Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İnanç ve inançsızlık üzerine ne söylersen dinlerim !  (Okunma sayısı 7850 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 24, 2014, 05:28:45 ös
Yanıtla #20
  • Uzman Uye

Alıntı
Neden insanlar günde beş vakit namaza çağrılmaya ihtiyaç duyuyorlar ?

Saaatleri olmadığından .... 8)
Hele bunu hoporlör den yapınca çıldırmamak elde değil .
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Aralık 24, 2014, 09:13:31 ös
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Arkadaşlar,

Burada sorun değil,

Cehalet,

Dini tehlike olarak görmemek gerekli, sonuçta dinleri yaratan insan,

Sorun cehaletle dini birleştirmede,

Tüm modern toplumlarda elbette belli bir din  vardır,

Sorun cehalet konusudur,

Saygılarımla..
fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez

Aralık 24, 2014, 09:46:34 ös
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu arada söylemeden edemeyeceğim,

Yılbaşında çam ağacı süslemeyi günah bulan zihniyetin,

9-10 yaşlarında çocuklara nikah kıymasını içime sindiremiyorum,

Saygılarımla..

Aralık 25, 2014, 03:32:52 ös
Yanıtla #23
  • Aktif Uye

Tanrı Öldü - Friedrich Nietzsche
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Aralık 25, 2014, 04:05:34 ös
Yanıtla #24

Bu başlık altında uzun uzadıya bir şeyler yazmaktı niyetim, ancak Sayın Kadim ile Sayın Fay Frin arasında geçen Köy Enstitüleri yazışmalarını okuyunca, aklıma bir kitap geldi ve onu paylaşmak istedim.

Tonguç'un Kır Çiçekleri - Galip Akın

Kitabın yazarı annemin uzaktan bir akrabası. Ömrünü çağdaş bir gençlik yetiştirmeye adamış bir eğitim savaşçısı. Uzun yıllar oldu kitabı okuyalı, aklımda kaldığınca, Köy Enstitüleri ve orada verilen eğitim mücadelesini anlatıyordu.

Bildiğim kadarıyla basımı yok artık, bir gün bir yerlerde denk gelirseniz okumanızı isterim.

Aşağıda kitabın önsözünden bir alıntı yaptım;

"... Biz Köy enstitülerinde "İnsanı İnsan Eden Evrensel Nitelikleri Yakalamağa Çalıştık". öy Enstitüleriyle ilgili birçok yapıt (bu eğtiim kurumlarının amaçları, kuruluş yılları, uygulanan iş içinde eğitim uygulamaları ve alınan sonuçlarla ilgili yapıtlar) yayınlandı. Bunların hepsi Köy Enstitülü yazarlarla diğer aydınlar tarafından yazıldı. Hepsi alın teri göz nuru ürünü değerli yapıtlardı. Bunların çoğunu okumak mutluluğuna eriştim. Benim Köy Enstitüsü yıllarındaki öğrencilik yaşamımla ilgili ve öğretmenlik yıllarımı da içeren, başarı ve başarısızlıklarımı anlatan bu yazılarımı hoşgörü ile okuyacağınızı umuyorum. Bunlar bana göre, ilginç, abartısız gözlem, yaşanmışların öyküsüdür. Özellikle Köy Enstitüsü Müdürleri, öğretmenlerimizle ilgili değerlendirmeler için adı geçen öğretmen ve yöneticilerden bağışlanmamı diliyorum. Bu duygular içinde Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsünün çalışmalarını ve kapatılma evresinde oynanan oyunların öyküsünü yazıya döküp belgelenmesini sağlamayı amaçladım ve bu olaylara tanıklığımı göstermeye çalıştım. Okunması dileği ile saygılarımı sunuyorum..."

Saygılarımla.
Vazife karşılığı olmayan hak mevcut değildir!
Mustafa Kemal ATATÜRK

Aralık 25, 2014, 06:20:25 ös
Yanıtla #25
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

''Atatürk'ün şeriat karanlıklarından ve din adamının  tasalludundan kurtarıp akılcı eğitim sayesinde aydınlıklara çıkardığı Türk toplumu,yeniden şeriat bataklığına sürüklenmekte,yeniden din adamının ''çağ dışılık'' kokan ellerine terkedilmektedir.Son bin yıllık tarihimiz şöyle derinlemesine eleştirilebilse,kazanılan askeri savaşlar ve fethedilmiş ülkeler öyküsü dışında Türk'ün bilim ve kültür alanlarında başarısızlıkları şöyle ciddi ve cesur bir araştırma konusu yapılabilse,görülecektir ki bütün bunların nedeni şeriat eğitimi ile yoğurulmuş ve din adamının elinde bırakılmış olmak,dolayısıyla özgür düşünceden,yaratıcı güçten yoksun kalmaktır.Atatürk'ün sağladığı laik ve müspet eğitim sayesinde gerçekten ibret verici hamleler yapabilen toplumumuzun,şeriat ortamı içerisinde ve din adamının elinde nasıl beyni işlemez,fikren uyuşuk ve cansız bir külçe hale gelebildiğini ancak böyle bir eleştiri ortaya çıkaracaktır...

