Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Dininizi (İnancınızı) Seçerken Etken Olan Ana Faktör Neydi?

Ailemin seçtiği dini seçtim
Yaşadığım coğrafyada ki çoğunluğun inandığı dini seçtim
Bütün Dinleri Araştırdım ve Bana en yakın gelen Dini seçtim
Ailem ve yaşadığım coğrafya ana etken oldu.Çünkü farklı bir seçim yaparsam dışlanabilirdim
Henüz Seçmedim

Gönderen Konu: Dininizi Nasıl Seçtiniz?  (Okunma sayısı 82869 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 04, 2011, 10:49:41 ös
Yanıtla #50
  • Uzman Uye

Değerli arkadaşlar, sayın metinaltinçekiç ve sayın Laus Deo'nun  yazılarını okuduktan sonra uzun zamandır ifade etmeye çalıştığım bir konu kendiliğinden ortaya çıkmış oldu.
        Demek istediğim şu, din müsbet ilim değildir. Dinde somut hiçbir şey aranmaz, aranamaz. Dinde sadece inanmak vardır, inanırsın veya inanmazsın, yarısına veya bir kısmına inanıp bir kısmına inanmamak gibi bir durum söz konusu olamaz. İnancını destekleyen  kanıtlar göstermek  dinde mümkün değildir.  Buna rağmen bazı kişiler, dinin müsbet ilim olduğunda ısrar ederler ama müsbet ilmin istediği hiç bir veriyi gösteremezler.
         Bakınız sayın metinaltinçekiç Müslüman bir ailenin ferdi olduğunu, bundan mutluluk duyduğunu, bozulmayan tek dinin Müslümanlık olduğunu , İslamiyetle ilgili büyük araştırmalar  yaptığını, hatta bütün insanların Müslüman olarak doğduklarını bildirmekte, sayın Laus Deo ise buna katılmadığını ve kendisinin Müslüman olmadığını bildirmektedir. Burada her ikisi de şahsi düşüncelerini belirtmekte ama bu düşüncelerinin dsayandığı somut hiç bir beyanda bulunamamaktadırlar.
        Sayın metinaltinçekiç, Müslüman bir ülkede Müslüman bir ailenin bireyi olarak doğup Müslüman bir aile eğitimi  aldığı için Müslüman olduğunun farkında bile değildir.  Kendisi tutucu Katolik bir ailenin veya mutaassıp  bir Musevi ailesinin ferdi olsa idi acaba  yine böyle düşünebilirmiydi ? Hiç ihtimal vermiyorum. İslamiyeti çok incelediğini beyan ediyor ama Museviliği, Hıristiyanlığı veya Budizmi ne kadar  incelemiştir?. Bu inançların bir birleriyle örtüşen  veya ayrışan yönlerini ne  kadar analiz  etmiştir  ? Sayın metinaltinçekiç'in Müslümanlığına tabiiki saygı duyarım ama söylediklerinin doğruluğunun tarftışılması gerektiğini düşünüyorum.
         Diğer taraftan,  sayın Laos Deo'nun " İnsanlar dinlerini kendileri seçmelidirler" sözüne tamamen katılıyorum ve bu düşüncenin doğru olduğuna inanıyorum.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ağustos 05, 2011, 08:48:15 öö
Yanıtla #51
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Önce şunu belirtmeliyim: Buradaki anket olayı başka tartışmalardaki konular başka.

Hiçbiri benim bu forumda ilgi alanım değil. Bir başka ortamda olabiulir ama burada değil.

Bununla birlikte Sayın Metinaltıncekic'in şu deyişi ilgimi çekiverdi:

"Doğan Bütün İnsanlar MÜSLÜMAN olarak ve GÜNAHSIZ dünyaya gelirler."

Tümcenin gramer uyumsuzluğuna aldırmıyorum.

Bunun üzerine karşı çıkan katılımcılar var.

Onlar karşı çıkıyor ama ben düşünüyorum "Acaba Sayın Metinaltıncekic ne demek istiyor?" diye.

