Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Din Tartismalari  (Okunma sayısı 46239 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 24, 2007, 01:25:41 ös
Yanıtla #40

Bu arada bendeki bir problemi burada açık ve net bir şekilde aktarmak istedim, Görülüyor ki şimdiye kadar hal ve hareketlerim ya da sözlerim yanlış anlaşılmaya vesile olmuş, bu konuda özellikle kendi vicdanımı rahatlatmak adına bu açıklamayı yapmayı uygun gördüm;
Bu Siteye geldiğimden beri kendi görüşlerimi yazarak belki kendi üyelik hakkımı aşmış olabilirim, bunun için hepinizden özür dilerim, geldiğimden beri hiçkimseyle özellikle ağız münakaşasına girmek istemedim, her zaman için kurallara bağlı kalmayı ve kurallara göre hareket etmeyi seçtim, ve asla hiç kimseyi ya da kimseleri kendi menfaatim için kullanmadım kullanmayacağım da!!!
Eğer ki bu Sitede bir yerlere gelme gibi bir fikir varsa size en baştan ben söyleyeyim ben baştan yokum ve derhal bu Siteden bir daha geri dönmemek üzere ayrılırım_
Ki bir yerlere gelme gibi bir durum görmedim çünkü burası hepimizin bileceği üzere çok güzel bir şekilde oluşturulmuş bir Site, yani herhangi bir mercii değil ve bu sözün kullanılması bile baştan büyük bir hata!!!
Kaldı ki hiçkimsenin kişiselliğine saldırmadan birtakım görüşlerimi ortaya koyarak bir şekilde insanları yanlış yönlendirme ya da bunun tersine provoke ederek telkin etmek hiç değil!!!
Eğer ki biri ya da birilerini kullanarak belirli bir amaca ulaşmak varsa eğer o amaç için böyle bir davranış sergilemem sizleri temin ederim öncelikle kendi şerefimden büyük bir ödün vermişim anlamına gelir ve bu amaca bir başka kişiyi kullanarak geliyorsam size doğrusunu söyleyeyim Tanrı'm bağışlasın bu amaca lanet okurum_
Sayın V.I.T.R.O.L; önemli olan tavsiyenizi her zaman için aklımda tutacam_
SAYGILARIMLA!!!!   
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Temmuz 24, 2007, 01:36:51 ös
Yanıtla #41

Faydali olabildiysem ne mutlu bana Sevil Hanim, iyi bir gun gecirmeniz dilegiyle...

Selamlar, saygilar,
Virtus junxit mors non separabit

Temmuz 24, 2007, 01:52:25 ös
Yanıtla #42

Umarım Sayın V.I.T.R.I.O.L, ben de aynı dilekleri Size yöneltiyorum_
SAYGILAR bizden,

Temmuz 24, 2007, 01:56:29 ös
Yanıtla #43

Bu arada ben burada sanki sorguya çekiliyormuşum gibi bir görüntü var mı yoksa bana mı öyle geliyor? Sorgu memurları gibi sadece sizler sormayacaksnız ki amaç tartışmak değil miydi zaten? O zaman Sevgili Nietzsche, sizi tekrar konuya iştirak etmeniz için rica ediyor ve bana tarafınızdan şimdiye dek yöneltmiş olduğunuz bütün soruları şimdi de ben size soruyorum cevaplarımı almam mümkün mü?
SAYGILAR_
« Son Düzenleme: Temmuz 24, 2007, 02:04:44 ös Gönderen: SEVİL »

Temmuz 24, 2007, 02:01:30 ös
Yanıtla #44

Ve siz Sayın Paragon sormuş olduğum sorudan sonra bana tarafınızdan yöneltmiş olduğunuz bütün soruların cevaplarını rica edecem_
Yani sizin görüşlerinizi_
SAYGILAR!

