Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hem beceriksiz hem de tehdit ediyor.......  (Okunma sayısı 7486 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 15, 2011, 10:59:47 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’in, sınava giren öğrencilere gönderdiği mektup şöyle sona eriyor:

“Sizlerin heyecan ve duyarlılığınız üzerinden kamuoyunu karamsarlığa yöneltmek isteyenler hakkında inceleme, soruşturma ve yasal işlemler yapılmaktadır.”
Başbakan gibi ani öfke patlamaları yaşayan birisi olsam “Sen de kim oluyorsun da birileri hakkında inceleme, soruşturma ve yasal işlem yapıyorsun” derdim, ama Allah’tan kan şeker dengemde bir problem yok, çabuk sinirlenmem.
Ama ne kadar soğukkanlı olursam olayım, böyle “suçlu” tiplerin, bir de “güçlü” triplere girmesine dayanamıyorum!
Sınavı yüzüne gözüne bulaştıran heyetin başında kendisi yer alıyor.
Önce çıkıp “Sadece basına dağıtılan kitapçıkta şifre var” dedi, şimdi bütün adaylara mektup yazmış, bilgisayar programı yanlış çalıştığı için yanlışlıkla şifreleme olduğunu söylüyor.
Türbanlı kız öğrencilerin bazı sınıflara özel olarak toplanmasını önce “tesadüf” diye açıkladılar, şimdi çıkmış “Sınava girmek isteyenler için yeterli salon yoktu, kızlara öncelik verdik” diyor.
“Kamuoyuna işin başından beri yalan yanlış bilgiler verdim, kusura bakmayın, ben de duruma hâkim değildim, özür dilerim” diyeceğine pişkinlik yapıyor. Bu da yetmiyor, bunları yazıp çizenleri tehdit ediyor: “İnceleme, soruşturma, yasal işlem yapıyorum!”
Normal bir memlekette böyle beceriksizlik yaparak, 1 milyon 700 bin çocuğu ve ailelerini tedirgin eden bir bürokrat istifa eder.
Bu istifa etmediği gibi, bir de başımıza savcı kesilmiş!
Tabii normal bir memlekette, işin aslı ortaya çıkmadan tatmin olanlar da utanır ve susarlardı, ama burada tehditkâr konuşmak prim yapıyor.
Cumhurbaşkanı ve Başbakan da bu gece yatmadan önce kendilerine bir sorsunlar: “Bu beceriksiz adamı oraya bizdendir diye atadık, yüzüne gözüne bulaştırdı. Biz istifa etmeyeceğimize göre, bunu istifa ettirip dikkatleri dağıtsak mı acaba?” ( Mehmet Y. Yılmaz )

IŞIK ve SEVGİ ile KALIN.......
Işık, sadece ışık ama daha fazla ışık.......

Nisan 16, 2011, 12:59:12 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Bu tip görevlere atananların, her şeyden önce ehliyat ve liyakat sahibi olmaları gerekir. Gerek ÖSYM.nin başındaki şahsın ve gerekse  kadrosunun gereken ehliyet ve liyakate sahip olmadıkları kendi beyanları ile anlaşılmasına rağmen nasıl oluyor da hala görevlerinin başında kalıyorlar anlamak mümkün değil. Şahsen, yandaşım olmakla beraber bir göreve atadığım kişi beni yalancı çıkartıp utandırıyorsa, onu o görevde bir dakika  tutmam.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Nisan 16, 2011, 04:46:30 öö
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sanırım, ben farklı düşünüyorum.
Zaten amaçları buydu onların. Bilerek yapıyorlar. Belli bir hedefleri var ve o yol için her türlü iğrençliği, adaletsizliği, terbiyesizliği, pişkinliği ve sahtekarlığı yapıyorlar.
İslamiyetle bu rezillikler neden hep yan yana gidiyor? Sadece o kişilerin suçumu? Bir secere çıkaralım mı?
Ben İslamiyetin ilk günlerinden bu yana bütün tarihi ve toplumları araştırmaya başlıyorum. Çok ciddi bir çalışma yapmayı düşünmüyorum
Belki çok uzun zamanımı alacak ama sonuçta ortaya net bir tablo çıkacağına inanıyorum.

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Nisan 20, 2011, 11:55:29 ös
Yanıtla #3

ÖSYM Başkanı'na 'intihal' suçlaması
Bir televizyon kanalında gündeme gelen iddiaya göre ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir 1990’da Teknik ve Tekstil Dergisi’nde 9 bölüm süren yazı dizisinde akademik hırsızlık yaptı. Durum fark edilince de yazılı özür diledi.

ntvmsnbc
Güncelleme: 09:41 TSİ 20 Nisan. 2011 Çarşamba
İSTANBUL - Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) ortaya çıkan “şifreli kitapçık” nedeniyle tartışmaların odağı haline gelen Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, intihalle (akademik hırsızlık) suçlandı.

