Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Allah'tan başkası yok ise...  (Okunma sayısı 13104 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 16, 2010, 03:40:04 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Allah'ın isimlerine baktığımızda ve Kuran'ı dikkatli okuduğumuzda ortaya çıkan 'Allah'tan başkasının olmadığı'dır. Örn; Allah'ın isimlerinden el-melik'in açıklamasında, "Bütün mahlûkatın hakikî sâhibi ve mutlak hükümdarının O olduğu ve Allah'ın, ne zatında ve ne de sıfatında hiçbir varlığa ihtiyacı olmadığı geçer. Bilakis herşey zatında, sıfatında, varlığında ve varlığının devamında O'na muhtaçtır" (bu ve diğerleri için: http://www.baktabul.net/allah-c-c/29497-allah-in-99-ismi-ve-anlamlari.html ) Sufizm ilminde "Cübbemin altında Allah'tan başkası yoktur" diyenleri ve  Gazali'nin "La mevcude illa Hu" (O'ndan başka varlık yoktur) deyişini (http://ibnularabi.blogcu.com/vahdet-i-vucut-2/1803768) , Kabala ilminde de Tevrat'ta "Ben Benim" olarak tercüme edilen, Tanrı adı AHIH AShR AHIH, Eheieh Asher Eheieh'in daha iyi bir tercümesi, "Varoluş varoluştur" veya "Ben Varolanım"dır (http://postkabala.blogspot.com/2010/03/acmlanms-kabala.html ) açıklamasını görürüz.

Bildiğimiz üzere, hayır da şer de Allah'tandır...

O halde, Allah'tan başkası yok ise, yargılanacak kim vardır ? ? ?
Çöl Bilgesi

Kasım 16, 2010, 07:13:54 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Bayım,

Sadece matematiksel olarak yaklaşacağım. 99 tane olduğunu belirttiğiniz isimlerin neden sadece bir tanesini alarak bir kanıya varmaya çalışıyorsunuz ki. 99 tane olduğunu belirttiğiniz isimlerin hepsini dikkate alarak yani bir bütünlük içinde de bir kanıya varabilirsiniz. Cımbızla bir laf çekildiği zaman bütünlük bozulur ve anlamını yitirebilir.

Sevgiyle

Kasım 16, 2010, 08:40:14 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

...

O halde, Allah'tan başkası yok ise, yargılanacak kim vardır ? ? ?

Şunu, soru sormaktan ziyade, "Allah'tan başka iradenin olmadığını belirtmek için" söyledim. Aslında 'gelişmiş bir hayvan'  olmak dışında hiçbir şeyiz.Bunu söylemekte fayda görüyorum, saygılar.
Çöl Bilgesi

Kasım 16, 2010, 10:30:26 ös
Yanıtla #3

Aslında 'gelişmiş bir hayvan'  olmak dışında hiçbir şeyiz.

buna katilmiyorum :) musaadenizle siz bu dusunceyi gercekten tasvip ediyor musunuz ? Sevgili Texan; mesela ben, sahsen hayvan olmamak icin elimden geleni yapiyorum.. hayir amacim elbetteki dusuncenizi sorgulamak degil, birazcik ilginc buldugum icin konuya istirak etmek istedim.. hayvan olmak gercekten cok kolay ama insan olmak gercekten cok zor.. tabi bu dusuncenizi genelleme yapmasaniz:) yani isterseniz kismen belirtseniz daha dogru olmaz mi? yani bunlar benim kendi dusuncelerim elbette sizin de benim dusuncemi sorgulama gibi bir hakkiniz yok ama gelgelelim, boyle durumlarda nasil fikir alisverisi yapabiliriz dimi ama?

Bunun disinda ;

Hayrin Allah'tan geldigine bircogumuz sahit olduk da ki hala da oluyoruz ama Serrin Allah'tan geldigine gercekten birebir sahit olabildiniz mi ? Orneklendirirseniz sevinirim. Cogunlukla ser gibi seylerin kaynaginin seytan oldugu halkca bilinir ama Tanri' dan geldigine, gelebilecegine hic kimse ihtimal ver-e-mez. Yani insanoglunun basina kotu olaylar geldiginde bunun asil nedeni bellidir: direkt adres; seytan :D sizce bu olaylar hakikaten de iddia ettiginiz gibiyse o zaman durum baska bir hal alir ve neler soyleyebileceklerinizi simdiden merakla bekliyorum. Ama bazan da ser gibi gorunen seylerin arkasinda bir hayir da olabiliyor.. Peki bu durumu nasil aciklayabilirsiniz Sevgili Texan ?

Saygilar,
« Son Düzenleme: Kasım 16, 2010, 10:46:37 ös Gönderen: Prenses Isabella »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Kasım 16, 2010, 11:34:35 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aslında 'gelişmiş bir hayvan'  olmak dışında hiçbir şeyiz.

buna katilmiyorum :) musaadenizle siz bu dusunceyi gercekten tasvip ediyor musunuz ? Sevgili Texan; mesela ben, sahsen hayvan olmamak icin elimden geleni yapiyorum.. hayir amacim elbetteki dusuncenizi sorgulamak degil, birazcik ilginc buldugum icin konuya istirak etmek istedim.. hayvan olmak gercekten cok kolay ama insan olmak gercekten cok zor.. tabi bu dusuncenizi genelleme yapmasaniz:) yani isterseniz kismen belirtseniz daha dogru olmaz mi? yani bunlar benim kendi dusuncelerim elbette sizin de benim dusuncemi sorgulama gibi bir hakkiniz yok ama gelgelelim, boyle durumlarda nasil fikir alisverisi yapabiliriz dimi ama?

...

Bu dünyadaki her insan aslında hayvandır ancak uyanıp bilinç basamaklarını (on sefirottan yukarı) çıkmaya başlaması başka... Ki -bunu söyleyen- ben de  hayvanım. Yaratan bunu dilemişse yapacak bi şey yok. İtiraf edip olanı kabul edip yaşamak en doğrusu.Yeterince açık olduğumu düşünüyorum ancak tabii ki istediğiniz gibi de yazabilirsiniz. Saygılar.
Çöl Bilgesi

Kasım 16, 2010, 11:39:32 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hayrin Allah'tan geldigine bircogumuz sahit olduk da ki hala da oluyoruz ama Serrin Allah'tan geldigine gercekten birebir sahit olabildiniz mi ? Orneklendirirseniz sevinirim. Cogunlukla ser gibi seylerin kaynaginin seytan oldugu halkca bilinir ama Tanri' dan geldigine, gelebilecegine hic kimse ihtimal ver-e-mez. Yani insanoglunun basina kotu olaylar geldiginde bunun asil nedeni bellidir: direkt adres; seytan :D sizce bu olaylar hakikaten de iddia ettiginiz gibiyse o zaman durum baska bir hal alir ve neler soyleyebileceklerinizi simdiden merakla bekliyorum. Ama bazan da ser gibi gorunen seylerin arkasinda bir hayir da olabiliyor.. Peki bu durumu nasil aciklayabilirsiniz Sevgili Texan ?

Saygilar,

Yaratan 'bizi geliştirmek  için' kötü olarak gördüğümüzü araç olarak kulanır. Mevlam neylerse güzel eyler sözünde geçtiği gibi, aslında şer gibi görünen her şey de insanın ya da insanoğlunun tekamülüne hizmet ettiği için hayırdır. Umarım açıktır söylediklerim... Saygılar.
Çöl Bilgesi

Kasım 16, 2010, 11:48:37 ös
Yanıtla #6
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Hiçbir şey yoktu, yalnız O vardi. Sonra O olmasi istediğinin olmasını diledi. Hersey o ifadeyle var oldu. Ol sebep La mevcuda illallah...

Ten fani alem fani, bir öğle uykusu kadar, dünya bir gün o da Bugun. Sonra yine hep O var. Ol sebep La galibe illallah

O, O olandir. O, bir gizli hazinedir, bilinmek isteyen. İnsan Onu bilmesi gorevinde hazine arayıcısı. O yüzden esref-i mahlukat, hazineden habersizse aynı zamanda esfelei safilin. Her şey aslına donücü. Ol sebep La maksuda illallah.

Her sey O degil ama hersey Ondan. Ol sebep la faile illallah.

O ondan olanı Yargilayacak olan şiddetli birdir. Ol sebep la mevsufe illallah

Ve ben Ondanim, O ise yalnız O. ve evet o benim cübbemin içindedir. Ol sebep Enel Hak.

