Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Mason olmak isteyen binlerce Türk genci var  (Okunma sayısı 10414 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 03, 2008, 10:59:18 ös
  • Ziyaretçi

Masonların Büyük Üstadı, İstanbul Anadolu yakasına iki mabet inşaatı başlattıklarını açıkladı

ANKARA - Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası yeni büyük üstadı Salih Evcilerli, “15 bin kardeşten oluşan nüfusumuz gençleşti. Türkiye’de genç nüfus dünden farklı olarak camiamıza ilgi duyuyor ve aramıza katılıyor. Net büyümemiz yılda yüzde 2,5 - 3,5 arasındadır. Dünya Masonluğu içerisinde Türk Masonluğu çok önemli bir yerde bulunuyor” dedi. Evcilerli, Mason yayın organı Tesviye Dergisi’ne 2009’da 100. yıldönümünü kutlayacak olan Türk Masonluğuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu:

“GENÇLER MABETLERİ DOLDURDU YENİ KOMPLEKS KURACAĞIZ”: İstanbul’da merkezde, yani Nur-u Ziya’da çalışma şartlarımız mekân açısından fevkalade daraldı. Çare üretmek mecburiyetindeyiz. İstanbul’daki 7 bin kişinin yaklaşık yüzde 40’lık kısmı Anadolu yakasında hem oturmakta hem çalışmakta. Nur-u Ziya’da artık büyüme şansını elde edemeyeceğimize göre, Anadolu yakasında bir kompleks yaratarak bu ihtiyacı karşılayabileceğimizi düşünmekteyim... Anadolu yakasında bu kompleksi yarattığımız zaman hem Nur-u Ziya’nın hem de Masonluğumuzun İstanbul’daki mekân sıkıntısını gidereceğiz. Aynı zamanda nüfusumuzun bu iki yerleşkede çok daha hızlı bir biçimde artacağını, ayrıca tasarruf da sağlayacağımızı düşünüyorum. Geçmişte Nur-u Ziya’da başlatılan bir inşaatımız var. Burada iki Mabet ve onlarla ilgili sosyal altyapı programlanmıştı. Bu inşaatın yarısı tamamlanmış halde. Geçici bir çözüm olarak, bir süre için ihtiyacı karşılayabilmek amacıyla, bu inşaatı tamamlayıp, devreye almak gerekebilecek. Ama bunun da yeterli bir çözüm olabileceğini düşünmüyorum.

“PROBLEMLER YÖNETİCİ MASONLARDAN DOĞUYOR”: Şu anda aramızda çok sayıda genç kardeşimiz var. Onlar meselelere masonik yaşı ilerlemiş kardeşlerimizden farklı bakabiliyor.

“GENÇ NÜFUS ARAMIZA KATILIYOR”: İstanbul’da iki binamızdaki mabetler hemen her gün dolu. Genç nüfus dünden farklı olarak caiamıza ilgi duyuyor ve aramıza katılıyor. Türk Masonluğu bugün Dünya Masonluğu içinde çok saygın bir yere sahip. Gerek maddi imkânlar, gerekse Masonik yapısı, ritüel uygulamaları ve nüfusumuzdaki gelişmemiz açısından baktığımız zaman net büyümemiz yılda yüzde 2,5 - 3,5 arasındadır.

Masonluk nedir?

Masonlar kendi internet sitelerinde Masonluğun tanımını şöyle yapıyor, “Masonluk, Rönesans ve Reform süreçlerini izleyen Aydınlanma Çağı’nda kurulmuş; akılcılık, bilimsellik ve insanlığın oluşumundan bu yana ortaya çıkarak, insanlığın gelişimine ve bilgi birikimlerine katkıda bulunmuş bir kültür ve fikir üst yapı kurumudur. Masonluğun amacı; semboller ve alegoriler aracılığı ile aşıladığı yüksek ahlâk ilkeleri ve erdemleri özümletmeye çalışarak olgunlaşmalarına yardımcı olduğu üyeleri masonlarla, dünyada din, dil ve ırk ayırımı olmaksızın tüm insanların eşitlik ve barış içinde kardeşçe yaşayacakları bir sevgi düzeninin kurulmasını sağlamaya çalışmaktır.”

