Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür  (Okunma sayısı 52941 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 01, 2008, 11:38:58 öö
Yanıtla #40

Sayın Tcorbaci,

Kürt, Türk, Rum, Ermeni diye ırklar var ama Amerikan diye bir ırk yok. ABD'nin bir ırkı yoktur, oraya zaten İngilizden, İtalyan'ına, Alman'ından, İspanyol'una bir sürü topluluk gitmiştir ama dediğim gibi Amerikalı diye bir ırk yok.
Sizin dediğiniz ap ayrı bir şey.

Saygılarımla.

Kaan, Musaadenle Kardesim;

Bundan sonra herhangi bir aciklama yapmanin tamamen gereksiz oldugu kanaatindeyim. Sonuca gitmek adina ne yazikki hala birseylerin pesinde kalip onu dur  durak bilmeden tartisarak ki bunun adini pek tartisma olarak gormuyorum, etrafimizda donup dolasmaktan baska birsey elde edilmedigini farkediyorum.

Bir Arkadasimin ( Sn Tcorbaci ) Turkluk konusunda bir soylemine rastladim. Sanirim yanlis anlasildim ve anlamamakta / anlasilamamakta diretmeye devam edersek birbirimizi rencide etme seviyesine gelir ve Sayginligimizi buyuk olcude kaybederiz.

Bu arada benim Turk Halkindan olan inanilmaz derecede Saygi duydugum ve neredeyse canimi hic cekinmeden verebilecegim Kardeslerim de vardir. Bunun boyle bilinmesini israrla belirtmek isterim. Bu arada Turk olmak olumsuzluk teskil etmiyor aksine eger bu Milletten olsaydim her Irkta oldugum gibi Siyahi de olsam, Kizilderili de olsam Onur duyarak her zaman icin dile getirirdim.

Ancak benim sahip oldugum prensiplerimden biri ( Oldugun gibi Gorun, Gorundugun gibi Ol =  > ifadesinden yola cikarak oldugum sekliyle yansitmamin ) Irk konusunda da kendini bu sekilde gostermesi maalesef yuzyillardir suregelen Irkci savasimlarinin bir gostergesi biciminde yanilsama olusmasina sebebiyet vermistir. Bunun icin uzgunum ama Gercegim Bu'dur!.

Saygi ve Sevgilerimle Kardesim.

Not: Ben, bu Sitede bilgi alisverisinde bulunmak icin varim. Tartisma yaparak benim dogrum senin yanlis fikirlerini uygulamaktan siddetle kaciniyor ve bunun basta kendime ve baskalarina hicbir yararinin olmadigini / olamayacagini savunuyorum. Benim dogrularim diye birsey yok! Benim sozumu baskalarinin da kabul etmesi gibi bir mantiksizliga da asla dusmem. Yasamimda oldugu gibi bu Dunyada bir yasama sebebim varsa bunu Insan Kardeslerimle didisip, cekiserek degil Seviyeli, Saygin hatta Amacina ulasmis bir Birey olarak yeralmayi yeglerim. Amacimin da ne oldugu az cok bilinmektedir : '' Kendini Gelistirme ''.

« Son Düzenleme: Ekim 01, 2008, 11:55:40 öö Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ekim 01, 2008, 05:34:48 ös
Yanıtla #41
  • Ziyaretçi

Sevgili Sevil, haklısın uzatmanın alemi yok çünkü ben hem kendi fikirlerimi, hemde anayasanın, noktası konmuş, fikirlerini söyledim; fazladan farklı bir şey söyleyemeyeceğim için bu saatten sonra tartışma kısır döngüye dönüşecektir, o yüzden yukarıda söyleyeceklerimin hepsinin noktasını koymuş bulunuyorum.

Saygılarımla.

Ekim 02, 2008, 12:03:39 öö
Yanıtla #42
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın arkadaşlar ,

Mesele çekişmek veya polemik yaratmak değil...

Benim kendi adıma söylemek istediğim şuydu..