Kasım 17, 2010, 09:03:51 öö
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Sayın Texan'ın sorusunu yanıtlayabilmek için öncelikle,yargı makamını ve yargılanacak olanı tanımlayabilmeliyiz.

"La mevcude illa Hu"sloganı Vahdet-i-Vucud ve Vahdet-i Şuhud anlayışını benimseyenlerin ortak kullandığı bir deyimdir.

Anlaşılacağı üzere,O'ndan başkası yoksa,yargılayanda,yargılanan da O olacaktır.Nitekim olanda budur.

Dolayısıyla,sorunun yanıtı içinde mevcuttur.Bizleri yargılayacak olanlar da bizleriz.Herkes,kendi kürsüsünde kendini yargılayacaktır/yargılamaktadır.

Yargılama sonucu,insanı cennete veya cehenneme yönlendiren kendine özgü ama ortak kaynaktan varolan ve beslenen vicdanıdır.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Kasım 17, 2010, 11:26:43 öö
Yanıtla #8

Bu dünyadaki her insan aslında hayvandır ancak uyanıp bilinç basamaklarını (on sefirottan yukarı) çıkmaya başlaması başka... Ki -bunu söyleyen- ben de  hayvanım. Yaratan bunu dilemişse yapacak bi şey yok. İtiraf edip olanı kabul edip yaşamak en doğrusu.Yeterince açık olduğumu düşünüyorum ancak tabii ki istediğiniz gibi de yazabilirsiniz. Saygılar.

Estagfurullah.. Bunun bilincine vardiktan sonra hala kendinizi bu sekilde tanimlamaniz benim icin de sizin icin de uzucudur. Misal olarak cunku ben de birtak seyler paralelinde hayvan ve insan modunda varligin elbette soylediginiz gibi bir tekamül sürecinden gecirildigi hakkinda az cok kendimce birseyler farkettigimden bunu bireysellikten cikartip genel anlamda insan olma yolunda evrim kazanan bizler icin belirtmekteyim.

Sozlerinizin acikligi yuzunden yeterli cevap verdiginiz icin cok Tesekkurler Sayin Texan..

Saygilar.

Yaratan 'bizi geliştirmek  için' kötü olarak gördüğümüzü araç olarak kulanır. Mevlam neylerse güzel eyler sözünde geçtiği gibi, aslında şer gibi görünen her şey de insanın ya da insanoğlunun tekamülüne hizmet ettiği için hayırdır.

Muhakkak.. Soyleki ;

Islamin Kitabinda 7- 18. Ayet soyle der: '' Yarattiklarimizdan oyle bir ummet vardir ki, Hakka iletirler, Hak ile Adalet yaparlar ''.

--- O Sizin Gozunuzun gorebilecegi herseyi belli bir sure icin varetti : Bu, bizim dogum ile olum arasi gecen zamandir.

--- Buyugun kuculecegi, kucugun buyuyecegi ve herseyin birden yok olacagi zamana kadar : Biliriz ki, herseyi Vareden, Duzenleyen ve Kuran sadece O' dur. Sadece O' na uyariz. O'nun yolunda hizmet veririz.

Ayni zamanda 55 - 33. Ayette :

Ey Cinler ve Insan Toplulugu , Yerin ve Gogun Bucaklarindan gecip gitmeye gucunuz yeterse gidin. Ancak bu Bilgi ve Kudretle olur.

Yani Guc ve Bilgi sayesinde yerin ve gogun bucaklarina kadar gitmemize musaade edilmistir. Madem boyle bir izin taninmissa insanogluna o zaman yerinde sayip durmasina ne hacet var dimi ama ? Demekki bize tekamül sureci ile birtakim avantajlar saglanilmis ve biz de dogal olarak hayvan olmaktan, hayvanlasmaktan kurtulmak icin bu yolu yurumemiz gerekmektedir, diye dusunuyorum.

Paylasimin icin Tesekkurler :)  
« Son Düzenleme: Kasım 17, 2010, 11:32:02 öö Gönderen: Prenses Isabella »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ocak 26, 2011, 09:29:09 ös
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Texan

Ya Allahtan Başkası var ise .... Ya gerçektende ona isimler takmakla gerçek olandan uzaklaşmişsan ?