Temmuz 24, 2007, 02:33:55 ös
Yanıtla #45
  • Aktif Uye

kusura bakmayın bencillik kolay terbiye edilemiyor haliyle .sizi konuya davettetim ama açıklamalarınızın karsılıklarını verdiğimi sanıyorum. dediğim gibi bi açıklama yapmadan formdan ayrıldıgım için kusura bakmayın ama acil bi işim çıktı. sorunuzun cevabına gellince ..bana göre darvinin sundugu doal seelksiyona baglı mutasyon ve türlerin çatısarak gelişimi fikri pek dogru deil fakat bilim dogruluk yada yanlıslıgı iki temel yargı olsrak görmez .onun için bazı kapsamlı teoriler kısmen dogru kısmen yanlıs olarak kendi içerisindeki örneklerle deerlendirilir.misalen darvin yasalarına göre yorumlanan insanın evrim basamagındaki alt birimleri yanlıs olabilir fakat bu yanlıslık teoriyi tamamen çürütmez sadece güvenilirliğini kaybettirir .fakat bilim işe birde mizahi yönden bakarki o yönden bakıncada darvinin evrim teorisi karsısında bilimsel verilere dayanan ve bir tenyanın sinir agı sisteminin embiriyolojik indiksiyon evreleri bakımından bir filinki ile özdeslik göstermesini açıklayacak bir teori bulunmamaktadır...bilim ihtiyaçları karsılayacak ve o teoriye baglı tahminlerde bulunulacak teorileri kabul eder .bunun için evrim yasalarına baglı tahminler hala işe yarar .tabiki bu yasaların kabulünü gerektirmez ama bu böyledir.                                                                                                                                                                                                   onun içindirki bu teoriyi çürütmeye yönelik pek saygı deger harun yahya ve bilimsel arastırma vakfı üyelerinin yaptıgı çalısmalar bir alternatif evrim teorisi öne süremediği için bilimde kabul görmez ve kayda allınmaz.tabiki yaradılıs teorisi bize bilimsel açıdan bazı tahminlerde bulunamaıza olanak saglamadıgı için bilim adına saçmadır...kanatimce yaradılıs dogrudur fakat bu fikir bir tahmin olanagı saglamadıgı için kabul görülmesi bilimadına gülünç olur?

Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Temmuz 24, 2007, 02:35:11 ös
Yanıtla #46
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

evrim hususunda birkaç çey söyleyeyim.

bir teori olara evrim teorisi henüz çürütülmemiştir. hatta yanlış anımsamıyorsam moleküler açıdan ABD'de evrim teorisi ispat da edilmişti.

ewvrim teorisinin gerçekliği benim dinsel inanışıma ters de düşmez. Kaldı ki kuranda insanın yaratılması ile ilgili çeşitli ayetler evrimsel gerçekliğe vurgu yaptığı söylenebilir. örnek olsun "Ve yalnızca Rabbindir Kendi kendine yeterli, sınırsız merhamet sahibi. O, dilerse siz[in varlığınız]a son verebilir ve daha sonra dilediğini sizin yerinize geçirebilir, tıpkı sizi başka insanların soyundan var ettiği gibi." (Enam:133); "insa[ın tarih sahnesinde görünmesin]den önceki dönem, sonsuz bir zaman kesitinden ibaret [değil] midir; insanın henüz dikkate değer bir varlık olmadığı [bir zaman kesiti]?" (insan:1); " sizi peşpeşe aşamalardan geçirerek yaratanın O olduğunu gördüğünüz halde?" (Nuh:14); "Ve bütün canlıları sudan yaratan Allah'tır; öyle ki, kimi karnı üzerinde sürünür, kimi iki ayağı, kimi de dört ayağı üzerinde yürür."(Nur:45) "[ey insanlar] siz adım adım ilerleyeceksiniz" (İnşikak;19)

ortodoksi islam'ın dışında evrimi savunan çeşitli islam düşünürleri de olmuştur. örneğin muhyiddin-i arabi futuhat^ta "insanın ilk atası olan Adem'den evvel yüz bin Adem gelip geçmiştir" der. yine mukaddime de ibn haldun evrimci bir görüş savunur.

dolayısıyla tanrı bir şeye ol der ve olur. bu emir sonucu oluş bir anda olabileceği gibi, Ol emri, belli bir sürecin başlangıcı da olabilir...

tabi ki en doğrusunu yine Allah bilir.

Temmuz 24, 2007, 02:41:56 ös
Yanıtla #47
  • Aktif Uye

mesele yaradılısı kabul edip etmeme değildir .bilim zaten net olarak yaradılıs  fikrini  red eder çünkü bu fikir onun tüm geleneklerini yıkar .düşünsenize bir darvinin yasalarına göre baslatılan öngörüsel embriyolojik çalısmalar nede olsa biz ayrı ayrı yaradıldık onun için bu tahminler üstünden deney vesayre yapmaya gerek yok dendiğini..:)

Temmuz 24, 2007, 02:44:12 ös
Yanıtla #48

Sayın Paragon öncelikle affedersiniz bakın zaten açıklamalı olarak vermiş olduğunuz bilgileri bir anlık dalgınlığıma verin, gözden kaçırmışım;
Ama öne sürmüş olduğunuz teori üzerindeki açıklamalarınız bariz bir şekilde çelişkiye düştüğünüzü gösteriyor_

Temmuz 24, 2007, 02:48:45 ös
Yanıtla #49
  • Aktif Uye

çelişkilerimi önesürerseniz daha anlasılır olacak sayın sevil.tabi mümkünse kısakısa