Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Da Vinci Şifresi  (Okunma sayısı 24559 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 24, 2007, 10:53:40 öö
Yanıtla #10

PEKALA KONUYU BENİM SORUMLULUĞUM ALTINDA BİR BAŞKA KONUYA TAŞIYACAĞIM_YALNIZ ŞU UNUTULMAMALIDIR: BU KONUYA İŞTİRAK EDEN HERKES KENDİ SORUMLULUĞUNU TAŞIYACAKTIR_
SAYGILARIMLA_
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mayıs 24, 2007, 06:38:21 ös
Yanıtla #11
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Sevil Hanim,

Sayginiz ve dusunceliliginizden dolayi tesekkur ederim. Yanliz benden izin almaniza gerek yok. Site her turlu dusunce ve bilgiye aciktir. Yazilarinizda sakincali kisimlar goruldugunde zaten ikaz edilecektir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Eylül 12, 2008, 07:59:32 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Sayın Mason:
Yukarıda Semavi Eyice Hocamız'ın çok geniş bilgisinin yalnızca, çok çok az bir kısmı görülüyor, naçizane Toprağın Simgesel Olarak Temellük Edişi diye bir kitap var, bu kitap Osmanlı İmp.'luğunun nasıl Bizans etkisinde kaldığını anlatırken, aynı zaman ve durum içinde, Bizans Müesseselerinin Osmanlı Müesselerine Etkisi adlı kitapda da bu bilgi dikkatle inceleniyor, demem şu ki bu topraklarda yaşayanlar, birer kültür birleşiminin birer kardeşlik durumunu sonucudur. Atatürk İlkeleri bu halkanın son, inşallah sonsuz halkası olacaktır. Not:Kitaplara kitabevlerinden ulaşılabilinir. Saygılarımla.

Haziran 04, 2009, 08:30:52 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

ben bir hristyan olarak bunun yalan oldugunu rahat soyleyebilirim.da vinci kafasina gore yazmis onun ne sifresi var ne de baska bir sey hepsi sacmalik.

Haziran 06, 2009, 11:27:53 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Da Vinci Şifresi adlı eser doğru bölümleri olduğu kadar yazarın kendi hayal gücünü kapsayan bölümleri de var.Ancak hristiyanlığı temelinden sarsacak gerçekleri açıklaması bakımından tabii ki hristiyan kesimin büyük tepkisini almıştır.Öncelikle bu bilgilerden Hz.İsa'nın Allah tarafından rahme düşürülmediği,bir ilişki sonucu doğduğu;Hz.İsa'nın bir evlilik yaptığı ve bundan çocukları olduğunu kendi yaptığım araştırmalar sonucunda da rahatlıkla doğrulayabilirim.Ancak Kutsal Kase'nin anlamının yazarın bahsettiği şekilde olduğuna inanmıyorum.

Ağustos 06, 2011, 09:07:53 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

bir sürü araştirmalar yaptim ve anladim ki insanlara çok yalanlar alnatmişlar din konusu olsun başka bir şey olsun.şu kanita vardim biz insanlar dünya dişi varliklar tarafindan kontrol ediliyorus.büyuk ihtimal da bizleri onlar yaratti nasil olduğunu bilemiyorum ama duşuncelerim bunlar.bence Mason kardeşlerimizin bizleri alnatmak istedikleri mesaj bu olsa gerek...!

Ağustos 06, 2011, 09:11:36 ös
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Yeni Katilimci
  • *

belki de yanlis bilgilerden gecerek dogru bilgilere ulasilmali.
Whence magicians are profound and diligent searchers into Nature; they because of their skills, know how to anticipate an effect, the which to the vulgar shall seem a miracle.

שלמה המלך

Ağustos 06, 2011, 09:23:35 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

benim araştirma yaptiğim konularin gerçeklik payi yüksek.

Ağustos 06, 2011, 10:50:21 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Merhabalar,

Dawn Brown , gerçekten sevdiğim bir yazardır önce bunu belirtmemlazım, Da Vinci şifresi kitabını okudum uzun zaman önce devamı melekler ve şeytanlardır , onuda okudum, Dawn Brown az miktarda kitabı vardır ama gerçektende sağlam kitaplar şuanda dijital kaleyi okuyorum,
kutsal kase olayına gelince, binlerce senedir tartışılan bir konu tahminimce bundan sonrada tartışılabilmesi muhtemeldir....
bir sonuç çıkmaz, ~ 2000 senedir çıkmadıysa.... görüşüm bu yöndedir...

Saygılarımla,
418

Ağustos 07, 2011, 09:51:12 öö
Yanıtla #19
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Çok zaman önce açılmış bir konu başlığı bu…

O zamandan bu yana ben niçin bu konu üzerine bildiklerimi ve görüşlerimi belirtmemişim? Hayret!

Belki forumun bir başka yerinde belirtmişimdir.