Burada zahiri ve batıni iki ayrı anlam mı var acaba?

Şimdi ben bunun üzerine bir yorum yapmaya kalkışsam, dam üstünda saksağan olabilir.

İyisi mi, ne demek istediğini diyenden bekleyelim. Kendi diyeceğimizi (varsa) sonra diyelim.

Umarım yanıt verir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 07, 2011, 05:21:02 öö
Yanıtla #52
  • Ziyaretçi

Mantık olarak Sayın Alşah'ın ve Prometheus'un yazdıklarına katılmamak mümkün değil. Fakat Sayın Alşah'ın da değindiği gibi iman mantıkla izah edilemiyor. Yani din bir felsefe değildir.

Konu başlığına uygun olduğu için ben kendi dini inanç şekillenmemi özetlemek istiyorum.

Beynime şizofren teşhisi konduğu için düşünce ve duygularım farklı olabilir. Çocukken kendimi tanrı sandığım dönemler yaşamıştım örneğin. Yani anlatmaya çalışacağım duygular psikiatrik bir sorundan da kaynaklı yaşanmış buhranlar olabilir. Fakat ilginç bir örnek olacak.

Ben 15'li yaşlarımda iken imam hatip lisesinde öğrenciydim. İslam'ı incelerken şunu düşünmüştüm: "Yahudi ve Hristiyanlardan benden daha zeki adamlar olmasına rağmen; İslam'ın son hak din, Hz.Muhammed'in son peygamber ve diğer kutsal kitapların da insanlar tarafından tahrif edildiğini nasıl göremiyorlar?" Aradan bir kaç hafta geçmemişti ki islama olan inancım ortadan kayboldu. Eskiden ne kadar mantıklı ve çekici geliyorsa islam dini, artık o kadar saçma sapan ve mide bulandırıcı  geliyordu. Din derslerindeyken hocalarıma bakıp ne salak adamlar diye iç geçirirdim. Bir kaç hafta deist olarak yaşadım. Ki çevremde ne deist inancı taşıyan birileri, ne de okuduğum kitaplar vardı yani beni etki altına alabilecek hiç bir etken yoktu. Daha sonra elektrikler gelir gibi islam inancı geri geldi. Benim bu yaşadığım ruhsal deneyimden çıkardığım sonuç ise iman kavramının insanın kendi elinde olmadığı teziydi.

24 yaşımdayken yaşadığım deneyim ise yaklaşık 2 yıl süren bir kafirlik dönemiydi. Ben Ateizmi hiç tatmadım. Yaklaşık 2 sene Allah'a küfrettim. Allah'ı bir psikopat olarak karşıma almış ona isyan bayrağı çekmiştim kısacası.  Gördüğüm her müslümana karşı kafir fikirler savurup küfrettiğim için İslami ve milliyetçi bazı grupların beni dövmek istediklerini sonradan öğrendim. Yine beni Turan Dursun vb. gibi etkileyen yazar kitap veya kişi olmamıştı. O dönemde dikkatimi çeken şimdi Turan Dursun vb. web sitelerinde okuduklarım benim beynime adeta dışardan akıtılan verilerdi. Bir tür şeytani ele geçirilme yaşadığımı düşündürüyor bu. Çünkü bu kadar ince mantık ve bilgi nereden beynime gelebilir başka türlü?

2 sene kafirlik döneminden sonra ismi pek duyulmamış; benle karşılaştıktan 3 ay sonra vefat eden bir Allah dostunun sohbetine yolum düştü. Yüksekokul okurken Malatya'daki bu zatın dervişlerinden tanıdığım arkadaşlarım vardı. Bu nedenle arada sırada sohbetlerine katılır, her ne kadar imam hatip lisesinde aldığımız eğitimle zıt şeyler olsa da fikir alış verişinde bulunurduk. Şeyh, kadiri kolundan zahiri ilmi olmayan bir köylü kisvesinde, sakalsız, cübbesiz, şalvarlı kısacası klasik şeyh ve din adamı izlenimi yoktu. Ayrıca diğer dini grup ve tarikatlardan çok farklıydılar. Sunni şeriata namaz, abdest, haremlik selamlık gibi bireysel konularda katı bir şekilde bağlıydılar fakat bir din devleti savunuculuğu, cihat gibi dışa dönük bir şeriat kavramıyla yani siyasetle uğraşmıyorlardı.

