Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: LANDMARKLAR ÜZERİNE - 1  (Okunma sayısı 3582 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 27, 2009, 11:11:02 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu forum alanına daha yeni katılmış olduğum günlerdeydi....

Masonluktaki Landmarklar ile bağlantılı bir başlık dikkatimi çekmişti.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=6987.0

Orada ben de bildiğim kadarıyla bu kavram üzerine bir tanım yapmıştım. Hatta Landmarkları bir "gayya kuyusu" oılarak niteleyip, yaptığım bu tanımdan sonra masonların daha geniş açıklamalarını beklemiştim.

Heyhat!... Bir açıklama yapan olmadı. Bunun üzerinden de hayli zaman geçti. Bu arada benim yazılarımı izleyenler biliyor, orataya Masonluğun doğuşuyla bağlantılı farklı bir tez attım, Masonluğun tarihi ile bağlantılı özetler verdim ve son olarak da "Ritlerin Öyküsü" başlığı altında bir anlatıma giriştim. Bu sonuncusu henüz bitmedi ama Masonluğun tarihindeki kronolojik sıraya bakacak olursak "Landmarklar" konusu daha geride kalıyor. Bu nedenle ötekini bitirmeden, üstelik madem masonlar bilgi ve görüşlerini ortaya koymuyor, ben kendi bilgi birikimimi aktarayım diye bu yeni başlığı açtım.

Bu forum alanında mason olmayanlar çoğunlukta... Bu konu belki aralarında kimilerine ilgi çekici gelebilir ama çoğunluğu için gereksiz bir anlatım yığını olacaktır. İlgilenmeyen elbette bakmaya bile değer bulmayarak geçer. Ancak mason olan forum üyelerinin bu konu ile ilgilenmesi gerektiği görüşündeyim. Elbette Landmarkların ne olup ne olmadığını, bu konuda özellikle 19. yüzyıl ortalarında ne gibi çalışmalar yapılmış oldruğunu aynrıntılarıyla biliyorlarsa bir diyeceğim olamaz. sAncak bilmeyen varsa bence öğrenmesi gerekir. Bu nedenle bilmeyenlerin hiç olmazsa şöyle bir göz atmasını öneririm.

Bu konuya başlarken, daha önce yazmış olduklarımı yinelemek zorunda kalabilirim. Bu bakımdan hoşgörülmeyi dilerim. Bu bir yazı dizisi olacak ve bu nedenle de kavramların tanımından başlamalı. Ancak tanım üzerinde yetersiz kalabilirim. Tamamlanmayı ve yanlışlarım olursa eleştirilmeyi, doğrusunun yazılmasını dilerim.

* * * * * * *

Sözlük anlamı bakımından Landmark, “arazi işareti” demektir. Bu işaret, iki ayrı mülk olan arazilerin sınırlarını belirlemek üzere yerleştirilen taşlarla oluşturulur. Dolayısıyla sözlük anlamı bakımından Landmark'ın karşılığı “sınır taşı” olarak da verilebilir. Bu taştan yapma işaret, arazinin sınırlarının değişmezliğini ve değiştirilemezliğini sağlar.

Öte yandan herhangi bir coğrafi çevrede orasının belirgin ve değişmez bir noktasını betimlemek üzere de Landmark terimi kullanılır. Bu bir dağ, bir tepe, bir çukur ve buna benzer diğer bir nokta olabileceği gibi, oraya insan eliyle yerleştirilmiş bir kule, fener, yapı ya da kalıcılığı sağlanmış bir çizim de olabilir.

Masonlukta “Landmark” teriminin kullanılması da bundan ileri gelmektedir. Mason kuruluşlarından bazılarınca, “Masonluğun temel öğeleri sayılan kuralları ve gelenekleri belirleyen ilkelerden her birinin genel adı” olarak benimsenmiştir.

Aslında bu kısa tanım Masonluktaki Landmark kavramını anlatabilmek bakımından yetersizdir. Ancak bu kavramın tam ve yetkin bir tanımının yapılıp yapılamayacağı da kuşkuludur. Nitekim Landmarkın ne olduğunu ya da ne olması gerektiğini açıklamaya çalışan dünya çapında ünlü masonik araştırıcı ve yazarların bu konu üzerinde yapmış oldukları tanım ve betimlemeler arasında yer yer büyük farklar hatta çelişkiler vardır.

Bu kavram ne zaman ortaya çıkmıştır?... İşin pek ilginç yanı, Masonlukta bu kavramın ilk kez 1720 yılında kullanılmış olmasıdır.

İzleyenler biliyor… Bir de Masonluğun Yasaları üzerine bir dizi yazı yazmıştım. Orada, Masonluğun ilk yasası daha yürürlüğe girmeden önce Londra Büyük Locası’nın 2. ve 4. büyük üstadı olan George Payne’in bir “genel tüzükler” hazırladığını, bunun Londra Büyük locası Genel Kurulu’nda onaylanarak yürürlüğe konduğunu belirtmiştim. İşte o genel tüzüklerin sonuncu maddesinde şöyle bir söz geçer: “……  yeter ki eski LANDMARKLAR özenle korunsun…..”

Kuşkusuz burada sadece “Landmarklar” değil, “Eski (Ancient) Landmarklar” denilmiştir. Bundan şöyle bir sonuç çıkarılabilir: “Landmarklar eski de olabilir, yeni de…” Nitekim bu da Landmarklar konusunda başlı başına bir tartışmalar zinciri açılmasına neden olmuştur. Yeni bir landmarkın anlaşılması kolaydır ama Masonluğun eski landmarkları nelerdir? Mason tarihçi ve araştırıcılar bu soru üzerinde kafa patlatıp durmuştur.

Öte yandan, bir de Masonluktaki landmarkların eleştirisi söz konusudur.

Masonlukta Landmark sözcüğünün kullanılmasıyla, bu ilke ya da öğelerin, hiçbir zaman ve hiçbir koşul altında değiştirilemeyeceğinin vurgulanmasına çalışmaktadır. Landmarkların en çok eleştiriye uğrayan yönlerinden biri de budur.

Başlarken son olarak bir de şunu eklemek isterim: “Landmark” terimi İngilizcedir. Bu terimin sözlük anlamının karşılıkları, başka dillerde başka türlüdür. Oysa Masonlukta, hangi dilde olursa olsun bu terim, hiç değiştirilmeksizin kullanılır; Türkçede de… Bu durum da Masonluktaki Landmark kavramının İngilizce konuşulan ülkelerde oluşturulmuş bulunduğunu sezdirir. Ancak başka bir dil konuşan ülkelerde Landmark benzeri ilke ve benimseyişlerin bulunmadığını göstermez. Nitekim Masonlukta, İngilizce konuşan ülkelerdeki mason kuruluşlarının benimsediği türden Landmarklar ile uyumlu olmasa bile, temelde benzer bir nitelik taşıyan başka tür ilke ve benimseyişlere de gene “Landmark” denmiştir.

Sanırım bir başlangıç olarak bu kadarı yeter hatta çok bile sayılır. İzleyen yazımda ayrıntılara gireceğim.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.