Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Sizce aşk hastalık mıdır?

Evet, kesinlikle hastalıktır.
18 (39.1%)
Hayır, muhteşem bir duygudur.
18 (39.1%)
Aşk ne demek ki? Ben anlamam.
3 (6.5%)
Yorum yok.
7 (15.2%)

Toplam Oy Verenler: 30

Gönderen Konu: Aşk hastalık mı?  (Okunma sayısı 26853 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 27, 2010, 10:00:25 ös
Yanıtla #50

Sayın Cardiffmonster'in dediklerine harfiyen katılıyorum.

Bugün popüler kültürde "aşk" diye, aşırı sıkı bağımlı, irrasyonelliğe itecek kadar aşığı duygusal bir ilişki tanıtılıyor. Bunun normal bir şey olduğuna inanmıyorum. Bu aşkın, hastalıklı arabesk tanımı. Aşkı böyle yaşayan kişiler de böyle bir ilişkiden eninde sonunda zarar görüyor. Ya aşka aşırı farkındalık ayırarak hayatı ıskalamaktan, ya da yanlış birini tanıdıktan sonra ayrılma ve uzaklaşma zemininin dostça olamamasından.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Nisan 20, 2011, 01:22:41 öö
Yanıtla #51
  • Aktif Uye

Leyla Mecnu'na ulaşamadığı için aşıktı. Ferhat Şirin'e ulaşamadığı için aşıktı. Romantik aşk filmleri, iki aşık buluştuğunda biter. Bunun sebebi aşkları da bitmiş olması. İnsan ulaşamıyorsa AŞIKTIR. Ulaştığında o artık ALIŞKANLIKTIR.
Saygılarımla

Mayıs 02, 2011, 12:57:18 ös
Yanıtla #52

Leyla Mecnu'na ulaşamadığı için aşıktı. Ferhat Şirin'e ulaşamadığı için aşıktı. Romantik aşk filmleri, iki aşık buluştuğunda biter. Bunun sebebi aşkları da bitmiş olması. İnsan ulaşamıyorsa AŞIKTIR. Ulaştığında o artık ALIŞKANLIKTIR.

Genelde böyle bir kanı vardır. Aşk kavuşunca biter diye, veya "aşk kavuşamamaktır" diye. Buradan da açıkça görüldüğü üzere, aşk, bir "acı" ile özdeşleştiriliyor, bunun psikiyatrideki adı DEPRESYON'dur. Yani tutkulu aşk, açıkça görüldüğü gibi bir hastalıktır. Veya çoğu kişinin aşk diye tanımladığı şey, bir acıdan, hüzünden kaynaklanan olumsuz bir durumdur. Ferhat ve Şirin, Leyla ve Mecnun da bu tanımın içine girer. Açıkçası kendi adıma, hastalıklı ve acıklı bir karakter olan "Mecnun" olmak istemezdim (kim ister ki?). En büyük aşık olarak gösterilen doğunun bu karakteri, aslında bir acı yumağıdır. Zaten lakapları olan isimler de psikolojik rahatsızlıklarını gözler önüne serer, mecnun deli, leyla ise şaşkın anlamına gelir. Arabesk sevginin hiçbir tarafı olumlu değildir. Sevgi ve aşk da böyle bir şey değildir.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Mayıs 02, 2011, 03:53:13 ös
Yanıtla #53
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Keske boyle sacma bir duyguyu tanri insanlara vermeseydi.
1283 - leriz biz.

Mart 06, 2012, 02:56:12 ös
Yanıtla #54
  • Uzman Uye

Masonluk veya Mason olmak için harcadığın zamandaki süreç ... ??? ::) :-X
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 07, 2012, 01:22:07 öö
Yanıtla #55
  • Ziyaretçi

Aşk her ne kadar 3 harfle anılacak kadar basit gibi dursa da her şeyin temelinde yatan ilginç bir olgudur bir çimentodur. Aşk kavramını silerseniz hayat felç olur tat alınmaz hale gelir. Aşk sadece Tanrıyla veya karşı cinsle yaşanmaz, insan marketten aldığı ürünlere de aşık olur ve bu tutku düzenli alış verişe yönlendirir. Futbol takımına aşık olur, bilgisayar oyununa aşık olur, bir sanatçıya, bir kediye vb. evcil hayvanına aşık olur, siyasi bir ideolojiye veya siyasi bir lidere aşık olur vb... Örneğin çoğu madde bağımlısı örneğin sigara bağımlıları sigaraya aşıktır, normalde nikotin soda içilerek bir kaç günde vücudu terk eder o yüzden uzmanlar sigarayı beyninizde bitirmelisiniz derler. Günümüzde aşk denilince akla sadece seks ve seksüel dürtüleri tatmin aracı gibiymiş gibi geliyor. Ki aşkın bunda da büyük etkisi vardır yani aşk olmadan seks rutin bir örf, alışkanlık veya görev bilincini veya egzersizi geçmez. Bu yüzden insanların çoğu cinsel yaşamında boşalsa da gerçek bir orgazm yaşayamıyorlar. Başta değindiğim gibi aşk yoksa tat da yoktur. Uzak doğuda Hindistan'da Tantra yaşam sanatı adını verdikleri yöntemlerle cinsellikte aşkı arttırıcı nefes egzersizleri, kamasutra gibi sekse streching ve yoga katılması gibi uygulamaları incelerken dikkatimi bunları adeta tasavvuftaki kadri ve rufai zikri gibi uygulamaları oldu. Aşkı arttırmanın benzer yolları olarak algıladım.

Son aylarda metafizik konular hakkında yazılar dikkatimi çekiyor. Aşk kavramının büyücülükte de kullanıldığı, örneğin karı kocayı ayırmakta aşkı yok ederek sağlanılabildiği, yine büyücülükle bir insanı kendinize aşık edebileceğiniz gibi iddialar dikkatimi çekti. Aşk çeşitli yöntemlerle artırılabilen veya yok edilebilecek bir olgu olabilir mi diye düşündürüyor. Yani güçlü bir zihin kontrolü yöntemi olarak da aşk kullanılıyor olabilir. Ki aşk insana bile bile ölümcül hatalar yaptırabilecek güçtedir, örneğin sağlığa zararını çok iyi bilse de doktorların sigaradan vaz geçememesi, annenin çocuğu için kendini feda etmesi, annenin kaynana olunca aniden değişmesi ve gelinine hayatı dar etmesi, siyasetçilerin koltuğa oturunca dna larının bile değişmesi, siyasi kargaşalarda veya savaşlarda insanların kendini feda etmeleri vb. gibi...

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Mart 07, 2012, 01:32:31 öö Gönderen: Masor1976 »

Mart 07, 2012, 09:31:11 ös
Yanıtla #56
  • Ziyaretçi

Anladım ki artık bir hastalık. Tıpkı kanser gibi tüm hücrelerine yayılıyor.

Mart 08, 2012, 12:43:03 öö
Yanıtla #57
  • Aktif Uye

Varlığı bana göre kanıtlanamamış..Söylenti..Zaman kaybı.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Mart 09, 2012, 08:14:37 ös
Yanıtla #58
  • Ziyaretçi

Ayrıca zaaf kaybı da

Mart 09, 2012, 08:56:57 ös
Yanıtla #59
  • Aktif Uye

Ayrıca zaaf kaybı da

Doğru zayıf düşürdüğü noktalar mevcut insan karakterini.. Dikkat dağıtan bir durum..
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O: