Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bağlantıda aklıma takılanlar  (Okunma sayısı 5953 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 01, 2007, 10:13:59 öö
  • Ziyaretçi

Günaydın Mason,
Bu saatte bile sorulara cevap alabilecek birini bulmak gerçekten çok güzel. Uzatmadan sorulara devam edeceğim. Tapınakçıların Avrupa'daki varlığının önüne geçilemeyecek düzeyde güçlenmesinin kralları ve kiliseyi rahatsız etmesinden sonra çıkan yakalanma emrinin ardından, kimliklerini gizlemek amacıyla kendi kiliselerini çok gizli bir mimariyle inşa ettirdikleri duvarcı ustaları masonlara katıldıklarını biliyoruz. Sonraki süreçte de masonlar içinde öyle bir yapı kuruldu ki sadece belli dereceye ulaşmış olan belli sayıda mason Tapınakçı olma hakkına sahip olabiliyor. Burada anlamadığım, (sizin toplantılarınızda yaptığınız sunumlara dayanarak söylüyorum çünkü dernek başkanımız mason ağabeyimiz benim merakım dolayısıyla kendine ait birkaç sunumu vermişti incelemem için) tapınakçıların çıkış noktası haçlı seferleriyse nasıl oluyor da dinin geçerli olmadığı bir oluşumla aynı kaynaktan beslenebiliyorlar? Evrenin ulu mimarı derken hiç bir dinin tanrı için kullanmadığı bir sıfatı kullanıyorsunuz çünkü masonluk bir din değildir ve bir dinin savunucusu da değildir. Hem müslümanları, hem hristiyanları hem de siyonistleri de içinde barındıran bir oluşum ama kökeni haçlı seferlerine dayanıyor. Aslında net olarak anlatamadığımın/soramadığımın farkındayım ama umarım siz anlarsınız. Zira istediğim şekilde sorabilmem için çok daha uzun yazılaryazmam gerekiyor.

Ağustos 01, 2007, 10:48:29 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin burcu125,

Sorunuzu yeni bir konu olarak acmaniz daha dogru olurdu. Bu nedenle onceki konudan ayirarak, yeni bir konu olarak actim.

Tapinak Sovalyelerinin Masonlar ile baglantisi avrupaya degil, Israile dayanir. Bu konuda farkli gorusler olmasina ragmen, bircok kaynak Tapinakcilarin ilk olarak Masonlugu Israildeki yikintilarda bulduklari ve baglarinin o zamanlara dayandigini idda etmektedir.

Suanda Tapinak Sovalyeleri, York Ritinin en ust derecesine ulasabilmis Masonlardan olusur.

Sorunuza yanitim soyle olacaktir: Masonluk bir din yada tek bir dini yonu olan bir topluluk degildir. Icerisinde dini ogeler barindirir, her dinden alintilar ve sembolizmalar kullanir. Fakat burada onemli olan, Masonlugun her dine gosterdigi saygi ve adaletli bakis acisidir. Masonlukta hicbir din birbirinden ustun yada hakim degildir.

York Riti ozellikle hiristiyan kaynakli olarak baslamis ve ilerlemistir. Her Ritin bazi derecelerinde farkli dini ogretiler ve bilgiler verilir. Iskoc Ritininde bazi derecelerinde Islam hakkinda bilgi ve ogretiler mevcuttur. Fakat York Riti tamamen hiristiyanlik bazli bir Rittir. Yaklasik olarak butun dereceleri Hiristiyanlik uzerine odaklanmistir. Bu o kisileri Masonluktan uzaklastirmaz. Ayni sekilde onlari bizlerden farklida kilmaz. Onemli olan hangi dinde oldugunuz degil, kapinizin diger dinlerede acik olup olmadigidir. Suanda bir musluman Masonda, York Ritine girerek Tapinak Sovalyesi olabilir. Bu, Masonlarin diger dinlere olan saygi ve anlayisinin gostergesidir. Orta Cag Avrupasindaki Masonluk ve Ritler suandakine gore bircok benzerlik tasir. Masonlukta, dinden yada karakterinizden once, Kardes olup olmadiginiz gelir.

Bir savasta 2 tarafinda komutanlari Masonsa bu savasi engellemez. Fakat savastan sonra yada savas durdugu zaman bu kisilerin ayni Locada bir araya gelerek birbirlerine Kardes demeleri ve Kardeslik sevgi, saygisi ile birbirlerine yaklasmalari, Masonlugun onemli bir gostergesidir.

Gene bir savasta, esir edilen bir askerin Mason oldugunu anlayan, karsi tarafin askerlerinden biri eger Mason ise, o kisiyi esirlikten kurtarmak icin elinden geleni yapacaktir. Masonlukta, dininiz, irkiniz yada kim oldugunuz degil, Mason olup olmadiginiz oncelikli onem tasir.

Bu verdigim ornekler bircok savasta gercekten yasanmistir.

Sonuc olarak anlatmaya calistigim sudur; Loca disarisinda, siyonist, hiristiyan, solcu, milliyetci vb. kim oldugunuz asla onemli degildir. Loca icerisine girdiginiz zaman herkes esit ve ayni haklara sahip birer Kardestir. Ayni sekilde gene Loca disinda bir Kardes ile gorustugunuzde Kardesiniz size, dininizi dahi sormayacaktir. Yeni tanismis oldugunuz bir Kardes dahi size kolaylikla dininizi yada politik gorusunuzu sormaz. Bu, onun, sizin fikirlerinize olan saygisini ve sizin dininizin onun icin bir onem teskil etmedigini gosterir.

Tapinakcilar, Masonlugun icindeki en Hiristiyan ve dini topluluktur. Fakat kapilarini asla diger dinlere kapatmamislar ve her dine esit oranda saygi gostermislerdir. Bu sekilde olmasaydi, Masonluk icerisinde bir yer edinemezlerdi. Tapinakcilarin kokeni Hacli savaslarindan gelir. Fakat unutmayalimki, Hacli savaslarinin amaci, Muslumanlari oldurmek yada butun muslumanlari yok etmek degil, Kutsal Topraklari alabilmek ve onlara hakim olabilmekti.

"Tapinakcilar ile Masonluk ayni kaynaktan besleniyorlar" gorusune katilmiyorum.Masonlugun beslendigi belirli bir kurumsal kaynak yoktur. Tapinakcilar Masonluktan besleniyorlar denilebilir. Diger Rit lerdede oldugu gibi, sadece Ustad Mason larin alindigi bir topluluk, Masonluktan besleniyordur. Bunun nedeni, Masonlarin dogru ahlaki yapisi ve disiplinidir. Amaci ise; (onyargisiz olarak) her Kardesin esit ve ayni seviyede olmasi gerektigidir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ağustos 01, 2007, 11:22:32 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Anlamadığım nokta şu:  Tapınakçıların dini yönü olduğunu siz de kabul ediyorsunuz ki zaten inkar edilebilecek olduğunu da kendi adıma sanmıyorum. Hatta dini yön demek oldukça basit kalıyor, tamamen dini amaçları olduğu (kutsal kase, kutsal kefen sadece komplo teorilerden ibaret değil elbette ve tabii diğer amaçlar...) düşünüldüğünde hristiyan olmayan bir mason, tapınakçı mertebesine nasıl yükselir ve  sonra amaçları,  hedefleri farklı taraflara  mı yönelir? Zira masonluk da tabii ki sadece iyi insan yaratma çabasında değil elbette ama misyonu Tapınakçılar kadar da tutucu değil. Bir anda "sen artık Tapınakçı oldun, gerçekleri ve sırları öğrenme vaktin geldi, bizim amacımız aslında şu ve sen artık buna hizmet edeceksin" mi deniliyor?

Ağustos 01, 2007, 11:35:21 öö
Yanıtla #3
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin burcu125,

Tapinakci olmak demek, hiristiyan olmak demek degildir. Bir musluman yada yahudide Tapinakci olabilir ve onlarin ogretilerini gorebilir. Burada onemli olan o derecedeki ogretilerin merak edilmesidir. Birikimlerinize onlarida eklemek istemenizdir.

Tapinakcilarin orta cagdaki amaclari ve hedefleri ile suandaki gayeleri arasinda buyuk bir ucurum vardir. Tapinakcilar, suanda Kutsal Topraklari almak yada Kutsal kase ile ilgili hedefler pesinde degillerdir. Suanda Tapinak Sovalyelerinin amaclari, (diger Masonlugun kollarindada oldugu gibi) yardimseverlik, Kardes sevgisi ve iyi kisileri daha iyi kisiler haline getirmektir. Bunlari orta cag Hiristiyan ogreti ve Rituelleri ile gerceklestirirler. Ogreti bicimleri ve derece sistemi farkli olmasina ragmen, ogretiler ve amaclar, diger Ritler, Masonlugun kokeni ile aynidir.

Masonluk (yada Masonlugun herhangi bir kolu) asla, bir insani dininden cikarmaz. Buna tesebbus dahi etmez. Son cumleniz (kismen) yanlistir. Derecenize gore belirli sirlara vakif olursunuz. Fakat asla belli bir din yada topluluk icin size emirler verilmez. Masonlugun alt derecelerine gosterilen amac ile, ust derecelerdeki bulunan gercek amac arasinda buyuk bir fark yoktur.

Tapinak Sovalyesi olmaniz size onursal bir kimlik ve yaptiginiz ise, Kutsal bir deger kazandirir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ağustos 01, 2007, 11:46:08 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Yani sizin dediğinize göre ne Masonluğun ne Tapınakçılığın ne de birbiriyle bağlantılı diğer kardeşliklerin hiçbirinin dünya ekonomisi, siyaseti ve güç dengesi üzerinde hiçbir rolü yoktur, sadece bir yardımlaşma derneğidir, bir kardeşlik topluğudur. Peki hangi topluluğun tarihi sizin kadar eskidir veya hangilerinin sizin gibi ritüelleri vardır veya hangileri için bu kadar komplo teorileri üzretilmiştir. Bu sizce de çok masumane değil mi? Yanlış anlaşılmasın art niyetlerden bahsetmiyorum ama kim bu kadar yüzeysel olduğuna inanabilir ki??? Ayrıca neden bir yardımlaşma derneği üyesinin onursal bir kimliğe veya kutsal bir değer kazanmaya ihtiyacı olsun ki?

Ağustos 01, 2007, 12:18:50 ös
Yanıtla #5
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin burcu125,

Masonlugun kurumsal olarak, Dunya yonetiminde bir soz hakki yoktur. Uyelerinin kimlikleri ve mevkileri nedeni ile Masonluk, korkulmasi gereken bir topluluk olarak gosteriliyor. Masonluk hicbir uyesine politikaya girme yasagi getirmez. Gene hicbir uyesinden dunya yonetimindeki soz hakkini elinden almaz. Fakat kisilerin, kisisel gorusleri, kendi iradeleri ve tercihleridir. Masonlugu, (kurumsal olarak) uyelerinin disaridaki davranislarindan dolayi suclamak yada saldirmak dogru degildir.

Soyle bir ornek vereyim. Bir fenerbahceli kisi Cumhurbaskani oldugunda, "Turkiye fenerbahcelilerin ulkesi oldu. Fenerbahce spor klubu Turkiyeyi yonetiyor" demek ne derece dogru olur?

Uyelerimizin kisisel olarak yaptiklari (Masonlugun adini kullanmadiklari surece ve resmi olarak Masonluk adina konusmadiklari surece) butun uyelerimizi sembolize edemez.

Bizlerin her dinden, her meslekten ve her irktan uyelerimizin olmasi, Masonlugun hicbir politik, dini ve milli tarafi tutmadiginin en dogru ispatidir.

