Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: PARADOKSLAR  (Okunma sayısı 9975 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 17, 2008, 01:23:28 öö
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

aynı şekilde diğer paradokslarda beni biraz hırpaladı o yüzden üçgenlere bakmıyorum bile sn.seteney :)

Şubat 25, 2008, 10:47:46 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

BU CÜMLEDEKİ HARF SAYISI OTUZYEDİ DEĞİLDİR !

Bildiğim tek birşey varsa o da hiçbir şey bilmediğimdir!!!

Şubat 25, 2008, 11:11:03 ös
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

Bana mı öyle geliyor yoksa üçgenli paradoksta bütünlerden birinin konkav bir diğerinin ise konveks bir yapısı mı var?
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Şubat 25, 2008, 11:17:47 ös
Yanıtla #13
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.veristas içirde bulunan şekiller diğer kareleri parça parça yutuyor galiba.Şekillerin ebatları her iki üçgende farklılık gösteriyor
Bu ülkede kimse satranç oynamayı bilmez.Bu millet kaderini zar atarak belirler.

Şubat 25, 2008, 11:20:38 ös
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Diğer paradokslarla uğraşmadım ama şunu kabul ederim ki geometri&matematik yanılmaz. Şimdi o bütünlerin birer dik üçgen olduğunu düşünelim. Kırmızı ve mavi üçgenler ortak açılara sahip olmalılar o takdirde. Fakat oranlarsak bir tanesi 2/5 bir tanesi ise 3/8 oranındalar. Bu durumda açıları aynı olamaz. Bu durumda ise oluşturulan ortak şekilin bir üçgen olduğunu söyleyemeyiz. Yani buradaki oyun aslında sizin büyük şekili üçgen zannetmeniz üzerine kurulu olmalı. Trigonometriyi biraz daha iyi hatırlasaydım, daha güzel açıklayabilirdim.

Yanılıyor olabilirim, matematik ve geometri konusunda benden çok daha iyi üyeler muhakkak daha güzel bir açıklama getireceklerdir.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Şubat 25, 2008, 11:54:25 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Sevgili Veritas tam o açıklamayıyapmak için geri gelmiştim ki siz açıklamışsınız :) Sizi tebrik ederim
Evet açıklaması açılarla ilgili ve bunun getirisi olarak bir üçgen olmadığı şeklinde.
Yani bu demek oluyor ki 3 noktayı kendi aralarında birleştirmek her zaman bir üçgen belirtmez.Bunu hem açılarından hemde alanlarından görebiliriz.Üçgenin içindeki parçaların alanlarını hesaplayınız sanırım 32 çıkıyor fakat üçgenin alanı (13X5)/2
Veya açı olarak kırmızı ve mavi üçgenler yer değiştirdiğinde açılar değişiyor.

Mart 12, 2009, 05:02:53 ös
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

Bir gün, Antik Yunan'ın meşhur savaşçısı Akhilleus, bir kaplumbağayla koşu yarışı yapmaya karar vermiş. Akhilleus, kaplumbağadan tam 10 kat daha hızlı olduğu için kaplumbağanın yarışa 100 m önden başlamasına izin vermiş. Yarış başladıktan birkaç saniye sonra, Akhilleus aradaki 100 m'yi hemen aşmış, ama bu arada onunkinin onda biri hızla hareket eden kaplumbağa, 10 m ilerlemiş. Yani aralarındaki mesafe, artık 10 m'ymiş. Akhilleus, bu 10 m'yi de geçerken, kaplumbağa da 1 m ilerlemiş, yani artık aralarında 1 m varmış. Akhilleus, bu 1 m'yi geçerken, kaplumbağa 1/10 m, yani 10 cm ilerlemiş. Akhilleus bu 10 cm'yi geçerken de kaplumbağa 1 cm ilerlemiş. Akhilleus bu 1 cm'yi de geçince, aralarındaki uzaklık 1 mm'ye düşmüş, vs. vs. Yani fark sürekli onda birine düşüyor, ama asla kapanamıyormuş!!?? Yani kaplumbağadan 10 kat hızlı olan Akhilleus, kaplumbağayı hiç geçememiş!!??

ama Akhilleusun hızının sabit oldugunu dusunmuyoruz.Onuda hesaba katınca gecer bu bence tam bir paradox degil var olan gerceklıgı saptırmaya yonelık bir paragraf.

Mart 12, 2009, 05:35:09 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Çocukken en çok kafa yorduğum şeydir paradokslar. Bıkmadan usanmadan uğraşır, uğraştırırdım :)

Mart 12, 2009, 10:52:49 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Büyük dairenin ekseni etrafında dönülüyor. Ben bundan küçük dairenin çevresi büyük dairenin çevresine eşittir sonucunu çıkarmadım.Büyük dairenin yarıçapını oluşturan tüm noktalar kümesinin izdüşümünü alırsak işimiz var demektir.

İki sayma  sayısı  arasında sonsuz tane rasyonel sayı vardır. Buna bir limit koymak gerekir öyle değil mi? Aslında sayma sayıları ile rasyonel sayılar birebir eşlenebilir de; işe irrasyonel sayılar girince durum karışık...