Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Neden Engeli Olanlar Mason Olamaz  (Okunma sayısı 12881 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 05, 2015, 12:06:02 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Sayın Dmrhn, eklemeniz için teşekkür ederim. 'Engelli' olup engeli bulunmayan uzuvdan kastiniz nedir? Bir kişinin fiziki ve psikolojik bir engeli yoksa elbette mason olmasına engel değildir. Ancak bunun dışında sağlık statüsünde 'engelli' sağlık raporuna uygun görülen kişi mason olamaz. Genele bir yorum getirmek gerekirse engelli olmak hiç bir zaman bir ayrım degildir. Nice engelliler vardır başarılarını tarihe kazimislardir. Bkz: Beethoven.  Başarılı ve olgunluk olarak masonluga uygun ancak engelleri nedeniyle mason olamayan kişiler 'bir çok sağlıklınin alamadığı' onluksuz mason ünvanına layık görülebilirler. ( elbette masonlar tarafından ) Lakin masonluk içe kapalı bir kurum değildir. Elbette sırları vardır. Meslek Sırrı benzetmesiyle bakabiliriz buna. Ancak bunun  dışında masonluk faaliyet halinde olmayi,yardımı ve toplum içinde parlayan bir ışık gibi aktif ve çalışkan olmayı gerektirir. Buna ve masonluk mesleğini icra etmeye engeli olan, tıpkı sayın mbulut'un doktor örneğinde verdiği gibi engel teşkin eden kişi mason olamamaktadir.

Saygılar...

Sayın Ancients,

Benim aslında kastetmek istediğimi siz net bir şekilde açıklamasını yapmış bulunmaktasınız. Teşekkür ederim bilgilendirme için...

Saygılarımla

Şubat 05, 2015, 12:24:43 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Konuya katılım ve ek bilgileriniz için ben teşekkür ederim.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 05, 2015, 01:39:26 ös
Yanıtla #12
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Tüm dünyada ırk, cinsiyet, milliyet, dil ayrımı olmaksızın insanların kardeşliğini savunan Masonluğun, engellileri dışlaması diye bir şey söz konusu olamaz. Kaldı ki sizlerin de belirttiği gibi engelli önlüksüz masonlar da elbette mevcuttur. Ancak loca toplantılarında gerçekleştirilen ritüellerde bazı fiziksel hareket ve duruşların yapılması gerekmekte. O hareketler olmadan ritüel de olmaz... Ritüel olmadan da Masonluk olmaz. Engelli bireylerin bu hareketleri yapmakta zorlanacakları gerçeğini unutalım, bir an için engelli bireyin Masonluğa kabul edildiğini varsayalım... Peki acaba bu hareketleri yapmaktan mahrum kalan bir engelli birey, diğer kardeşlerinin arasında kendini nasıl hissedecektir? Bunu hiç düşündünüz mü? 
Live long and prosper.

Şubat 05, 2015, 01:42:19 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın Spock duyarlılığını konuşturdu ve kendisine yakışır bir yorumla konuya katıldı. Oldukça güzel söylediniz, herşeyden öte kişinin kendi psikolojisi bile bahsettiginiz durumlarda buruk kalacaktır. Yüreğinize sağlık.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 05, 2015, 01:48:35 ös
Yanıtla #14
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Ancient, Masonluk hakkında bu kadar kesin konuşmanızin nedenini merak ediyorum. Engelliden kastınız ne? Mesela böbrek hastası da engelli kabul edilir yasaya göre. Ya da bir eli olmayan veya bir ayağı protez olan da engelli, felçli olup yataktan kalkamayan da engelli. Sizin engelliden kastınız ne? Su verdigim örneklerdeki engellilerden hangisi Mason olamaz?