TV 8 kanalında yayınlanan habere göre Demir, Alman Peter Latzke’nin yazdığı makaleleri 1990’da Teknik ve Tekstil Dergisi’nde 9 bölüm süren yazı dizisinde, kendi yazmış gibi gösterdi. İntihalin fark edilmesi üzerine Demir, “özür” yazısı yayımladı.

Haberde, olay şöyle anlatıldı:

Haberin devamı ↓
reklam

"AKADEMİK AHLAKA UYMAZ"
"Peter Latzke’den ilk yazıdaki kısa bir anma dışında söz edilmiyor ve makaleler Doç. Dr. Ali Demir’in kendi eseriymiş gibi gösteriliyordu. Oysa, makaleler, kelimesine tercüme idi ve bu intihal sayılıyordu. Bu durum Leeds Üniversitesi’nden Prof. Mike Denton’un dikkatini çekti. Onun Loughborough Üniversitesi yönetimine başvurması üzerine konu Tekstil Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gordon Wray’a iletildi. Yapılanı akademik ahlak açısından kabul edilmez bulan Dr. Wray soruşturma başlattı. Dr. Demir’in kariyerini tümden bitirecek bir adım atmak yerine, akademisyen dostlarının da ricalarını kıramayarak, onun Teknik ve Tekstil Dergisi’nde bir özür yazısı yayınlatmasına karar verildi. Bu özür Teknik ve Tekstil Dergisi’nde dizinin 9’uncu bölümünün başında yayınlandı."

İddialara ilişkin görüşlerini almak için aradığımız ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, telefonlara çıkmazken, ÖSYM yetkilileri de açıklama yapmadı.

sn. üstadlar, değerli hocalarım bu olaylardan sonra hem bu kurum hakkında hemde bilhassa ismi geçen beyfendi hakkında ne düşünsün bu türk gençliği ?
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Nisan 21, 2011, 01:40:59 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İTÜ’deki sınavı da iptal edilmiş

ÖSYM Başkanı Ali Demir’in İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü’yken, onun kontrolünde gerçekleşen doktora sınavına yönelik çarpıcı iddialar çok önemli
Milyonlarca gencin gözü kulağı ÖSYM’de. Aileleriyle birlikte YGS’ye yönelik kararı bekliyorlar. Son sözü ise ne YÖK ne iktidar ne de savcılık söyleyecek. Geçen ay çıkan yeni ÖSYM yasasına göre, son söz hakkı, ÖSYM’de yani Ali Demir’de bulunuyor. Peki Demir, bu kararı alır mı? Görünen o ki zor alır. Niye mi? İşte size çok çarpıcı bir örnek.
Yıl 2010. Yani geçen yıl. Prof. Demir, ÖSYM Başkanı olmadan önce İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü olarak görev yapıyordu. İşte o dönemde üniversitede araştırma görevlisi olarak görevlendirilmek amacıyla doktora öğrencisi seçmek için başvurular alındı, sınav yapıldı. Peki ne oldu? ALES ve diploma notu en yüksek puanlı öğrenciler, yazılı sınavda çok düşük puan aldıkları gerekçesiyle elendi, en düşük puanlı öğrenciler ise sınavda çok yüksek puan alarak İTÜ’ye girmeye hak kazandı. Sınava itiraz edildi, İTÜ rektörlüğü komisyon kurdu, sınav sonuçları yeniden değerlendirildi ve sınav iptal edildi. Yeni sınav yapıldı. Sonuçta ne mi oldu? Daha önce kazananların hiçbiri kazanamadı!..
Bu konuda ÖSYM Başkanı Demir’e ulaşmak için çok yoğun çaba harcadık ama her zaman olduğu gibi yine mümkün olmadı. Bu konuda vereceği bilgiler olursa, onları da elbette yine sizlerle paylaşırız.
İTÜ ise bu konuda bilgi vermek istemiyor. Görünen o ki  İTÜ, ÖSYM Başkanı Demir ve onun açıklamalarından hızla “tatmin olanlarla” yüz yüze gelmek istemiyor. ( Abbas Güçlü )

Haziran 08, 2011, 12:55:23 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evet cevap kağıtlarını kaybettik !

