Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: masonluk,birnevi dernektir  (Okunma sayısı 8618 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 29, 2008, 01:40:45 öö
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Anlaşıldıgıma sevindim ...empoze kelimesi gözden kaçmış yoksa o tesbit ayrı bir facia ....
Kişileri belli isimlerle kategorilere ayırmak işte bazen bu kadar kolay oluyor, bir öğretinin yandaşı yada muhalifi oluyorsunuz...
Masonluğu tanımlayabilmem için, hala öğrenmem gereken çok şey var...

Kasım 29, 2010, 11:46:42 öö
Yanıtla #11
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bakınız, 2008 yılı başında yazılmış ve üzerinde biraz söyleşide bulunulmuş bir başlık daha...

Bu başlığı açmış olan Sayın Tibet.  Forumun düzenli üyelerinden....

Şimdi bu başlığı gündeme getirmekle ben Sayın Tibet'i acaba yine bu konuya getirebilir miyim? Burada yazdıklarını çoktan unutmuştur. Acaba şimdi, aradan bunca zaman geçtikten sonra nasıl düşünüyor?

Bu arada bir de ekleme yapmak isterim: Masonluğun ne olduğunu ve ne olmadığını öğrenmek isteyenler, Harun Yahya'nın internetteki sitesini incelemeli ya da en azından bir kitabını okumalı. O kitaplar bir zamanlar ücretsiz dağıtılıyordu; korkarım şimdi bedelini ödeyip almak gerek, Ancak konuya gerçekten ilgisi olanlar açısından değer.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 29, 2010, 12:03:21 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ben bu konuda bahsedilen kişinin yazdıklarını okumayı kendi açımdan uygun görmüyorum maalesef. Evet bende harun yahyanın kitaplarından bölümler ve sitesinden bilgiler okudum ama gerçekten son derece bilgiden ve doğruluktan uzak bir yaklaşım gibi geliyor bana

saygılarımla,

Aralık 13, 2010, 11:33:53 öö
Yanıtla #13

Harun Yahya adı zikredildiği için ben de birşeyler yazmak ihtiyacı hissettim. Çünkü bu zat Masonluk konusunda benim de ilk okuduğum kişilerden birisidir. Mason adını bilmeme, hatta kulaktan dolma da olsa bazı bilgilere sahip olmama rağmen, nedense o zamana kadar ciddi bir okuma yapmamışım. Kara kaplı kocaman bir kitap. Aldım okudum okudum... Sonra Türkiye'de ve dünyada Mason olan kişilerin isimlerine baktım. Kim oldukları eserleriyle ortada olan bu kadar insan Masonluğun içyüzünü görememiş de bir tek Adnan Hoca mı görmüş diye hayret ettim. Tanıdığım yakınımdaki Masonlara bu işin aslı nedir diye sordum. Bana önerdikleri kitap John J. Robinson'un Born in Blood'ı oldu (şimdi düşünüyorum da bana oldukça eziyet etmişler o zamanlarda sanırım :)). Bu arada, bu kitap artık Türkçeye çevrilse ve herkes okuyabilse ne güzel olur.

Ben de Harun Yahya'nın okunmasına karşı değilim. Karşı olduğum, Masonluk hakkında tek kaynak bunu kabul edip, biliyorum d,iye ortaya çıkıp fikir beyan edilmesi. Hatta buna fikir beyanı da denemez aslında ya neyse...

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Aralık 20, 2010, 08:10:11 ös
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Sitemizde sayıp sevdiğim sevgili büyüğüm sn. ADAM'a selam ederim.

Kendisininde dediği gibi, geçen 3 yıl içerisinde çok şey değişti :) Şu an her hangi bir mason'a karşı besleyeceğim ilk duygu büyük bir saygıdır.
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .

Aralık 20, 2010, 11:28:41 ös
Yanıtla #15
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Mustafa Kemal kardesime onerilen kitap olan "Born in Blood" benim de cok sevdigim ve Masonlugu dogru anlamak isteyenlerin mutlaka okumasi gereken bir eserdir. Bu kitabi okuyan kisi, Harun Yahya'nin kitaplariyla arasinda daglar kadar fark oldugunu rahatlikla gorecektir.

Benim "Born in Blood" kitabina yapacagim tek elestiri, ozellikle ilk bolumlerinde  cok fazla York ritinden bahsetmis olmasidir. Konu hakkinda fikir sahibi olmayan bir kisi bu ilk bolumlerde bir hayli bunalabilir ancak sebat edilirse ileriki bolumlerin ne kadar guzel oldugunun farkina varilacaktir.

Yazar ile ilgili bir de bilgi vermek isterim. Sanilanin aksine John J. Robinson bu kitabi yazdiginda Mason degildi. Fakat kitabin basimindan kisa bir sure gectikten sonra kendisi Masonluga girmistir.

Saygilar

-Potentate
In Thy name we have assembled!

Aralık 21, 2010, 01:26:26 öö
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

HKEMBL bu tur eserleri Turkce'ye kazandirmak icin herhangi calismalarda bulunuyor mu? Ornegin Mimar Sinan Arastirma Locasi'nin boyle calismalari var midir?
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Uçup gideceğim ışığa doğru,
Hiçbir gözün bakamadığı.

Aralık 21, 2010, 03:42:28 öö
Yanıtla #17
  • Aktif Uye

Harici olmasına rağmen masonlukta bu kadar kabul gören bir kitap yazabilmiş.