Masonluk gunde ortalama 1 milyon dolar kazanan bir topluluktur. Bu kazancin elbetteki ulke ekonomilerinde etkisi olacaktir. Fakat bu etki, belirli kisiler yada ideolojiler icin degil, tamamen Masonluk ve Masonlugun yaptigi yardimlar icin olacaktir.

Masonlarin yaptigi yardimlarin ve yardimlasma derneklerinin amaclarini, faaliyetlerini sizde biliyorsunuz. Bulundugunuz dernegin kurucularinin ve mevcut yonetim kurulunun neredeyse hepsi Kardesimizdir. Suana kadar yaptiklari tek bir yanlis faaliyet gordunuz mu? Bu kisilere Abi demenizin nedeni, kendilerinin mevkilerimi? yoksa o kisilerin saygin karakterlerimidir? Masonlar bu derece korkulmasi gereken kisilermidir?

Toplulugumuzun dunyanin en eski toplulugu olmasinin nedeni, disiplin, ketumiyet ve dogru calisma sistemimizdir. Rituellerin nedeni ise, ogretilerin daha rahat akilda kalabilmesi ve Kutsal deger tasidigina inanilmasidir. Bir mevlevi neden oturup butun gun Kuran okuyarak dua etmektense, dereceli bir sistemde kendini ve kisiligini egiterek, donerek sema eder? Bilgi yanlizca onu hakkedene ve dogru kullanabilecek kisiye verilmelidir.

Toplulugumuzun uzerine komplo teorileri uretilmesinin en buyuk nedeni, ketumlugumuzdur. Bilinmeyenden korku denilebilir. Masonluga yuzlerce yildir karsi cikmis bircok gruplar olmustur. Dini gruplar, siyasi gruplar, kisisel ve kultursel gruplar. Bu gruplarin en buyuk korkusu Masonlarin dunyayi yonetmesi idi. Masonlarin daha kim olduklarini ve neler yaptiklarini dahi bilmeden, ketumiyetlerinden dolayi onlara dusman olarak, saldiriya gecmislerdi. Masonluk yuzyillarca bircok topluluk tarafindan saldiriya ugradi. Fakat hicbir zaman, fiziki yada dolayli yoldan bu topluluklara zarar verdigi gorulmedi.

Bir yardimlasma dernegi uyesinin, onursal degere vakif olabilmesi, yaptigi hizmet ve kendini o dernege ne kadar adadigina baglidir. Bu yanlizca Masonlukta degil bircok dernekte ayni yontemde uygulanir. Yaptiginiz hizmete gore size plaket yada onursal hediyeler verilir.

Uyenin kutsal degeri ise, gene yaptigi isin kutsalligindan kaynaklanir. Yardimseverlik, kendini ve karakterini (bilim, bilgi cercevesinde) gelistirme amaci bizlere gore kutsal bir degerdir. Her insani, dini, irki, politik dusuncesi ne olursa olsun esit olarak gorebilmek, bilimin ve bilginin pesinden kosabilmek, Kardeslerinize hic dusunmeden yardim edebilmek bizlerin kutsal olarak dusundugu karakteristik ozelliklerdir. Bu ozelliklere ihtiyaci olmayan zaten kalbinde Masonluga hazir bir kisi degildir.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Ağustos 01, 2007, 12:22:09 ös Gönderen: MASON »

Ağustos 01, 2007, 12:59:31 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Bilgiler ve emeğin için çok teşekkür ederim Mason. Şu an işlerim yoğunlaştığı için yazmaya konsantre olamıyorum ama sorularımın devamı gelecek.

Saygılarımla,

Ağustos 01, 2007, 01:20:49 ös
Yanıtla #7
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sorularinizi sormadan once forumda o konu hakkinda arama yaparsaniz ve cevabini bulamadiginiz sorularinizi yeni konular acarak yaparsaniz memnun olurum.