Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Sözlüğü - Giriş  (Okunma sayısı 42419 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 04, 2011, 09:22:10 öö
Yanıtla #10
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bu calismanin Turk Masonlugu acisindan degeri buyuktur diye tahmin ediyorum. Cok uretken, bilgili bir yazar tarafindan kaleme alinmistir. Oncelikle bunu soylemek isterim.

Sonrasinda da, bugun kendi muhterem Locamin kutuphanesinde Albert Mackey Kardesin Encyclopedia of Freemasonry kitabinin 1878 baskisini buldugum animi paylasmak isterim. Buyuk bir surpriz oldu benim icin, insanin evinde boyle birsey olur da bunu bilmez mi? Dahasi simdi bu foruma girdim ve baktim ki Kardeslerim, bu tur bir calisma ariyorlarmis.

Evet! Benzer bir calisma, muntazam Masonlarca da daha once yapilmistir. Ilgilenen dogu yolcularina ve meraklilarina duyurulur.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Kasım 26, 2012, 08:09:07 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • http://www.masonlar.org

Sayın mason ben de forumun yeni bir üyesi olarak ellerinize sağlık diyorum öncelikle. Ben şunu soracaktım,gerçi çok amatörce sorulmuş gibi gelebilir lakin merek ediyorum, bu sözlükte geçen yazılı simgeler masonlar arasında nasıl ve nerede kullanılmakta açıklayabilir misiniz? Şimdiden teşekkür eder saygılarımı arz ederim
Güçsüz adalet aciz, adaletsiz güç zalimdir!

Şubat 20, 2017, 01:12:13 ös
Yanıtla #12
  • Yeni Katilimci
  • *

Gerçekten sembolleriniz ilgi çekici. Fakat ben sembollerin insanı esir aldığını bir noktada insanın üstünü kara çarşaf gibi örttüğünü düşünürüm. Örneğin, Bayrakda bir semboldür.  Fakat bayrak uğruna milyonlarca belkide insanlık tarihi boyunca milyarlarca insan ölmüştür. Fakat burada kazanan sanırım sembol oluyor. İnsan ölüyor sembol kalıyor. İki taraf savaşıyor ve kazanan taraf kendi sembolünü oraya dikiyor. Ertesi gün aynı yer için tekrar savaş olup diğeri kazanınca bu sefer o kendi sembolünü oraya dikiyor.  Kısacası semboller savaşı. Semboller tanrı gibi. Şeytanın bile bir sembolü var. Çok ilginç. Eminim Tanrı yoktur diyen ATeistlerin bile uğruna savaştıkları yeri gelince öldükleri "Tanrı gibi" sembolleri vardır.  Semboller bazında ben şu cümlenin günümüzde dahi geçerli olduğunu savunurum.  " Biz tanrıları koruyoruz, Onlarda bize yardım ediyorlar ". Felsefede elbetteki semboller bir tanrı değildir, Fakat ......................................................................................

Sevgili Burhan,
ateistlerin uğruna ölecekleri bir sembolleri yok diye biliyorum, böyle bie sembol olsaydı benim duvarımda asılı olurdu. İnternette A harfinin etrafında dönen atom veya elektronlardan oluşan bazı simgeler görebilirsin ancak bunların hepsi uydurma şeyler. Çünkü Ateistlik kişinin bireysel bir tercihidir. Ateistlerden oluşan bir topluluk veya yasal bir kurum da yok bildiğim kadarıyla. Ancak uğruna ölecekleri bir Özgür Düşünce anlayışları vardır. Senin o beğenmediğin bayrak içinde ölürler ve zamanında öldüler de! Bayrağa bir bez parçası olarak bakmaya başladığında vatana da bir toprak parçası olarak mı bakmak lazım? Vatansızlığı kabul ettiğinde peşinden özgür olmamayı da benimsemen gerekiyor.

Ayrıca unutma ki Tanrıyı da şeytanı da insan yarattı. İnsanoğlu kendi yaratığı bu tarz şeylerden korkmaya sonra da onlara tapmaya pek meraklıdır. Onları o kadar yüceleştirir ki bir logo yapmadan da duramaz. Ezoterik yapılardaki simge veya sembollerin senin kavrayış ve ifade ediş şeklinle hiç alakası yoktur. Yukarıda mason sözlüğü var içinde bunlar yazıyor. Unutmadan bu arada ben de gönye ve pergel için ölecek sadece bir tane mason tanıyorum. Başka görmedim.

Öneri
Murat Özgen Ayfer'in araştırmalarını ve kitaplarını yakından takip etmek lazım. Şu an Türk Masonluk cemiyetinin en seçkin otoritesidir. Bütün masonlar neredeyse tüm çalışmalarını onun kitaplarını referans alarak yaparlar. Mesela Masonluk Nedir ve Nasıldır isimli kitabında, gayet anlaşılır bir dille Masonluğu yazmış. En doğru bilgiyi onun kitaplarından alabilisiniz. Çünkü hayatını o kitapları yazmaya adayan bir masondur diye biliyorum.
İnsanca sevgiler...

Şubat 20, 2017, 09:27:30 ös
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu arada önemli bir noktayı kaçırıyormuşsunuz gibi geliyor bana.
Sembol (simge) sözcüğüyle kimi zaman amblem kavramından söz etmektesiniz.
Sözlükteki tanımları bile bu farkı ortaya koyar.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 04, 2018, 11:08:05 öö
Yanıtla #14

Muhterem Locamin kutuphanesinde Albert Mackey Kardesin Encyclopedia of Freemasonry kitabinin 1878 baskisini buldugum animi paylasmak isterim.

Selamlar, Yayınevi kapanmış ama Sn M. Özgen Ayfer'in kitabı nadirkitapta mevcut. ( 6 adet var ) Görmeden almak istemedim. Şu an Sn A. G. Mackey 'in ansiklopedisine ulaştım : ) İsim için teşekkürler.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Mart 04, 2018, 11:10:13 öö Gönderen: A poor knight »
.

Mart 08, 2018, 12:02:38 öö
Yanıtla #15

"Ex oriente lux, ex occidente doxa" (Işık doğudan yükselir, bilgi batıdan)

Cemil Meriç'in  "Işık Doğudan Gelir" adlı eserini tavsiye edebilirim.

Aşağı ekten kitabı "pdf" formatında indirebilirsiniz.

Saygılarımla..

« Son Düzenleme: Mart 08, 2018, 12:31:43 öö Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Mart 08, 2018, 03:19:53 öö
Yanıtla #16

"Ex oriente lux, ex occidente doxa" (Işık doğudan yükselir, bilgi batıdan)

Cemil Meriç'in  "Işık Doğudan Gelir" adlı eserini tavsiye edebilirim.

Aşağı ekten kitabı "pdf" formatında indirebilirsiniz.

Saygılarımla..

İndirdim, Müsait bir zamanda bakacağım.

Teşekkürler.
.