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Diyarbakır’da aynı salonda sınava giren 4 öğrencinin cevap anahtarlarının kaybolduğunu doğruladı.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Diyarbakır’da aynı salonda sınava giren 4 öğrencinin cevap anahtarlarının kaybolduğunu doğrulayarak, öğrencilerin hak kaybına uğramamaları için Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) girmelerine izin verildiğini, öğrencilerle ilgili son kararı ÖSYM Yönetim Kurulu’nun vereceğini açıkladı.
ÖSYM’nin internet sitesinde, ’Cevap Kağıtları ÖSYM’ye Ulaşmayan Adaylar’ başlığı altında yapılan yazılı açıklamada, 27 Mart 2011 günü yapılan YGS’ye Diyarbakır’da aynı salonda giren 4 adayın cevap kağıtlarının ÖSYM’ye ulaşmadığının tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, "Cevap kağıtlarının merkezimize ulaşmadığı tespit edilen bu adaylara puan verilmesi söz konusu değildir. Adayların durumu incelenmekte olup, olası bir hak kaybına yol açmamak amacıyla, adayların LYS’ye girmelerine izin verilmiştir. İncelemeler sonucunda, ÖSYM Yönetim Kurulunun adaylar hakkında vereceği karar doğrultusunda işlem yapılacaktır" denildi.

CEVAP ANAHTARLARI KAYBOLMUŞTU

Türkiye genelinde 27 Mart 2010 tarihinde yapılan YGS’ye, Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde giren öğrencilerden 4’ü, puanlarının düşük geldiğini söyleyerek, cevap anahtarlarının yeniden incelenmesi için itiraz etti. Bunun üzerine ÖSYM itirazı değerlendirirken, öğrencilerin cevap anahtarlarını bulamadı. ÖSYM yetkilileri cevap anahtarlarını merkezde bulamayınca bu 4 öğrencinin TC kimlik numaralırını Diyarbakır İrtibat Bürosu’na sınav evrakının incelenmesini istedi. İrtibat Bürosu görevlileri de sınav günü Hukuk Fakültesi salondaki görevlilerin ifadelerine başvurdu. Sonuçta söz konusu öğrencilerin sınavda soruları yanıtlayıp cevap anahtarlarını görevlilere teslim ettiğini, bunların da tutanakla ÖSYM’ye gönderildiğini bildirilmişti.

Haziran 08, 2011, 01:27:52 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bırde bu zihniyet anasaya el atıyor.. :-[ :-X

Haziran 08, 2011, 01:33:25 ös
Yanıtla #7

Deveye sormuşlar boynun niye eğri diye, nerem doğru ki demiş :)

Bu arada müjde, LYS de LGS kadar düzgün olacakmış, Ali Demir buyurmuş...
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Haziran 08, 2011, 01:45:22 ös
Yanıtla #8

okadar yeni bakanlık kuruldu,
 keşke birde ösym bakanlığı kurulsaydı
ama ozaman birde yeni çıkan bakan yardımcısı lazım , üniversite mezunu olmasına da gerek yokmuş , ooooo işler iyice karışır, olsun vatandaş nasıl sınanmak ve sınanma merkezi istiyorsa  , o isteğe böyle başkan( kopyacı, vurdumduymaz, işbilmez, v.b) yakışır
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Haziran 15, 2011, 01:58:45 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ÖSYM'den yeni skandal!

ÖSYM’nin 29 Mayıs’ta yaptığı Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı’nın Tıp doktorluğu 2. aşama kitapçığındaki 100 sorudan 75’inin geçen yılki sınavla aynı olduğu ortaya çıktı.

Ölçme ve Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Yükseköğretime Geçiş Sınavı’ndaki (YGS) şifreli kitapçık, hatalı soru kitapçığı basımı ve yanlış puan hesaplama skandallarına bir yenisini daha ekledi.

Hürriyet'in haberine göre; ÖSYM’nin 29 Mayıs’ta yaptığı Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı’nın Tıp doktorluğu 2’nci aşama kitapçığındaki 100 sorudan 75’inin geçen yıl 16 Mayıs’ta yapılan sınavla aynı olduğu ortaya çıktı.

Soruların numaraları ile cevap seçeneklerinin bile aynı olduğu belirlendi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yetkilileri, sınavın iptal edilebileceğini söyledi. ÖSYM’nin bu skandalını, Türkiye’de çalışma hakkı elde etmek için sınava giren Rus doktor fark etti. Doktor, sınava hazırlanırken geçen yılın sorularına da çalıştığı için sınavdaki soruların aynı olduğunu sezdi. Doktor, sınavdan sonra ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlanan soruları 2010 yılındaki sorularla karşılaştırdı.

Tıp soruları tıpatıp aynı

Doktor ve emekli öğretmen eşinin yaptığı tespitlere göre 100 sorunun 75’i, 2010 yılındaki sınavın tıpatıp aynısıydı ve soruların yerleri bile değiştirilmemişti. ÖSYM kayıtlarına göre 29 Mayıs’ta yapılan 2’nci aşama sınavına 600 kişi başvurdu, bunlardan 572’si sınava girdi. Sınavda 50 ve üzeri puan alan 327 kişi başarılı oldu.

YÖK: SINAV İPTAL EDİLMELİ!

YÖK Başkanı Prof. Yusuf Ziya Özcan, sınavın iptal edilmesi gerektiğini söyledi.