Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk Ne Değildir ?  (Okunma sayısı 6073 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 10, 2015, 10:22:36 ös
  • Aktif Uye

Masonluk ne değildir ?

Şubat 10, 2015, 10:28:03 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Masonluk ne değildir ?

Ne manada ne değildir?

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 10, 2015, 10:44:29 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Sıklıkla 'masonluk nedir' sorusuna cevap arıyor olmamıza rağmen, hala masonluk hakkında bilinen yüzlerce/binlerce yanlış olduğu için,bu sapmaları bu şekilde engelleyebileceğimizi düşünüyorum.
Yani,  insanlara 'Masonluk nedir' sorusunu açıklamadan önce 'Masonluk ne değildir' onu öğretmek gerek. Bir şeyler ancak bu şekilde daha sağlıklı gözlemlenebilir veya anlaşılabilir. Aksi takdirde bin yıl sonra bile,birileri çıkıp masonluğu yine çok yanlış bir şekilde tanımlamaya devam edecek.
Sizin sorduğunuz soruyu da gelince,şöyle. Bugün içerisinde de başka bir başlıkta gündeme getirdiğimiz gibi ; mesela :
'Masonluk bir etüt merkezi veya bir rehabilitasyon merkezi değildir' gibi.
...

Fikrimce,  konuya önem verildiği takdirde bizler de böyle bir sorunun cevaplarını çoğaltarak,yanılgıları minimize edebiliriz.Bunun üzerinde ciddi olarak da çalışabiliriz. Örnek vereyim, 800 üye varsa, her üye kendine başat bir yanılgı seçerek, 'Masonluk bu değildir' dediğinde 800 yanılgının önüne geçebiliriz.

Şubat 10, 2015, 10:58:48 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sıklıkla 'masonluk nedir' sorusuna cevap arıyor olmamıza rağmen, hala masonluk hakkında bilinen yüzlerce/binlerce yanlış olduğu için,bu sapmaları bu şekilde engelleyebileceğimizi düşünüyorum.
Yani,  insanlara 'Masonluk nedir' sorusunu açıklamadan önce 'Masonluk ne değildir' onu öğretmek gerek. Bir şeyler ancak bu şekilde daha sağlıklı gözlemlenebilir veya anlaşılabilir. Aksi takdirde bin yıl sonra bile,birileri çıkıp masonluğu yine çok yanlış bir şekilde tanımlamaya devam edecek.
Sizin sorduğunuz soruyu da gelince,şöyle. Bugün içerisinde de başka bir başlıkta gündeme getirdiğimiz gibi ; mesela :
'Masonluk bir etüt merkezi veya bir rehabilitasyon merkezi değildir' gibi.
...

Fikrimce,  konuya önem verildiği takdirde bizler de böyle bir sorunun cevaplarını çoğaltarak,yanılgıları minimize edebiliriz.Bunun üzerinde ciddi olarak da çalışabiliriz. Örnek vereyim, 800 üye varsa, her üye kendine başat bir yanılgı seçerek, 'Masonluk bu değildir' dediğinde 800 yanılgının önüne geçebiliriz.

