Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Uyusunda Hrant Abim Uyusun  (Okunma sayısı 2857 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 19, 2014, 03:54:12 ös
  • Uzman Uye

« Son Düzenleme: Ocak 19, 2014, 03:57:10 ös Gönderen: Tij »

Ocak 19, 2014, 08:49:26 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Her ne kadar Ermeniceyi bilmesem de ezgi olarak  çok duygusal bir parça olduğu kolayca anlaşılıyor. Etkilenmemek de mümkün değil. Sayın Tij'in bu paylaşımını beğendiğimi söyleyebilirim.
        Şahsen etnik ayrımcılığa şiddetle karşı olduğumu her platformda ve her fırsatta ifade ediyorum. Ayrıca merhum Hrant'ı televizyon programlarında izlemekten de büyük keyf alıyordum. Kalleşçe katledilişini asla kabul edemiyorum. Katledildiğini duyduğumda gerçekten bir yakınımı kaybetmiş gibi üzülmüştüm.
         Bir zamanlar "Asala" denilen bir belamız vardı, yabancı ülkelerdeki Türk Elçiliklerine ve Türk temsilciliklerine saldırılar düzenler, korumasız ve masum Türk evlatlarını kalleşçe katlederlerdi. O zamanlar Yurdumuzdaki bir çok Ermeni vatandaşımız bu katliamları telin eder üzüntülerini belirtirlerdi.     
        Zaman ilerledi, Ermenistan bağımsızlığını kazandı, "Asala" denen katil güruhu tarihe gömüldü. Türkiye Ermenistan'ı tanımada müşkülat çıkarmadı,  hatta daha da ileri giderek dostluk mesajları verdi ve   hatta Cumhurbaşkanı Ermenistan-Türkiye Milli Takımları futbol maçını izlemek üzere Ermenistan'a gitti. Geçmişte iki tarafın da yaşadığı  bütün kötü  oluşumlara bir sünger çekerek, dost ve kardeşçe yaşayabilmek adına dost elini uzattı.
         Fakat bilemediğimiz nedenlerden dolayı  Ermenistan bu dost ele hala dost elini uzatmamıştır. Hala daha uluslararası platformlarda Türkiye'yi yıpratma çabaları sergilemektedir.
         Halbuki;  Ermenistan,  konumu itibariyle kapalı bir coğrafyada büyük sıkıntılar yaşayan bir ülke durumundadır. Türkiye ile münasebetlerinde dost elini uzatmış olsa, bu hem kendi ülkesinde ve hem de Türkiye'de yaşayan Ermeniler açısından çok daha faydalı olacağı gibi Türkiye'nin de dünyada ki prestijine saygınlık kazandıracak ve dolaylı olarak iki ülke insanı da daha rahat ve güvenli yaşayacaklardır.
         Benim beklentim, Ermenistan'ın Türkiye'nin uzattığı dostluk eline aynı şekilde dostluk elini uzatması ve nasıl bizler Türkiye'de "Hrant'a uzanan eller kırılsın, hepimiz Hrant'ız " sloganları atıyorsak  Ermenistan'da da , Türk dış işleri  mensuplarının "Asala " tarafından katledilmelerinden dolayı telin mitingleri yapılmasıdır.
         Böyle bir hareketin Ermenistan'da yapmasını düşünebiliyor musunuz ? Ne mükemmel bir hareket ne mükemmel bir dönüşüm olur.
         Birlikte "Sarı Gelin" türküsünü söylediğimizde bence o türkü bir o kadar daha güzel oluyor.
         O günleri görme dileklerimle ;
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 20, 2014, 01:19:23 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Aslinda yeri burasi degil, cünkü burasi müzik bölümü ama Alsah arkadasim biraz icini dökmüs ve bende buna ilaveten belkide cevap babinda bir yazi yayinlayacam.

Öncelikle sunu söylemeliyimki, arkadasimin bir cok istemine katiliyorum "asala" denilen terör olmamaliydi, insanlarimiz ölmemeliydi.

Ve bizler, bu topraklarin sahipleri yani Türk´ü, Kürt´ü, Ermeni´si, Rum´u, bu topraklar üzerinde kardesce yasayabilmeliyiz ve yasamaliyiz.

Ama birileri buna izin vermedi ve vermeyecek.

Ve bu birileri"hepimiz Hrant´iz" diyenlerin icinde degilleridi.

Aynisi Ermeistan´da da var, yani ayni oyunun bir baska cesidide orda oynaniyor..

Herseye ragmen diyorumki biz önce igneyi kendimize batiralim ve size bir fotagrafla bir güzel yazi yayinliyorum.

ORHAN KEMAL
CENGİZ
Tüm Yazıları[email protected]
Beyaz bereli devlet
20/01/2014

Hava 18 dereceyken, Agos'un önünde Hrant Dink anılacakken, polisler neden beyaz bere takıyor diye sormayın.
Beyaz bereli devlet

Bir devlet, bir toplum kafayı üşütür mü?
Taa 1915’ten beri biz kafayı üşüttük.
O kadar üşüttük ki, o günden bugüne katilleri kahraman, mağdurları hain ilan ettik.
O kadar üşüttük ki o günden bugüne gayrimüslimleri tek tek bu ülkeden kovmak için elimizden geleni ardımıza koymadık.

* * *

Yahudisine ayrı pogrom düzenledik Trakya’da; Rumuna, Ermenisine ayrı pogrom düzenledik İstanbul’da...
Yirmi Kur’a ihtiyatlar diye askere aldık gayrimüslimleri; açlık, sefalet ve sıtmaya kırdırdık. Varlık Vergisi saldık, ocaklarına incir ağacı diktik; taş ocaklarına gönderdik olmayan borçlarını ödettirmek için.
Hiçbiri yetmedi, aman ha birisi kalkar Müslüman olur falan da gözümüzden kaçarsa korkusuyla nüfusta gizli kodlar verdik hepsine; Rum 1, Ermeni 2, Yahudi 3...
Biz kafayı üşütmesek, devletin kafayı yiyip 100 yıldır gayrimüslim vatandaşlarını fişlediğini böyle iki günde geçiştirip, alelade bir haber muamelesi yapar mıydık?

* * *

Biz kafayı üşütmesek, Er Sevag’ın askerliğini yaparken bir 24 Nisan günü tesadüfen öldürüldüğüne böyle kolayca inanır mıydık?
Biz kafayı üşütmesek, bütün İstanbul kaçak inşaat üzerinde otururken Şirince’de iki tane duvar dikti diye Sevan Nişanyan’ın ‘kaçak inşaattan’ içeri girdiğine böyle kolayca ikna olur muyduk?
Biz kafayı yemesek, şişirme Noel Baba’yı İstanbul’da Beyazıt Meydanı’nda ilk önce ‘sünnet’ edip sonra da bıçaklayanlara, “Kardeşim siz kafayı mı yediniz” diye sormaz mıydık?

* * *

Devlet kafayı üşütmemiş olsa, koskoca MGK bir avuç misyoneri ülke için en büyük güvenlik riski olarak kabul eder miydi; mahkemeler bu ülkenin gayrimüslimleri için ‘Yerli yabancı’ der miydi?
Kafayı üşütmeyen bir devlet, “Türklere olan nefretinizden kurtulun” diyen Hrant’ı ‘Türklüğe hakaretten’ mahkemelerde süründürüp mahkûm eder miydi?
Bu kararları verenleri, geliyorum diyen cinayeti engellemeyenleri kamu denetçisi, İçişleri Bakanı falan yapar mıydı?

* * *

Bu kafayı üşütme durumunu bilin, anlayın...
Hava 18 dereceyken, Agos’un önünde, tam da Hrant Dink anılacakken, polisler kafalarına neden beyaz bere takıyor diye sormayın.
İşte bunlar hep o üşütme yüzünden...

« Son Düzenleme: Ocak 20, 2014, 01:21:47 ös Gönderen: Tij »

Ocak 21, 2014, 09:52:05 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Sayın Tij, güzel şeyler yazıp, kendince güzel bulduğu bir da alıntıyı paylaşmış  ammaa, biraz da tarafgir  davranmış.

Öncelikle şunu söyleyeyim; ben polisin falan savunucusu değilim. Yalnız çok iyi bildiğim bir şey var, uzun senelerdir yani Hrant'ın katlinden çok önceleri de trafik polisleri  kış sezonunda beyaz  bere takıyorlardı. Dikkat ederseniz orada görülen polis'in kolunda "trafik polisi " olduğunu gösteren kokart var. Ben bu beyaz bere olayını her hangi bir kasta matuf olarak giyildiğini zannetmiyorum. Nitekim ; bu konu televizyon ekranlarından da bu şekilde açıklandı.   