Kısacası Malatya'ya yolum düşmüştü ve belki tanıdğım arkadaşlarımı görebilirim düşüncesiyle dergaha gittim. Tasavvufta nazar denilen olayı yaşadım. Sohbet esnasında sol tarafında bakabilmesi için iyice kafasını çevirmesi gereken bir yerde gerilerde duvara yaslanmış ve ayaklarımı uzatmış otururken başını bana doğru çevirerek bir kaç saniye bakınca kalbimde yoğun bir yumuşama ve yanma hissederek  titreyerek istemsiz bir şekilde şehadet getirerek müslüman oldum. Elimden geldiğince çok uzakta da olsa bu velinin kabrini ziyaret etmeye çalışırım.

Deist ve kafirken çok büyük bir boşluk hissediyorsunuz. Bir o kadar da özgür ve güçlü gibi. Fakat iman kavramı kaybetmeden asla kıymetini ve değerini bilemeyeceğiniz bir kavramdır. Bunu izah edebilmek için aklıma çok güzel bir örnek geliyor fakat cinsellik içerdiği için abes durmaz umarım. Deli gibi aşık olan çiftin belli bir süre sonra olağan üstü duygularının ve adrenalinin tamamen ortadan kaybolması, bu ruh halini güzel izah edebilir. Yani insanları dine yönlendiren aslında o hissetme kavramıdır. Yani felsefe yaparak veya aklına yattığı için insanların dine yöneldiklerini sanmıyorum.

Ben bu gibi deneyimlerimden dolayıdır ki her tür inanç yapısını anlayabiliyorum ve hepsine de hak verebiliyorum.

Saygılarımla..

« Son Düzenleme: Ağustos 07, 2011, 06:13:47 öö Gönderen: Masor1976 »

Ağustos 07, 2011, 09:55:06 öö
Yanıtla #53
  • Ziyaretçi

Sayın Masor1976,

Turan Dursunun kitabını bende okudum, gerçekten ilginç kitapları var, kendisi yanılmıyorsam müftüydü, gerçekten medeni cesareti yüksek bir insanmış ama medeni cesaret herzaman iyilik getirmiyor, adamı islamcı terröristler öldürdü  malesef, bence din konularına türkiyede girmemek en doğrusu, en azından sizide islamcı terröristler öldürmemiş buda olumlu birşey.....
bana göre bir satanizimden daha tehlikeli , şeytana küfür etsen sanmıyorum post modern bir satanist öldürsün sizi, ama islamcı bi terrörist sizi öldürebilir dini değerlerini küfür ettiğinizden dolayı..., üzücü bir olay bu bence medeni bir şekilde tartışma varken bir konu yüzünden insan hayatı tehdit edilsin...... türkiyede din seçme özgürlüğü yok pek fazla malesef ama ilerleme kaydediliyor din özgürlüğü balamında.....
bana göre her vatandaş kendi dini özgürce seçebilmeli , bizim kanunlarımızdada var bu fakat mahalle baskısı dediğimiz bir kavram var malesef, yada islamcı fundamantalist kişilerin saldırı ve baskısı altında ezilebiliyor insanlar, bunlar üzücü gelişmeler türk demokrasisi açısından, kara bir leke... umarım ilerde daha özgürlükcü olabilir türkiye.....

Saygılarımla,
418

Ağustos 07, 2011, 11:46:23 öö
Yanıtla #54
  • Seyirci
  • Yeni Katilimci
  • *

Bununla birlikte Sayın Metinaltıncekic'in şu deyişi ilgimi çekiverdi:

"Doğan Bütün İnsanlar MÜSLÜMAN olarak ve GÜNAHSIZ dünyaya gelirler."

