Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Masonluk ile ilgili Sorular ve Cevaplar => Konuyu başlatan: Samuray - Şubat 17, 2020, 12:32:27 öö

Başlık: giriş bağışı muafiyeti
Gönderen: Samuray - Şubat 17, 2020, 12:32:27 öö
Bir kayıtta "giriş bağışı muafiyeti" ve taksitlendirme isteği ile ilgili şeylere rastladım. Kimin içindir bunlar ve kim tarafından talep edilir diye soracaktım...
Başlık: Ynt: giriş bağışı muafiyeti
Gönderen: Caliper - Şubat 17, 2020, 10:29:59 öö
Biraz daha fazla bilgi verebilir misiniz Sayın Samuray?

Sanırım Masonluğa giriş için ödenen aidattan söz ediyorsunuz? Hangi Obediyans'a ait bir kayıt gördünüz veya tarihi ne zamandı?

Veya yıllık aidat olabilir mi sorduğunuz?
Başlık: Ynt: giriş bağışı muafiyeti
Gönderen: ANARCHOSA - Şubat 17, 2020, 10:56:23 öö
Giriş bağışı diye bir şey söz konusu değildir.

Giriş ödentisi vardır, bu da her dernekte olduğu gibi Masonlukta da ŞARTTIR! Öyle abartıldığı gibi bir meblağda değildir. Obediyans ve hatta locaya göre bile fark gösterebilir ancak bu bedeli bile ödeyemeyecek kişi zaten devamlılık ve etkinliklerde zorlanacaktır. 'Voltaire' 'Descartes' 'Mozart' dan daha öte ve ileriyim ben diyen kişi dahi bu bedeli ödemelidir. Sen özelsin senden para almayalım, eşitlik ve kardeşlik ilkelerine uymaz.

Yıllık üyelik ödentisi (aidat) için kimi obediyanslar belli görevleri almış ve 33 seneyi doldurmuş kardeşlere Büyük Loca ödentisi muafiyeti verebilir. Bu Onursal bir uygulamadır.

Bunun dışında 'Kestirme yol' ya da 'Kayırma' Masonluğun uygulamalarından değildir.