...Sadece şunu tekrarlamakla yetinelim ki şeriat malzemesi ve eğitimi ile müspet kafa yapısında,müspet ahlak anlayışında insan yetiştirmek mümkün değildir.Akılcı düşünce'nin özgürlüğüne ve bağımsızlığına yer ve değer vermeyen,insan zekasına güven beslemeyen,akla aykırı ne varsa her şeyi ''gerçek'' diye gösteren şeriat düzeni ve zihniyeti içerisinde aydın din adamı yetişemez....''

Konunun din ile toplum yönetimine dönmesi nedeniyle, yukarıda paylaşmış olduğum Sn.İlhan Arsel'in ''Toplumsal Geriliklerimizin Sorumluları Din Adamları'' isimli kitabını okumak isteyen arkadaşlara tavsiye ederim.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Aralık 25, 2014, 06:29:10 ös
Yanıtla #26
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Mbulut ,

Yorumunuzu okudum ve beğendim,

Din toplumlarda mutlak itaat ve sorgulamadan , akıl süzgecinden geçirmeden her şeyi kabul etmeyi öngörüyor,

Türk toplumu Laik sistemin dışına itmek isteyenler için dini değerlerin hiç bir önemi yok,

Burada amaç din üzerinden cehaleti getirmek,

Cahil insanları din silahı ile yönetmek kadar kolay bir şey yok,

Saygılarımla

Aralık 25, 2014, 07:03:09 ös
Yanıtla #27
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntıdır,

"Tanrı öldü. Tanrıdan geriye bir ölü kaldı. Ve onu öldüren biziz. Hala gölgesi beliriyor uzaklarda. Kendimizi nasıl avutacağız, biz katillerin katilleri? Neydi bıçaklarımızın altında ölümüne kan döken, dünyanın sahip olmuş olduğu bu en kutsal ve en kudretli şey: bu kanı kim silecek üzerimizden? Hangi su var bizi temizleyecek? Hangi teselli şölenlerinı, hangi kutsal oyunları icat etmek zorunda kalacağız? Fazla büyük değil mi bize bu davanın yüceliği? Buna layık olmak için birer tanrıya dönüşmeli değil miyiz?

–Nietzsche, Şen Bilim, Kısım 125, İngilizce: Walter Kaufmann

Saygılarımla

Aralık 25, 2014, 08:02:51 ös
Yanıtla #28
  • Aktif Uye

Dini terörizm, kendine dini inanışları zemin aldığını iddia ederek dünyada yapılan her türlü bozgunculuk eylemlerinin genel adıdır. Din kaynaklı yıldırı eylemleri 1980'den sonra artış göstermiştir.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) 'nin ideolojileri ; Muhafazakarlık, Ekonomik liberalizm, anti-milliyetçilik.

İç hizipler : İslami demokrasi ve Ümmetçilik.

Bu ideolojiler hakkındaki yorumlarınız nelerdir ? Bence üzerinde konuşmamız gereken durum, şu gördüğünüz sömürü ideolojilerin üzerine konuşmanın anlamının olup olmadığıdır !

KAYNAKÇA : http://tr.wikipedia.org/wiki/Adalet_ve_Kalk%C4%B1nma_Partisi

http://tr.wikipedia.org/wiki/Din%C3%AE_ter%C3%B6rizm
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Aralık 25, 2014, 08:50:08 ös
Yanıtla #29
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İslami Demokrasi diye bir kavram olamaz,

İslam dininde insanların yönetim biçimi ile ilgili her hangi bir bölüm yoktur,

Fakat yazılı olmayan kurallarda islam Halifelik yönetimini tercih eder,

1,5 milyarlık İslam coğrafyasındaki her hangi bir ülke ile demokrasinin bütünleşmesi mümkün değildir,

Demokrasi ile yönetilen müslüman devlet yok,

saygılarımla.