Nasıl Mason Olunur?

“Hemen hemen bütün derneklerde olduğu gibi Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği’ne gerekli işlemlerin tamamlanması ile yeni üye alınır. Yeni üyelerin, yasa ve tüzüklerde belirtilen niteliklere uygun, Allah’a inanan, hür, belli bir kültür seviyesine sahip, aydın, çevrelerinde iyi tanınan, iyi ahlaklı, namuslu, dürüst, şerefli ve çalışkan kişiler olmalarına özen gösterilir. Bu nedenle adaylar özenle incelendikten sonra dernek üyeliğine kabul edilirler.”


Haber: Levent İÇGENBaşka bir haber ; http://www.tesviye.org/sayi66/orta3.htm


Bu başarının sırrı nedir acaba ?


Aşağıda'da başka bir haberi bulacaksınız...


 
Alıntı
Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Locası Büyük Üstadı Kaya Paşakay’dan ilginç açıklama: 11 Eylül’den sonra ABD’de 1.1 milyon kişi, İngiltere’de 200 bin kişi masonluktan vazgeçti.

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın üst düzey yetkilileri, locanın kapılarını Hürriyet’e açtı. Locanın Büyük Üstadı Kaya Paşakay ve arkadaşları, Nuru Ziya Sokak’taki binasında 3 saat boyunca Hürriyet’in sorularını cevaplandırdılar. Son zamanlarda özellikle Dan Brown’ın romanları ile yeniden gündeme gelen masonluk gerçeği nedir? İşte Büyük Üstad ve arkadaşlarının verdikleri cevaplar...

Kayıtlı 13 bin 500 mason bulunuyor

Türkiye’de kaç mason, kaç loca var?

Bugün ülkemizde kayıtlı 13 bin 500 mason var. 197 loca faaliyet gösteriyor. Yakında bu 198 olacak.

Dünyadaki mason sayısı kaçtır?

Dünya üzerinde yanılmıyorsam 9 ila 12 milyon arasında muntazam mason bulunuyor.

Başka Müslüman ülkede loca var mı

Yunanistan’da kaç mason var, bunu bilebiliyor musunuz?

Benim bildiğim kadarıyla 8 bin düzenli mason var orada.

Başka Müslüman ülkelerde mason locaları var mı?

İran’da eskiden vardı, kapatıldı. Gurbetteki İran Büyük Locası devam ediyor. Fas’ta Büyük Loca var.

Yurtdışında Türk locaları var mı?

Almanya Birleşik Büyük Locası’na bağlı 5 mahalli büyük loca vardır ve bunlar içinde Türk kardeşlerimiz mevcuttur. Ama en önemlisi; yine bu büyük locaların birine bağlı olarak çalışan Türk uyruklu kardeşlerimizin çoğunluğu oluşturduğu Türkay locamızdır. Bizim burada kullandığımız Türkçe ritüelle çalışırlar. Dünya üzerinde buna benzer, yine TC uyruklu kardeşlerimizin çoğunluğu teşkil ettiği 6 adet loca vardır. Biri Paris’te ‘Corn d’Or Locası’. İki tane Nur locamız vardır, birisi Tel-Aviv’de diğeri Washington’dadır. Anatolia locası vardır New York’ta. Romanya Bükreş’te Işık locamız var; tamamı Türk kardeşlerimizden müteşekkil ve Türkçe ritüelle çalışan bir locadır.

Masonların sayısı artıyor mu, azalıyor mu?