Şubat 05, 2015, 01:55:25 ös
Yanıtla #15
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın skullG güzel bir uyarı niteliğinde bazı kavramları açıklama hakkı tanıdığınız için teşekkür ederim. Engelliden kastım ''Masonluk çalışmalarini ve riturllerini yapmaya engel teşkil eden halleri barındıran'' kişidir. Böbreği olmayanlarin engelli olarak rapor aldıklarını bilmiyordum. Bu yorumunuz yukarıda ki ''sağlık alanında engelli'' yorumumu çürütmustur. ( tabi masonluk böbrek eksikliğini engel olarak görmüyorsa ) Velhasıl engelli tabirimi açıkladığımi düşünüyorum lakin bir eksigim, yanlisim varsa elbette ki siz daha iyi bilirsiniz ve uyarınızi mutlaka bekliyorum. Teşekkür ederim.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Şubat 05, 2015, 02:03:19 ös
Yanıtla #16
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Bir Kardeşimizin işitme engeli var ama işitme cihazıyla her seyi cok net duyuyor. Cihazı kulağından çıkarınca dunya ona guzel... Engelli mi evet ama Mason mu evet

Bir baska Kardeslmin sol el dirsek hizasından yok. (Bu ritüelik bazı hareketleri yapmaya da engel) Engelli mi evet Mason mu evet. Hatta Locasında Görevli mi evet. Toplumda bir Işık gibi parlıyor mu evet.

Bir baska Kardeşimin sag ayağı protez. Engelli mi evet Mason mu evet

Sizin bakış acınızla bu Kardeşlerimin Masonluğa girememesi gerekirdi. Ve eger oyle olsaydı emin olun biz cok sey kaybederdik.

O yuzden bazi seyleri anlatırken daha acik anlatmak gerekir. Ya da anlatamıyorsak hic anlatmaya çabalamasak daha yerindedir. Hele hele bu kesinlikle böyledir. Bunun tersi yoktur demek eger hele de Orayı tam olarak bilmiyorsak bunu iddia etmek pek de dogru olmasa gerektir

Ben boyle söyledim.

Sevgilerimle

Şubat 05, 2015, 02:05:54 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Bir Kardeşimizin işitme engeli var ama işitme cihazıyla her seyi cok net duyuyor. Cihazı kulağından çıkarınca dunya ona guzel... Engelli mi evet ama Mason mu evet

Bir baska Kardeslmin sol el dirsek hizasından yok. (Bu ritüelik bazı hareketleri yapmaya da engel) Engelli mi evet Mason mu evet. Hatta Locasında Görevli mi evet. Toplumda bir Işık gibi parlıyor mu evet.

Sizin bakış acınızla bu Kardeşlerimin Masonluğa girememesi gerekirdi. Ve eger oyle olsaydı emin olun biz cok sey kaybederdik.

O yuzden bazi seyleri anlatırken daha acik anlatmak gerekir. Ya da anlatamıyorsak hic anlatmaya çabalamasak daha yerindedir. Hele hele bu kesinlikle böyledir. Bunun tersi yoktur demek eger hele de Orayı tam olarak bilmiyorsak bunu iddia etmek pek de dogru olmasa gerektir

Ben boyle söyledim.

Sevgilerimle

Sayın skullG, demek istediğim tam da buydu. Şimdi sorumun yanıtını net bir şekilde alabildim...
Teşekkürler.

Şubat 05, 2015, 02:08:11 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Ben boyle söyledim.

Sevgilerimle

Oldukça güzel eklediniz sayın skullG. Beni çok şaşırttı yorumunuz. Madem ki böyle güzel kardeşleriniz de var, o halde yazdığım yazıda ki 'engelli' tanımını daha ağırlaştırmam gerekir. Ayrıyetten sandığıma mukabil masonluğun bunları engel teşkil etmemesi, masonluğa olan sevgimin daha da artmasını sağlamıştır. Ekleme ve açıklayıcı yorumlarınız için teşekkür ederim.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Şubat 05, 2015, 02:35:33 ös
Yanıtla #19
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn.Spock ve sn.SkullG'nin paylaşımlarına bakarak; ritüelleri uygulamakta herhangi bir sıkıntı çekmeyecek ise sorun oluşturmayacağı söylenebilir mi? Bu kararı ilgili locamı vermektedir?

Zihinsel engelliler mason olabilecek mi? Takdir edersiniz ki masonluk fiziki etkinlikten çok düşünsel etkinlikleri yapmayı gerektirir. (Mason olup daha sonradan rahatsızlık geçirenlerin dışında,mason olacak kişiler için)
Görmek, varlığın yükselişidir.