İlk soruyu sormamda ki kasıt, masonluk anlam olarak mı, yapı olarak mı, gelenek olarak mı vs. anlamındaydı. Güzel bir niyet ancak, bir konu hakkında 'ne değildir' dersek, uçsuz bucaksız, bir sürü yanıt gelecektir. Ayrıca ''değildir'' diyerek, masonluğun ne olduğuna ulaşamayız ancak dediğiniz gibi bazı safsataları yıkabiliriz. Genel tanımlarla, şahsi fikrimi söyleyecek olursam; doğma değildir, bağnaz değildir derim. Ardından bir kişi çıkar, neye göre bağnaz değildir? Bağnazlığı tanımla, der. Başkası çıkar, doğma nedir önce onu açıkla, neler doğmadır? der. Yani her tanıma göre, soru soruyu üretir diye düşünüyorum. Ben o halde, Masonluk, yalancılık değildir diyeyim.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 10, 2015, 11:13:51 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Muhakkak forumda böyle bir kampanya olduğunda, yine sorular sorulmaya devam edilir.
...
Eğer pembe ile kırmızı rengi ayıramayan bir bireye kırmızı rengini kavratamıyorsanız, ve birey çıkıp ona ısrarla pembe diyorsa, ona artık bu noktada, kırmızı rengini göstererek : ''bu pembe değildir'' diyebiliriz.Bu şekilde belki de birgün gerçek kırmızıyı tanıyacak ve karıştırmayacaktır. Aynı yöntem,pedagojide de sık sık kullanılıyor, çoğu kez de işe yarıyor.
..
Fakat dediğim gibi, üç veya beş kişilik grupların katılımıyla olacak bir çalışma olursa amacına ulaşmada yetersiz kalır. Ciddi bir çalışma yapılmalı,gerekirse forumda sürekli ulaşılacak bir hale gelmeli. Bu noktada da değerli forum yöneticilerinden yol ve yardım alabiliriz.
...
Bilmiyorum sizler ne düşünürsünüz,Sayın Risus.
« Son Düzenleme: Şubat 10, 2015, 11:17:12 ös Gönderen: İNSAN »

Şubat 10, 2015, 11:21:27 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Muhakkak forumda böyle bir kampanya olduğunda, yine sorular sorulmaya devam edilir.
...
Eğer pembe ile kırmızı rengi ayıramayan bir bireye kırmızı rengini kavratamıyorsanız, ve birey çıkıp ona ısrarla pembe diyorsa, ona artık bu noktada, kırmızı rengini göstererek : ''bu pembe değildir'' diyebiliriz.Bu şekilde belki de birgün gerçek kırmızıyı tanıyacak ve karıştırmayacaktır. Aynı yöntem,pedagojide de sık sık kullanılıyor, çoğu kez de işe yarıyor.
..
Fakat dediğim gibi, üç veya beş kişilik grupların katılımıyla olacak bir çalışma olursa amacına ulaşmada yetersiz kalır. Ciddi bir çalışma yapılmalı,gerekirse forumda sürekli ulaşılacak bir hale gelmeli. Bu noktada da değerli forum yöneticilerinden yol ve yardım alabiliriz.
...
Bilmiyorum sizler ne düşünürsünüz,Sayın Risus.

Bu açıdan bakıldığın da güzel bir çalışma gibi görünüyor. Ancak, bu çalışmanın artılarından ziyade eksilerini, bir masonun veya sayın ADAM'ın açıklayacağını düşünüyorum. Bakalım onlar nasıl yaklaşacaklar bu konuya.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Şubat 11, 2015, 08:02:38 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hadi ben başlayayım...

Masonluk bir "Din" değildir.

Masonluk maddi açıdan zengin olmak umuduyla girilecek bir kurum değildir.

Masonluk dünyayı yöneten bir kurum değildir.

Masonluk Bağnaz değildir.

Eh! Artık çok katılamasam da, forumun göreli eski bir üyesi olarak öğrendiklerimin bir kısmı bunlar... Dahası var şüphesiz...
enelsır

Mart 04, 2015, 11:31:44 öö
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Kütüphane değildir.

Islahane değildir.

Maddi-manevi sosyal kulüp değildir.

Benccillik değildir.

Tembellik değildir.

....Değildir de değildir. Biri çıkıp derse ki o değil, bu değil nedir?

Aslında daha önce antimasonik bir yaklaşım vardı bu yönde. "Masonluk insanlara birşey katmaz,bir takım ritüeller, semboller vs. sürekli yükselirler,paralarını harcarlar o kadar,ellerine birşey geçmez. " şeklinde.

Bu sözler antimasonik br yaklaşımla söylendiği için birşey ifade etmez.Aslında ifade eder ama nasıl bakıldığına bağlı.

Sayın ADAM'a katılıyorum. Değildir ile bu iş bitmez.

Hallac-ı Mansur ile bitiriyorum.

"Ötekini anlamak için,ötekini kendine katmak değil ona gitmek gerekir."