Ben onun derdinde değilim. Ne yani o polisler "beyaz bere" yerine "SİYAH BERE" taksalardı, bu düşüncelere sahip olmayacak mı idiniz ? Yani şekli ve rengi bir değerlendirme mi yapacaktınız ? bu vahim olay karşısında "vay be Türk Polisi Hrant'ın katline göz yumdu ama bakın" SİYAH BERE "takmış, şimdi MATEM TUTUYO MU , diyecektiniz?
         Ben bunları geçtim. Ne demişim yazımda; -yaşanan olumsuzluklara bir sünger çekerek ileriye bakalım- evet gene aynı şeyi söylüyorum. Türkiye ve Ermenistan, geçmişteki bütün olumsuzluklara bir sünger çekerek ileriye, halklarının refah ve huzuruna çalışmalıdır. Bunun da tek yolu BARIŞ içinde yaşamaktır.
          Yoksa o yazarın anlattıklarının Ermenilerle ilgili on misli daha beterini ben de anlatmasını bilirim. Hem de belgelerle. Ne olur o zaman ? kin bir daha artar, intikam duygusu daha da alevlenir,  sonucunda her iki ulus ta zarar görür. Yani birinin kolu bileğinden , diğerinin kolu  omuzundan kesilir. Sonuçta ikisi de çolak kalır.
           Devlet adamlarına ve kanaat önderlerine ve aklı selime  yakışan dengeleri sağlayıp uyum ortamını yaratmaktır. Kimse öküz altında buzağı aramasın. Bizde bir söz vardır; "Tencere dibin kara, senin ki benden kara".
           Arif olanlara ;
           Saygılar-sevgiler.   
"Vur ama dinle beni"

Ocak 21, 2014, 11:51:57 ös
Yanıtla #4

Küçük düşüncleler,bağnaz fikirler,yaşatmak varken öldürmeler,çözümü katletmekte arayan zihniyetler her zaman dünyayı kan gölüne ,gözyaşına boğanlar
maalesef kendi fikirleriyle boğulup gidecelerdir.lütfen biraz hoşgörü,tölerans,empati.Her hareketin altında başka mana aramak,bir pay çıkarmak açık aramak olgun insanların ahlağı olmaması gerek.Öldürmek hiç bir dinin onaylamadığı bir eylemdir .Şüphesiz asalyı nasıl onaylamadıysam  hrantın öldürülmeside  onaylamıyorum. Çünkü yaratıcı bizleri farklı yarattı ama aynı ADEM'den yarattı.ANLAYIŞ ANLAYIŞ
« Son Düzenleme: Ocak 22, 2014, 12:08:59 öö Gönderen: naci bozkurt »
selam

Ocak 22, 2014, 12:05:50 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Osmanlı Devleti'nin zayıflamaya başladığı son dönemlerde, bazı devletlerin vaatlerine kanmış olan  Ermeniler, on binlerce Türk ve Ermeni'nin ölümüyle sonuçlanan isyan ve katliamlara başlamışlardır ve bin yıl refah içinde yaşadıkları ülkeyi parçalamaya çalışmışlardır. Türkçe konuşan, ayinlerini bile Türkçe yapan bu topluluktan devlet kademelerinde önemli görevlere yükselenler, Bayındırlık, Bahriye, Hariciye, Maliye, Hazine, Posta-Telgraf, Darphane Bakanlıkları, Müsteşarlıkları yapanlar ve hatta Osmanlı devleti'nin meseleleri üzerinde Türkçe ve yabancı dillerde eserler yazanlar bile olmuştur. "Yeni bir bin yıla girerken dünyada yaşanan gerginlikleri, özellikle yakın çevremizdeki savaş ortamını göz önünde bulunduracak olursak, 538 yıl önce gerçekleşen bu olayın değerini, dinler ve kültürler arası hoşgörünün önemini, sanıyorum daha iyi kavrayabiliriz." diyen günümüzün Ermeni Patriği II. Mesrob'un sözleri de bu olayın öneminin de altını çizmektedir.
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."

Ocak 22, 2014, 12:13:24 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Barış için savaştı ve .....