Uzun ayrıntılara, diyeceklerimin gerekçelerine girmeden belirteyim. (Gerekçe isteyecek olan çıkarsa yazabilirim.)

Dan Brown bir araştırmacı-incelemeci değil, bir roman yazarıdır. Diğer roman yazarlarından yani edebiyatçılardan farkı, yazdıklarının kaynakçası olmasıdır. Bu kaynakça da araştırıcı-inceleyici yazarların yapmış olduğu çalışmalardır. (Örnek: Michael Baigent, Richard Leigh, Henry Lincoln – The Holy Blood and the Holy Grail) Ancak bunları açıkça ortaya koymayıp, kendisini araştırma yapmış gibi göstermiştir. Sonradan hakkında tazminat davaları açılmış ama bildiğim kadarıyla bu davaları kazanabilen olmamıştır çünkü Dan Brown kitabının bir araştırma ürünü olduğunu açıkça ileri sürmemektedir. Üstelik belirgin yanlışları da vardır; iki nokta arasındaki coğrafi uzaklık gibi. Fakat bu yanlışlar önemli değildir çünkü onun yazdıkları birer romandır. Sonraki romanlarında Masonluğu da karıştırmıştır bu işlerin içine ve ün kazanmış bir yazar olduğu için bir kez de o masonluk ile ilgili kötü olmasa da yanlış bilgiler edinilmesine yol açmıştır.

Bu açıdan Dan Brown tek yazar değildir. Onun gibi birçok yazar vardır böyle araştırmalar ve incelemelerin sonuçlarını alıp değerlendirerek bunun üzerine kurgular oluşturmuş olan. Yurdumuzda da vardır bu yazarlardan.

Böyle bir yazarın en önemli ve onurlu ilkesi, kitabının başında açık açık bir şekilde yazdıklarının birer kurgu olduğunu belirtmesidir.

İşte bu olmayınca, gerek yazarın niteliğini gerek konuları bilmeyenler, anlatılanların gerçek olduğuna kapılabilir. Karga ile Tilki masalının gerçek olduğuna inanmaktan pek farklı değildir bu. Hatta daha da alt düzeydedir çünkü Karga ile Tilki masalı ve onun gibi diğer fabl türü yapıtların hepsi aslında birere alegoridir ve arkasında verdiği bir mesaj, bir öneri, bir uyarı, bir öğüt vardır.

Dan Brown gibi yazarların kitaplarında ise böyle şeyler yok elbette. Ancak kurgular birer gerçek gibi anlatılınca, insanın sosyal tarih bilgilerinde yanılgılar oluşması gibi olumsuz bir etki söz konusu. İşin kötü olan yanı da, yazarın, bu yaptığı kötülüğü bilmesi ama umurunda bile olmaması; sadece cebine girecek paralara bakması…

Ancak tüm bunların üzerine forumumuzda Sayın dmx iki yıl önce Dan Brown’u yerden yere vurmuşken, dünkü iletisinde bir ürü araştırma yaptığını belirtip de, mason kardeşlerin bu sitede iletmek üzerine pek yanlış bir değerlendirme yapınca (…..biz insanlar dünya dişi varliklar tarafindan kontrol ediliyorus.büyuk ihtimal da bizleri onlar yaratti…..) beni çok şaşırttı doğrusu.

Bu da bir başka kitapları çok satmış böylece kendisi çok kazanmış yazarı anımsattı bana: Erich von Däniken… Başlangıcı “Tanrıların Arabaları” ve onu izleyen diğer yapıtları. Sonra onu izleyen diğer benzer kurgu yazarları. Bunlar çok yıl önceki 1960’lı belki biraz da 1970’li yılların sansasyonu…

Bu arada Erich von Däniken’e biraz hayranlığım vardır; hiç olmazsa coğrafyadaki geometrik ilişkiler bakımından insanların gözleri hep Gize ve Stonehenge gibi noktalardan kayamazken hiç olmazsa Nazca’yı gündeme getirmiştir. Unuttum, Nazca’daki pistleri kullananların yeryüzündeki kule kontrolörlerinin Paskalya Adası sakinleri olduğunu da yazmış mıydı acaba?

Sayın 418 de şu çok sağlam olarak gördüğü kitapların ötesinde Dijital Kale’yi de okuduktan sonra bize Masonluk ile bağlantılı olmak üzere oradan edindiği bilgilerin ışığında (!) yorumunu aktarırsa, biraz da onun üzerinde tartışabiliriz.

Acaba forumun ilgili yöneticileri tüm bu gibi yazıları Mizah bölümüne aktarsa daha mı doğru olur?... Çünkü bu iş böyle giderse âdeta gırgıra dönüşecek ve ben Avanak Avni’yi oynamaya başlayacağım gibi görünüyor. (Oğuz Aral nur içinde yatsın.)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.