Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: TEVHİD ÇATISI  (Okunma sayısı 9885 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 09, 2009, 12:24:20 ös
Yanıtla #20
  • Uzman Uye

Değerli arkadaşlar,

Acaba,Hz.Muhammed'in vasiyeti üzerine hilafet makamı ilk olarak Hz.Ali'ye verilseydi,İslam'ın bugünkü algılanışında bir değişiklik olur ve dinler arasındaki diyalog,hoşgörü tesis edilerek,tevhid anlayışı öne çıkarılarak,bir çatı tesis edlebilirmiydi?

İlgili arkadaşların bu konudaki görüşünü merak ediyor,katılımlarını bekliyorum.

Saygılarımla...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Haziran 09, 2009, 05:20:15 ös
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Alevi kesimin aydın görüşlülüğünden yola çıkarak bunu söylüyorsanız haklısınız;ancak zannetmem böyle olacağını.Zira hiçbir halifeyi birbirinden ayırmak doğru değil inancındayım ki farklı şeyler söylediklerini düşünmüyorum.

Haziran 09, 2009, 06:09:01 ös
Yanıtla #22
  • Uzman Uye

Alevi kesimin aydın görüşlülüğünden yola çıkarak bunu söylüyorsanız haklısınız;ancak zannetmem böyle olacağını.Zira hiçbir halifeyi birbirinden ayırmak doğru değil inancındayım ki farklı şeyler söylediklerini düşünmüyorum.

Sayın Martı,

Bileceğiniz üzere,Hz.Ali Kur'an'ın ilk ezoterik yorumunu yapan mutasavvuftur.Bu nedenle Kur'an'ın zahiri manasından çok,batıni içeriğini yorumlamak suretiyle en kapsamlı mesajları İslam alemine ve tüm dünyaya tanıtarak bugünkü algılanmasının çok ötesinde bir iş başarabilirdi diye düşünüyorum.

En azından Emevi ve Abbasilerin, İslam'ı siyasete ve saltanata alet etmeleri önlenebilir,İslam tarihindeki mezhep çatışmalarının önüne geçilebilirdi sanırım.Hadis kirliliğinin önüne geçilip,bugün itibarı ile çok daha sağlıklı kaynaklara ulaşılabilirdi.Tasavvuf ehilleri,daha açık ve evrensel yorumlarda bulunarak,İslam'ın gerçek yüzünün tanıtılmasına daha fazla katkı da bulunabilirlerdi.

Saygılarımla...

Haziran 09, 2009, 06:34:10 ös
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

Hz.Ali'nin Kur'an yorumu hakkında birşey bilmiyorum ilginç! Alevilerin ve özellikle Bektaşilerin ezoterik yorumlarını gerçekten farklı baktıklarını biliyorum Kur'an'a yalnız Hz.Ali'nin ezoterik bir Kur'an anlayışına ya da yorumuna hiçbir kaynakta rastlamadım.Bir kaynak,alıntı ya da örnek verebilir misiniz?

Haziran 10, 2009, 10:48:38 öö
Yanıtla #24
  • Uzman Uye

Hz.Ali'nin Kur'an yorumu hakkında birşey bilmiyorum ilginç! Alevilerin ve özellikle Bektaşilerin ezoterik yorumlarını gerçekten farklı baktıklarını biliyorum Kur'an'a yalnız Hz.Ali'nin ezoterik bir Kur'an anlayışına ya da yorumuna hiçbir kaynakta rastlamadım.Bir kaynak,alıntı ya da örnek verebilir misiniz?

Sayın Martı,

Hz.Ali,Hz.Muhammed'in hakka yürüyüşünden,halife olduğu zamana kadar geçen 24 yıl içerisinde inzivaya çekilerek Kur'an'ı derleyerek yazmıştır.Ancak şuanda o Kur'an kayıptır.Bu süre zarfında ayrıca;Cennetü'l-Esma,Muhannes,"El-Kaşide-tü'z-Zeynebiyye",El-Kaşidetü'l-Cülcülliye,Münacat,Nehc'ül Belaga isimli eserleri kaleme almıştır.

Merhum Dr.Muhammed Et-Tiycani Es Semavi "Nehc'ül Belaga"üzerine Sorbon üniversitesinde doktora yapmış,bu eser için,o nu birtek Kur-an aşar demiştir.

Size en taze kaynak olarak Malik İlyas Tanrıbağı'nın,"Hanif Din İslam ve Mesajı Kuran-ı Kerim"isimli eserini önerebilirim.

Saygılarımla...