Dünyada ilginç bir durum var. Amerika’da özellikle 11 Eylül sonrası ailelerin büyük bir çoğunluğu eve kapandılar, yani hafta sonu kilisesine gidiyor ama günün geri kalanını evinde geçiren bir çoğunluk olmaya başlamış. Örneğin, bowling kulüplerine bile giden insan sayısında azalma olmaya başlamış. Tabii ‘home entertainment’ faktörü de burada söz konusu. Son durumlar sebebiyle masonluk da Amerika’da önemli bir üye kaybına uğramış durumda.

ABD’DE 11 EYLÜL’DEN SONRA MASON AZALDI

Ne kadar üye kaybetmişler?

Son 15 yılda Anglosakson masonluğu İngiltere’den başlamak üzere 200 bine yakın üye kaybetti. Amerikan masonluğu ise 1 milyon 150 bin üye kaybına uğradı.

Türkiye’deki durum nedir?

İlginçlik burada. Avrupa ve Türkiye’de mason sayısında bir artış var. Kıta Avrupası masonluğu başta Türkiye Büyük Locası olmak üzere, brüt olarak söylüyorum her yıl yüzde 6.5’luk artış kaydediyor. Yıllık muntazam oranımız bu.

Bu artış daha çok nerelerden geliyor?

Bu artışın büyük kısmını gençler teşkil ediyor. Otuz yaş altı gençler oluşturuyor.

Son yıllardaki masonluğa ilgi neden artmış olabilir peki?

Artık öyle bir zamanda yaşıyoruz ki iletişim sayesinde, bilgi paylaşımı, bilgi transferi son derece hızlı gerçekleşiyor. Bundan dolayı, çocuk dediğimiz bireyler çok erken yaşta genç hüviyetine sahip olabiliyorlar.

Kardeşlerde ağırlıklı olarak desteklenen futbol takımı hangisidir?

Bizim şu ilkemiz vardır: Din, siyaset ve futbol konuşmayız. O yüzden bunu sormayız da. Ama benim locam ağırlıklı olarak, ben ve birkaç kardeşimiz haricinde Galatasaraylı. Bu sene sonunda inşallah bunu daha açıkça da söyleyeceğiz.

Neden?

Çünkü şampiyon olacağız. Şimdilik susuyoruz.

Masonluk pahalı bir şey midir? Girişte ne kadar para verilir?

Geçtiğimiz yılın aidatları 225 YTL’dir. Yıllık olarak bu alınır. İlk giren üyeden giriş bağışı olarak 1500 YTL alınır, mertebe geçişlerinde de 800 YTL alınır. Yaklaşık 13 bin 500 üyeden gelen aidat ve bağışlardır gelirimiz.

Genel kurul yapıyor musunuz?

Her yıl iki tane genel kurul yapılır. Biri bizim masonik genel kurul dediğimiz genel kurul, ikincisi dernek genel kurulu.

Buna hükümet komiseri de geliyor mu?

Dernek genel kuruluna hükümet komiseri de gelir. Biz dernekler yasasına tabiyiz. Adımız, Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Türkiye Büyük Locası Derneği’dir.

Mason olan kişiler hızla yükselir mi

Mason olunca, öyle bir çevreye girersin ki, seni çok çabuk yükseltir derler. Gençlerde ‘Bu çevreye gireyim, iş ve sosyal çevremde gelişme sağlayayım’ düşüncesi hákim olabilir mi?

Girerken bu düşüncede olsalar bile girdikten sonra öyle olmadığını görünce ayrılırlar. Ayrıca ayrılma oranı çok düşük bir miktar olduğu için, bu gayeyle gelen insan sayısı da son derece azdır.

Kardeşlerinizi korumak, kollamak düşüncesi hiç yok mudur? Mesela işe alırken kardeşi tercih etmez misiniz?

Hayır katiyen. Ancak her dernekte veya cemiyette olduğu gibi, örneğin iki seçenekten birisi kardeşinizse ve diğeriyle tamamen aynı nitelikleri barındırıyorsa, hem zaten tanıdığın, bildiğin için hem de doğal bir duygusal düşünce sonrası kardeşini tercih edebilirsin. Ama ne zaman eşitler arasında fark varsa o zaman onlar ortaya çıkacaktır.