Bilmedigimiz ya da farkedemedigimiz herhangi bir Kutsal Kitap 'ta boyle bir ayet mi vardi da haberimiz olamadi. Hiristiyanliga gore ise, cok farkli bir soylemle karsi karsiyayizdir.

Tevratta Hz. Musa' ya Sina Dag' inda Tanri' yla konustugu yaziyor ve Tanri, Insani kendi suretimde yarattim demistir, oysa gercegi yuzyillardir Insanlardan saklanilmistir. Bir Rahibin buyukluk egosu nedeniyle alinan bu bilgiyi baska turlu carpitmis ve herkese bu sekilde oldugu gosterilmistir.

Ego, Dunya potansiyelini yuruten bir guc ' tur.
Whence magicians are profound and diligent searchers into Nature; they because of their skills, know how to anticipate an effect, the which to the vulgar shall seem a miracle.

שלמה המלך

Ağustos 07, 2011, 03:24:11 ös
Yanıtla #55
  • Uzman Uye

Şimdi,birşeyler söylemek isterim ama aforoz edilme tehdidi var...

Müslümanlığın yetkin olmadığı bir toplumda,müslümanlığın adını bile duymamış,Kuran'ın ve elçisi Muhammedin varlığından bihaber olarak doğmuş bir bebek,Tanrı'nın çocuğu değildir,öylemi?...

O nu kim yarttı,diye sorgulamalıyız,başka bir güç veya adına ne dediğinizi bilmediğim bir üstün varlık...

Al sana ŞİRK...Bunu savunabilenler,panteonları ve paganları lanetlerken başlarına düşmeyen taş için kime şükredecekler merak ediyorum.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ağustos 07, 2011, 03:37:25 ös
Yanıtla #56
  • Seyirci
  • Yeni Katilimci
  • *

Şimdi,birşeyler söylemek isterim ama aforoz edilme tehdidi var...

Neyden afaroz edilme tehdidiniz var, anlayamadim? Dusuncelerinizi rahatlikla ifade edemiyor musunuz yoksa? Cekindiginiz sey, her neyse ozgur iradenizi kisitlama yonunden pek de saglikli olmadigini dusunuyorum.

Sahsen dogru olduguna inandigim sey icin seve seve afaroz edilmeyi goze alirim, Sayin Ceycet :)
« Son Düzenleme: Ağustos 07, 2011, 03:58:31 ös Gönderen: omega21 »
Whence magicians are profound and diligent searchers into Nature; they because of their skills, know how to anticipate an effect, the which to the vulgar shall seem a miracle.

שלמה המלך

Ağustos 07, 2011, 04:01:22 ös
Yanıtla #57
  • Uzman Uye

Sayın omega 21,

önyargıları katletme yolunda,yeterince deneyimli olduğumuzu söylemek ve sadece bizlere/daha doğrusu bizim gibi düşünenlere yapılan zulmün yanısıra oluşan bakış açısını mütemadiyen sorgulama kaygısı bazı düşüncelerimizi açıkça paylaşmaktan bizleri alıkoyuyor desem,yeterli mi?...

Ağustos 07, 2011, 04:07:13 ös
Yanıtla #58
  • Seyirci
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın omega 21,

önyargıları katletme yolunda,yeterince deneyimli olduğumuzu söylemek ve sadece bizlere/daha doğrusu bizim gibi düşünenlere yapılan zulmün yanısıra oluşan bakış açısını mütemadiyen sorgulama kaygısı bazı düşüncelerimizi açıkça paylaşmaktan bizleri alıkoyuyor desem,yeterli mi?...

:) Evet, sizi yeterince anladigimi saniyorum. Cekindiginiz seylerin gunumuzde giderek faal alanlarini yitirdiklerini, gecmisteki gibi - siz de cok iyi biliyorsunuz ki - tesirlerinin giderek zayifladigini ( zayiflatildigini ) dusunuyorum. 

שלמה המלך

Ağustos 07, 2011, 04:26:17 ös
Yanıtla #59
  • Uzman Uye

Temennimiz bu yöndedir...