Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Siber Mahremiyet  (Okunma sayısı 6893 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 10, 2021, 01:12:56 ös

Sayın okurlar,

Belki forumda böyle bir konu açmam uygunsuz olacak ama siber mahremiyetimiz hakkında bir "uyarı" yapmak isterim.

Belki bazılarınızın da duymuş olduğu gibi "Whatsapp" 8 Şubat itibariyle Whatsapp verilerinizi Facebook ile paylaşma kararını aldıktan sonra pek çok kişi "Telegram" ve "Signal" gibi alternatiflere geçmeye başladı. Bir IT elemanı olarak hepinize bunu yapmanızı öneririm. Bunun nedeni şu;

Her ne kadar Whatsapp'ın sahibi "zaten" Facebook olsa da Whatsapp'daki verilerinizi işlemek ve Facebook'daki diğer algoritmalar ile sizin profilinizi çıkartmak önceden yasa dışı kabul ediliyordu, ama artık edilmiyor. Pek çok insan hayatında en özel konuşmalarını Facebook değil Whatsapp üzerinden yapıyor ve bu verilerin Facebook tarafından işlenmesi ve Facebook'un izinleri doğrultusunda diğer şirketlere satılması benim açımdan pek çok mahremiyet problemi teşkil ediyor.

Alternatiflere gelecek olursak benim tavsiyem Signal uygulamasıdır. Signal Telegram'a nazaran çok daha güvenli ve mahremiyete önem veren açık kaynak kodlu bir yazılımdır ve Edward Snowden gibi NSA çalışanları tarafından öneriliyor. Yani Musk'a katılıyorum...

Hazır konu açılmışken pek çoğumuzun günlük hayatta kullandığı diğer uygulamaların da alternatiflerlerini paylaşmak isterim. Sayacak olduğum tüm uygulamalar mahremiyete önem veren, güvenli ve açık kaynak kodlu yazılımlardır:

Gmail==> Protonmail, Tutanota, ZeroNet Mail
Chrome==> Brave, Tor
Bitcoin==> Monero
Google==> DuckDuckGo, Qwant
Windows, MAC==> Linux-Debian tabanlı bir işletim sistemi, özellikle "Whonix" veya "Qubes"
Android, İOS==> Calyx, Graphene
Sıradan herhangi bir VPN==> Orbot
MS Office==> LibreOffice (güvenlik için, mahremiyet değil)

Evet, yazı bu kadar. Umarım yardımı dokunur. Okuduğunuz için teşekkürler.

Sevgiler ve Saygılar
ᛋ Sól er landa ljóme ᛋ Lúti ek helgum dóme