Bir işe tayin yapılacağı zaman, iki kişi arasında haksızlıklar yapılıyor mu?

Haksızlık olarak değil. Eşitler arasında tercih yapmada, daha önce başka vasıflarını bildiğin eşiti tercih etmek genel prensiptir. Biz de bundan hareket ederek davranırız. Bazen öyle olabiliyor ki, ikisi de aynı nitelikte ve aynı beklentiler içerisinde olan insanlar. İbre doğal olarak kardeşinize kayıyor. Çünkü onu başka bir boyutta sınamanızdan ve özelliklerini bilmenizden kaynaklanıyor.

Üyelerin meslekleri nelerdir?

Serbest meslek daha ağırlık gösteriyor. Devlet memuru yok. Asker yok. Profesörlerin belirli ayrıcalığı var ama diğerlerinin yok. Ancak hiçbir şekilde bunun tartışması yapılmaz.

MİT mensubu kardeş var mıdır?

Muhakkak vardır ama bilinmez. Doğal olarak olmaması imkánsız. Ama bize o sıfatıyla gelmemiştir, ondan bilemeyiz. Görevli gelmiştir veya görevli değilse bile haberli olarak gelmiştir. MİT’in uyguladığı yöntemler nelerse ona göre gelmiştir. Bizim gizlemeye çalıştığımız faaliyetimiz yok.

Masonik sembol

MASON localarında, üyelerin kıyafet, söz ve davranışlarından locanın dekorlarına kadar birçok ‘sembol’ yer alır. (G) harfi ve ‘Üçgen içinde Göz’ de, farklı derecelerde farklı anlamlar yüklenen masonik sembollerdendir.
HÜRRİYET Yayın Tarihi : 26 Mart 2005 Cumartesi


Ocak 04, 2008, 12:13:22 öö
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Aktif Uye
  • ***
  • İleti: 920
  • Cinsiyet: Bay

Umarım en kısa zamanda inşaatına başlanılan mabetler sonuclandırılır ve daha ıyı bır calısma ortamı elde etmıs olurlar...
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..


Şubat 02, 2008, 12:24:53 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Çok güzel bir paylaşım olmuş şu satırlar ilgimi çekti

Mason olunca, öyle bir çevreye girersin ki, seni çok çabuk yükseltir derler. Gençlerde ‘Bu çevreye gireyim, iş ve sosyal çevremde gelişme sağlayayım’ düşüncesi hákim olabilir mi?

Girerken bu düşüncede olsalar bile girdikten sonra öyle olmadığını görünce ayrılırlar. Ayrıca ayrılma oranı çok düşük bir miktar olduğu için, bu gayeyle gelen insan sayısı da son derece azdır.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
715 Yanıt
866673 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 16, 2022, 01:01:59 öö
Gönderen: Behiye1921
15 Yanıt
25916 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 21, 2017, 10:43:05 öö
Gönderen: Ankara
9 Yanıt
13266 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 01, 2017, 05:40:52 ös
Gönderen: gfeenatre
0 Yanıt
3129 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 01, 2008, 05:10:04 ös
Gönderen: Mozart
235 Yanıt
190160 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 12, 2022, 03:13:57 ös
Gönderen: Tık-Tik-Tak
19 Yanıt
17779 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 05, 2014, 08:19:12 öö
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
26502 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 25, 2010, 07:16:20 ös
Gönderen: shaGrot
12 Yanıt
12593 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 26, 2008, 12:05:43 ös
Gönderen: qafuroglu
21 Yanıt
32530 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 25, 2017, 11:20:43 öö
Gönderen: gfeenatre
0 Yanıt
1508 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 26, 2015, 11:18:30 öö
Gönderen: karahan