Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Din Tartismalari  (Okunma sayısı 46302 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 24, 2007, 11:05:00 öö
Yanıtla #20

Bir saniye önce Sayın Paragon başladı asla kimseye haksızlık etmem pekala şöyle birşey aklıma geldi her ikinizle beraber tartışacağız, kabul mu?
İkiniz aynı safhada bense karşınızda tamam mı???
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Temmuz 24, 2007, 11:06:22 öö
Yanıtla #21

Hepimiz ayrı telden çalıyoruz zaten. :) Konu herkese açık.
ars longa, vita brevis...

Temmuz 24, 2007, 11:08:44 öö
Yanıtla #22
  • Aktif Uye

saf için ortak fikir gerek sevil benim ne ortak fikrim oldugunu bilmeden yerlestirdin dilbilgisiözentisi arkadasla yan yana
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Temmuz 24, 2007, 11:12:15 öö
Yanıtla #23

Sanırım belli bir seviye yakalayamacağız daha sonra tartışmak için konudan şimdilik çekiliyorum. Böylece paragon da engin tecrübeleriyle ve bilgisiyle bize bir şeyler anlatabilir. (tabii anlatımı iyiyse!)

ars longa, vita brevis...

Temmuz 24, 2007, 11:12:31 öö
Yanıtla #24

Yeryüzünde dinlerin ortaya çıkması tabiki İnsanoğlunun birtakım korkularından ve güvensizliğinden kaynaklanarak günümüze kadar dünyanın değişik bölgelerinde birbirlerine paralel olarak varlıklarını devam ettirmişlerdir.Çok çeşitli isimler adı altında farklı inançların sınıflandırılarak benzeyiş ve farklılışma yolunda bağlı bulundukları ve İnançlarını benimsetme yoluyla çeşitli kesimleri kendi aralarında bir araya getirme amacını da taşımıştır_
Gerek çatışma gerekse bazı dinler açısından söylüyorum uzlaşma politikası adı altında da hareket ederek insanları yönlendirme yoluyla hedeflenen amaca sürüklemiştir_
Dünya yüzeyinde yaşanan din savaşları bunun en büyük göstergesidir_

Temmuz 24, 2007, 11:14:29 öö
Yanıtla #25
  • Aktif Uye

adetiniz oldu galiba söz hakkı tanımadan geri çekilmek .ben engin bilgilerim var demedim keske sizinde bize lutfedeceginiz fikirleriniz olsun.ütelik ayrı tellerden çaldıgımızı siz söylediniz

Temmuz 24, 2007, 11:14:53 öö
Yanıtla #26

Sevgili Nietzsche, ve Sevgili Paragon, bakın gene yanlış anlaşıldım ikinizin İslam yönünde ortak bir fikre sahip olduğunuzu sandığım için böyle davrandım, yani bu durumda ''Kaş yapayım derken göz mü çıkardım''
Özür dilerim_

Temmuz 24, 2007, 11:19:25 öö
Yanıtla #27

Sayın Paragon, ''İNANÇ'' konusunda sizinle hemfikirim ancak materyalist konusunda değil çünkü;
İnsanoğlunun içinde yaşadığımız materyalist dünyasında bir taraftan maddeci bir yaklaşımla diğer taraftan elimizde bulunan ve ''Sihir'' gücü anlamı taşıyan ''İMAN'' veyahut ''İNANÇ'' aynı paralelde özdeşleşmez diye düşünüyorum_ 
İkisinin ayrı anlam taşıdığını asla unutmamalıyız_

Temmuz 24, 2007, 11:24:21 öö
Yanıtla #28

Bakın Sevgili Nietzsche, çekilme kararınızı kabul etmiyorum, lütfen buyrun devam edelim; bu arada Sayın Paragon hakkında kullanmış olduğunuz ifade benim çok ağrıma gitmiştir, onun anlatımı değil bizim için Sevgili Paragon'unun ne anlatmak istediğidir önemli olan ve engin bilgi konusuna gelince sizinle asla hemfikir değilim_
Bakın yineliyorum artık yanlış anlaşılırsam anlaşılayım ister ceza da isterse de siteden atılmak benim için önemli değildir_
Bakıyorum da  halen tartışmanın ne anlama geldiğini bilmiyorsunuz ve amaç tartıştığınız kişinin kişiselliğine saldırmaktan başka bir anlam taşımıyor!
Benim için önemli olan her zaman doğruları ya da yanlışları herhangi bir kişiyi yermeden, kırmadan üzmeden tartışmaktır_

Temmuz 24, 2007, 11:24:52 öö
Yanıtla #29
  • Aktif Uye

aynı paralelde özdeslesmemelerini eger bir din olgusu belirtiyor ve izah ediyorsa maddenin ve imanın zıt anlam tasıdıgı bir yanılgı olur.çünkü bazılarının söylemelerinin aksine bana göre kuran bu aksiliği öngörür ve gidermek amaçlı olarak insan üzstü bir zeka gerekliliği ile bazı açıklamalar yapar.bunları bazıları görmez ve kendi izahklarını din karsıtı tutuma yöneltselerde kuran kadar basarılı olamazlar.örnegin evrim aldatmacası fikri basit bir savunma izahıdır