Görmek, varlığın yükselişidir.

Mart 04, 2015, 12:18:50 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Eleştiriye karşı dayanaklı olduğumu düşünüyorum. Tabi bu, geçirimsiz bir zihin yapısına sahip olduğumu anımsatmasın.

Hallacı Mansur'un sözü, bu konuyu temsil etme derecesi bakımından biraz düşük. Önce onu bu konuya bulaştırmayalım.

Diğerlerine gelince, haklı olunabilir. Ama benim öngörüm pedagojide de kullanılan bir teknikten ibaretti. Belki de tesirli olabilir diye düşünmüştüm.
Aynı şekilde, 'öncelik etkisi' dediğimiz şey de ortaya çıkarsa, onu kontrol etmek olanaksızlaşabilir.  Önce bunlar verilirse, sadece bunlar akılda çivi gibi saplı  kalabilir. Bu yüzden ben 'Masonluk Ne değildir' dedikten kısa bir süre sonra,araya bir virgül koyup hemen doğrusunu ifade etmek gibi bir çalışma düşünüyorum. Yani şöyle :

Masonluk zenginlerin katıldığı bir kurum değildir. Onu bir esnaf teşkilatına benzetmek yanlıştır. dedikten otuz saniye sonra, araya virgül koyup şunu ekleyelim diyorum :
Masonluk bir esnaf teşkilatı değildir fakat, bu kuruma girebilmek için de fakir olmamak gereklidir. Ama sakın bu şöyle anlaşılmasın. Kuruma girmek için zengin olmak şartı asla yoktur.. Sadece fakir olmamak şartı vardır. O şart da Mason üyenin işlerini aksatmaması ve enerjisini fakirlikle harcayıp boğuşmaması için konulmuştur.

''Masonluk kütüphane değildir'' dedikten sonra onun kütüphane değil de ne olduğunu ve neden kütüphane olmadığını izah etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde dediğiniz bir çalışmayla zihinlerde bir oda kurmak mümkün olmaz.

Bu haliyle de, bir etki yaratmaz denirse,üzerine düşünülür,biraz daha geliştirilebilir. Veya tamamen zararlı olacaksa, bırakıla da bilir.

Sizce yaramaz mı işe böyle ?

Mart 04, 2015, 12:56:24 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Kesinlikle şahsınıza veya konunuza ait bir eleştiri yok.

Ama ortada bir eleştiri var ve bu eleştiri hem bana hem diğer üyelere yöneliktir.

BANA GÖRE

Kütüphane değildir.

Neden ?

Masonluk insanı geliştiren, insanın gelişmesine katki sağlayan bir kurumdur.

Peki sadece masonluk mu insanın gelişimine katkı sağlar?

Elbette hayır. Kişisel gelişim ve ilerleme üzerine birçok kitap bulunabilir.İsteyen okur,okuduğu kadarını uygulamaya çalışır. Daha anlayışlı, daha sevgili,daha mutlu bir insan olabilir.

Peki masonluk kişinin ilermesi yani daha iyi bir insan olması için gizli bilgilere sahip mi ?

Elbette değil. Zaten genel anlamda masonluğun bu bağlamda verdiği bilgiler harici hayat içerisinde de bulunmaktadır. Kişi okudukca, uyguladıkca bu bilgilere ulaşması mümkündür.

Masonluğa sadece bilgi edinmek, öğrenmek icin gitmek doğru olmaz.Bilgi edinilir,öğretilir ama paylaşmak, öğretmek, geliştirmek kısaca yaşamak gerekir...

Tabi şahsi düşüncem bunlar ve kesin bir bilgi taşımamaktadır.

Sayın İNSAN haklı. Bir-iki kelime söyleyip, çekilmekle olmaz.Anladığımız ve izah edebildiğimiz kadarını paylaşmak  veya anlayamadığımız yerleri sormak gerekir.

« Son Düzenleme: Mart 04, 2015, 01:15:05 ös Gönderen: mbulut »
Görmek, varlığın yükselişidir.