Ortak ,kollektif amaçlar için bir arada ,bir ülkede yaşayan ,o ülkeye katma değer kazandıran ve o ülkenin bir üyesi olmaktan bireysel haz alan kişi o ülkenin vatandaşıdır.

Bu vatandaşlık ve ait olma hissini yaşaması için illa ki etnik bir kökene dayanması veya dayatılmasını pek doğru bulmuyorum...

Bugün çifte vatandaşlık gibi,iltica gibi,göç gibi bazı olaylar sonucunda insanlar doğduğunda kazandığı ülke vatandaşlıklarını bile kaybedebilmektedirler.

Forum başlığının ise o günün şartlarında Atatürk tarafından  birleştirici ve bütünleyici bir düşünceyle söylendiğini düşünüyorum.

Saygılarımla.
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Ekim 03, 2008, 04:28:57 ös
Yanıtla #43
  • Ziyaretçi

amerikan ırkı yok dediniz ancak böyle bir ırk vardı bir zamanlar kızılderili dediğimiz ırk onları asimile ettiler.Hatta hangi kızılderili hatırlayamıyacağım bir sözü vardır :"Bize ettikleri vaatlerin hiçbirini tutmadılar,biri dışında;topraklarınızı alacağız dediler ve aldılar".Belki bu toplum asimile edildiği için amerikan vatandaşı denmesi diğer ırklar için pek gocunulacak bir durum olmayabilir;zaten bu yüzden anayasadaki bu tabir değiştirildi "Türk'tür" ibaresi yerine "T.C Vatandaşı'dır" denildi.Ben Türk'lüğümle elbette gurur duyarım gurur da duyulacak bir tarihe sahibiz;hatta en gurur duyulacak tarihe sahibiz ancak soyu başka olan birinin kendini Türk hissetmek zorunda bırakılması kadar ırkçı bir düşünce olamaz.Ama Atatürk,kişi Türk olmasa da kendini gönülden Türklüğe bağlı ve türk hisseden herkesin Türk olduğunu söylemiştir.

Saygılar

Ekim 03, 2008, 04:59:02 ös
Yanıtla #44
  • Ziyaretçi

skullG  rumuzlu üyenin "... Ermeni-Kürt kırmasıyım ..." tabirini hoş bulmuyorum ve yine  skullG  rumuzlu üyenin "Ermeni kökenli bir Türk Yurttaşını sokak ortasında vuran bir başka Türk Vatandaşının "bir ermeniyi vurdum" diye bağırmasındaki tavır ile sizin takındığınız (ve sizin gibi düşünenlerin takındığı) tavır arasında hiç bir fark yoktur." suçlamasına katılmamaktayım. Ancak skullG  rumuzlu üyenin "Ben kökensel olarak Türk olmayabilirim ama hukuksal olarak bir Türk'üm" görüşünü de yabana atmamak gerekir.
Saygılarımla...

Ekim 04, 2008, 10:53:20 öö
Yanıtla #45
  • Uzman Uye

skullG  rumuzlu üyenin "... Ermeni-Kürt kırmasıyım ..." tabirini hoş bulmuyorum ve yine  skullG  rumuzlu üyenin "Ermeni kökenli bir Türk Yurttaşını sokak ortasında vuran bir başka Türk Vatandaşının "bir ermeniyi vurdum" diye bağırmasındaki tavır ile sizin takındığınız (ve sizin gibi düşünenlerin takındığı) tavır arasında hiç bir fark yoktur." suçlamasına katılmamaktayım. Ancak skullG  rumuzlu üyenin "Ben kökensel olarak Türk olmayabilirim ama hukuksal olarak bir Türk'üm" görüşünü de yabana atmamak gerekir.
Saygılarımla...

Kokensel olarak ben de Turk degilim ne var bunda abdkeskin???Beni de yabana atmayin isterseniz..! Ayni kisiden bahsediyor oldugunuz halde uc defa bir kisinin rumuzunu zikretmenizden sizin birilerini hedef gosterdiginizi mi cikarmaliyiz acaba? O hedeftekilerinize beni de gonul huzuru ile  ekleyebilirsiniz.!!

