Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Yıl ve Takvim meselesi  (Okunma sayısı 3777 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 31, 2020, 09:38:13 öö

Yıl dediğimiz Dünyanın Güneş çevresinde bir turunu tamamlamasıdır. Oysa ki Güneş Takvimi kullanılmaya başladığında Güneş'in Dünya'nın çevresinde döndüğüne inanılıyordu! Öyle ya da böyle Yıl, 365 gündür. Aslında öyle de değil, Ay Takvimi 354 gündür...

Miladi 2020 bitiyor, 2021'e giriyoruz. Miladi, milat çok önemli bir olayı başlangıç günü kabul etmektir. Bizim durumumuzda bu İsa'nın doğumu oluyor. Oysa ki Vatikan bile kabul etti ki, İsa (eğer vardıysa) M.Ö. 4 ile 7 yılları arasında doğmuştur. Bunu da belgeleyebiliyoruz. Çünkü Bettlehem'de bir ahırda doğmuştur. Doğumu Yusuf ve Meryem'in köyünde değil burada olmasının bir sebebi var. "Roma yönetimi nüfus sayımı için her çevre köy, kasabadaki insanın gelip şehirdeki nüfus memuruna kaydolması şartını koşmuştu. O kadar kalabalık bir hareket olmuştu ki konaklayacak yer kalmamış, insanlar sokaklarda yatıp sırasını bekliyordu. Bu sebeple İsa hep bir ahırda samanların ve hayvanların arasında doğmuş tasvir edilir!" derler. Bu nüfus sayımı ise Roma kayıtlarında mevcut...

Başka Milat alınan günler de var. Bunlardan İbrani takvimi kendi anlayışlarına göre ilk insanın doğumu kabul ettikleri şimdiki M.Ö. 3760'ı kabul eder. Ancak Babil sürgünü sonrası onlardan da etkilenmeler sözkonusu olmuştur.

Müslümanlar uzun süre Mekke'den Medine'ye Hicretin milat alındığı Hicri Takvimi kullanmıştır.

Masonluk bile farklı takvimler kullanır. Bunların başlıcaları farklı ritlerde milat alınan olaylarla ilgilidir.

Craft Masons - M.Ö. 4000

Scottish Rite - M.Ö. 3760

Royal & Select Masters Royal Arch M.Ö. 1000

Knights Templar M.S. 1118

başlangıç alındığından Miladi takvime bu yıllar eklenir.

Bitti mi?Anno Salutis

Anno Restorationis

Anno Reductionis

Anno Ordinis

Anno Mundi

Anno Lucis

Anno Inventionis

Anno Hebraico

Anno Egyptiaco

Anno Domini [A. D.]

Anno Diluvii

Anno Depositionis

Anno Caedo

Anno Benefacio
Anno Yıl, yılı demektir. Örneğin "Benefacio" Kutsama demektir ve buna göre "Kutsama Yılı" yani İsrailoğullarının Mısır'dan çıktığı M.Ö. 1913 kabulü üstüne kuruludur.

Anno Lucis, Işığın Yılı yani Tanrı'nın "Işık Olsun" deyip yaratıma başladığına inanılan M.Ö. 4000 kabulü ile başlar. Anno Mundi, "Dünya Yılı" dır. Eylüle kadar 3760, Eylülden sonra 3761 eklenir. Anno Hebraico olarak da anılır, çünkü İbrani takvimi ile özdeştir.

Diyeceğim, 2020 ne kötü bir yıldı ya diyenler var ya, 2020 aslında 2020 olduğunu bilmiyor. Biz olayları kendi anlayışımıza göre dizip ona anlam ve sayı veriyoruz. Dolayısıyla 2021'de çok daha iyi, kötü olmayacak. Kime göre iyi, kime göre kötü?

Ancak bir de gerçeklik var ki Holistik Evren ve Psikon Teorisi gibi konular, zihinde yaratılan düşüncenin gerçekliğe varmasını bilimsel açıdan inceliyorlar. Öyle olunca iyi niyetler ve dileklerin de kimseye zararı olmaz.

