinden biri olan F.Gülen. Belki de gün gelir 6. filo da ona sahip çıkardı.

Altta MTTB li bazı tanınmış kişiler vardır.

Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Mehmet Ali Şahin, Cemil Çiçek, Beşir Atalay, Abdülkadir Aksu, Ahmet Davudoğlu, Hüseyin Çelik, Ömer Dinçer, Akif Gülle, Ali Coşkun, Necati Çetinkaya, Numan Kurtulmuş, Recai Kutan, Kadir Topbaş, Sami Güçlü, Zeki Ergezen, Osman Pepe, A.Haluk Dursun, Fehmi Koru, Ömer Göktuğ (Flash Tv’nin Sahibi), Abdurrahman Dilipak, Bahattin Cebeci (Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı), Abdüsselam Uluçam (Batman Ün.Rektörü), Mehmet Ocaktan (Milletvekili), Selahattin Sadıkoğlu (Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni), Metin Külünk, Mukadder Başeğmez, Ali Nar, Mesut Uçakan (Yönetmen), Nurullah Genç (Şair-Yazar), Yasin Hatipoğlu, Yaşar Karayel (Milletvekili), Cafer Tatlıbal (Milletvekili), Mehmet Sayım Tekelioğlu (Milletvekili), Hüseyin Goncagül (Tiyatrocu), Abdülkadir Türker, Ahmet Belada, Ali Haydar Haksal, Arif Ay, Azmi Ateş, Ekrem Kızıltaş, Ersönmez Yarbay, Hasan Hüseyin Ceylan, Mehmet Cemal Çiftçigüzeli, Mustafa Öztürk, Osman Yumak, Ömer Yüksel Özek, Resul Tosun, Salih Diriklik, Salih Doğan Pala, Sedat Yenigün, Tahir Akyürek v.s.

Kurbağa prens iktidar olmuştu.

Zeki Alasya kitle anlamadığı için söylediklerinden dolayı üzüldüğünü ifade etmiş.
Önemli değil. Ben tekrar edebilirim.
Sahneler kapatılıp, mescit gibi kullanılacaksa, hiç açılmasın daha iyi.
Kıble şaşılacaksa hiç kılınmasın, daha iyi.
Yoksa mesele emek sineması, kurum sineması, vs. sineması meselesi değil.

Göndereyim de bitsin, yoruldum :)

Nisan 08, 2011, 10:38:18 öö
Yanıtla #5

Cumhurbaşkanı, Başbakan, TBMM Başkanı, İçişleri Bakanı, Dışişleri Bakanı. Üzerine bir de Atlantik ötesinden "bir bilen". Korkarım sözün bittiği yer burası.

Bu mükemmel özet için teşekürlerimi sunuyorun Sn. ozkann.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Nisan 08, 2011, 06:29:28 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Bende teşekkür ederim. Zaten yazı yazıldıktan hemen sonra internette paylaştım.
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Nisan 12, 2011, 09:29:15 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ögrendikce sasilacak seyler yerini siradanliga birakiyor...Konuya yabanci olsamda bir seyler anlar gibi oldum.

SAYGILAR SEVGILER
MAY THE FATHER OF UNDERSTANDING GUIDE US...