Ekim 04, 2008, 01:39:15 ös
Yanıtla #46

Mustafa Kemal'in NUTUK ve MEDENİ BİLGİLER adlı eserlerini tüm önyargılarınızdan ve taraflı düşüncelerinizden mümkün olduğunca uzak olarak okursanız burada yapılan tartışmanın tüm ana hatlarını kanımca idrak edebilirsiniz.
Saygılarmla...
Bilgi , en kutsal güçtür !

Ekim 04, 2008, 01:53:48 ös
Yanıtla #47
  • Ziyaretçi

Baylar, bayanlar! Bunu ilk kez yazıyor olacağım. Umarım aynı zamanda da son kez olur. O da şudur; kimse ile faydasız tartışmaya girmem. Artı kimi kime hedef gösteriyor muşum? O da merak konusu. Benim yaptığım tek şey skullG rumuzlu üyenin bazı fikirlerine katılmamış olmak, bazı fikirlerine ise katılmış olmaktır. Bunda demokrat bakışa sahip bir insan için alınacak bir husus olmadığını site üyeleri takdir ederler. Not olarak da şunu söylemeliyim, sizin herhangi bir görüşünüze ait bir yorum yaptığımı da hatırlayamadım.

Ekim 06, 2008, 01:34:10 ös
Yanıtla #48
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. keskin,

Öncelikle bir noktaya temas edeyim. Ermeni-Kürt kırması sözünü ben söylemedim. Başka bir üye etnik kökenin bu olduğunu söyledi ben de ermeni-kürt kırması olabilirsiniz ama nihayetinde Türk'sünüz demek istedim.

ikinci olarak bir suçlamam da söz konusu değildir. Bu bir görüştür. Evet Şoven milliyetçilik en fazla Millete zarar verir. sokak ortasında bir Türkiye Cumhuriyeti yurttaşını katleden ve sonra da "bir ermeni vurdum" diye bağıran, böbürlenen bir zihniyetin birleştirici bir vurgusu olmadığına inanıyorum. Böylesi bir zihniyetin görünümü  "türksen öğün değilsen itaat et" sloganında kendini gösterir, bunun ne kadar birleştirici olduğunu da buyurun tartışalım. Aynı şekilde kendini soyutlayan etnik kimliğinde birleştirici olmadığını düşünüyorum. Ayrımcılığa karşıyım ama kendini ayırmanın da mantıklı bir şey olmadığını düşünüyorum.

Üçüncü olarak ben Türklüğü etnik bir kimlik olarak kabul etmiyorum. Evet Türk benim anladığım kadarıyla Türkiye Cumhuriyeti yurttaşına denilir. bunun haricinde yapılan "türklük" vurgularına da karşıyım. TC yurttaşı olduğum için Türk'üm, yoksa annem Türk olduğu için değil.

Bu ifadeyle Türk'ün ayrıştırıcı, soyutlayan bir ifade olmaması gerektiğini, yurttaşlık planında herkesi kapsaması gerektiğini düşünüyorum. Birgün bu ülkenin insanlarının etnik kimlikleri ne olursa olsun bunu söyleyebilmelerini, o etnik kimliğin kültürel birikimlerinin korkmadan yaşanabilmesinin yanı sıra yine tüm insanlarının tereddüt etmeksizin birileri tarafından baskı görmeksizin ya da baskı gördüğü için değil tamamen içinden gelerek  "türk " olmaktan dolayı "mutlu" olabilmesini diliyorum.

« Son Düzenleme: Ekim 06, 2008, 07:46:27 ös Gönderen: skullG »

Ekim 07, 2008, 12:30:34 ös
Yanıtla #49
  • Ziyaretçi

Sayın skullG saygı sunarak şunu söylemek istiyorum. Ben zaten sizinle aynı görüşteyim, eleştirimi dikkatle bir kez daha okursanız bunu daha iyi görürsünüz. Benim katılmadığım nokta uslüp (tarz) ile ilgili. Umarım bunu anlayışla karşılarsınız. Derin hürmetlerim ile hoşçakalın.