Böyle düşünerek, gelecek zamanın sağlık başta beklentilerimizi getirmesini dilerim. Fakat daha önemlisi, dogmaların, bağnazlığın yıkıldığı; ülkemiz, dünya ve insanlık için anlayış ve hoşgörü temelinde ortak paydaların altının çizilip, ayrılıkların görmezden gelindiği bir gelecek diliyorum. Böylece bir ütopya, bir dilekten başka bir şey olmayan yalnızca bizim için değil tüm insanlık için dilediğimiz o 'insanlık/ülkü mabedi' biraz daha yaklaşabilir.

Sevgiler
« Son Düzenleme: Aralık 31, 2020, 09:40:36 öö Gönderen: ANARCHOSA »
Alterius non sit qui suus esse potest


Aralık 31, 2020, 11:46:34 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 228
  • Cinsiyet: Bay

Bigi ve dileginiz icin tesekkurler.

Bahcivanin hikayesini biliyormusunuz? O, buyuk ve ihtisamli malikanenin sakinleri tarafindan bahceyi o evdeki herkes icin olabildigince guzel tutmak icin gorevlendirildi. Bunu olabildigince iyi yapabilmek icin sadece yeteneklerini degil, yillar icinde ogrendiklerini de kullaniyordu. Bu yuzden bahcede bahcivan olmasi istendi.

Birgun bahcivan, beyaz sakalli, yuksek statulu bir adam tarafindan ziyaret edilir. Yillarca ayni caddede arabasi ile gecerken birgun, o da durdu ve bircok farkli bitkinin bulundugu bahceye hayran kaldi ve bahcivana soyle der:

" Guzel... bahcenin icine bir Virginia sarmasigi koymalisin!  "

O aksam bahcivan eve gider ve bircok botanik kitabina danisir ve bazi sakinler ile ve meslektaslari ile konusur. Fazla zaman gecmeden, bu bahcede Virginia sarmasigina yer olmadigini anlar.

Ertesi gun, beyaz sakalli adam caddeden gecerken yine bahceye hayran kaliyor. Bahcivan o' na yaklasip, o'na :

" Dunku teklifinize geri donmek istiyorum...  Virginia sarmasigi bu bahceye ait degil." der.

Beyaz sakalli adamin yuzu sertlesiyor ve kizgin gorunuyor. Beyaz sakalli adam, beyaz sakalli adamin bu haline sasiran bahcivana " Bahce isleri hakkinda hicbir sey bilmiyorsun" diyerek tersledi. Ve ordan uzaklasirken " Bu ne cirkin bir bahce! " der.

Bu hikayenin ahlaki bir yonu var mi?  Evet, ama bunu kendimiz kendimiz icin bulmaliyiz.

Yarin Dunyamiz Gunes (-imiz?) etrafinda olan yolculugunu bir daha tamamlayacak. Size ve kendime en azindan bol ilhamli, okuma keyifli, saglikli ve mutlu bir yil diliyorum.

Sayin Caliper ve sayin ANARCHOSA gibi aktif uyelerin etrafa sactigi kivilcimlar ve forumda erisilebilir bilgi ve referanslarin bollugu, bence, hepimize verilmis birer hediyedir.   
 


Aralık 31, 2020, 03:30:48 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 351
  • Cinsiyet: Bay

Sözde yaş alıyoruz. Bize öğretilen ve içinde bulunduğumuz toplumda uygulanan takvime göre...
Aldığımız yaşları da tamamlarken, hayat telaşından arda kalan zamanlarda hobiler ile, bilim ile, sanat ile uğraşıp donanım kazanıyor ve bize iyi gelen şeylere meylediyoruz.
Sağlık, bir kez daha gördük ki öncelik sağlık. Sonra diğerleri.
Ha evet daha sonra mı? Kişiler değil! Herkes gelip geçiyor. Hayat her an evriliyor. Evrilmeli! Kişiler gelip geçti ve geçecek. Önemli olan her şartta inandığını söylemek ve düzeltmeye çalışmak. Düşüncelerimizden ibaretiz hepimiz.
Forum için, ailem için, ülkem için ve tüm kâinat için "hak, hukuk, adalet" temenni ediyorum.
« Son Düzenleme: Aralık 31, 2020, 03:33:27 ös Gönderen: Özgürefe »
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...