Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Smokin  (Okunma sayısı 17237 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 19, 2013, 06:12:08 öö
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Degerli forum uyeleriyle az once izledigim bir youtube videosu hakkindaki dusuncelerimi paylasmak istedim.

Konu basligindan da anlasilacagi uzere izledigim video smokin nasil giyilir uzerineydi. Gerek Loca toplantilari olsun, gerekse es dostun davet ettigi dugun ya da resepsiyonlar olsun siklikla giydigim bir kiyafettir smokin.

Izledigim videoyu farkli kilan ise smokine yeni bir soluk getirme cabasi ile hazirlanmis olmasi. Smokin gorunumlu enteresan seyi giyen erkek modelin kiyafeti su sekildeydi: Siyah bir ceket (smokin ceketi degil), beyaz siradan bir gomlek (smokin gomlegi degil), siyah papyon, siyah kot pantalon ve siyah spor ayakkabi. En sasirdigim kisim ise bu kiyafeti smokin olarak tanitmalari oldu. Moda nereye gidiyor anlamis degilim. Saten yakasiz smokin ceketi mi olurmus?  saten seriti olmayan smokin pantalonu mu olurmus? Boylesine resmi bir kiyafetin altina spor ayakkabi mi giyilir yahu! Belki de degisen dunyada modernlik adina atilmis bir adim. Belki de ben anlayamadim.

Sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Nisan 19, 2013, 09:01:48 öö
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın Noah, videonun linkini verirseniz biz de seyretme şansı buluruz.

Bahsettiğiniz giyinme tarzına gelince... Yeni tip bir "özgür tekno özel sektör çalışan" tarzı. Yani "biz burjuvazinin getirdiği elitist kuralları uygulamayacağız, böyle giyiniyoruz, kapitalist çarkın dogmatik kurallarını tanımıyoruz" mesajı var altında. Nereden biliyorum? Smokin olarak bu tür bir giyim tarzı görmedim ama aynısının takım elbise versiyonunu çevremde sürekli görüyorum. Yani sadece papyon yerine kravat var bu versiyonda. Genelde teknokentlerde çalışan mühendis ve özellikle yazılımcıların düğün, vb. gibi etkinliklerde tercih ettikleri bir stildir.

Ben ise bu tür bir kültürde yetişmediğim için böyle giyinmem. Benim için klasik diplomatik tarz esastır. Smokinle birlikte klasik papyona ek olarak, "cross-over tie" denilen papyonu da severim. Burada görebilirsiniz: https://www.google.com.tr/search?q=crossover+tie&hl=en&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Md5wUYXDCsWBtAa7_YCgCw&ved=0CAoQ_AUoAQ&biw=1366&bih=653

Fakat artık yeni trendde ata yaka gömlek yerine, normal yakalı smokin gömleği tercih edilmekte (bkz. James Bond'un son filmi).

« Son Düzenleme: Nisan 19, 2013, 09:04:02 öö Gönderen: Spock »
Live long and prosper.

Nisan 19, 2013, 03:24:02 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Spock fikirlerinize katiliyorum. Paylastiginiz fotograftaki fotografa bakinca "iste smokin budur!" diyorum. Papyona gelince, asla pre-tied papyon takmayanlardanim. Daima kendi papyonumu kendim baglarim, hal boyl eolunca da bu onemli detay kendini kiyafette gosteriyor. Wing collar (Ata yaka) gomlegin populerligini yitirmesi aslinda hemen hemen 5 yili buluyor.

Eger ki davetiyede dress code icin "black tie" yaziyorsa kot giyemezsiniz, nokta! Isteyen istedigi mesaji vermekte serbesttir ama davet sahibine karsi yapilmis bir saygisizlik ve ozensizliktir. Smokin de evrim gecirmektedir, sanilmasin ki hic degismeyen bir kiyafet. Kesiminden tutun, gomlek tarzlarina cesitli degisiklikler goruluyor. Ancak kot pantalon olmaz, spor ayakkabi olmaz, kemer olmaz.

Sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Nisan 19, 2013, 10:01:01 ös
Yanıtla #3
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Olmaz deme şimdi Kardesim. Tutucu gelenekçi diye yaftalanirsin mazallah.

birisi cikip smokin giydiğini zannediyor hatta daha fazlası giydiğinin smokin oldugunu , çağın değiştiğini artık smokin denilen seyin belli başlı kuralları olmayacağını, siyah ceketi olan bir kıyafetin de isminin smokin olabileceğini ve dahi gercekte onun Smokin oldugunu, gelişim icin bu degisimin şart oldugunu, smokindeki bu gelişime kapılarını kapayanlarin çağ dışı, tutucu olacaklarını söyleyebilir.

Hatta onlar fitarihinin smokinini giyiyorlar gel vatandaş smokinini en ilerisi en liberali burada diyebilir.

Ha ama dediğin gibi Smokin de değişir ancak belli kurallar çerçevesinde ve onlara bağlı olarak. Smokin de cok guzel kıyafet gercekten. Bari onu bozmaya uğraşmasınlar diyeyim söze noktayı koyayım.

Nisan 19, 2013, 10:29:26 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Birilerinin söylediği,birilerinin gücüne girmiş anlaşılan.

Smokin ve liberallik bağlantısı ilginç.

Değişim ve gelişim isteğini kuralsızlık olarak algılamak... bu kendilerinin sorunu.

Kuralları dogmatikleştirmiş olanlar, dogmatik kuralların değiştirilmesi gerektiğini savunanları elbette anlayamazlar.

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Nisan 19, 2013, 11:03:20 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn asimov,

Degisim ve gelisim istegini kuralsiz olarak algilayan kim?Kimin soyledigi kimin gucune gitti?Soyleyeceklerimizi dolandirarak degil de direkt soylersek gerekli cevabi aliriz,inanin bana.

Saygilarimla.

Memento Mori

Nisan 20, 2013, 02:10:33 öö
Yanıtla #6
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın asimov,

Bıkmadan muhalefet yapan bir muntazam masonluk aleyhtarısınız. Öyleyse ben de bıkmadan, zaman zaman yaptığım gibi, siz cevap verene kadar soracağım:

"Sayın asimov, mason musunuz?"
« Son Düzenleme: Nisan 20, 2013, 02:19:14 öö Gönderen: gnothi »
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Nisan 20, 2013, 02:30:33 öö
Yanıtla #7
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Smokin konusu, nasıl smokin olarak başlar.

Sonrada Liberal masonluk, Muhafazakar masonluk konusuna ardından, mason mu sunuz ? sorusuna maruz kalır anlayabilmiş değilim.

Çiçeği burnunda bir deneme modetorü olarak konudan sapıldığını hatırlatmak isterim.;)

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Nisan 20, 2013, 06:32:51 öö
Yanıtla #8
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. arais,

Belki de asil anlatilmak istenen skullG Kardesim'in ince zekasindan kacmamistir. Mason olmanin getirdigi semboller/alegoriler/hikayeler uzerinden dusunme aliskanligi boyle seyler yaptiriyor iste insana bazen.

Sevgi ve saygilarimla

Nisan 20, 2013, 07:15:42 öö
Yanıtla #9
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Asimov,

Benim gücüme giren bir sey yok hatta giden de yok. Dertlenmeyiniz.

Aksine gelişimin mutlak gereklilik oldugunu da düşünürüm. Ama smokin de smokin olmalı, smokin olarak kalmalı.

Birşeyin özünün değiştirilmesi ise bambaşka bir sey. O yeni seyinde elbette kuralları olacaktır. Smokinden gidelim. Onu da bir terzi dikecektir. Onu da birileri giyecektir. Giyen onun smokin oldugunu düşünerek giyecektir. Ama peki o smokin midir?

Ben de soracağım:

Mason musunuz?